H*. 9723 Maandag 2 November A#. 1891 Dit nommev bestaat wit TIER Bladen. Vierde Wad. iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 31 October. Feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yeor Leidea per 3 maandenf 1.19. Franco per post1.40. Afzonfierlpk* KommersM 0.05. Ollicit-elo Keiiuisj;cvi»seii. InkomstcnbcSasling 1691. Burgemeester en "Weti ouders van Leiden brengen in l.erinnering dat met den 31ett.n October a. s. de vierde termijn vervalt van de Inkomsten belasting en dat alzoo op den lsten November a. s. mioateua twee derde gedeelten van den aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien de belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgingskosten, tot de betaling van het verschuldigde ten kantore van den gemeente ontvanger over te gaan. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 Oct. 1891. E. KIST, Secretaris. Ho^telooze Inenting voor On- en Min vermogenden. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter eigemeene kennis dat alsnog gelegenheid be staan tot kostelooze inenting voor On- en Minvermogenden op Dinsdag 3 en Dinsdag 10 Nov. a. s., telkens des namiddags te twee uren, in liet Elisabethshof aan de Oude Vest en dat na 10 November de zittingen tot nadere aan kondiging zijn gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. Cl Oct. 1891. E. KIST, Secretaris. Op 1 November worden van de twee bataljons van het vierde leg. inf. alhier ongeveer 120 miliciens in het genot van een langdurig verlof (4 maanden) gesteld. Behalve bovengenoemden gaan op 1 December a. s. nog versehèidenen met 8 maanden verlof, terw.jl ook nog een gedeelte met een verlof voor den tijd van 3 weken vertrekt. Telkens gaan by terugkomst van laatstgenoemden weder anderen met verlof, namelijk eiken keer gedeelte van hen, die hierop recht hebben. By de Leids.che Spaarbank werd in de maand Oct. ingelegd 50,161.1S'/j, terugbe taald 59,036.85'/:!, terwijl zijn afgegeven SI nieuwe en geheel afgelost 133 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 9087 inleggers bedroeg op 31 Oct. 1,764,843.34"/,. Do gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemdtot derden onderwijzer aan de school No. 41 aldaar, den heer F. Van IVyk te Leiden; tot hoofden aan de openbare lagere scholen: lo. voor de school 3de klasse voor jongens en meisjes in de Plantage hoek Muidergracht (hulplokaal): den heer C. Frentz, te 's-Hertogenbosch2o. voer do school 1ste klasse No. 37 den heer H. Douma, te Niouw- veen3o. voor de school 1ste klasse, tijdelijk te vestigen in een hulplokaal op het Jonas- Daniël-Meyor-pleinden heer C. Van Doorne, te 's Gravenhage4o. voor de school be noorden het IJden hoer C. B. Frese, te Am sterdam. Men meldt ons heden uit's-Gravenhage: In verband met do beschouwingen, waar toe liet uitblijven der benoeming van een commandant van het regiment grenadiers en jagers al niet aanleiding heeft gegeven, maakt men van eene met het gebruik in deze goed bekende zijde, de opmerking, dat in het nog niet vervullen van het bevelhebberschap niets ongewoons is. In gevallen toch van overlyden van don corpschef was het steeds gebruikelijk het verstryken van don rouwtyd der officiortn af te wachten alvorens de autoriteiten zich met de keuze van den opvolger bezig hielden. De rouw, door de officieren aangenomen nu is eerst den 17don October jl. verstreken, zoodat vóór dien tyd aan de benoeming van een commandant niets is gedaan ter plaatse waar dit behoort. De veronderstellingen, dat wegens deze aan gelegenheid eene mutatie in het mmtsterie.zou plaats kunnen grijpen, hebben dan ook niet den minsten grond. In verband met het besluit der Neder- landsche spoorwegen om, ingaande 1 Mei a. s., den zonnetijd in te voeren, zal over de wijze van uitvoering op 7 November te 's-Graven hage eene conferentie plaats hebben met de spoorwegbesturen, leden van het „Verein DeulschêV Eisenbahn Yerwaltungen" in Ne derland. De gemeenteraad van Amsterdam ver wierp gisteren niet 18 tegen 15 stemmen do reeds sedert jaren toegekende subsidie van 2000 aan do Tooneelscliool. Do begrooting is er na vele zittingen gister avond afgehandeld. Het eindcijfer bedraagt nu in ontvangst en uitgaaf 12,776,390.SO, terwijl geraamd was ƒ12,773,611. Met verwerping van een voorstel van mr. Treub, dat slechts vier voorstemmers had, om 75 opcenten op het personeel te heffen en de inkomstenbelasting te brengen op 3:/jo P°t-, is het aantal opcenten bepaald op S5 en het percentage der inkomstenbelasting op 3'/2. De minister van oorlog, vergezeld van zyn adjudant, begaf zich heden naar de stel ling van Amsterdam en bezocht ook het fort aan het Pampus. Hij was tevens vergezeld van den generaal-majoor Kromhout, inspecteur van het wapen der genie, en den luit.-kolonel der genie baron Van Eek, chef van de afdee- ling genie aan het departement van oorlog. Hedenmiddag te halfdrie is do gezant Van Bylandt met zijne echtgenoote van het Loo te 's-Gravenhagc teruggekeerd. De vice-president van den Raad van State veroenigt a. s. Donderdag leden van dit hooge Staatscollege aan een diner ten zijnent, te 's-Gravenhage. Heden hield de Staatscommissie voor de administratieve rechtspraak weer vergadering. Niet alleen in de gemeenten Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, zooals gemeld werd, bestaan bepalingen omtrent het gebruik van ijsbanen, maar reeds op den 24sten Maart 11. werd in de gemeente Koudekerk eene aan vullingsverordening afgekondigd, houdende verbod om met arren, sleden, priksleden, rij tuigen, karren of zeilschuiten op do scbaatsen- rijdersbanen te gaan of te staan. Die verordening werd gemaakt naar aan leiding van de vele onaangenaamheden, welke in den afgeloopen winter zijn voorgekomen. De ijsclub „de Rijnstreek" immors zorgde steeds voor goede banen en toch werden de schaatsenrydersbanen voor alle doeleinden gebruikt, zoodat ze eindelijk geheel onbruik baar waren. De politie zal voortaan aan het begin en het einde van de banen een bord plaatsen, houdende aanduiding van de bestemming der verschillende banen. Het stoomschip „Castor" arriveerde 30 Oct. van Amsterdam te Lissabonde Pol derland," vah Java Baat Rotterdam, is 30 Oct. Suez gepasseerd; do „Reichstag," van Rotterdam naar de Oostkust van Afrika, vertrok 29 Oct. van Napels; 6e „Noord- Brabant," van Rotterdam naar Java, is 27 Oct. te Barry aangekomen; de „Soerabaia," van Java naar Rotterdam, is 29 Oct. te Mar seille aangekomen: de „Kaiser," van Ham burg en Rotterdam naar Oost-Afrika, ver trok 29 Oct. van Mozambique. Gemengd Nieuws. De vrouw van den op de Oost- westdwarsgraebt alhier wonenden melk- en kaasverkooper H. werd dezer dagen tweemaal i bedrogen. Éénmaal werd het bc-drog echter 1 tydig door haar ontdekt, namelijk toen eeh paar kleine jongens voor 5 cents kaas koch- j ten. Zy trachtten deze waar te betalen met I een waardeloos stukje metaal, dat de rol van kwartje moest spelen. Twintig cents wensch- PRIJ8 DiiR A13 VERTEN TIÉN: V*n 16 regeli ƒ1.03. Iedere regel meer 0.17J. Groolare letters ossr plaatsruimte. Voor hes incasseeren buiton de stad word; ƒ0.10 beoikend. ten zy dus terug. Toen de vrouw dit bedrag evenwel wilde uitbetalen, viel het haar op, dat één der knapen het „muntstuk" steeds bedekt bleef houden. Daarom schorp toe ziende, ontdekte zij het bedrog. De andere jongen, die de kaas reeds te pakken had, liet den buit van schrik vallen. Het bleek echter dat zij door dien schrik niet als vast genageld stonden, want ze snelden ijlings heen, te vlug zelfs voor een mensch met langere beonen om hen te volgen. Don anderen keer was het bedrog gelukt. Men betaalde met een waardeloos loovertje, ge diend hebbende tot versiersel, in plaats van met „een stuivertje geld." Gisteravond bleef een jonkman, genaamd B., die zjjn meisje had thuisgebracht, plotseling op de Langegracht, dicht by zjjne woning, dood. De ongelukkige zou over eenigo weken met zijne beminde in den echt treden. In het bestek voor den te bou wen gist- en ijskelder met koelhuis, ten dienste der Leidsche stoombierbrouwerij „de Posthoorn", voor rekening van den heer H. Van AVaveren, is de bepaling opgenomen dat de werklieden tegen ongelukken moeten ver zekerd worden. In tegenwoordigheid van het Bestuur en verdere belangstellenden heeft deze week te Bodegrave, tot volkomen genoegen van genoemd Bestuur, de beproeving en indienststelling van een vermaakt scheprad aan het stoomgemaal van den Meyepolder plaats gehad. Het vermaakte scheprad heeft denzolfden diameter en diepgang beneden het zomerpeil, als het vorige behouden, maar door verandering van constructie kan het eene be- langryke hoeveelheid water meer opvoeren en veel gemakkelijker dan vroeger. Dit scheprad is vermaakt geheel volgens het ontwerp van den heer A. Zaal, gemeente-opzichter te Bodegrave. Te W y c h e n is eene vrouw aan gered™ door een sneltrein van Nymegen. Zij is onmiddellijk overleden. Toen de boerin, uit Heuwen, ondanks de waarschuwing van den stationschef, nog naar de overzijde van het perron wilde oversteken, werd zy door de locomotief van den passeerenden sneltrein gegrepen en een eind verder op het perron I geslingerd. j By het ongeluk te Tunis (ten gevolge van den storm stortte een hooge I muur op een leegstaand huis, waarin eene bruiloftspartij voor het weder de vlucht had genomen) zyn blijkens nadere berichten 20 vrouwen en meisjes omgekomen. Toch nog gelukkig. 5.) Met eenige woorden bracht ik het gezel schap op de hoogte der zaak en weldra was mijne gedrukte stemming door een gevoel van welbehagen vervangen, in den vroolyken krmg, die mij omgaf. Den volgenden voormiddag haalde ik myn horloge terug en gaf aan de vrouw het geld, dat hare dochter van my had gevraagd. Even koud als buiten was het in het armelijk ver trek. En in die kille ruimte zat de weduwe, als een beeld der vertwyfeling, tussehen het bed, waarop nog het lyk lag van haren man, en ie wieg. Beurtelings sloeg zy een blik op den doode en op het schepsel, dat mat de handjes op het dunne dekentje sloeg en welks blauwe oogen nieuwsgierig uit het bleeko geziihtje rondkeken. De deurwaarder, die op dit oogenblik kwam, kreeg zijn geld, zoodat zy haar armoedig in- boedeltje kon behouden. Ook bleef er van de begrafeniskosten nog iets over, waarvoor brandstof kon worden gekocht. Nelly was er reeds op uit om de kist en den doodgraver te bestellen. Des namiddags zou de begrafenis zijn. „En wat dan?" was onwillekeurig myne vraag. Dan zou Nelly oen dienst zoeken. Zy had er voorloopig werk van gemaakt en kon mis schien in eene restauratie komen. Voor den jongen zou door zijn baas worden gezorgd. En de weduwe wilde met het kleine kind een onderkomen zien te kryigen by eene zustor, die in het Mecklemburgsche woonde, zoodra zy het geld, dat zy nog krygen kon, had. Zy bedankte mij by herhaling voor myne hulp en verzocht mjj kapitaal en rente af te houden van het geld, als ik het voor haar zou ontvangen. Schuchter vroeg zy, of ik nog niet een beetje daarop voorschieten kon. „Gy begrypt, mynheer", zeide zy, „met ziekte zijn er kosten. Van eene buurvrouw hebben wij reeds wat opgenomen, dat moet worden terugbetaald. En brand en brood moe ten er toch ook eiken dag zyn, hoe zuinig men het ook overlegt. Gelukkig nog maar", zeide zy, ineens op eene andere gedachte komende, „dat het zoo koud is. Wy hadden anders het lyk niet zoolang kunnen houden." En tevens opstaande, groette zy met een: „Duizendmaal dank!" Ik snakte naar zuivere lucht. Zes jaren later was hot en eon luwe zomer morgen. Myne vrouw was ongesteld en ik had by haar gewaakt. Daar ik nu, voordat ik myn dagwerk begon, eenige beweging wenschte te nemen, was ik „Unter den Linden" langs naar den Thier- garten gewandeld en had toen plaats ge nomen op eene bank. In gepeins verzonken, hoorde ik opeens in mijne nabijheid beweging en zag op. Eene jongedame, voor dezen tyd van den dag in het oog vallend gekleed, kwam naar my toe. Op liet eenigszins loshangende, prachtig blonde haar zat eon coquet hoedje, met lange, wap perende veer. Een ryk gegarnoerdo zyden mantel hing losjes om do schouders en viel van voren open, zoodat men de slanke leest kon zien, terwyl de sleep van haar wit zyden kleed door het zand veegde. De ongeschoeide hand hield een kostbaren waaier omvat en het bleeke gelaat van het mooie meisje droeg de sporen van een doorwaakten nacht. „Nelly!" ontviel my onwillekeurig, toen zy my voorbij wilde gaan. Verbaasd en zichtbaar onaangenaam ge troffen bleef zy staan, zag my aan, aarzelde even en trad toen met kennelijk gemaakte onbevangenheid en toch met zekere bevallig heid in harê bewegingen op mij toe. Ik was opgestaan en vatte hare mij toe gereikte hand. „Hoe komt ge toch zoo vroeg hier in den Thiergarten, mynheor?" zeide zy op een toon, alsof wy elkander pas den vorigon dag had den gezien. Maar die houding was gekunsteld en ver anderde weldra, toen ik met ongoveinsde be vreemding dezelfde vraag aan haar deed. Schuw zag zy, om zich heen, of er ook iemand nadorde, en zeide verlegen „Gij hebt recht mij dat te vragen, myn heer doch toen opeens„Het zal wel reeds laat zyn, nietwaar? Oef, ik ben doodmoe I" Zy geeuwde en ging zitten. Daarop begon zy haren hoed af te zetten en toen dat niet terstond gelukte, trok zy dien van haar hoofd. Het kapsel ging daardoor los en toen daar door eenige verwelkte rozenknoppen er uit vielen, schoof zy die met de punt van haar fijn verlakt laarsje opzy en legde daarna ongedwongen haar hoofd tegen de leuning van de bank. „Ach", zeide zy, „hier slapen, zooals ik nu hier zit. Hebt gy nog hart voor mij, mijn heer, zooals toen?" {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 13