N°. 9720. Donderdag 21) October. A*. i:31. <Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste [Had. Leiden, 28 October. F'euilletoii. PRIJS DEZER COURANT: Voor LeideD per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommer90.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Tan 1C regels ƒ1.05. Iedero regel meer/"0.17.J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het ineasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Door het bestuur van de Vereeniging voor „Moed, Beleid en Trouw" zyn aan alle hooge autoriteiten in den lande, aan de burgemees ters der voornaamste gemeenten, aan vele groote industriêelen, in één woord zooveel mogelijk aan allen van wie kan worden onder steld dat zy nu en dan de beschikking hebbes; over betrekkingen, circulaires toegezonden, waarin genoemd bestuur beleefdelijk de vrij heid neemt, allen te verzoeken het streven te helpen bevorderen om de ridders der Mili taire "Willemsorde beneden den rang van offi cier, nadat zjj in de burgermaatschappij zjjn teruggekeerd, behulpzaam te wezen in het vin den van eene hun passende betrekking. Onder deze betrekkingen zouden kunnen gerekend worden te behooren die van schrij ver, concierge, bode, assistent-bode, sluis wachter, brugwachter, portier, brievenbestel ler, postbode en dergelijke. Het afdeelingsbestuur der Vereeniging te Leiden heeft naar aanleiding daarvan circu laires aan vele personen hierboven bedoeld, hoofden van of woonachtig in gemeenten binnen den kring der afdeeling gelegen, toe gezonden, met beleefd verzoek om, mochten er bij voorkomende gelegenheid betrekkingen worden vergeven, waarvoor oud-militairen, wier borst met liet eeremetaal versierd is, in aanmerking kunnen komen, hiervan op gave te wjllen doen. Secretaris van het Leidsche afdeelingsbe stuur der genoemde Vereeniging is de heer Van Cforkum, kapitein der infanterie, wiens adres is: Witte Singel. B. en Ws. kunnen zich vereenigen met het advies van het Bestuur van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis op het verzoek van mevrouw A. C. Vreede, geb. Van Oosterzee, om ontslag uit hare betrek king van Regentes van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis, zoodat zij den Raad in overweging geven aan adressante, met ingang van 1 November a. s., eervol ont slag te verleenen als regentes van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis, onder dankbetuiging voor de door haar in die be trekking belangloos aan de gemeente bewezen diensten. Bjj Raadsbesluit van 10 September jl. werden commissarissen van de Stedelijke Bank JL I o e eindigde het? 4.) Langs zijne magere kaken rolden tranen. Onder de plaat stonden deze woorden: „Een worm, die nimmer poost te knagen, Een zwaard, in dollen moed gewet, Op uwe eigen borst gezet, Ziedaar, wie naar zijn beeltnis vragen, Dat's Geldgebrek!" „Wat bekijk je daar toch zoo nauwkeurig?" vroeg Hendrik, die reeds een poosje de jonge vrouw, door deze onopgemerkt, gadege slagen had. „O, niets, niets", antwoordde zij verschrikt en wilde de aflevering ter zijde schuiven, om ze door collega's te kunnen bedekken; hij trok ze haar echter met zacht geweld uit de hand en ontdekto nu de oorzaak van hare smartelijke aandoening. Zy ging vertrouwelijk dichtbij Hendrik staan. „De gravure heeft mjj daarom zoo getroffen, omdat ik aan den armen schrijnwerker Roe- sinc van hierover moest denken ik geloof dat ze daar dikwijls ternauwernood brood in van Leening gemachtigd, om de tijdelijke beambten by de hulpkantoren van eene vaste aanstelling te voorzien. Commissarissen be richten thans den Raad dat zij, van deze machtiging gebruik makende, zulk eene vaste aanstelling hebben uitgereikt aan den hoofd beambte S. A. Schroevers, den assistent J. G. Den Tonkelaar en C. M. Willebrands, en den bediende E. Kerkhoven. Blijkens mededeeling van de Commissie van Fabricage zijn ten gevolge van den strengen winter een aantal boomen gestorven, zwaar ziek of kwijnende, zoodat het wenschelyk is de doode en zwaar zieke boomen te verkoopen en, voor zoover ze geene verkoopwaarde heb ben, te doen rooien. Wat de kwijnende boomen betreft, zal, hoe zeer de hoop op herstel gering is, moeten worden afgewacht of soms beterschap zal intreden. Bijkens eene overgelegde Ijjst bedraagt het aantal doode boomen 315 en dat der zwTaar zieke 199, terwijl nog de rooiing wenschelyk is van een tiental boomen, staande achter het voormalige Detentiehuis bjj de oude lijnbaan, waaromtrent het advies van de Regenten der Rijkswerkinrichting voor vrouwen wordt in gewacht. B. en Ws. geven den Raad alsnu in over weging hen te machtigen tot den verkoop en de rooiing van bedoelde boomen over te gaan. Naar wjj vernemen, heeft het bestuur van het Nutsdepartement alhier de heeren dr. J. Ten Brink, H. Th. Chappuis, mr. H. Goeman Borgesius en mr. W. Van der Ylugt uitgenoodigd om dezen winter als sprekers op te treden in de vergaderingen met dames. Prof. Ten Brink zal op 19 November a. s. eene spreekbeurt vervullen, terwijl de lezing van den heer Chappuis is bepaald op 15 December en de beide andere lieeren in Jan. of later zullen optreden. De hoofdingenieur van den Rijkswater staat in het 8ste district, daartoe gemachtigd door den minister van waterstaat, handel en nijverheid, bepaalt en maakt namens genoem den minister bekend: dat de Groote Rjjks- schutsluis te Vreeswijk, de haven aan de Lek aldaar en het Verbindingskanaal van de sluis met den Vaartschen Rjjn, den 29sten October 1891 voor de scheepvaart geopend worden; tot nadere aankondiging zal met de sluis ge schut worden van zonsopgang tot zonsonder gang; het schutten wordt gestaakt zoolang het water in de rivier de Lek, aan de sluis, gelijk of hooger staat dan 4.95 M. -+- AP.; do schippers der in de haven vallende en der huis hebben, laat staan iets anders." Hendrik keek ernstig in Mina's lieve, goede, trouwe oogen, welke vol tranen stonden. Toen viel zy hem snikkend om den hals. „Neen, neen", zeide ze, „zóó erg is het met ons nog niet, nietwaar Zóó erg zal het ook nimmer worden Hendrik sprak haar met vriendelijke woor den troost inhjj noemde haar schertsend zijn bang zottinnetje en zeide dat zjj zich geheel en al aan hem moest toevertrouwen, wat er ook gebeurde, hem onomwonden alles zeggen wat haar bezwaarde. Zjj verzekerde hem echter openhartig en met nadruk, dat haar niets, niets noodigs te wenschen overbleef. Alleen zou zjj zoo dolgraag zien dat haar mannetje uit de zorg was. Op dit punt wist hy haar ook gerust te stellen en moed in te spreken; hy wees er glimlachend op dat hy wel zeer spoedig by den heer Lever of iemand anders, want van Lever alléén hing zyn aardsch geluk niet af, werkzaamheden zou vinden voor de ledige avonduren, hetgeen hunnen financiën zeer ten goede zou komen. Lachend wees h(j de plaats in de kamer aan, waar de brandkast, welke zij dan spoedig zouden noodig hebben, zou moe ten staan, dra gevuld met tal van edele doorschuttende schepen volgen de bevelen van den Rijks-havenmeester bij de Keulsche Vaart en van den Rykssluismeesler. üit goede bron verneemt de „Midd. Ct.," dat door mr. E. Fokker geen verzoekschrift ingediend is of zal worden om tot burge meester van Rotterdam te worden benoemd. De -directeur der Staatsloterij heeft aan de collecteurs te kennen gegeven, dat alleen dan loten voor minderen prjjs aan anderen dan debutanten mogen worden verkocht, wanneer het zeker is, dat de particuliere koopers de loten slechts voor eigen rekening spelen. Bjj koninklijk besluit van 24 dezer is aan jhr. mr. J. P. Ploos van Amste), op zijn verzoek, met ingang van 1 Nov. a. s., eervol ontslag verleend als kantonrechter in het tweede kanton te Amsterdam, met dankbe tuiging voor de door hem in rechterlijke be trekkingen bewezen diensten. De generaal-majoor van het leger in Nedcr- landsch-Indie J. Visser met ingang van 5 December 1891, op zijn verzoek, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen, onder dankbetui ging voor de langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen. J. A. Loojjen benoemd tot burgemeester der gemeente Herwijnen. Met ingang van 1 Nov. a. s. benoemd tot burgemeester der gemeente Doesburg, W. Voormolen, burgemeester der gemeente Veen- dam, met toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. Pensioen verleend ten laste van den Staat aan R. Yosjan, ten bedrage van ƒ174 'sjaars. Gcmcugd Nieuws. "Wy vestigen er de aandacht onzer lezers op, dat de commissie der spjjskokerjj van de Vereeniging van den H. Vineentius a Paulo alhier heeft bericht dat eerstdaags de kaarten tot deelneming aan dat liefdewerk zullen worden aangeboden tegen den prys van f 1.90 per kaart van 28 porties. Telken jare mocht de commissie den steun der inge zetenen ondervindende sympathie nam steeds toe. Wy twijfelen er dan ook niet aan of hernieuwde krachtdadige medewerking zal der commissie de uitgebreide en kostbare taak gemakkelijk maken. Zij, die andere jaren hier aan niet deden, wekken wy op tot prijsgeven van die handelwijze. Het gold wordt nuttig besteed de koude munten in warme spijzen omgezet, komen velen armen in het barre schijven en groot en klein papier van waarde. Daarop greep hij weder naar de tijdschrif ten, om het gesprek eene andere richting te geven. Bij het doorbladeren van eene uit de verzameling, de nieuwste der oude afleve ringen, vrij nieuw zelfs, vond Plendrik daarop aan het hoofd eene aankondiging der redactie, die voor de beste novellen, welke haar binnen zekeren termyn, nog lang nietten einde,zou den toegezonden worden door lezers van haar tijdschrift, drie belangrijke prjjzen in geld uitloofde. De ingezonden novellen zouden onderworpen worden aan het oordeel van deskundigen, door de redactie daartoe uit genoodigd. Hij zei tot zijne vrouw: „Er bestaat gelegenheid zich te meten in het novellenschrjjvenkyk eens voor de aar digheid; het is de moeite waard je zult ver baasd staan over de kolossale pryzen. Die eerste, dat is een vette!" Mina keek over zyne schouders, op de teenen staande, in de aflevering en las het „bericht" van de redactie. „Hendrik!" riep ze, en dat wel zóó luid, dat zy er zelve van schrikte, want.het kleintje had er wakker van kunnen worden, „Hendrik, ding jjj ook mee naar eene prijs 1" Hjj keek haar met groote »ogen aan en jaargetijde ten goede. Men schrage de com missie daarom Te Scheveningen is gisteren het treurig bericht ontvangen, dat in d?n laat- sten storm een der matrozen van de Scheve- ningsche schuit „3 Gebroeders", schipper M. Kuiper, van den reeder D. Zuurmond, is over boord geslagen en verdronken. De overledene laat vrouw en 2 kinderen achter. Voor het kantonge rechtte Rot- terdam werd gisteren de zaak behandeld van Ch. A. Davenport, alias Sequah, beschuldigd van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde en den verkoop van geneesmiddelen strijdig met de wet. Gedaagde was niet verschenen, doch werd vertegenwoordigd door mr. J. Van Raalte, die als gevolmachtigde optrad. Na voorlezing van het proces-verbaal werd een zestal getuigen gehoord. De eisch van het O. M. was het maximum der boete wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, terwijl beklaagde vrijgespro ken werd van den verkoop van geneesmiddelen, omdat uit het verhoor van een der getuigen gebleken was, dat beklaagde op den avond, bedoeld in het proces-verbaal, de geneesmid delen niet verkocht, doch gratis afgegeven had, ook aan getuige, die in zyne hoedanigheid van politie-beambte eenige middelen in beslag genomen had. Het O. M. eischte tegen beklaagde eene geld boete van 300, subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. J. Van Raalte, het woord nemende, betoogde de ongegrondheid van den eisch, omdat zyns inziens Sequah de genees kunde niet als beroep heeft uitgeoefend, wat, noodig is om art. 436 van het Wetboek van Strafrecht op hem van toepassing te maken. Concludeerende, meent hy dat niet anders dan vrjjspraak volgen kan, hoewel het beter ware, dat van deze vervolging geheel was afgezien. Na re- en dupliek van het O. M. en den ver dediger, werd de uitspraak bepaald op over 8 dagen. Het O. M. werd waargenomen doormr. A. W. C. Wentholt. Kantonrechter was mr. A. J. Hazenberg. Te Utrecht heeft de kanonnier 2de klasse P. C. F. zich op zyne kamer in de kazerne van het 1ste regiment vesting artillerie aan de Croeselaan met een geweer schot van het leven beroofd. Men kent niet de oorzaak, waarom hjj de hand aan zich- zelven sloeg, doch vermoedeiyk is misbruik van sterken drank hier wel in het spel geweest. glimlachte weer. „Neen, daar moetje niet zoo om lachen", ging zij levendig voort. „Wat je er ook tegen in te brengen hebt, mij is het ernst, volle ernst. Jjj, die mij met rnjjn verjaardag zoo'n hartelijk versje hebt ge maakt, kunt ook wel een verhaaltje schrijven. En ook dat lieve lied op onze verloving: „En al heb ik voor u dan ook paard noch wagen, Ik wil u op de handen door 't leven dragen," weet je nog wel, hoe het mjj tot tra nen heeft geroerd? Je hebt woord gehouden, lieve, beste man! En daarom: schrijven, schrjjven moet jij in elk geval. Je kunt het zoo goed als de beste." „Kind, kind, wees toch wjjzer", antwoordde Hendrik vriendelijk en met onvaste stem. „Met hen, wier beroep het is de pen te hanteeren, die in hunne jeugd en jongelings jaren allerlei wetenschappen en ook de letter kunde bestudeerd hebben, zou ik mij durven meten, met hen in het krijt treden? Zou dat niet de grootste dwaasheid zjjn?" (TVordJ vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1