,Deze iCcurant v/ordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. N°. 9717. A#. 1891. Derde Wad. Kikeriki. PRIJS DEZER COURANT: Voor LeideD per 3 maanden1.10. Franco por post.1.40. Afzonóerlijko Nominers0.05. FRIJS DER AD VERTENTIEX Van 1C regels ƒ1.05. Iedero legol moer /0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet ineassceren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Aa» de Abonnó's daarop, wordt bij dit nomeiier verzonden No. 5 van KikerikL Leiden, 24 October. Heden is aan do universiteit alhier de lieer F. A. Bossers, geb. te VGravendeei, arts te Breda, bevorderd "tot doctor in de geneeskunde, niet academisch proefschrift, gei „Over de erfelijkheid der tuberculose." Aan dezelfd-e universiteit is feet doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer B. P. G. Yan Diggelen. Door dr. J. H. Gunning J.Hz., predikant te Leiden, werd onlangs aan de te Leiden nieuw ingeschreven theologen een brief ge richt van den volgenden inhoud: WeldSd. Gtb. Heer! Vergun my u hartelyk w-elkom te heeten in deze academiestad, met de bede dat God u en uwe studLn rijkelijk zegenen moge. en u eenmaal met blijdschap doe arbeiden in Zynen wijngaard. Ten allen tyde staat myn huis voor u open, en in het bijzonder tracht ik des Vrijdags-avonds op het theeuur te huis te zyn. Wellicht kan het u interesseeren dat ik met eerstbeginnenden des Donderdags- middags van kwart vóór 1 tot kwart vóór 2 wat Hebreeuwsch doe. Indien u de bijwoning van dat uur voor uw aanstaand Hebreeuwse^, examen van nut kan zijn, zyt u er my har telijk welkom. Doch zooals ik reeds op merkte, dit uur althans is alleen voor p&s- beginnende beoefenaars van ïsraëls heilige taal. Geloof mij met hoogachting, Uw Dw. Dr. (get) J. H. Gunning J.Hz. Naar aanleiding van dit schrijven verga derde Maandag-avond de theologische facul teit van het L. S.-C., die met algemeene stemmen de volgende motie aannam, waarvan besloten werd dr. Gunning en prof. Oort een afschrift te zenden: „De vergadering der theologische faculteit van het Leidsch Studentencorps, gehouden den 19den Oct. 1891, kennis genomen heb bende van den blief, die door dr. J. II. Gun ning JHz. gericht is aan de nieuwingeschreven studenten in de theologie aan do Leidsclie Hoogeschool, en waarin voorbijgezien wordt het feit, dat het onderwijs in de Hebreeuwsche taal aan de Leidsche Hoogeschool aan uit- Verstrooide vonken. Vertelling van L. Wcslkifch. Door JOHANNA. 25.) Zonder het minste geraas te maken, klimt hy op den wagen en kykt overal rond, maar niets, niets! Hy had het spook niet zien ontvluchten en toch is het er niet moer. Het kan niets ge weest. zijn. Misschien slechts zijne verhitte verbeelding, welke hem deze spookgestalte voor de oogen toovert. Jens ging in het timmerhuisje terug. Geen geluid doet zich hooren; slechts het luid ge jubel zyner kameraden dringt tot hem door. Ook Allfelder zit bij een glas bier, dat hij echter nauwelijks aan de lippen zet. O, hoo gaarne zou hij zyn vrienden aanraden zich kalm te houdenhij kon in den nieuwen directeur maar geen vertrouwen stellen. „Arme menschen", zeide hy, „arme men- schen, wat beklaag ik uMen leidt u als schapen naar de slachtbank l" Daar hoort hy hen nog luider jubelen. Merkel treedt binnen. Nu kent de opge wondenheid geeno grenzen. Werkelijk, daar nemende handen is toevertrouwd, spreekt hare hoogo ingenomenheid uit met de wel willendheid van den hoogleeraar dr. H. Oort en met de wijze, waarop het onderwijs door Z.H.G. wordt gegeven." Minerva Per Fransche mail ontvingen we de Bataviasche bladen van 19 25 September, alsmede de „Doli-Crt." van 23 en 26 Sept. Te 's-Gravenhage is opgericht eene „Ver eeniging van Archivarissen in Nederland", welke zich (blijkens opgave in de Staatscou rant van 24 dezer) ten doel stelt de bevorde ring der belangen var» het Nederlandsch archief wezen. Zy tracht haar doel te bereikenadoor het streven naar eene regeling van het archief wezen bij de wet-; b. door het houden van bijeenkomstenc. door het uitgeven van ge drukte mcdedeelingend. door andere daartoe strekkende middelen. Zij bestaat uit gewone, buitengewone, cor- respondeerende en eereleden. Alleen do ge wone en buitengewone leden betalen eene jaarlyksche contributie tot een nader vast to stellen bedrag. Het bestuur bestaat uit oen voorzitter, een secretaris, een penningmeester en twee of meer bijzitters, uit en door de leden te kiezen. De Vereeniging wordt opgericht voor den tyd van 29 jaren en 11 maanden. Tot ont binding kan niet anders worden overgegaan, dan door eene meerderheid van drie-vierden der gewone leden. By ontbinding wordt haar archief aan het algemeen Rijksarchief aange boden. De Vereeniging is als rechtspersoon eikend volgens de wet van 22 April 18S5 (Stbl. No. 32.) Uit Paramaribo is hier te lande het be richt ontvangen van het overlijden van den heer J. F. A. Cateau Van Rose velt, in leven hoofd van het immigratie-departement, lid van den Raad van Bestuur en van de Koloniale Staten van Suriname. Suriname verliest in hem een ijverig lands dienaar. Den 7den .September 1824 te Hattem in Gelderland geboren, trad de ontslapene in den militairen dienst. Na den rang van onder officier bereikt te hebben, verliet hij het moederland en vertrok naar de kolonie Suri name, waar hij spoedig den 19den Sep tember 1849 bevorderd werd tot 2den luitenant bij het bataljon jagers No. 27 en den 21sten .September 1859 tot lsten luitenant. Gedurende zijn diensttijd maakte do ont slapene meermalen deel uit van commission, tot verschillende doeleinden ingesteld, tot be looning waarvoor hy van Z. M. het ridder- neemt hijzelf een glas op en zet het aan do lippen. Stil, hij spreekt: Hy had goed nieuws voor de arbeiders, voor hunne kin deren, in het kort voor allon. Het was opeens zóó stil, dat men wel eene speld had kunnen hooren vallen. Vooreerst vindt hy hun loon wel wat te gering. - Hy wil dat verhoogen; de machinisten zullen wekelijks dertig pfenningen meer ontvangen. De stokers tien pfenningen (centen) meer. De werklieden zyn juist in de rechte stem ming om dankbaar to zyn. Zy doen een zóó daverend „hoezee" hooren, dat de wanden er van beven en schudden. Allfelders bloed begint te koken, hy weet heel goed waar het op neer zal komen. Daar begint de heer Merkel: „Wat nu de huizen betreft, welke ecnigen van u gaarne hier in de nabijheid van de fabriek zouden gebouwd zien..." „Ja, ja, de huizen Zie, daar kon nog zoo dadelijk niets van komen. Hij, Merkel, was er niet tegen; dat niet, maar hy kon ook niet, zooals hy wilde; zoo heel ryk was de fabriek nu juist niet. En dan, het was zoo erg ongezond voor hunne vrouwen en kinderen om zoo dicht lij do werken in stof en kolendamp te wonen; Versche lucht, och, hoeveel gaven de men- kruis der orde van den Nederlandschen Leeuw ontving. Na zyn eervol ontslag in 18G7 werd Van Rosevelt benoemd tot districts-commissaris, tevens chef van het bouwdepartement In 1872 werd hij benoemd tot agent- generaal der immigratie en een jaar later tot lid van den Raad van Bestuur en van de Koloniale Staten van Suriname. Ten einde misbruiken te stuiten of to voorkomen, waarschuwt do „Alliance Israelite Universale," dat door haar nergons giften gevraagd of collecten gehouden wordon ten behoeve van de uit Rusland voortvluchtige Israëlieten, dan door middel van personen, voorzien van eene officiëele machtiging. Het bestaan daarvan kan blyken uit eene lyst of uitnoodiging tot het schenken van bijdragen, onderteekend of gecontrasigneerd hetzy door het bestuur der „A. I. U.," hetzy door den burgemeester der gemeente, hetzy door eene plaatselijke commissie, uit notabele ingezetenen samengesteld, die op verzoek, onder goedkeuring of met medeweten van het bestuur is gevormd. Bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrootïng in de sectiën der Tweede Kamer kwamen wederom ter sprake de crisis en de samenstelling van het kabinet. Dat het tegenwoordig kabinet het vertrouwen gc- niet van de liberale partij, stond intusschen vast. Terwijl eenerzijds urgentie der kies rechtregeling werd voorgesteld, gaven an deren de voorkeur aan belastinghervorming, terwijl anderzijds werd beweerd dat de regee ring bedoelde hare voorstellen in te dienen naar gelang zy gereed komen. Eenigen wilden de legerquaestie laten rusten velen steldc-n den liberalen den eisch haar op to lossen met invoering van den per soonlijken dienstplicht. Terwyl sommigen het optreden van den minister SoyfFardt ver raste, stelden anderen vertrouwen in hem cn verwachtten van hem stellig persoonlijken dienstplicht. Omtrent de belastingplannen en vooral de wijze van ondersteuning der te zwaar ge drukte gemeenten, wordon inlichtingen ge vraagd. Door sommigen werd sterk bestreden de verzekering van werklieden, onafhankelyk van eene reorganisatie van het armwezen. Enkelen drongen aan op een maximum werk tijd en minimum loon by uitbesteding van openbare werken en op kamers van arbeid, terwijl veel verschil van gevoelen bestond of het sluiten van een nieuw handelstractaat met Frankrijk nuttig is. schen in de stad daar niet voorZoo dicht op elkaar gepakt gaf maar aanleiding tot ge babbel en twist. Maar, ziet ge, dit stuk grond kon toch niet altoos door ongebruikt blijven liggen, daarom had hy het maar verkocht. Verkocht den grond voor de nieuwe woningen verkocht. Dat stuk grond, waarop ieder reeds een plekje had uitgekozen en gezegd „hier zal myn huisje staan" en „daar het uwe", dat stuk grond was verkocht. Als oen straal koud water viel hun dit nieuws op het lijf. Merkel deed alsof hy do verslagenheid niet bemerkte, waarmede men deze mededeeling had aangehoord. Hy begon van Kerstgeschen ken voor hunne vrouwen te spreken. En nu volgde er weder een „hoezee." Maar het klonk vrij wat doffer dan den vorigen keer. Nu kon Allfelder zich niet langer gocdhou- den. Hy trad voorwaarts en waagde te zeggen „Directeur!" Zy'ne kameraden staarden hem aan, alsof zij een waanzinnige voor zich hadden. Het werd stil in de zaal. Merkel knikte genadig. „Allfelder heet ge, nietwaar? Wel, ik meen gehoord te hebben dat gy met uwe plaats op de fabriek niet tevreden zyt, en daar we De directeur van de tweede afdeeling der krijgsschool en van den intendance-cursus, alsmede de officieren van het Nederlandse fi- Indische leger, die als leeraar aan die in richtingen werkzaam zyn, en de vaste burger- leeraar van den intendance cursus, treden in gelijke betrekking op by de hoogere krijgs school. De officieren, die op 1 Oct. 1890 tot de tweodc afdeeling der krijgsschool of tot den intendance-cursus werden toegelaten, zetten hunne studiën voort aan de hoogere krijgs school, onderscheidenlijk tot het volgen van die in algemeen krijgskundige richting, als mede voor de hoogere troepenleiding en voor den dienst by den generalen staf en van de- studiën voor den intendance-dienst. Het stoomschip „Rotterdam", dat gisteren van Amsterdam naar Nieuw-York is vertrok ken, zal Queenstown aandoen om de passa giers van het stoomschip „Edam" over te nemen. Do „Edam" moet de lading lossen en zal daarna to Queenstown repareeren. Voor hot examen van apothekersbediende hebben zich te Utrecht aangemeld 81 candi- daten, waarvan 41 mannelijke en 40 vrouwcl. Ds. C. Veen te Schiedam heeft het be roep naar Haarlem, in do vacature-dr. H. Smeding, aangenomen. Door wijion mej. H. M. Petitpierre is aan de Diaconie der Nederd.-Herv. gemeente te Haarlem vermaakt een legaat van ƒ1000 en aan het gereformeerde weeshuis aldaar een van 2000. Bij koninklijk besluit van 22 dezer is benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde de luitenant ter zee 2de klasse S. Woldringh; en is bepaald dat by afzon derlijke dagorders, zoo in Indië als in Neder land, eervol zullen worden vermeld de boots mansmaat C. Grin en de matroos lste klasse J. F. Do Jong, en zulks ter zake van hun gedrag by de krijgsverrichtingen in Atjeh ge durende het jaar 1890. Bij koninklijk besluit van 22 dezer is, met ingang van 1 Nov. a. s., aan mr. V/. R. Boer, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Utrecht en als curator der Rijks-Universiteit aldaar, met dankbetuiging voor de diensten, door hem in beide betrekkingen bewezen. Door den minister van koloniën is mevrouw A. E. Stolp, geboren Hoekstra, go- steld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden geplaatst als onderwijzeres by het openbaar lager onderwijs daar te lande. geene ontevreden lieden gebruiken kunnen, zal de boekhouder u morgen uw loon uitbo talen. Ik verwacht u dus morgen niet meer op het werk!" „Zooals ge verkiest, directeur", was alles wat Allfelder kon uitbrengen. Doch de rim pels in zyn voorhoofd veranderden in groeven „Ontslaan kunt ge mij, directeur, maar onrecht blyft onrecht. Die werklieden daar, die gy door uw bier dronken gemaakt hebt, kunt gy licht iets wys maken, maar ik vind, en ik heb myne vyf zinnen nog by elkaar, ik vind dat die Kerstgeschenken en die paar pfenningen loonsverhooging aalmoezen zijn en die geene vergoeding mogen genoemd wor den voor het breken van een eens gegeven woord I Merkel zeide geen enkel, enkel woord terug; hy keerde zich bedaard om. om de deur uit te gaan. Toen hy weg was, braken zy in luide ver wijten tegen Allfelder uit. Wilde hy hun dan van alles, van dak en brood berooven, door zoo ruw uit te varen? Allfelders lippen beefden. Hy keek naar de hooge schoorsteenen op. welke hem eens hadden aangetrokken. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 7