N\ 9737 Woensdag 1© November. A*. 1891. t§eze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 17 November. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nominers.0.05. PRIJS DER AD VERTENTIËN Van 1—6 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor Iv.l incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.20 berelf ml. Aan de universiteit alhier is het candidaats- examen in de godgeleerdheid, eerste gedeelte, afgelegd door den heer A. De Koe, en het dootoraal-examen in de rechtswetenschap door de heeren Th. Thomas en F. F. Beukema. De hoogleeraar dr. A. Kuenen heeft heden een minder rustigen nacht gehad, dooh overigens is de toestand dezelfde. verwijzen naar de advertentie van de Commissie der Volksbyeenkeinsten, waarin wordt bekend gemaakt dat nog plaatsen ver krijgbaar. zjjn in. den .Schouwburg voor do opvoering van „de kleine Lord", morgenavond Men denke aan het liefdadige doelDe Schouw burg zjj nu eens tot de nok gevuld! Het stuk is tijd en geld waard en door dat geld kunnen vele kleinen bljde gemaakt worden. Voor het examen in de vrjje- en orde- oefeningen dor gymnastiek zijn geslaagd de heeren A. A. Bikshoorn en F. Lem, beiden van Leiden. Ter benoeming tot leeraar in de wis kunde aan de H. B.-school en de burger avondschool te Maastricht zjjic voorgedragen de heeren Schavers, te Amsterdam, Schrijn maker en Meijer, te Leiden. -De Provinciale Staten van Zuid-Hollan-d hielden heden, onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, mr. C. Fock, eene vergadering ter behandeling van verschillende voorstellen lo. subsidie aan de Vereeniging de Zuid- Hollandsehe Leerhoeve voor Zuivelbereiding. Het voorstel van Gedep. Staten strekte om voor 1S92 alsnog een subsidie van f3000 toe te kennen, onder uitdrukkelijke voor waarde, dat voor 1893 geen subsidie zal wor den verleend, tenzij blijke dat het ondorwjjs zoodanig is ingericht, dat het meer algemeen aan du landbouwbevolking in dit gewest zal ten goede komen. Over dit voorstel voerden het woord de heeren Duynstce, Rinkes Borger, Op de Laak, Van Velzen en Van Weel. Het voorstel van Ged. Staten werd aange nomen met 69 togen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Rodenburg, Duyr.stee en Op de Laak. 2o. Voorstel van Ged. Staten om hen te machtigen tot onderhandsche verpachting van stukjes weiland bij de brug over de Oude Maas te Barendrecht. 3o. Subsidie-aanvrage vow vernieuwing der Dorpsstraat te Westmaas. De commissie ad hoe preadviseeit evenals Ged. Staten afwijzend op het verzoek te beschikken. Deze beide punten werden goedgekeurd. 4o. Subsidie-aanvrage voor verbetering van den Lagen Rijndijk onder Leiderdorp. De commissie ad hoe stelt evenals Ged. Staten voor onder bepaalde voorwaarden een sub sidie van f 1750 te verleenen. Op eene vraag van den heer De Bio gaf do heer Caan namens God. Staten te kennen dat niet bepaaldelijk bedongen is de verplich ting tot behoorlijk onderhoud van de bruggen, omdat daartoe geene aanleiding bestond. De heer De Bie bleef eene nieuwe regeling van dat onderhoud echter noodig achten. De heer Caan hernam dat het gemeente bestuur alle voor het subsidie gestelde voor waarden loyaal heeft aangenomen, zoodat voor het oogenblik omtrent het bruggen- onderhoud geene speciale bepalingen noodig zgn. Komt er later quaestie, dan kan men nog altijd zien. De heer Do Bie achtte het beter, preven tief te werk te gaan en uitdrukkelijk do verplichting tot onderhoud van alle in den weg gelegen bruggen en kunstwerken in de voorwaarden op te nemen. De heer Duynstee bestreed dit amende ment. omdat de hier bedoelde bruggen meest alle toegang geven tot en belmoren bjj parti culiere beerderijen, wier eigenaren derhalve tot onderhoud verplicht zijn, welken last men niet aan het gemeentebestuur kan opdragen. De keer Op de Laak (rapporteur! ont raadde -ook de aanneming van het amende ment, omdat de gemeente Leiderdorp de voor gestelde voorwaarden loyaal heeft aanvaard en het nu niet aangaat met nieuwe voor waarden te komen, te minder, omdat 't ook aan bodenking onderhevig is aan de gemeente een onderhoud op te loggen, waai toe zij niet verplicht is. Do heer Blussó verklaarde ook, dat de eigenaren van de achterliggende landerijen tot onderhoud verplicht zjjn. De heer De Bie zeide dat 't. hem slechts te doen is om verzekering van den onder- hosdspiicht, door wie dan ook te vervullen. Be heer Blusaé wilde niet aan den twijfel omtrent den onderhoudsplicht voedsel geven. De plicht der eigenaren staat vast; van latere v-erhaling op hen behoeft geen sprako te zijn. Op eene vraag van den heer Polak Daniels gaf do heer Blussó hierbij n°g te kennen, dat al do hier bedoelde bruggen dienen ten behoeve van de belendende eigenaren der achterliggende landen. Het amendement werd verworpen met 71 stemmen tegen 1, die van den heer De Bie. Ket voorstel werd aangermmen. De nieuwbenoemde paardenarts 3de kl. D. H. Gooszen is ingedeeld bij het 3de reg. veld-artillerie te Breda. Tot directeur der hoogere burgerschool voor jongens te Deventer is benoemd dr. J. J. Leroy. Van Terschelling wordt, d d. 15 Nov., gemeldZeer onverwachts overleed heden, na eene korte ongesteldheid, de heer Van der Veen, predikant te Hoorn. In den geheelen ring Terschelling-Vlieland is thans slechts één predikant. Bij koninklijk besluit is pensioen verleend aanC. Otten, wed. C. J. Renette, commies 3de kl. bjj 'sRjjks belastingen, ƒ60; H. J. Soeters, wed. M. Van Attenhoven, commandant in het huis van militaire detentie te Leiden, ƒ184; J. of J. G. Trichard, wed. J. F. Quit hoven, vaste knecht bij het departement van oorlog, ƒ67; H. Heeres, wed. K. Lamboo of K. L. Lambo, commies 3de kl. bij 'sRjjks belastingen, ƒ108; M. M. Van 't Hul), wed. M. H. Sunderman, id., 154H. Hoffenkamp, wed. J. Leopoldt of Leopold, id., ƒ124; S. Bonestroo, wed. E. J. Van Bronkhorst, brieven gaarder, 75; G. De Vries, wed. J. of J. A. De Vries, postbode, ƒ67; C. E. Streefkerk, wed. L. IViesmeyor, brievengaarder, ƒ100; A. Vitringa, wed. dr. J. J. Cornelissen, hoog leeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden, ƒ840; M. J. Pleiter, dochtertjvan wijlen den postbode M. Pleiter en C. A. Grotenhuis, ƒ21; I. Coumans, wed. R. Bausch, rijksveldwachter 3de kl., ƒ140; M. E. Chr. Franke, minderjarig kind van wijlen den commies in de strafge vangenis voor jeugdige mannelijke veroordeel den nabjj Doetinchem, G. D. H. Franko en K. Van Lochem, 29. De kapitein T. M. Keyser, plaatselijk adju dant te Amsterdam, op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op ƒ1560 'sjaars. Benoemd tot plaatselijk adjudant te Amster dam de kapt. j. Stoi k van het Ode reg infanterie. Aan den eersten luitenant J. Staats Boonen, van het 2de reg. huzaren, op zjjn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Binncnlantlsclte Zaken. In het Regeeringsantwoord op hoofdstuk V der Staatsbegrooting zegt de minister zjjn nut te zullen doen met de wenschen en op merkingen, gegeven ten aanzien van sommige punten van meer ondergeschikt belang, welke bij de regeling van het kiesrecht zullen ter sprake komen. Ook hjj wenscht dat, te rade gaande met do ervaring in binnen- en buitenland opgedaan, de voorschriften omtrent de uitoefening van het kiesrecht en de daarbij in acht te nemen formaliteiten, van eiken oanoodigen omslag ontdaan, worden terug gebracht tot hetgeen voor eene vrije uiting van den wil der kiesgerechtigden en eene juiste opname der uitgebrachte stemmen moet worden noodig gerekend. De minister over weegt de wenscheljjkheid om de verkiozing van gemeenteraadsleden eenigszins anders en eenvoudiger te regelen dan voor die der Tweede Kamer en der Prov. Staten. De bepaling van het tijdstip voor de periodieke verkiezingen der gemeenteraadsleden hangt daarmede samen. Uitvoering van art. 136 en 141 der Grondwet is een onderdeel van de her ziening der provinciale wet; uitvoering van art. 96 wordt niet uit het oog verloren. Ten aanzien der Drankwet wil de mi nister niet de bevoegdheid, in art. 2 aan Ged. Staten gegeven, overbrengen bjj het Rijks bestuur, maar onderzoeken of door omschrij ving der gevallen, waarin de machtiging mag worden verleend, aan de gerezen bezwaren kan worden tegemoet gekomen. Hjj acht het niet in strjjd met de wet dat de vrijstelling van art. 4, 2de lid, telken jare worde her haald, ofschoon z. i. de wet ook toelaat om de vrijstelling tot wederopzeggens te ver leenen. Do minister helt over tot het gevoelen dat eene afzonderlijke wettelijke regeling van de begrafenisfondsen aanbeveling verdient, maar wenscht alvorens te beslissen do uit komsten af te wachten van hot onderzoek door de Enquête commissie ingesteld. Bjj zijne voordrachten omtrent burge meestersbenoemingen wenscht do mi nister alleen om gewichtige redenen in het belang der gemeente zelve af te wijken van het voorschrift van art. 61, 1ste lid, der Gemeentewet. Omtrent de grensregeling tusschen Amsterdam en Nieuwer-Amstel zal het over leg met Ged. Staten van Noord-Holland wor den opgevat. De wetsontwerpen lol verandering der grenzen van Leiden en omliggende gemeenten zijn door Ged. Sta'en van Zuid Holland voorbereid. Het b'eck echter wensckclijk omtrent sommige pun ten een nader onderzoek in te stelten alvorens eene beslissing werd genomen. De stukken zjn te dien einde aan Ged. S'.aten teruggezonden. Ten opzichte van herziening der Genees kundige wetten meent de Regeering voor 't oogenblik niet voider te moeten gaan dan eene wijziging van de wet van 20 Dec. 1878. Art. 17 der wot van 4 Dec. 1872 moet naar de meening der Regecring als eene heilzame bepaling ter bevoornerin der koe pokinenting blijven bestaan. Daarbij moet zjj, zooveel mogelijk, trachten te bevorderen dat do inentingen worden verricht met door de wetenschap geboden zorg en behoedzaam heid. De tegen de vaccinatie geopperde be zwaren kunnen daardoor voor een groot deel worden opgelost. Terecht is opgemaakt dat behoud der vaceunatie van schoolgaande kin deren aan de goede werking van den leerplicht niet in den weg behoeft te staan. In beginsel is do minister niet tegen het denkbeeld gekant om vrijheid tot lijkver branding toetestaan. Daarbij zouden echter afdoende waarborgen zjjn in het leven te roepen tegen bezwaren van verschillende aard. Ook naar aanleiding zou de beraadsla ging in het dezen zomer te Londen gehouden Congres Hygiëne acht de minister een nader onderzoek noodzakelijk omtrent de daartoe voor te schrijven maatregelen Tegen verhooging der kosten van het hooger onder wijs zal de minister waken. Voor ieder vak moet niet een afzonderlijk hoogleeraar worden aangesteld, maar toch rekening gehouden met de tegenwoordige eischen der wetenschap, die niet meer, zooals vroeger, toelaten een aantal vakken aan den zelfden hoogleoraar op te dragen. De minister meent dat doelmatig onderwijs in psychiatrie alleen mogelijk is 'wanneer daaraan door de nabijheid van een krankzin nigengesticht een kliniek is te verbinden Of schoon onder de tegenwoordige omstandig-- heden Utrecht alleen voor uitbreiding van bedoeld onderricht in aanmerking zou kunnen komen, schijnt liet met 't oog op do aan hangige overweging over provinciale gestichten in Zuid-Holland en Groningen, voorbarig thans reeds eene beslissing dienaangaande te nemen. Eene wijziging van de wet van 25 Dec. 1878 (Stbl. No. 222) betreflende voorbereiding van studenten in do geneeskunde zal do Kamer nog in deze zitting bereiken. Op het internationaal zoölogisch congres te Moskou in 1S92 wenschte de P.egoering dr. F. A. Jentink, directeur van het Museum van Natuurlijke Historie te Leiden, aftevar.r, digen en daaraan te paren eene reis van dien geleerde door Rusland, Zweden en Noorwegen om de zoölogische verzamelingen te'oezoeke Daartoe wordt alsnog ƒ1200 aangevraagd. Verhooging met 5000 van het subsidie voor het acad. ziekenhuis te Utrecht wordt voorgesteld met het oog op belangrijke ver beteringen van dat ziekenhuis en den ver plegingsdienst, zoomede 5000 meer voor de verpleging van klinische patiënten. De Regeering is bereid de aanvulling van het Kon. Besluit van 1SS8 in dien zin te be vorderen dat de regelen der Pensioenwet voor de hoogleeraron der Rijks-universiteiten ook gelden voor de synodale hoogleeraron. Overtuigd van de noodzakelijkheid om het ambachtsonderwijs te steunen, stelt de Ecgeo- ring alsnog voor eene som van ƒ30,200 op de begrooting te brengen als subsidie voor de Ambachtsschool te Groningen (ƒ6500), de Practische Ambachtsschool te Leiden 6000), de Ambachtsschoal te Rotterdam (ƒ10,000), de Ambachtsschool te Leeuwarden (ƒ5000) en de Ambachtsschool te Haarlem (ƒ0500 jaarlijks on 2200 ineens). In onderzoek is eene regeling om kosteloos jongelieden aan Rjjks H. B.-scholen toe te laten, en de wenscheljjkheid tot verandering van do inrichting van het onderwijs aan de Rjjkslandbouwschool. Do minister zal er naar streven de gewij zigde Schoolwet ten uitvoer te leggen over eenkomstig de bedoeling, welke aan hare totstandbrenging ten grondslag lag. Elk ver zoek om vrijstelling van verplichting tot het heffen van schoolgeld zal hij zorgvuldig over wegen. Provinciale examen-commissitn voor do vrjje- en orde oefeningen wenscht de fio- geering niet in het leven te roepen. Voort durende vermindering der Rijksnormaallessen kan de minister niet toezeggen. Bij het ver leenen van subsidiën krachtens art. 49 kan niet naar een vasten regel worden te werk gegaan. Op 'Ie naleving der voorwaarden, waaronder Rijkssubsidie aan bjjzondere scholen is verleend, kan voldoende toezicht worden gehouden. Mei Lcldsi-h Tooneel. G. Von Moser, eene enkele maal alleen, meestal echter in vereeniging met anderen, heeft het Duitsche tooneelwezen met tal van Possen en Schwanken verrijkt. Bijna alle diagen hetzelfde kenmerk, uen- zelfden stempel: ze stellen eene verzameling daar, eene ontzaglijke reeks van taferoelen, van feiten en gebeurtenissen, welke mot elkander in hoegenaamd geen verband staan. Eene bepaalde intrige ontbreek', eene dege lijk uitgewerkte tendenz vindt men er niet in. Het is dan ook mee3tal onmogelijk een be knopt overzicht van den geheelen inhoud vza het stuk te geven. Dit is ook o. a. het geval met hot gisler-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1