N°. 9723. Maandag 3 November. A0. 189V Tweede Blad. Leiden, 31 October. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilletoii. Toch nog gelukkig. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden.f 1.10. Franco per po9t1.40. Afeonóerigke Nommera.0.05. In de Leidsche Studenten-Debating Society heeft prof. mr. W. Van der Vlugt, die den hoogleeraar mr. J. T. Buys opgevolgd is als voorzitter dier vereenïging, stellingen verde digd, waarin het verklaard werd een drin gende plicht der studenten te zyn, mede te werken tot do volksopvoeding. In eene wel sprekende rede, waarby de spreker vooral wees op hetgeen de Engelsche studenten ln dit opzicht doen en herinnerende aan de op richting van Toynbee-hall, werden deze stel lingen verdedigd. Met opgewektheid werd vervolgens over het onderwerp van gedachten gewisseld en met groote meerderheid (er waren ongeveer 80 of 90 leden opgekomen) werden ten slotte do stellingen van den ver dediger onveranderd goedgekeurd. Het eerste gevolg van deze belangwekkende bijeenkomst is geweest, dat er binnen 24 uren een aardig bedrag byeen was voor eene in 't klein op te richten volksleeskamer, dat zich een voldoend aantal studenten had aangemeld om iederen avond toezicht te houden en velen boeken hebben toegezegd voor de bibliotheek. Intusschen is men ook doende om nog andere vereenigingen op te richten, die ter bevorde ring der volksopvoeding kunnen strekken. Ds. H. Koops, predikant te Varsseveld, heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Valkenburg (cl. Leiden) aangenomen. Tot leeraar in de wis- en natuurkundige wetenschappen aan het gymnasium te Delft is benoemd dr. W. Stortenbeker te Oudshoorn. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland is deze week„hot driejarig onderhoud van de Gouwesluis en verder daarbij be-hoorende werken te Alfen, provincie Zuid-Holland, behoorende tot de werken van den straatweg van Amsterdam naar Rotterdam" aanbesteed. Minste inschrijver was de heer Th. Ver- brugge, te Waddingsveen, voor ƒ2387. Het was gisteren 25 jaren geleden, sedert mr. J. H. L. Haifmans tot lid der Tweede Kamer werd gekozen. Dat geschiedde bjj de verkiezingen, volgende op de eerste ontbinding der Tweede Kamer, onder het eerste ministerie van den hoer Heemskerk. De heer Haffmans trad toen op voor het district Roermond, in plaats van den heer Cornelis. Drie jaren daarna werd hij in het hoofdkiesdistrict Boksmeer gekozen, dat kort te voren was gevormd hjj bad daarvoor zitting tot 1888, toen na de grondwetsherziening eene andere districtsver- deeling in werking kwam. Thans heeft h(j zitting voor Venloo. De heer Haffmans is niet het oudst ge kozen lid der Tweede Kamer. Drie jaren vóór hem, in Maart 1S63, deden de hoeren Van Kerkwijk en Viruly Verbrugge er hun intrede, en werden sedert telkens herkozen, de eerste voor Zieriksee, de tweede voor Rotterdam. De liquidatie der Vereenïging van Ne- derlandsche Letterkundigen is afgeloopen. Aan de donaties ie de bestemming gegeven, die door de gevers of hunne erven werd verlangd aan het bestuur van het Tollensfonds o. a. kon 120 worden overgedragen. Aan alle deelhebbers der voorzorgskas is het bedrag hunner inleggingen, vermeerderd met de rente, teruggegeven. Nadat het voor den secretaris bestemde geschenk was aangekocht en hem was overgereikt, is het batig saldo overge dragen aan de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden. Dit saldo, vermeer derd met twoo donaties a ƒ100, welke ter beschikking van het bestuur waren gebleven, bedroeg ƒ800. Overeenkomstig het besluit der laatste vergadering wordt deze som be steed tot aankoop van boeken, welke in eene afzonderlijke kast met toepasselijk opschrift in de bibliotheek dor genoemde Maatschappij worden geplaatst. Zjj hebben betrekking op de geschiedenis der letterkunde en worden door het bestuur aangekocht, op advies van prof. Ten Brink. In eene te Amsterdam gehouden ver gadering van den Bond van beambten werk zaam aan de kantoren der Rijksbelastingen besloot men in beginsel tot oprichting van een ondersteuningsfonds. De bond was in ledental flink vooruitgegaan liet eindcijfer klom tot 151. Als bestuursleden werden ge- of herkozen de hoeren E. B. Brand, te Am-sterdam, H. H. Van Asch, te Haarlem, L. J. Vallentgoed, te Haarlem bg., A. S. Van Ewjjck, te Leiden, en H. Wijsman, te Amsterdam. Als plaats der volgendo algemeene verga dering werd Rotterdam aangewezen. Aan de Kamerleden zijn adressen gezonden, waarin op de ongunstgie positie van adressan ten gewezen wordt en hulp voor lotsverbete ring wordt gevraagd. De heer P. H. Jautze, praktizjjn te 's-Gravenhage, is benoemd tot deurwaarder by de arrond.-rechtbank te dier stede, in de plaats van den heer Carrière, benoemd tot deurwaarder bij den Hoogen Raad. In de bureaux van het departement, van financiën wordt thans druk gearbeid aan do voorbereiding eener nieuwe belastingregeling. Uit Renkum wordt gemeld dat H. M. de Koningin-Regentes aan weduwen van arbeiders op Oranje-Nassauoord en verdere koninklijke domeinen een jaargeld van 50 heoft- verleend. De Staatscourant van 30 Oct. bevat het koninklijk besluit van 28 dezer, waarbij, met ingang van 1 December 1891, benoemd wordt tot burgemeester der gemeente Rotterdam, de heer P. Lycklama a Nyeholt, burge meester der gemeente Leeuwarden, uit welke laatstgenoemde betrekking hem, met ingang van dozelfde dagteekening, eervol ontslag is verleend, met dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten. [Het in een vorig nommer vermelde bericht is aldus bevestigd. De heer Lycklama a Nyeholt was oorspron kelijk voor den zeedienst bestemd, doch op 26-jarigen leeftijd nam hy. na een vpfjarig verbiyf in Indiè, ontslag. Kort daama werd de heer Lycklama be noemd tot burgemeester van Franeker en na een ongeveer achtjarigen werkkring aldaar overgeplaatst naar Leeuwarderadeel en ver volgens naar Leeuwarden. De lieer Lycklama is 49 jaar oud, ridder van den Nederlandschen Leeuw en lid der Provinciale Staten van Friesland. Hy is iemand van vasten wil, schryft men aan de „N. R. Ct.", die doorzet, als hy het maar eenigszins noodig oordeeld.j In de te 's-Hertogenbosch gehouden ver- gaderinfi der Centrumsclub waren veertien Katholieke Kamerleden aanwezig. Zes leden der Centrumsclub waren wegens ziekte af wezig, doch hadden volledige instemming betuigd. Toegetreden zyn zes leden: Van de Eerste Kamer de lieeren jhr. F. X. J. Van Nispen van Pannerden, W. Prinzen Fzn., W. Merkelbach, ,T. Th. Smits van Ogen Jzn. en H. M. Smits. Van de Tweede Kamer de heer mr. J. M. L. H. Clercx. {Maasbode). i Door den minister van waterstaat is, met ingang van 16 Nov. a. s., F. J. H. M. Thgs, civiel ingenieur te Ouderkerk, voor den tgd van drie maanden benoemd tot buiten gewoon opzichter by de opneming der kleine rivieren in Friesland, in verband met het onderzoek naar den waterstaatkundigen toe stand des lands. De onthulling van het ontworpen ge- denkfeeken voor den dichter en kerkhistoricus PRIJS DER AD VERTEN-TIÉN: Tan 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0.17!. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voer het incaaseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Bernard Ter Haar, op de begraafplaats t& Rozendaal, zal in den zomer van 1892 kunnen plaats hebben. De noodige schikkin gen met den eigenaar van den grond zyn getroffen, en de beitel is al sinds eenigen tyd aan het werk. Naar 't „Vad." en de „Stand." vernemen, heeft de heer M. Bogaerdt Bzn., lid van de Tweede Kamer voor Gouda, om gezondheids redenen voor zyn lidmaatschap bedankt. Uit Batavia is te 's-Gravenhage bericht ontvangen van het overlyden, in den ouder dom van 37 jaren, van den heer J. M. Daum. De ontslapene bekleedde de betrekking van afdeelingschef van den spoorweg Batavia- Buitenzorg. Biykens by het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. pantserdekkorvet „Sumatraonder bevel van den kapitein ter zee P. G. Bruch, in den voormiddag van 39 dezer te Aden aangekomen. Aan boord was alles wel. Schutter^) wet. In verband met het gedane voorstel tot verlenging van den militiediensttyd is thans by de Tweede Kamer ingekomen een voorstel tot wpziging der wet op de schutterden, ten einde to voorkomen dat zy, die hun diensttyd by do militie hebben volbracht, in tyd van vrede tevens tot dienst by de schuttery ge roepen en verplicht worden tot hun 34ste- jaar de wapenen te dragen. Voorgesteld wordt in vredestyd hen, die gedurende 5 jaar hetzy by de militie te land, hetzy als vrijwilliger by de zeemacht, by het leger hier te lande of by het. krygsvolk in de koloniën en bezittingen, of gedurende vier jaar by de zeemilitie gediend hebben, van schutterlyken dienst vry te stellen. In geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden kunnen zy echter voor den schutterlyken dienst worden opgeroepen. By koninklyk besluit zal worden bepaald, dat do burgemeesters van alle gemeenten lysten opmaken van de vrijgestelden, die als grond slag strekken by eventueele oproeping. In geval van oorlog enz. zal over al die vrijge stelden kunnen worden beschikt, zonder dat er wegens hunne dienstverplichting één man minder by de schutterij zal zyn. Voorts wordt nog voorgesteld van oefeningen by de schuttery op zyn verlangen vry te stellen de schutterplichtige, die ten minste 2 jaar by de militie te land of als vrywilliger by do zeemacht, het leger hier of in de koloniën^ gediend heeft. 3.) Ik sprong onwillekeurig op. Eene koude rilling voer my door de leden. De slechte ludit in het vertrek, dat altyd scheen dicht gehouden te worden, boklemdo mij de bosst, en al mijne gedachten liepen samen in deze éénohoe ik weg komen kon. Toch moest ik den vrouwen wel helpen dat de lijder te bed werd gebracht. De hond begon te huilen, het kleine kind schreide en de vrouw jammerde hartverscheurend. Slechts Kelly gaf geen geluid, maar staardo onbe- Weeglyk op het krijtwit gelaat baars vaders. „Kind, haal toch een dokter", zeide ik en stopte haar wat geld in de hand. Bijna werktuiglijk nam zy het aan en my strak aanziende, fluisterde zy dringend „Mynheer, gy kunt ons helpen; och, wil het toch doenAls gy my wilt spreken ik ben eiken morgen op de markt." Ik beloofde dat ik mijn best zou doen en waggelde, door een gevoel van duizeling be vangen, naar de deur. Eer.ige weken later verwachtten mijne vrouW en ik op een avond bezoek. Terwijl ik nog haastig iets gereed zette, werd er gescheld en onze dienstbode kwam binnen met de boodschap, dat er iemand was, een jong meisje, dat mynheer nog graag, nog hedenavond, als het kon terstond, wenschte te spreken. „Hoe heet zy?" vroeg ik, verdrietig over die stoornis. Den naam, welke genoemd werd, verstond ik met. Maar toen ik de meid naar de spreek kamer volgde, klonk my van daar uit het halfdonker eene vreemde stem te gemoet, die zeide: „Och, mynheer, slechts één oogenblik, als het u belieft!" Ik liet licht brengen en bemerkte toen een meisje, dat in diepen rouw gekleed was. üit- vorschend zag ik haar aan. „Mijnheer, kent gij my niet meer?" zeide zy, en toen ik my bedacht, voegde zy er by: „Kelly." Daarop in tranen uitbarstende, zeide zy „Vader is overleden; morgen moet de be grafenis zyn, maar. Zy zweeg en liet tevens den blik door do kamer gaan. Het was alsof zij de omgeving opnam, om te zieu of ik haar zou kunnen i helpen, en het verraste yrj dan ook niet, toen zy eindelijk zeide: „Moeder heeft geen geld voor du kosten en nu wilde ik wel vragen of mijnheer Een donkóre blos kleurde hare wangen en verlegen zag zy voor zich neer. Tenyyi zy zoo sprak, kreeg ik een onaan genaam gevoel wegens het lastige van dit bezoek en zyne vermoedelijke gevolgen en ik besloot my van haar af te maken of ten minste niet verder te gaan dan haar te zeg gen d.u ij den volgender. dag bescheid halen kon. To meer, daar ik hoorde schellen aan de voordeur. Blijkbaar was daar reeds do een of ander onzer gasten. Myne vrouw was toevallig niet binnen .-..eest, toen ik weggeroepen werd, en wist dus niet waar ik was. Terwijl ik mij een oogenblik bedacht op •hetgtuii tot hot meisje zeggen zou, hoorde ik eei.i bekende stem aan de meid, die de deur gooit'jud had, vragen „Ben ik de eerste, Leen?" Tevens hoorde ik dat de kruk mjjnor kamer- dour werd aangevat en dat de meid 'blo: „Daar niet, mevrouw! Er iemand by mynliebr." „Kina", zeide ik dus, „gij komt, op een zeer ongelegen tyd. En buitendien,'er is toch eigenlijk geene reden, wajvom juist ik zou moeten helpen - want daarom zyt ge toch gekomen, nietwaar?" Zy knikte en zat een oogenblik als stom. Toen stond zy haastig op en, alsof de woor den haar byna niet uit de keel wilden, sprak zy heesch en bevende: „Om Godswil, mynheer, wys my niet af! Wy hebben niets. Wy lyden honger 1" Mot geweld in®«8t ook ik tay er toedwin gen om te zeggen: „Kind, ik kan mij op het oogenblik onmo- gelyk langer daarmede ophouden. Kom mor gen terug. Dan zullon wy zien Bij deze woordbn wrong zjj hare handen, strekte zo toen met een gebaar van vertwij feling voor zich uit en zag met zóó radeloozcn. blik mij aan, dat ik er van rilde. Zy ver toonde een zoodanig beeld van ellende, dat ik niet wist wat te doen. Beangstigende stilte lieerschte in het ver trek, te akeliger door de tegenstelling met het geluld der vroolyke stemmen, welke van. uit do bezoekkamer tot ons doordrongen. Jk gevoelde hoo vreemd myn wegblyvcn lyet ge zelschap moest schijnen en tegen m.yn mede lijden in zeide ik: {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5