N'. 9729 Maandag O November. A*. 1891. feze £ourant wordt dagelijksmet uitzonï^ng van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste B/ad. Leiden, 7 November, Het einde ran Robespierre. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Leïdeil per 8 maanden.1.10. Franco per post.rVi»1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 18 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hei incasseeren buiten de etad wordt ƒ0.10 berekend. Olilcïëel© Kennisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden t>p Ikmderdag 12 November 1891, waarin o. m. zal worden aan de orde gesteld het voorstel betrekke lijk do verhuring van do Gehoorzaal. Het aangekondigde groot vocaal concert, door een viertal Rotterdamscho artisten (twee dames en twee heeren) en oen pianist tot begeleiding van den zang, had gisteravond in de Stadszaal plaats en ondervond veel bij val van de zijde van het publiek, dat nu vooral het zichtbare verschil van do meerdere ruimte bp vroeger der groote zaal kon waar nemen. Een groot gedeelte daarvan bleef thans onbezet, terwijl men de gaanderij ge sloten hield. Verschil van rang bestond er trouwens niet. Hot programma, dat werd ten gehoore ge bracht, was zeer uitgebreidhet bestond uil olf hoofdnommers, waarvan er sommige weder twee of drie voordrachten vermeldden, zoodat men er in het geheel negentien te hooren kreeg. Niemand zal het daarom van ons verlangen dat wij elke daarvan afzonderlijk bespreken. Het z(j voldoende hier den totaal-indruk mede te deelenen deze was bijzonder gunstig. Mevrouw Haas6, als sopraan, inej. Lüniug, als alt, de heer Paul Haase, als bariton en bas, en de heer Bakkes als tenor voldeden in hunne afzonderlijke solo-voordrachten, duo's, trio's en quartetten zeer good, zoowel met de scènen en aria's uit opera's als met de kleinere, maar heel lieve compositie. De keuze was zóódanig, dat er veel ver scheidenheid werd aangeboden en telkens met verlangen naar eene volgende voordracht werd uitgezien. Bij het optreden en na elk nummer werd iecïor van het viertal dan ook luide toege juicht, soms zelfs langdurig en bij herhaling. Dezelfde waardeering ondervond eveneens de heer Louis Sclinitzler, die niet alleen al do nummers accompagneerde, maar ook met Brassins „Nocturne" en Godards „Valse chro matique" zich als een verdienstelijk pianist deed kennen. Te betreuren is het dat de opkomst nog niet wat grooter was. Artisten als het echt paar Haase b. v. hoort men niet dikwijls. Alleen zij waren een gang naar de concert zaal waard geweest. Aan de universiteit alhier is het docto raal examen in de klassieke letteren afgelegd door den heer P. M. Bolderman. Ter vervanging van ds. L. Doedes, pred. te Capelle aan den IJsel, die wegens 81-jarigen leeftijd voor eene herbenoeming bedankt had, heeft het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holland tot president benoemd ds. O. Cesar Segers, predikant te Leiden, en tot vice- president dr. G. J. Van der Flier, predikant te 's-Gravenhage. De kapt.-bat.-adj. G. P. Cheriex, van het 5de bat. 4de reg. inf. te Gouda, wordt op zijn verzoek eervol ontheven uit de function van adjudant en belast met het commando'over eene compagnie van dat bataljon. De minister van oorlog beeft heden weder om, vergezeld van zyn adjudant kapt. Sabron, van den inspecteur der genie generaal-majoor Kromhout en van den luitenant-kolonel van het wapen Van Panthaleon baron Van Eek, de werken ten Noordwesten van de stelling van Amsterdam bezocht en zich daartoe dezen ochtend per Holl. Spoor van Den Haag naar Beverwijk boge%en. Van af 10 November a. s. zal trein 105, vertrekkende te 9.14 v. m. van Woerden, ook te Harmeien stoppen en aldaar te 9.19 aan komen, van daar vertrekken te 9.20 en Utrecht bereiken te 9.33. Chr.-Geref. Kerk. Boroepen naar Kat wijk aan Zee, de heer D. Tibben, te Weesp. Overeenkomstig art. 10 der verordening tot regeling der universiteit te Amsterdam, zijn B. en Ws. aldaar voornemens tweo studie beurzen van /'lOO too to kennen aan twee studenten in de godgeleerdheid. Zy noodigen belanghebbenden uit, zich by verzoekschrift op zegel te richten aan B. en Ws. vóór of op 20 Nov. 1891. In den ouderdom van 79 jaren is in Den Haag overleden de gep. kolonel H. H. J. Jalink. Onze gezant te Parijs, jhr. De Stuers, die eenige dagen in de residentie vertoefde, is gistermiddag naar zjjn post teruggekeerd. De directeur der strafgevangenis te Breda, de heer B. Beyl, vierde deze week den dag, waarop hij 30 jaren geleden by het gevangeniswezen in dienst trad, en ontving bij deze gelegenheid van vele zijden, ook van het personeel, vele blijken van waardeering. Naar het „Vad." verneemt, zal mr. Lemmens, kantonrechter te Gulpen (bij Maas tricht), benoemd worden tot burgemeester van Roermond, ter vervanging vaK den Leer Diepen, die zijn ontslag heeft gokregdC De heer Paul Haase en mevrouw HaAS6 hebben te Aken veel bijval gevonden in „Odysseus" van Max Bruch. Er is eene algemeone rijkswet op het wielrjjden in bewerking. In verband hiermede wordt door het bestuur van den „Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond" opgave ge vraagd van ieder, die ten behoeve van zijn beroep of bedrijf van een rijwiel gebruik maakt. Dit is hot middel om mogelijke bepalingen te voorkomen, die het gebruik van dit middel van vervoer bemoeilijken. Daaruit toch zal kunnen blijken, in hoeverre het rijwiel niet slechts voor zeer velen eene uitspanning is, maar voor velen ook een practisch hulp middel bij hun bedrijf. Bjj beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, van 6 dezer, is bepaald dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in wis- en natuur kundige wetenschappen, zeevaartkunde en boekhouden, voor het jaar 1891 zitting zal houden te 's-Gravenliage. Aan deze commissie is tevens opgedragen het examineeren van hen, die in 1891 de akten van bekwaamheid ver langen voor de wiskunde, bedoeld in art. 65 der wet tot regeling van het lager onderwijs. Benoemd zijntot lid en voorzitter dier com missie, dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's-Gravenbage tot leden: dr. P. Ven Geer, dr. A. P. N Fran- chimont, dr. C. K. Hoffmann en dr. W. F. B. Saringar, hoogleeraron aan de Rijks-univ. te Leiden; dr. C. H. C. Grinwis en dr. C. E. A. Wichmann, hoogleeraren aan de Ryks-univer- sitoit te Utrecht; dr. J. D. Van der Waals, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam; dr. J. H. H. Hülsmann, directeur van en J. IJzerman, leeraar aan de handelsschool te AmsterdamE. J. Hoos, directeur der zee vaartschool te Rotterdam; A. J. Goedkoop van Nello, leeraar H. B.-S. te Delft; J. Van der Bruyn, leeraar aan de hoogero burger school te Schiedamdr. C. J. J. Ninck Blok, leeraar aan de hoogere burgerschool te 's-Gra- venhage; dr. A. Van Oven, leeraar aan de hoogere burgerschool te Dordrecht; C. J. Theu- nissen, oudlêoraar aan de hoogere burger- school te RotterdamJ. M. Keen en C. Van Swieten, hoofden van lagere scholen te 's-Gra- venhage. Naar men verneemt, zal de generaal- majoor jhr. L. J. Van Teylingen, bevelhebber in de 1ste militaire afdeoling en commandant d6r stelling van Amsterdam, den militairen dienst met pensioen verlaten. Het stoomschip „Burgemeoster Den Tex" is 6 Nov. van Amsterdam te Batavia aange komen de „Sumatra", van Batavia naar Am sterdam, passeerde 6 Nov. Perim; de „Gel derland", van Java naar Rotterdam, passeerde 5 Nov. Malta; de „Prins Hendrik", van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 6 Nov. Gibraltar; de „Daphne", van Hamburg en Amsterdam naar Java, arriveerde 5 Nov. te Southamptonde „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 Nov. van Padang. Vesting-begrooting. In de afdeelingen der Tweede Kamer werd op de verbetering van den Leidschen Rjjn, met het oog op de defensie, door velo leden, die van het belang daarvan overtuigd waren, aangedrongen. De volgende vragon werden tot den minister gericht: Is, voor zoover de minister kan nagaan, reeds een vast plan omtrent de verbetering van don Leidschen Rijn door de betrokken provinciale besturen ontworpen? Mag worden verwacht dat aan de vaart eene richting zal worden ge geven bezuiden Woerden? Zal het Ryk zich mot de betrokken provinciën aan de vaart verbetering gelegen laten liggen? Zoo ja, zal dan een gedeolte van het subsidie ook komen ton laste van de begrooting van oorlog? en Volhardt de minister bü Zijne vroeger omtrent dit onderwerp uitgesproken meenin gen, of kan b(j dienaangaande iets naders mededeelen? Ten aanzien van do Vestingwot vroeg men of bij de gewyzigdo tactiek, ten gevolge waar van do beteekonis der sterkten en forten eene geheel andera is geworden, onzo tegenwoor dige liniën en forten behouden moeten bly ven en zoo ja, of het noodig zal zyn in al onze sterkten en forten dekkingen te maken tegen do brisante springmiddelen. Voorts werd ge vraagd of het in do plannen des ministers ligt eene wyziging der Vestingwet voor te dragen en of de minister ook iets kan mede deelen omtront don stand dor drinkwater- quaestie met betrekking tot Amsterdam in staat van beleg. Ten aanzien van het onderhouden der ge meenschap tusschen het fort Pampus en Muiden gaf men in overweging daarvoor een marinevaartuig te gebruiken in plaats van eene stoomboot ad ƒ18,000 aan te schaffen. 3F"e'0.±l!©-£o;r5 De weduwe van den geguillotineerde was niet bevredigd. „Van een ander?" vroeg zy opgewonden. „Van wien? Zeg het my toch!" „Ik ken hem niet." „Man!" riep zy uit, „alleen de beul heeft u deze opdracht kunnen geven. Hem heeft myn man de haarlok voor mij gegeven. Is het niet zoo?" „Ja, als u dit kan geruststellen", zeide Antoine haastig. „De beul. En ik ben zyn knecht. Vaarwel!" Zy stond eenige oogenblikken als versteend en zag hem na, die nu met snelle schreden zijn weg vervolgde en eene zijstraat insloeg. Eén der mannen, die zyne aandacht getrokken en die elk woord der ongelukkige vrouw in de stille straat gehoord moesten hebben, volgde hem op eenigen afstand. Tegelykertyd werd in het Stadhuis de ge wone zitting gehouden van het vereenigde comité van openbaar welzyn en veiligheid. Aan de hoefyzervormige tafel, met groen laken overtrokken en door daarboven han gende groote olielampen verlicht, waren nog niet alle plaatsen bezet. Maar hy, dien men reeds als het eigenlyke hoofd der Fransche Republiek beschouwde en wiens naam overal angst en schrik verspreidde, was tegenwoor dig: Maximiliaan Robespierre. Zyn gezicht was wit als papier en tus schen voorhoofd en kin in elkaar gedrukt, nog leelyker door een aantal sporen van pokken. Bloed noch gal scheen in dit lange, slangachtige lichaam te wezzn. Zyno oogen waren klein en dof en zagen iemand nooit open aan; zy knipten en dit maakte hen des te afstootender, mot name als zij over de groote groene glazen van den bril gluur den. Om zyn mond speelde altyd een eigen aardige trek, eene soort glimlach, welke zich onuitwischbaar onder alle gemoedsbewegingen vertoonde. Zyn gepoederde haartooi was sierlijk, goed onderhouden en moest hem eene waardige uitdrukking verleenen. Zyne schouders, zyn hals, zijne handen waren voortdurend in be weging, doordien hy aan zenuwachtigheid leed. In zyn bontzyden, met wit afgezetten rok, een gebloemd vest en witzyden kousen met gespen bewees hy de ydelbeid, welke hem bezielde, Om hem heen zaten zyno moest bekende geestverwanten van de Jacobynenclub en do 1 j Conventie, die mede tot het eeno of het andere der beide comités der laatste be hoorden, welke sedert maanden de hoogste en almachtige autoriteit in Frankryk vorm den. Daar was de éiégante, schoone St.-Jast met de dwepende blauwe oogen; Couthon, die als Mephisto hinkte, maar een engel achtig gezicht en eene bijzonder lieflijke stem had; twoe meedoogenlooze bloedmenschen, die dag aan dag slachtoffers loverden aan den aanklager Fouquier Tinville. Verder Billaud Varennes met zyne sten torstem, de in zichzelven gekeerde Carnot, de heftige Barère en nog eenige leden van dit comité. Voor allen lagen actenmenigeen bladerde daarin, terwyl St. Just eene voor dracht hield. „Do heden in do beste orde afgeloopen onthoofding van Danton en zyne verraderlyke geestverwanten", zeide hy, „heeft bewezen dat zy geen grooten aanhang onder het volk hadden. De gerechtigheid wordt toegepast op ieder, wie hij ook moge zyn. Met Danton hebben wy den kop vertrapt van de slang, die zich om de vryheid en grootheid der Repu- bliek poogde te wikkelen; nu komt het er I nog op aan, ook haren staart te vernietigen," Hij zweeg, om meer attentie te trekken. Na eeno pauze van eenige minuten vroeg Couthon „Wat bedoelt gy daarmede?" „Hier", antwoordde St.-Just en hield een beschreven papier omhoog, „heb ik eene lyst van hen, die in het geheim de overheid trach ten tegen te werken en reeds tegenge werkt hebben, doordien zy door omkooping of andere hulpmiddolen den gearresteerden de grendels hunner gevangenissen openden en hunne vlucht mogelyk maakten. Er zyn cipiers en zelfs beulsknechten van San son onder." „Niet mogelyk!" riep Billaud uit. „Als Sanson onthoofden moet, gelyk zyn ambt meebrengt, welk belang hebben zyne knechten er dan by, dit te verhinderen?" „Sanson zelf komt my verdacht voor", merkte Robespierre op. „Hy is geen goed republikein, maar een royalist. Ik ben voor uiterste gestrengheid, evenals St.-Just." „Mevrouw Desmouiins", zeide deze nu, „heeft blykbaar met de hulp van cipiers en misschien ook beulsknechten getracht eene samenzwering te smeden, om haren man aan de rechtmatige straf te onttrekken," (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1