N9. 9724 Dinsdag 3 November. A9. 1891. f/V'sr |4* ZJ %Vk (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Bit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 2 November. F'euilleton, (Wordt vervolgd.) PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. .Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomrneri0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer Groolere lettere naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Eerste Blad. Ofilc-iëele licnnisjrevingcn. Burgemeester ei Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat do Buuricommisïaris No 3, (wijken V, VI en IXj, wegers ongesteldheid tijdelijk z.;l zijo te opreken telken dage, uitgezonderd den ZoDdag, van dss voormiddags elf uren tot de9 namiddags één uur, in plaats van aclit tot tieu uren des voormiddag*. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. DE KANTER, Bux-gemecster. 2 Nov. 1891. E. KIST, Secretaris. Ds. G. J. De Hoest, sedert 1887 predikant te Zutfen, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente alhier aangenomen, door welke aan neming wordt voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van dr. Ph. S. Yan Konkel. Aan de universiteit te Freiburg is den 23sten October tot doctor in de geneeskunde (cum laudej bevorderd de heer J. Th. Terburgh van Leiden, arts, off. van gez. 2de kl. by het Oost-Indisch Leger, met een proefschrift, getiteld: „Ueber Leber- und Nierencysten." In een bijvoegsel tot de Staatscourant van 1/2 dezer zyn opgenomen de gewyzigde statuten van de naamloozo vennootschap „Spoorwegmaatschappij LeidenWoerden", te Utrecht. Het programma is verschenen der ten toonstelling van bloeiende bol- en knolge wassen. te houden door de afdeeling Oegst- geest en Omstreken, der Algemeene Yereeni- ging voor Bloembollencultuur, bjj gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. Deze tentoonstelling zal worden gohouden op 17, 18, 19 en 20 Maart 1892 indegroote zaal van het koffiehuis „Zomerlust", aan den Stationsweg by Leiden. De opgaven, met nauwkeurige aanduiding naar welke nummers de in te zenden voor werpen zullen mededingen, moeten geschieden vóór of op 10 Maart 1892, vóór 9 uren des avonds, schriftelijk en franco aan den heer D. Mater, buiten de Zijlpoort bij Leiden. Afdeelingen dor Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, leden der vereeniging en voorstanders van bloembollencultuur en tuinbouw worden beleefdelijk uitgenoodigd tot het schenken van medailles volgens onder staando berekening, eene zilveren vergulde medaille tegen 15, eene zilveren medaille tegen 10 en eene bronzen medaille tegen 5. De mededinging staat open voor alle leden der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. Inzonderheid voor de inzendingen van bei en knolgewassen zal door de commissie van beoordeeling streng op uitmuntenden bloei gelet worden. De inzenders van tafelversieringen en bou- quetten moeten zei ven de voorwerpen ver strekken, waarinde bloemen geplaatst worden. Aan do bekroonden wordt de keuze gela ten, om de toegokende bekroningen in medailles of de waarde daarvan in geld te ontvangen, volgens de vermelde berekening. By elkon pry's wordt een getuigschrift gevoegd. Inzondingen buiten het programma, niet bestaande uit bol- en knolgewassen of bloemen daarvan, worden niet toegelaten. Het programma bevat 34 nummers der uit geloofde prijzen. Ter beschikking van de commissie van be- oordceling zijn gesteld, voor niet gevraagde aitikelen in het programmatwee zilveren en twee bronzen medailles, alsmede twee ge tuigschriften. Hedennamiddag ontvingen we per Engel- sche mail de Bataviasche bladen van 2(3 Sep tember tot 2 October, alsmede de „Deli-Crt." van 30 Sept. en 3 Oct. Bij de heden gehouden openbare verkoo-.. ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 54, 27, 5.80 en f 2.S0 de laagste 54, ƒ27, 5.50 en 2.80. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „P. Galand", van Amster dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten do brieven enz. uiterlijk morgenavond om 10.15 bezorgd zijn. De wyze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Aan den majoor A. J. Prins, chef van den staf der 1ste divisie inf. te 's-Hage, is een buitenlandsch verlof van eene maand toegestaan. Te 's-Gravenhage zal eene derde kerk voor de Chr. Ger. gemeente worden gebouwd. Reeds is het benoodigde terrein aangekocht. Woensdag en de drie volgende dagen zal in het lokaal „Eensgezindheid" te Amsterdam de groot© bazaar der „Nedeiiandsche Zondags- schoolvereeniging" worden gehouden. De brief, waarbij de heer Boogaerdt be richt zijn ontslag te nemen als lid van de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Gouda, is ingekomen. De heer Boogaerdt had op 15 September wel de vereischte eeden in handen van de Regentes afgelegd, maar nog geene zitting genomen. De prins Yon Wied is door eene lichte ongesteldheid verhinderd gevolg te geven aan zijn voornemen, aan do jaarlijksche najaars bijeenkomst van „Groot St.-Hubert" te 's-Gra- venhage en aan de jachten onder Wassenaar deel te nemen. By gelegenheid van het vyf-en-twintig- jarig bestaan der Vereeniging tot het ver- leenen van hulp aan minvermogende oog lijders in Zuid Holland en bij het in gebruik nemen van het nieuw aangebouwde gedeelte van het gesticht werd te Rotterdam, in eene buitengewone vergadering van bestuurders en oud-bestuurders, aan den geneesheer directeur der Vereeniging, dr. J. H. De Haas, in het gesticht in de Nadorststraat eene pas sende hulde gebracht. Mr. J. v. Gennep voerde het woord en bood den jubilaris als aandenken een kunstwerk aan, eene volledige verzameling photographieën v«n de 245 voornaamste schilderyen in het Ryks-Museum te Amsterdam. De secretaris der Vereeniging, de heer H. C. De Wolff, die ook 25 jaren dio betrekking vervulde, ontving als aandenken eene ets naar Mauve. Door de arrondissements-rechtbank te Heerenveen is, ter vervulling vari de vacature van kantonrechter te Lemmer, opgemaakt de navolgende alphabctische lyst van aanbeve ling: mr. F. D. De Boer, substituut-griffier by gemelde rechtbank; mr. A. Croockewit, griffier by het kantongerecht te Heerenveen, en mr. K. M. Phaff, griffier by het kanton gerecht te Haarlemmermeer. Luitenant-generaal baron Von Molsberg, adjudant-generaal van Z. M. den koning van Wurtemberg, in buitengewone zending belast mot de aankondiging van het overly den van Z. M. koning Karei I van Wurtemberg en de troonsopvolging van Z. M. koning Willem II, en kolonel baron Von Reischach, zyn ad judant, zyn in de orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd; de eerste tot ridder-groot kruis, de tweede tot ridder. Nadat de telling voor de toekomstige nieuwe regeling van hot kiesrecht was af- geloopen, heeft men een aanvang gemaakt met de beroepstelling, die dezen keer voor j hot eerst in de tienjarige periodieke volks- telling begrepen is. Het blykt dat de moeilijkheden, aan deze telling verbonden, grooter zyn dan men wel vermoed heeft. Daardoor dan ook is het tarief, voor deze telling gesteld, wel wat laag. Men heeft berekend dat dit, hoewel schijnbaar in overeenstemming met dat van vroegere tel lingen, feitelyk viermaal zoo laag is, daar deze telling veel meer tyd vereischt. Vele ambtenaren, wien dit werk is opge dragen, spreken er dan ook reeds van om voor verdere toezending van werk te be danken, daar de belooning te onevenredig is aan het te leveren werk. (N. R. C.) By de firma J. B. Wolters te Groningen is een boekje verschenen, getiteld „De Nijver heid". Het is een zeer aardig lees- en te gelyk leerboek voor kinderen, en beschrijft hoe tal van zaken gemaakt worden en welke werktui gen men daarbij gebruikt, opgehelderd door een groot aantal teekeningen en plaatjes. Zeer zeker zullen de huisgenooten zei ven in menig onderwerp groot belang stellen en zal het boekske ook in het huisgezin zyn invloed doen gelden door het bezien der plaatjes en het bespreken daarvan. In de vergadering der Kon. Academie van Wetenschappen, te Amsterdam gehou den, werd voorgelezen eene missive van den minister van binnenlandsche zaken met do toezegging van eene Rijkssubsidie van ƒ1400 tot voortzetting der studiën en onderzoekin gen, door dr. Costerus, leeraar aan de Handels school te Amsterdam, aan het Zoölogisch station te Batavia in te stellen De heerCoslerus vertrekt in het begin van 1892 voor rekening van liet Buitenzorgfonds naar Indië. Door de geneeskundige Staatscommissie te Amsterdam zyn bovorderd tot arts de heeren H. Heslinga, J. J. Halbertsma en D. Doyer. Het stoomschip „Amsterdam" vertrok 31 Oct. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Burgemeester Den Tox", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 2 Nov. te Padang; do Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 31 Oct. Kaap Rocca; de „Gelder land", van Java naar Rotterdam, vertrok 31 Oct. van Port-Saidde „Menelaus," van Am sterdam via Liverpool naar Java, vertrok 2r> Oct. van Algiers; de „Obdam", van Rotter dam naar Nieuw-York, vertrok 1 Nov. van Boulogne sur Mer; de „Prins Willem III" arriveerde 2 Nov. van West-Indië te Nieuw- York; de „Werkendam" arriveerde 1 Nov. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Zaan dam", van Baltimore naar Rotterdam, pas seerde 31 Oct. Bevezier. Bij koninklijk besluit zijn benoemdS. M. H. Van Gyn, tot dijkgraaf van den polder Wieldrecht, prov. Zuid-Holland L. Schipper, tot heemraad van den polder do Oude en Toch nog gelukkig. V.) „Mijnheer", zoo begon zy, „ik heb een vreemden levensloop gehad on alleen mijn onbepaald vertrouwen in u doot mij daarvan spreken. Niemand weet wat er gebeurd is en niemand mag hot weten. „Nadat vader gestorven en moeder ver trokken was, kwam ik in eene restauratie in dienst. Lang bleef ik er echter niet, daar ik den rook in de lange nachten niet kon ver dragen. Ik was er aan gewend in allerlei weer op de markt te staan en kon het in óe slechte lucht niet uithouden. Terwijl ik er was, had ik een jongen handelsreiziger leeren kennen. Ieder meende daar het recht te hebben my met zijne complimenten lastig te vallen en de ongenaakbaarheid, welke ik daarover moest stellen, had op hem juist een goeden indruk gemaakt. Zoo leerden wy e'kander kennen. Op zyn aandringen ging ik in eene modezaak, doch ook daar bleef ik slechts korten tijd. Mijn verloofde werd com pagnon van zyn chef en wilde nu dat ik mij In de vormen en kundigheden eener andere omgeving zou eigen maken en dat wjj dan, als ik in zyn kring optreden kon, zouden trouwen. Gy kunt begrijpen, mynheer, hoe gelukkig ik was! Ik, het kind van arme, onontwikkelde ouders, had iemand van stand gevonden, die my zijne genegenheid waardig' keurde en wiens gelukkige echtgenoote ik worden zouDikwijls heb ik toen met een gevoel van dankbaarheid aan u gedacht en er my in verheugd, dat ik u eens nog zou kunnen toonen wat er van my geworden was. Mijn verloofde zorgde er voor, dat ik leerde wat den beschaafden als een erfdeel toevalt ik bedoel, hoe men in gezelschap gaan en staan, eten en drinken, spreken en zwijgen en beleefdheden beantwoorden moet. Eu ook, dat ik goed onderwijs kreeg en leerde wat men, na eene goede school te hebben door- loopen, moot weten. Ik leerde uit al mijne kracht, zoodat ik weldra, tot verwondering der onderwijzers, den geheoien cursus kon volgen. En ook thans nog, als de oude natuur weer boven komt, govoel ik terstond het ver keerde. Ik weet zeer goed, dat het niet voegde, dat ik, zooals laatst, met de ellebogen op de knieen leunde en mjj den hoed lostrok, zooals ik deed. Dikwijls zagen wy elkander. Eéns in de maand kwam hij geregeld bij my. Bovendien verwende hij my door brieven en geschenken, en ondersteunde, door myne tusschenkoinst, ook mijne moeder. Zondor bedenken nam ik alles van hem aan, daar hy my had gezegd, dat liy vermogen had en een aanzienlijk in komen daarby. Veel sprak hy ovor zijne voor uitzichten en plavnen en kwam er dan gedurig op terug, dat hij aan het leven liooge eischen stelde. Het was alsof hy aangeprikkeld werd, om niet alleen met anderen in zyn kring gelyk te staan, maar ook te toonen, dat hy meer kon doen dan zy. Soms kon hij na zoodanig gesprek in diep gepeins verzinken, zoodat ik hem wel plaagde met al de muizenissen, welke hy had wegens hetgeen rijkeren zich konden veroorloven en dat liy 't moest nalaten, daar het boven zjjno middelen ging. Ik spreek van die dingen opzettelijk, 0111 u voor te bereiden op den inhoud van een brief, dien ik u zal laten lezen. Het meisje stond zenuwachtig op en haalde hem voor den dag. In dien briof schreef haar verloofde, onder hartroerende woorden vol radeloosheid en zelf verwijt, dat hy zich had schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen Jen nu de vlucht had genomen, daar die voor hem het eenige middel was, om later nog eens weer te kunnen vergoeden wat hy had ontvreemd. Een papier, waarin hij verklaarde, dat zijne rcc-ubelón en geheele inboedel niet de zyno waren, maar aan haar toebehoorden, lag er in. Toen ik gelezen had, zeide zy„Welnu? Gemakkelijk is de weg my niet gemaakt, om by goede voornemens te blijven, toen ik, nadat mij een blik in den hemel was gegund, in zulk een afgrond werd geslingerd. Kortom toen ik dien briof ontving, snelde ik heen om myn verloofde te zoeken. Maar ik vond hem niet meer. En toen „En toen, arme Nelly?" „Nu, toen sprong de arme Nelly in het water. Maar met ontijdige dienstvaardigheid trok men er haar weer uit. Daardoor is zy nu hier en is geworden, wat zy u beloofd had, dat zij nooit zou worden." Zij zweeg. Een strakke trots legde zich op haar gelaat, welke weldra week voor hart roerend gesnik. Met innig medelijden vervuld, boog ik mij naar haar toe, ora hare hand te vatten. Maar zy kreet het uit, weerde my af en riep „Mynheer, raak my niet aan. Maar denk er ook niet aan hoe ik nu ben; denk aan mij zooals ik was, toen gij my den eersten keer zaagt „Heeft dan het ongeluk u doen vallen?" vroeg ik zacht

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1