i mm Éina ^1 i WM M I m "AAA. buitenland. Frankrijk. Mag men „XlXe Siècle'' gelooven, dan wil de fiscus zyne rechten op Boulangers nala tenschap doen gelden ter kwijting van de kosten van het bekende proces, waartoe het indertijd in beslag genomen zilver en zijn ingehouden pensioen niet konden volstaan. Volgens sommigen willen de vrienden des overledenen de voorwerpen, welke hem hebben toebehoord, aankoopen. Te Anor, waar de glasblazers, evenals M zo.,, '"1 an(iere Plaatse». het werk gestaakt """c jegens de hadden, hebben zu hun oiibv.v-, patroons erkend en hun allerbeleefdst v'èi'zoclit hen weer in dienst te nemen. De gewestelijke. Raad der Seine heeft den wensch kenbaar gemaakt, om de spoor wegmaatschappijen gerechtelijk te vervolgen, telkens als er een ongeluk op hare lijnen plaats heeft ten gevolge van den bovenmatigen arbeid aan het dienstpersoneel opgelegd, van den slechten toestand der wegen of van elko overtreding der voorgeschreven regelen be treffende den dienst. De ontvangst der Russische oorlogs bodems te Brost is natuurlijk meer dan schit terend. Tal van beleefdheden werden den officieren betoond, en verschillende geschcnkon overhandigd, onder anderen door admiraal Gervais eene mand bloomen, waaraan linten bevestigd waren, waarop men de woorden „Marengo Division du Nord" leest. Het mei k- waardigste evenwel zal wel zijn het bronzen voorwerp, door de schooljeugd aan grootvorst Alexander opgedragen. Het stelt voor écn Fransch officier met vlag en zwaard, en draagt de woorden „Quand vous voudrez!" Donderdag heeft eene deputatie der leerlin gen van het lyceum te Brest den bevelhebber van hot Russisch oorlogsschip „Minin" liet bronzen gosctenk aangeboden. Een der jonge lieden hield daarbij eene aanspraak, eindigende met de woorden: „Zeg onzen verren vrienden, dat men op ons rekenen kan, zoowel wanneer het geldt onze eigene vrijheid en eer, als de vrijheid en eer dergenen, die ons liefhebben, te vor- dedigen. Wjj zullen onzen laatsten bloed druppel prijsgeven. Leve de Czaar, leve Rus land en de Russische marine!" Den 2den November wordt Eiffels toren voor den winter gesloten, Bij een bezoek van den minister Burlet aan de hoogeschool te Luik, laatstleden Woens dag, is de zestigjarige hoogleeraar Roersel], afgetreden rector, lid der Vlaamsche Academie, die met zijne ambtgenooten den minister naar het Zoölogisch Instituut vergezelde, plotseling overleden. Hij keerde zich om, viel in de armen van een anderen hoogleeraar en was dood. De minister brak zjjn bezoek af en keerde naar Brussel terug. Men kan zich do ontzetting van mevrouw Eoorsch voorstellen toen zij de tijding vernam. Het geval wekt in en buiten Luik algemeene deelneming. Uit goede bron wordt te Brussel gemeld, dat geheel ongegrond is het bericht, als zou do uitschrijving eener Belgische leening van 350 miflioen aanstaande zijn, om te voorzien in de behoeften van de begrooting en in de uitbreiding van het leger in vredestijd. Een door den koning gepresideerde ministerraad, welke zich met deze quaestie zou hebben bezig gehouden, is in den laatsten tyd niet byeen geweest. Italië. Het comité der Vereoniging tot afschaffing van de „Waarborgenwet" te Rome heeft Woensdag zijne eerste vergadering gehouden, waarin reeds spoedig groote oneenighoid ontstond. In verband met de ongeregeldheden te San-Michele zjjn, naar men uit Ravenna meldt, aldaar 21 personen gevangengenomen, waar onder een lid van den gemeenteraad. Tien der gekwetste oproermakers liggen in het hospitaal en drie hunner zullen waarschijn lijk niet herstellen. Het duel neemt in Italië zeer toe. Bjj do hervatting van de zitting der Kamer zal de Regeering vergunning vragen om 17 afge vaardigden deswege te vervolgen. CJi'oot-Bi-itamiïö. In Engeland verwekt de eigenmachtige handelwijs van Emin opzien. In dienst van Duitschland heeft hy eene expeditie onder nomen, maar in strjjd met zyne instructies heeft hy het Duitsche gebied verlaten en is het Engelsche binnengetrokken, naar het heet om Wadelai te bereiken, van waar Stanley hem heeft weggevoerd. De „Morning Post" zegt, dat het niet vol doende is, dat do Duitsche regooring hein verloochent; zyne handelingen zijn eene schen ding van het tractaat met Engeland en maken ophelderingen noodig, welke zeker door lord Salisbury zullen worden gevraagd, wanneer zij niet reeds vrijwillig zijn gegeven. Ook is de Britsche regeering bevoegd te vragen welke stappen de Duitsche regeerjng voornemens is te doen om Engeland voor mogelijke gevol gen van Emins daden scdradeloos te stellen. De zaak zal zeker in dor minne worden geschikt. Te Berlijn heeft rtiet minder dan ,e Londen do tijding van Emins eigenmacli- iige handelingen verrast;bü wordt beschouwd kaardoor uit den dierst des rijks tc zijn ge treden, maar het is niet gemakkelijk iemand tor verantwoording te roepen, die in Middel' Afiika rondzwerft, en indien bjj zich wed"1' in Wadelai vestigt, zat noch Duitschland, noch Engeland liem vooreerst daaruit kunnen ver drijven, De „Times" vernoemt uit Shangai,,dat do Britsclie onderdaan Mason, die beschuldigd 'verd van het verstrekken van wapenen aan eene geheime omwenteiings-gezinde ver eniging, zijne schuld heeft bekend en eene gevangenisstraf van 9 maanden zal ondergaan. Closioiïï-ïjli-lloilt Imui i-etiie, Een duel met noodloUigon afloop heeft deze week plaats gevonden tusschen twee offi cieren van het garnizoen te Weenen, een graaf H. en een luitenant, v. L. Eerstgenoemde j Irad zich beleedigend uitgelaten over eene dame, voot' wie de luitchkht opkwam. Eene uitdaging volgde feil het duel vond plaats even over de Hongaarsche grens, by Pres burg! Als wapen was het pistool gekozen; afstand 15 passen. By de eerste wisseling van kogels werd de luitenant doodeiijk ge troffen in de longengraaf H. viel eveneens zwaar gekwotst. Volgens bericht aan de „Külnische Zeitung" reist koning Karei van Rumenié rechtstreeks van Berlyn tot Bucharest door, zonder zich te Buda-Pesth op te houden. Spanje, De Madridsclie correspondent van de „Times" beweert dat de berichten als zou er sprake zijn van finantiëele operaties tusschen de heeren Rothschild en de Spaanscho Bank voorbarig zijn. De berichten daarover, die het bedrag, do conditiën en de borgstelling van deze nieuwe leening mededeelden, zijn geheel uit de lucht gegrepen. Wel zijn er vertrouwelijke „peur parlers" gevoerd tusschen den lic-er Barer, Rothschilds vertegenwoordiger te Madrid en don gouverneur der Spaanscho Bank en enkele ledon van het kabinet, waaruit men zou mogen opmaken, dat eene regeling, waarbij de tegen woordige abnormale toestand der Bank en de moeilijkheden, waarin zij zich ten opziehto van het goud en zilver bevindt, mogelijk is, maar men is nog tot geen bepaald besluit gekomen. En zoo er eene regeling tot stand komt, heeft zy geene betrekking tot de be taling van de eerstvolgende coupon, daar 't zeker is dat hiervoor geene moeilijkhedi.n bestaan. Turltijr. Op het eiland Kreta heeft weder een bloedig treffen plaats gehad tusschen Turksche troepen en oeno gewapende bende, waarbij aan beide zijden ongeveer 30 man sneuvelden. De „Standard" verneemt uit Konstan- linopel, dat verscheidene adellijke grondbe zitters der regecring uitstel voor de betaling van belastingen verzocht liebbc-n, daar zy anders verplicht zouden zijn hunne goederen te verkoopen. Chili f». Ook betreffende de ongeregeldheden in de Chineescbe provincie Fukien zjjn thans de bijzonderheden bekend. De leider van den opstand, Chen genaamd, had 2000 man ver- eenigd en deed eene banier ontrollen, waarop men ongeveer deze zinsnede las: „Ruimt de Tsing-dynastie uit den weg en stelt het volk gerust." Allereerst begaf men zicli naar de gebou wen der zoutwerken te Thema, en deed die in vlammen opgaan. Daarna trok de bende tegen de stad zelve op. De overheid was daarop niet voorbereid en kon ternauwernood een duizendtal vrijwil ligers bijeenbrengen, vóór de opstandelingen den aanval waagden. Tocli werden dezen te ruggedreven en sloegen toen een formeel beleg voor de stad. Na verloop van drie dagen moesten de vrijwilligers do verdediging der stad opgeven wegens gebrek aan krijgsvoor raad. De muiters drongen daarop binnen en bevrijdden de gevangenen. Inmiddels kwam echter van elders militaire hulp op dagen, waarop de rebellen vluchtten. Aan beide zjjden viel een groot aantal dooden. Ainei-ikr- Rusland zal o. a. op de Columbia-werehl- tentoonstelling te Chicago vertegenwoordigd worden door een geheel Russisch dorp, waarvan de samenstelling meer dan zes ton gouds zal kosten. Men zal er een stuk „Rus sisch leven" te zien krijgen, - met kozakken, rendieren, misschien wel niet eene kleino Jodenvervolging tor illustratie! - Het gou vernementsgebouw der Unie op de tentoon stelling is voor 310,757 dollars aanbesteed.— Reeds nu is meer dan 40,000 dollars uitge loofd aan prjizen voor het besto rund- en wolvee op dê Cincègo-tentóonsteöing. De minister Blaine heeft Donderdag jl. het antwoord dor Chileensche regeering, op den eisch der Vereonigde Staten betreffende bet voorgevallene met de matrozen der „Bal- timore," openbaar gemaakt. Daarin verklaart do Chileensche minister van buitenlandsclie zaken, dat die oisch niet aanneembaar is; dat hij niet twijfelt aan den ernst, waarmede de kapitein der „Baltimore" onderzoek naar liet gebeurde deed, maar dat niettemin de schuldigverklaring der betrokken personen alleen door Chileensche rechters kan ge schieden, Hij voegt daarby, dat de gevechten fusêêhsri do matrozen der „Baltimore" en •Mfi'go inwoners van Valparaiso op het oogen- 'blik aan een scherp óiiiérzoek uer overheid werden onderworpen, en de tyd nog niet gefezmen is, dat een rechtvaardig oordeel in deze geveld kan worden. Vóór en aleer dus hekend zal zijn, aan welke zijde de schuld ligt, kan hij niet aannemen, dat de quaestie eenigen invloed op de goede verstandhouding tusschen beide regeeringen zou kunnen hebben. Intusschon verneemt de „Times" uit Wash ington, dat daar geruchten de ronde doen omtrent eene oorlogsverklaring aan Chili. Donderdag jl. had eene langdurige bespre king plaats tusschen minister Blaine, presi- sident Harrison en de overige leden van het. kabinet. Voorts zou in alle oorlogshavens het bevel zijn ontvangen de beschikbare bc- dems gereed te houden, em, zoo noodig, on- I middellijk in zee te kunnen stekenterwijl de San-Francisco," welke op weg naar San- Francisco was, order zou ontvangen hebben zonder verwijl naar Valparaiso te stoomen. 1 Do dagbladen te Washington verdedigen de houding der regeoring tegenover de En gelsche bladen, die zich daarover in weinig vleiende termen hadden uitgelaten, en be roepen zich op een soortgelijk incident, dat in 1863 Engeland een eisch tot betaling van ongeveer 6000 pd. st. aan Brazilië deed stellen. Brazilië weigerde en als antwoord daarop worden eenigc Braziiiaansclie schepen door do Engelschen in beslag genomen. De koning der Belgen deed in die zaak als scheidsrechter uitspraak ten gunste van Brazilië, Tê Valparaiso jvordëtl dezer dagen de ge moederen in beweging gebracht door eeir vaisch gerucht, volgens hetwelk het gebouw van het Chileensche gezantschap te Washing ton aan een aanval zou hebben blootgestaan. Gemengd N ieu vv H. Het gezelschap van don heer Oscar Carré zal den léden November te Am sterdam terugkeeren. De concurrentie tusschen de sla gers te Zevenaar is in den laatsten tijd z.»i toegenomen, dat uitmuntend rundvleesch thans voor 50 cents per kilo met been, en 00 cents per kilo zonder been wordt -verkocht. Ten ge volge van deze lage prijzen geeft men do bees ten lager aan voor den accijns, maar daar mee neemt de fiscus geen genoegen. Alleen deze week zyn drie beesten door de ambtenaren benaderd, waarvan twee werdon geslacht. Het vieesch dezer dieren werd voor nog lagere 'prijzen Verkocht. Ten nadeelo van den landbou wer A. Bootsma te Sneek is Woensdag-nacht jl. uit diens secretaire eene som van 540 gulden aan bankpapier en zilvergeld ontvreemd. Als vermoedelijke dader heeft men voorloopig in hechtenis een zekeren Sj. A., een ouden bekende van de justitie en zwager van den bestolene, bij wien de politie bankpapier vond met kenmerken, door voornoemden Bootsma opgegeven. Door het kantongerecht te Apel- doorn is Jannetje Struijk (de voormalige „Miili- oenon-juffrouw"), thans te Apeldoorn wonende, wegens het toedienen van sterken drank in liet klein in een voor het publiek toeganke lijke lokaliteit, waarvoor geen vergunning is verlc-end, veroordeeld tut eene geldboete van ƒ20, subs. 14 dagen hechtenis. Do veroordeelde heeft van dit vonnis appèl aangeteekend. SCHAAK-PKUBLKEM 34, van H. J. Broekveldt Ju., te Leiden. Zwart. Oplossingen gelieve men onder het motto:„§ehaa!i-probIeeiu .V.34" in te zenden pan het Bureel van uit Blad, tot uiterlyk WOESSll.lfc- A VOX O. 1 Oplossing van Probleem 3i°. 33, van J. Fles Jr., te Leiden 1. F b 5 enz. Oplossing van Probleem S",33", van denzelfde: Door onregelmatigheid van opgave der stukkenn.l. Ral was door den componist bij zwart opgegeven en moest wit Rel zyn en pion dó zwart was door ons vergeten; daar door is dit probleem onoplosbaar. Als eersten zet geeft de componist 11 h 5 op. >JH Wm. abcdefgh Wit Wit: Kd7, Tfl, Ra7, Ra8, Pb2, FliD, d2, e2. Zwart: K e 5, T f 4, c 3, f7, g 5. Wit begint en geeft in twee zetten mat. Oplossing over add dagen. Beoordcelingcn van ft0. 31. Een niet onverdienstelijk probleem, met eenvoudigen eersten zet; doch ta melijk variêerende matstellingen. Pd. Een heel lief gebouwd probleem, dat onder de zeer goede kan gerekend worden en om zyn opofferenden eersten zet verheven wordt in den groeten stijl. Den witten Koning is als „stilzwijgend figurant" geeneaaa zijne waardigheid passende rol toe- bedeold. Gelker. Bcoordcellngcn van S®. 33. Netter ware het geweest dat Koning en Dame niet in zoo'n onmiddellijk gevaar ston den, waardoor noodwendig de „bliksemaflei der", in den vorm van ruiterij, al dadelijk in 't oog springt. Broekveldt. Zelden zag ik mooier tweezet; de geheeie afwikkeling is prachtig en verraadt geheel den geoefenden meester. Koch. Goede oplossingen ontvangen van ft0. 33: Leiden: J. Fel, H. J. Broekveldt Jr., H. H. M., H. F. Osterloh, G. H. Key, E. J. Willemse, S. J. Van Erkel, A. M. Hamers, J. P. Visser, C. P. Van Koeverden, F. J. v. d. Wolk es P. M. A. Hueber. Warmond: J. T.Kouwenhoven en A. P. Papó'. Alfen a/d. Rijn: J. v. d. Linden Jr. RijpweteringA. v. d. Veer. RoelofarendsveenJ. H. Gelker en M. Hölsclier. 's-BopeJ. Koch. LeiderdorpW. Demmendal.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 14