CL CMJNERT. Eersle Variaflarii iel Dames Spaansche Cognac. Opnieuw Ontvangen: Wintermantels, Jacquets, Capes en Visites, J.F.M.WIJTENBUBG, BfKIOMIJ „DE P0STH00BN", EENE GROOTE ZENDING N°. 9719. ""WoeiiL®cIa«: ïiS October. A0. 1331. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 27 October. Hollandsche Maatschappij van Fraaie Kunsten en Weten schappen. I 7S L L JE2 PRIJZEN. Een ruim Lokaal, A LAMPE BELGE Bottelarij: Koddesteeg 20. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Aan het Algemeen Verslag van het ver handelde in de sectiën van den gemeenteraad bij het onderzoek der ontwerp-geraeentebegroo- ting voor 1892 met de beantwoording van B. en "Ws. is het volgende ontleend wat de uitgaven betreft Volgn. 62. Jaarwedden van de bouwkundigen en van de opzichters der gebouwen, dei'wegen en dei'gelyjken. Door verschillende loden werd aangedrongen op vermeerdering van toezicht, waardoor ongerechtigheden als het zonder vergunning dempen een er sloot, het maaien van het Schuttersveld e. a. zouden worden voorkomen. Eenigen achtten het geraden een jongmensch aan te stellen om dien tot op zichter op te leiden. Antwoord van B. en Ws.De wenscheljk- heid van vermeerdering van toezicht wordt erkend. De zoo verdienstelijke oudste opzich ter, die met zyne uitgebreide kennis en ervaring, zoowel by de riolen, als bij de buitenwegen, bij de plantsoenen en beplantingen als bij de diepwerken en evenzeer by de administratie van het „eigen beheer" zulke uitstekende diensten bewyst, wordt een man van leeftyd en hoewel nu nog flink en ijverig, zou hy plotseling kunnen worden genoodzaakt, al die onderdcelen der gemeentewerken aan andere handen toe te vertrouwen, hetgeen vooral voor ons ingewikkeld rioolnet eene ramp zou wezen. Daarom zou het zeker eene daad zijn van verstandig beleid, een 4den opzichter aan te stellen, welke gaandeweg zich voor Spijker's taak zou kunnen bekwamen. Wanneer men echter met „een jongmensch om tot opzichter op te leiden" iemand bedoelt voor kort de Ambachtsschool of dergelijke inrichting ver laten hebbende, zoo zou men niet verkrijgen wat verlangd wordt, op dergelyke wyze wor den goene goede opzichters gevormdeen goed opzichter moet ervaring op verschillende werken (liefst grootere werken), opgedaan en hier en daar zyn blik verruimd hebben. Minder dan ƒ800 zou men voor zijn salaris om mede te beginnen niet moeten uittrekken. Volg. 63. Jaarwedden van de annbtenaren en bedienden der Gemeente Secretarie. Ten gevolge van het met ingang van 1 Januari 1892 aan den oudsten ambtenaar A. Montagno Iz. ver leend eervol ontslag, zal, zeggen B. en Ws., te zyner tijd een voorstel tot nadere regeling der jaarwedden van de ambtenaren ter Secre tarie worden ingediend. Yolgn. 67. Jaarwedden van de sluiswachters, brugwachters en dergelvjken. In eene sectie werd gevraagd of het aantal brugwachters voldoende zal zijn, nu de vaart van den Leiaschendam tot het Galgewater is verbe terd en drukker verkeer is te wachten. Antwoord van B. en Ws.Zoodra de vaart- verbetering gereed is, zal in den dienst van de. brugwachters wijziging moeten gebracht en een geregelde nachtdienst moeten worden ingevoerd. Uit den aard der zaak zal ver meerdering van kosten daarmee gepaard gaan doch vermoedelijk zullen deze kosten niet be hoeven te drukken op de begrooting voor 1S92. Yolgn. 75. Kosten van het onderhoud van hel Raadhuis enz. Het schilderstuk van Lievens in de Raadszaal vordert, naar B. en Ws. mededeelen, dringend herstelling. Yermits het niet raadzaam is de restauratie langer uit te stellen, wordt een bedrag van ƒ300 alsnog daarvoor aangevraagd. B. en Ws. stellen mitsdien voor dit artikel nog met genoemd bedrag te verhoogen. Volgn. 76. Onderhoud en aankoop van meu belen voor die gebouwen of vertrekken. In eene sectie vroeg men of aankoop van do noodigc gaskachels niet de voorkeur verdiende boven huur. Antwoord van B. en Ws.Do huurprijs der gaskachels is met de gasfabriek zoodanig geregeld, dat de kachels gaandeweg eigendom der gemeente worden. Yolgn. 88. Onderhoud van straten en plei nen. lo. en 2o. Er werd opgemerkt, dat de beide eerste posten van dit artikel moeilyk vallen te beoordeelen en nog moeilijker te controleeren, indien slechts het aantal der te verwerken steenen wordt genoemd. Men wensclite te weten, welke straten dit jaar zullen worden vernieuwd en zou gaarne zien, dat volgende jaren de straten, die herstel eischten.' in de toelichting werden aangewezen. De aandacht werd gevestigd op de slechte bestrating der laatste Groenestegen, bedenke lijk vooral, daar deze de eerrige weg zyn tot eene der begraafplaatsen. Antwoord van B. en Ws.Het voornemen is, voorloopig nieuw te bestraten in 1892: St.-Jorisstoeg, Barbarasteeg, 5de en 6do Groenestegen, Singelstraat, Maarsmanssteeg, Haarlemmerstraat (gedeeltelijk), I-Ieorengracht, Nieuwstraat, Hoogewoord (van Rynstraat tot Plantsoen), Oude Yest (gedeeltelijk), Noord einde (gedeeltelyk), Utrechtsche Veer, enz., enz. 4o. Een dor leden vroeg of voor straatnaam bordjes voortdurend een zoo hoog bedrag noo- dig zal zyn. Antwoord van B. en Ws.De vervanging der houten straatbordjes nadert langzamerhand hare voltooiing. Daarna kan met vernieuwing gewacht worden tot de geëmailleerd ijzeren, waarvan sommigê reeds defect zyn, vervangen moeten worden. Yolgn. 89. Onderhoud van wegen en voet paden. 4o. In twee sectiën werd geklaagd over den toestand der singels, vooral van den Zoe ter woudschen. Men schreef dien in hoofdzaak hieraan toe, dat de cavalerie ze veel berijdt, en gaf in overweging zich tot den comman dant te wenden met het verzoek, de singels zooveel mogelyk te sparen en de rykspaarden op de rykswegen te laten loopen. Men wenschto verder to vernemen, of het verwerken van zand en grind op de Stadssin gels betaald wordt uit de loonen onder no. 100, en hoeveel loon dit ongeveer zal vorderen. Antwoord van B. en Ws.De toestand der singels is tegenwoordig over het algemeen zeer bevredigend. Op den Zoeterwoudschen singel ondervindt men nog eenigszins de ge volgen van het leggen van gas- en laatstelijk waterleiding, terwijl het vele bouwen langs de singels door den aanvoer van materiaal enz. niet bevorderlijk is voor den goeden toestand. De werklieden, belast mot het onderhoud der wegen en voetpaden (singels, Lage Ryn- dijk, voetpad Hoogen Rijndijk en de boomen langs die wegen en langs den Haagschen straatweg) worden betaald uit artikel 89. In 1890 is op dit artikel aan arbeidsloonen uitgegeven f 1034. Wij achten de singels zeer geschikt om door de cavalerie bereden te worden, beter dan de straatwegen, terwijl in den omtrek dezer gemeente, in vergelijking van andere gemeenten, weinig voor dit dool geschikte wegen gevonden worden. Stelt men er prys op het garnizoen alhior te behouden, dan meenen B. en Ws. het nemen van maatre gelen als in het verslag bedoeld, ten sterkste te moeten ontraden. Bij kon. besluit van 24 dezer is dr. J. J. M. De Groot, te Amsterdam, benoemd tot hoögleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de geschiedenis, letterkunde, oudheden, instellingen, zeden en ge woonten der volken van den Indischen Archi pel en in do physische aardiykskunde van den Indischen Archipel. Sts.-Ct In „De Hervorming", waar de zaak van dr. J. H. Gunning JHz., predikant alhier, tegenover de theologische faculteit van de Leidsche Hoogeschool, Zaterdag door ons me degedeeld, reeds besproken was, komt daarop de volgende toelichting van don heer Gunning voor Leiden, 21 Oct. 1891. M. de R. Eerst heden komt mij het nummer van uw blad in handen, waarin een ongenoemde enkele randteekeningen geeft op den brief, dien ik aan de pas ingeschreven studenten toezond. Laat my even hot volgende verklaren lo. Drie gymnasiasten hadden mij verzocht hen nog een weinig voort te helpen in het Hebreeuwsch, opdat zy, straks student ge worden, wat meer in deze moeilyke taal tehuis zouden zijn dan gewoonlyk hot geval is. 2o. Twee studenten hebben my naderhand verzocht die les te mogen bijwonen, die op Donderdagmiddag gesteld was, een uur, dat den gymnasiasten gemakkelijk was. 3o. Eenigen tijd daarna zou Prof. Oort zijne colleges openen, en onmiddellyk, nog voor één uur door Z.H.Gel. gegeven was, hebben we een ander uur afgesproken. 4o. Aan die beide studenten was evenals aan my totaal onbekend, dat Prof. Oort zich in vroegere jaren „de moeite en de verveling getroost heeft, om ook totaal onkundigen ver trouwd te maken mot de geheimenissen van Israëls heilige taal 5o. Zoodat mijn briefje geen ander doel had dan den nieuw-aangekomenen tweeërlei te melden: myn huis staat voor u open, en kan ik u soms wat in 't Hebreeuwsch helpen, ik ben er gaarne toe bereid. De gedachte, aan Prof. Oort, dien ik als dankbaar oud-leerling hoogacht, iets onaan genaams te berokkenen, of wantrouwen jegens hem te wekken, is in mijn hart niet opgekomen. Myn óenig doel is geweest, als een der leeraren dezer Gemeente, die niet onverschillig ben ten opzichte van myne aanstaande ambt- genooten, hun te zeggen: „kan ik u in conigo zaak van dienst zjn, ik zal het mij tot oen. voorrecht achten." Waarlijk, het schryven van den anoniemen inzender getuigt niet van mildheid en verdraag zaamheid, waarop men hier te Leiden nogal eens stoffen kan. De liefde toch denkt geen kwaad! Uw dw. dn. J. II. Gunning. JIIz. Voor het examen in de vrije- en orde- oofeningen der gymnastiek is o. a. toegelaten de heer R. A. Den Ouden, te Bodegrave. Het stoomschip „Gelderland", van Java naar Rotterdam, passeerde 24 Oct. Porim. voor het ADVERTENTIE-BIJBLAD van Dc Gracieaase, Geïll. Aglaja, worden zoo spoedig mogelyk ingewacht. Prys 25 Cts. per regel. Verschijnt 2-maal per maand. Oplaag van elk nummer 13,200 exemplaren. Leiden. A. W. SIJTUOFF. op Woensdag den 2gsten October, dos avonds te lialfacht, in liet Nutsgebouw. Recitation der Frau Baronin IvATHARINA VON OSTEN-SACKEN. Pianospel van Mejuffrouw G. M. C. VAN BAATEN. Namens hot Bestuur, Prof. Dr. JAN TEN BRINK, Voorzitter. EMILE SEIPGENS, Secretaris. jVB. Heeren Leden hebben toegang op ver toon van hun Diploma. 6925 19 ,Riva Rubio Co." Deze Cognac wordt* gestookt uit de fijnste witte Xeres-wijnen. Verkrijgbaar by IIAKÏEVELT Co., Leiden, gedeponeerd. a ƒ0.50 per 3 flesschen. G369 16 liefst tusschon. Ouden Singel en Nieuwen Rijn, met aparten toegang, te huur gevraagd. Brieven onder letter te bezorgenNieuw- steeg 33, beneden. 7020 6 BREESTKAAT 26, .A-GKEHSTT 3DE3 TE ROTTERDAM, 1 overt op fust en gebotteld alle soorten van 16 I il EIV, alsTi volt-, Pilsener-, EBeierseli-, Miinchener-, ILager-, Gcrste, Stout- en Oud-Bier, tegen concurreerende pry zen. 6682 14

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5