Gas- en Petroleumhaardjes, St.-Ricoiaas-Y ombola Spaansche Cognac. in lei Boet-, Ifteiet- ei trnsllailel ra ,„5 20 I. L. CREYGHTON, Aalmarkt 25. N°. 9736. Dinsdag W Noyember. A0. 1831. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. „LA BELGIQIJE", gevestigd te Brussel. M 30 NOVEMBER 189161 bij JE. J. JBJEIJEJE, te JLeiden, r. H. IJTSMA, Breestraat X De hoofdprijzen zijn voor een der ramen geëtaleerd. tegen fabrieksprijzen, van af /6.£>O. 7020 i6 LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzondorlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regol meer f 0.171. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Volgens ds teekenin gen en be stekken voor het nieuwe gebouw aan het voorplein van het Hollandsche spoorstation te 's-Gravenhage zal de voorgevel van dat gebouw (in renaissance-styl) geheel in zand en metselsteen worden opgetrokken, terwijl op verschillende plaatsen kunstig uitgevoerd beeldhouwwerk zal worden aangebracht. Aan den gevelrand zal in het midden eene klok worden geplaatst, aan weerszijden, op circa 5 meter afstand, geflankeerd door koepel vormige torentjes. Aan de voorzijde van dit nieuwe gebouw geven drie glazen deuren toegang tot eone ruime vestibule van 19 bij 14 meters, ter wijl de binnenwerksche hoogte 9.50 meters bedraagt. Door deze vestibule bereikt men, langs de bestaande tunnel, welke echter zal worden verlengd, het reizigersperron. Links van deze vestibule komen de plaats- bureelen en achter deze lokalen zullen wacht- salons voor de vorstelijke personen worden ingericht. Ten gerieve van die personen zal aan het stationsplein een rijdoorrit worden gemaakt, welke naar genoemde wachtkamers voert. Boven den ingang van dezen doorrit zal een fraai balkon worden gemaakt. Verder dient hierbij n°g t0 worden gemeld, dat aan de perronzijde van deze wachtkamers een afzon derlijk perron zal worden afgeschoton Ter rechterzijde van de vestibule zullen de bagage- en goederen-lokalen worden ingericht, terwijl nog verder op den rechtervleugel ge rieflijke woningen voor den stationschef en voor den restaurateur zullen worden gebouwd. Boven do vestibule zullen lokalen worden ingericht voor de bureelen van tractie, weg en werken, enz. Het nieuwe gebouw, waarvoor ƒ211,000 is geraamd, moet 1 October 1892 glasdicht zjjn en voor gebruik geschikt en met 1 Mei 1893 moet het gebouw geheel gereed wezen. Tegenover het „Cafo Neuf", bij het voor malige goederen-bureel, zal tijdens den duur van het uit te voeren werk een tijdelijk station worden gemaakt. De gobelins, welke eenige we- kon geleden in een huis aan de Korte Hoog straat te 's-Gravenhage achter hot behangsel door den tegonwoordigen eigenaar van dat perceel werden ontdekt, zjjn door dezen aan een Duitschen kunstkooper verkocht voor de som van ƒ1850. Zaterdag is een 20-tal schuiten te Scheveningen aangekomen. De schippers verklaren eenparig dat de jongste storm he viger was dan de bekende Pinksterstorm, zoodat er zeer veel netten, van 20 tot 60 stuks, zjjn verloren; van sommige schuiten zjjn bijna alle netten st-uk geslagen. Gelukkig zijn, voor zoover tot heden bekend is, geene menschenlevens te betreuren. In hot S t.-E lisabeths- of Groote Gasthuis te Haarlem is overleden een meisje van anderhalf jaar, dat in het begin der vorige week in de woning der ouders brandwonden had bekomen, terwjjl het door de moeder eenige oogenblikken alleen was gelaten. De moeder had onder den tafelstoel, waarin het kind zat, eene test met een stuk brandend briquet geplaatst, waarmede de beentjes van het kind in aanraking waren gekomen. Door de politie te Rotterdam is aan de justitie overgeleverd een zoon, die zijn 05 jarigen vader, wonende aan de 1ste Dier gaardestraat, mishandelde, door hem met oen pook zoodanig op het hoofd te slaan, dat hjj ernstig verwond werd. Do IJsclub van Kralingen en om streken telt thans 1015 loden, terwijl ver leden jaar 2500 dameskaarten werden geno men. De totale ontvangst bedroeg ƒ9819.75 en de uitgaven: aan rente en aflossing ƒ3000, aan arbeidsloon ƒ2800, aan salaris van het vaste personeel ƒ1000, electrisch licht ƒ600, aan muziek ƒ500, zoodat de re kening thans sluit met een tekort van 4000, tegen 6000 in 't vorig jaar. Het bestuur wenschte gemachtigd te worden voor dit seizoen een hoofdelijken omslag van hoogstens 1 van de leden te heffen, wanneer bij de exploitatie zulks noodig mocht blijken, welke machtiging bij acclamatie werd verleend. Voor 1892/93 wenschte het bestuur de contributie op 4 te houden, doch de verga dering stelde voor deze met 1 te verlioogen, hetgeen werd aangenomen met 31 tegen 4 stemmen. Ten slotte deed do voorzitter de voor de vereeniging treurige mededeeling, dat door den storm van Woensdag 11. de groote tent tegen den grond geslagen en geheel vernield was, en liet 't aan de vergadering over mid delen aan de hand te doen om eene nieuwe tent te bekomen. Uit de discussie bleek dat de tent. nieuw ƒ3000 kost, en wat van de vernielde tent nog te gebruiken zal zijn, was moeilijk op dit oogenblik te bepalen, daar een gedeelte in de Plas gewaaid en een ander deel onbruikbaar geworden is. Met 33 tegen 2 stemmen werd ten slotte besloten, het be stuur te machtigen eene nieuwe tent te laten bouwen en tot dekking der kosten een hoof delijken omslag tot een maximum van 2 per lid te heffen. Te Oosterhaule is een spooraan- slag gepleegd op den rijksveldwachter brig, tit. Sejjffert, van St.-.Johanneega. Deze be ambte had tegen een drietal jeugdige timmer lieden, Wiebren en Siebren v. d. Plaats, van Langweer, en Klaas Bijl, van Wolvega, die te Oosterhaule werkzaam waren aan den her bouw van eene onlangs afgebrande boeren plaats, proces-verbaal opgemaakt wegens bu rengerucht. Dit schenen ze den rijksveld wachter bijzonder kwalijk te nemen, althane hij hoorde eenlgen tjjd later, dat ze hunne messen geslepen en gezegd hadden„Die lange zal er aan 1" Gedachtig aan het spreek woord: „Blaffende honden bijten niet", ging SJeijffert den weg op. Onverwachts werd lip door het drietal, waarbij zich nog gevoegd had do timmermansknecht Oosterhof, van Noord- welde, aangegrepen en over den grond ge worpen; van allo kanten sloeg en stak men naar hem Do gemeente-veldwachter Bosma, van St.-Nicolaasga, trachtte Sejjffert te ont zetten, doch kreeg eene geweldige enede over zjjn hoofd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De rijksveldwachter Mons- ma, van Joure, die toesnelde op de schoten, welke zijne ambtgenooten uit hunne revolvers losten, joeg met zjjno sabel de aanvallers op de vlucht. Twee hunner sprongen, om do sabelhouwen te ontgaan, in eene sloot. De brigadier had onderscheidene sneden in zijne kleodoren, doch gelukkig geene enkele wonde van beteekenis. De daders zijn ep last van don officier van justitie door vier rijks veldwachters gevangengenomen, en na ver hoor overgebracht n-uar de gevangenis te Hee renveen. Het volgende, zeor treurige ge val heeft te Veendam plaats gehad. De ouders van een jong aardappelschipper, liggendo aan het Beneden-Oosterdiep, waren bjj hun zoon aan boord en werden daar zeer liefderijk verpleegd. Plotseling echter werden de beide oudjes ziek en, helaas, do man stierf binnen weinig tijds. Dadelijk werd de dokter ontboden en deze constateerde vergiftiging en wel door het gebruik van thee, die of vergiftigd of ver schimmeld was. Naar men verneemt moet dit laatste waar zjjn, en de oude man heeft in den laat sten nacht dan ook veel koude thee, welke te Kalkwijk gekocht was, gedron- 'ken. De oude vrouw is nog levende, doch zeer zwak. Opgewonden door 't gebruik van sterken drank, ontstond te Odoomer- veen twist tusschen den voerman L. en drie jongelui. Eene vechtpartij was 't gevolg, waar bij een der jongens, J. M., met een mes een steek in don buik ontving, die zód aankwam, dat men voor 't. leven van den verwonde vreest. Do voerman is in hechtenis genomen. De rechtbank te Nancy heeft een voormalig officier van justitie, Lasvort genaamd, tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Deze man, genoodzaakt om zjjn ambt neder te leggen, was geëindigd met be ambte te worden bjj eene aannemers-vereeni- ging en met, eene verduisterde som van 25,000 fr. naar Argentinië gevlucht. Daar wist hjj secretaris van den voorzitter der Kamer te worden, lichtte allerlei personen op en keerde naar zjjn land terug om er spoedig gevat te worden. Minnio Ha uk bracht na den groo- ten brand to Chicago in Europa door concerten en opera's 10,000 ds. bjjeen voor de nood lijdenden thans heeft zjj van 40 inwoners der stad, toen zij daar voor hot laatst optrad, een prachtig bewerkt, 400 onsen zwaar zilveren plateau ten geschenke ontvangen, met het wapen der slad, de namen der gevers en eene opdracht er in gegraveerd. Ook 'n rare. Sedert eenige dagen hadden de bewoners van de rue d'Auberoil- liers te Farjjs een van hunne burinnen, mej. Louise Cousin eon vrjjstertje van 56 zon nen - niet gezion. Men doelde dit mede aan den commissaris van politie, die door een smid de deur liet openen. De vrouw lag dood op haar bed en zjj moet daar reeds minstens acht dagen zoo gelegen hebben. Op 't ljjk zat eene groote kat, mot vier jongen, en 't kostte vrjjwat moeite do familie uit 't ledikant te krijgen. Bjj 't opmaken van den inventaris werd in oen bloempot eene som van 6000 fr. gevonden. Erfgenamen zjjnnietbekend. Ia dc Sted. Werklnr. z(|n opgenomen DATUM DAGEN. Volw. per 3. Klnde ren. Totaal 8 Nov. Zondag 5G 13 69 9 n Maandag. 83 19 102 10 Dinsdag 87 25 112 11 it Woensdag 93 27 120 12 Donderdag 89 24 113 13 Vrijdag 93 25 118 14 u Zaterdag 80 20 100 maatschappelijk Kapitaal Fr. 2,000,000.- Ilctaalde branden Fr. 33,000,000.— De Directie van bovengenoemde Maatschappij bericht hiermede dat zjj tot haren Hoofd agent voor het agentschap I. el cl en en Omstreken heeft aangesteld den Heer A. F. II. VAN DER STOK, wonende te Lelden: Oude Singel No. 10. Allo verzekoringen hebben plaats tegen vaste premiën naar gelang van het risico. 7396 28 DE DIRECTIE. In alle omliggende gemeenten kunnen Agenten worden aangesteld. Zjj, die als zoodanig aangesteld wenschen te worden, gelieven zulks den Hoofdagent kenbaar te maken. van het 2de gedeelte der Bibliotheken, nagelaten door de Heeren Mr. E. J. J. VAX 8WN9BEECK, te Zwolle, en P. «I. M. L. SC1IEEPE9, te Sommelsdijk,- alsmede van de Geneeskundige Bibliotheek van wjjlon den Heer F. «I. DIJFONT, Geneesheer te Rotterdam. Bevattende eene zeer groote verzameling van de nieuwste Hollandsclic en BuKenlandschc taal- en letterkunde. - Oostersche, Grlcksehe en Lalijnsclie taal- en letterkunde. Koomscli-Kalliolleke en Protesfantsehe Godgeleerd heid, Kerkgeschiedenis en Kerkrecht, waarbij zeer vele belangrijke werken. Natuurlijke Historie en Geneeskunde, waarbij belangrijke werken over Bactc- reologle. Schoont' Kunsten en Plaatwerken op elk gebied. Instrumenten, Boekenkasten, enz. De Catalogus is op franco aanvrage verkrijgbaar a 10 cents. 71G6 32 ,Riva Rubio «fc Co." Deze Cognac wordt gestookt uit de fijnste witte Xeres-wijnen. Verkrijgbaar bij MODDERMAN, 1IAKTEVELT A Co., Leiden, gedeponeerd. a f 5.50 per 3 flesschen. 6369 16

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5