Nü. 9717. Maandag J2G October. A*. 1891. Dit nommer bestaat uit YIER Bladen. Vierde lil ad. <§eze tCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leidet per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. OtlïciÖclc Kennisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 29 October a. s des namiddags te één uur, waarin o. m. zal worden behandeld de beprooti g der gemeente voor 1892. Voortzettiug van de vergadering, zoo uoodig, op Vrijdag 30 October a. 8. Het Toonkunst-concert. Het was een schoone avond, welken de Leidsche afdeeling der Maatschappy tot be vordering der Toonkunst gisteren in de Stads- zaal aanbood. Haar eerste optreden in dit nieuwe concert gebouw was haron naam en den kunsttempel waardig, maar ook der kunst zelve. De uitvoering begon goed en eindigde schitterend. Het orkest van het Amstcrdamsch Concert gebouw, welks musici onlangs op de uitvoe ring van do Leidsche Maatschappij voor Toon kunst onder leiding van den heer W. Kes zulk een fraai programma tot wijding van het gebouw ten gehoore brachten, opende thans den avond met de immer schoone ouverture „Athalia" van F. Mendelssohn Bartholdy. Dat ook deze vertolking, welko nu geschiedde, evenals do uitvoering van hot geheele programma, onder leiding van den heer Daniël De Lange, directeur der Zangver- eeniging van do afdeeling, niets te wenschen zou overlaten, daarvoor stond alles borg. Hoe prachtig reeds was het inzetten door het koper! Het was eene meesterlijke uitvoering van een meesterlijk werk. De taak van het orkest zou echter nog gewichtiger worden. Het „Triumph-lied" van Joh. Brahms immers is hoogst moeilijk ge ïnstrumenteerd: maar toch werden die moei lijkheden glansrijk overwonnen, waaruit we derom bleek dat de groote roem, welke het Amsterdamsche orkest wordt toegekend, geenszins overdreven is. Naar we ons kunnen herinneren, was het voor de eerste maal, dat dit werk hier ter stede tot uitvoering kwam, en daarom waar- deeren we het in de Zangvereeniging ten hoogste, dat zij er de keuze op liet vallen, te meer nu zy in het achtstemmig koor tege lijkertijd kon toonen wat flinke studie en degelijke leiding vermogen. Want deze waren zeer zeker noodig om in dit zware werk tot zulk een geheel te geraken als gisteravond werd verkregen. Alle acht de partyen weerden zich dapper, hoe vermoeiend tevens hunne taak was, het geen er niet minder op werd omdat het orkest meermalen wat het volume geluid betreft, de overhand had. Anderen, die op eene andere plaats dan wy, verder van het orkest af, gezeten waren, hoorden we dezelfde opmerking maken. Men zou het orkest dan ook wel te sterk hebben kunnen heeten, doch aangezien dit nü zulk een zeldzaam schoon geheel vormt, zouden we er niet gaarne enkele krachten van gemist hebben, krachten, die elk op zichzelve mee tellen, want er zyn geen dilettanten, onder die hier medewerken en het nu en dan op hun nevenman laten aankomen. Elke streek en elke toon is hier, om zoo te zeggen „raak." Dat wy liever den wensch zyn toegedaan dat het zangkoor nóg sterker moge "worden dan het reeds is, zal men daarom ongetwijfeld niet in ons misprijzen. Het is tevens eene welgemeende uiting in het belang van den bloei der vereeniging, welke getoond heeft recht van bestaan te hebben. Na de zoo welgeslaagde uitvoering van het „Triumphlied" behoefde er geene vrees meer te bestaan voor hetgeen zou wordon ten ge hoore gebracht na de pauze, welke ongetwijfeld welkom was óók'voor den hoorder, wegens de inspanning, waartoe liy eveneens ver plicht werd. Die verpoozing was bovendien wel noodig om zich voor te bereiden voor het werk van L. Van Beethoven, dat als de meest grootsche van al zyne symphonieën bekend staat en hier ter stede insgelijks nog nieuw was. Ontzaglyk moeilijk is die „Negende Sym- phonie," maar ook machtig schoon. Het is alsof de groote meester er de reinste, ver- lievenste, lieflijkste gedachten, welke hem bezielden, in heeft uitgestort. Het werk boeit tevens door zijne schakeeringen en niet het minst is het Adagio stroelend voor het gehoor en het gevoel voor het schoone te gelyk. Heerlyk was de vertolking door het orkest, dat, tot in de geringste bijzonderheden, in al zyne grootheid blonk, mede in de Finale, dat eindigde met een slotkoor op Schillers „Ode an die Freude," waarin de Zangvereeniging opnieuw voor eene zeer zware taak stond, op eervolle wijze volbracht. De solisten, die in dit "werk optraden, had den minder omvangrijke partijen. Had de heer J. M. Messchaert, van Amster dam, in het „Triumph-lied" reeds een korten bariton-solo vervuld, in de tweede afdeeling kon men zijn orgaan ook als bas waardeeren, eerst in het „O Freunde, nicht diese Tüne!" daarna in het „Freude, schöner Cfotterfunken" tot inleiding van de schoone koren en het quartet met mej. Pia Yon Sicliercr, uit Munchen, sopraan, mej. Cornelie Van Zanton, uit Frankfort, alt, en den heer J. J. Rogmans, van Amsterdam, tenor. Aangrijpend schoon klonk hunne voordracht in het „Freude trinken alle Wesen", „Küsse gab sieunsund Rsben" enz., en fraai was ook de tenor in diens solo met koor: „Froh, wie seine Sonne fliegen". De beide dames-solisten was men niet in de gelegenheid ieder op zichzelve te hooren; zy hadden geene afzonderlijke partijen maar toch mocht men haar met den bas en tenor nogmaals bewonderen in het slotkoor met quartet. Alle aanwezigen zullen hebben genoten. Aan het einde der pauze werd den direc teur door den heer Carl Driessen eene wel verdiende hulde gebracht. Namens zijne mede leden van het koor bood hij hem als een bewys hunner hoogachting en erkentelijkheid een zilveren lauwerkrans aan, onder het uit spreken van den wensch dat dit stoffelijk blyk hem steeds eene aangename herinnering aan dezen avond zou wezen. De heer De Lange scheen zeer, maar ook aangenaam en dankbaar verrast, en de bewe zen kostbare hulde lokte luide fanfares en daverende toejuichingen uit, welke laatste tydens de uitvoering evenmin hadden ontbroken. De benedenzaal zoowel als de gaandery waren, zoo niet geheel, toch zeer goed bezet. De vry groote ruimte van het orkest was voor zangers, zangeressen en musici niet voldoende, en moest dus naar voren eenigs- zins worden uitgebouwd. De ontruiming van de zaal kon, dank zy de vele deuren, weder geregeld plaats hebben, doch al werd nu ook van de garderobes in de corridors gebruik gemaakt, aan de garderobes in de vestibule was het opnieuw een verschrikkelijk gedrang en verstopping, niettegenstaande het aan bedienden om spoe dig te helpen, niet ontbrak. Het vertrek der bezoekers per rytuig ge schiedde thans (onder het afroepen vannom- mers) beter en vlugger dan de vorige maal, maar toch waren er nog families, die verba zend lang op zich lieten wachten, wat tot niets nut is en maar noodeloos oponthoud voor anderen geeft. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks zes uren geraakte het zesjarig zoontje van B., wonende aan de Waardgracht alhier, in deze gracht te "water. Zekere Van "W., daar eveneens wonende, sprong den jongen na en mocht het genoegen smakon den knaap, die reeds naar de diepte was gezonken, behouden op het droge te brengen. In een onbewaakt oogenblik geraakte het vijfjarig zoontje van den arbeider N., te Oudshoorn, in het water, met het ge volg, dat hy kort daarna levenloos werd opgehaald. De muziekuitvoeringen in de sociëteit in het Haagsche Bosch hebben voor dit jaar opgehouden. Ten nadeele van den Italiaan- schen gezant, markies De Spinola, wonende te 's-Hage, is ontvreemd uit den spoortrein tusschon Den Haag en Brussel een valies, inhoudende een groot aantal zilveren lepels en vorken. Gistermorgen is do sneltrein van Amsterdam naar Parys, welke te 7 u. 40 m. van Amsterdam vertrekt, met eene vertraging van l1/, uur te Antwerpen aangekomen, waardoor de rechtstreeksche aansluiting te Antwerpen naar Parys werd gemist. De oor zaak moet zyn ontstaan door het onklaar raken van de machine aan het station Zwaluwe. De trein werd verder door eene machine van de Staatsspoorwegen naar Rozendaal gebracht. Gistermiddag is te Wormor het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer Schellingen, den laatsten oudstrijder, dien Wormer nog kon aanwijzen. De directie van deVenendaalscho (katoen)-stoomspinnery en weverij, heeft gis teren het door vele arbeiders in de voorgaan de week gedaan verzoek om loonsvei hooging ingewilligd. Te Zwolle sprong een man, die aan koorts leed, in een regenput. Door de buren werd liy gered. Te Amerongen is eene huismoe der van den zolder gevallen. Zy brak daarby haar been. Te Madras is, volgens een be richt aan de „Standard," dezer dagen door de Hindoes een barbaarsch offer gebracht aan de godin, wier toorn volgens het volksgeloof de oorzaak was van de langdurigo droogte. Een der Hindoes had zich als zoenoffer aan geboden. Men haakte den man ijzeren haken in de huid, en heesch hem daarna door middel van touwen in de lucht. Meer dan een uurbracht het slachtoffer van het bijgeloof vrijwillig op dezo wyze hangende door. De bevolking meent, dat de vertoornde godin zich vermeidt in de smart van het offer en daardoor milder ge stemd wordt. Uit Londen wordt gemeld dat er Donderdag eene poging is gedaan om den exprestrein, welke van Eastbourne naar Londen gaat, te doen derailleeren. Er "waren y'zeren hindernissen op de rails aangebracht, maar de locomotief, welke groote vaart had, raakte er niet door uit het spoor. De wandaad baarde groote ontsteltenis, omdat eenige dagen ge leden op de Great-Western-lyn twee derge lijke aanslagen "waren voorgekomen. Verschillende streken in het zuiden van Spanje zyn weder door overstroo ming geteisterd. De laaglanden, ten zuiden der Sierra Nevada, staan geheel onder water terwyl to Manresa een hevige storm veel schade aanrichtte. Over groote uitgestrekt heid is de oogst geheel verwoest en te Usr7icon verdronken twee landlieden. In de nabijheid van St.-Pe ters burg is den 22sten dezer op de "SVolga eene passagiersboot in brand geraakt, ten gevolge waarvan zeven personen het leven verloren. li U I T i: IN LAND. Fraukrijk. De Egyptische Regeering heeft watFrankryk betreft besloten de toepassing van de politie- reglementen te schorsen, waartegen de Fran- sche regeering geprotesteerd heeft. Deminister- PRIJS DER AJ) VERTENTIÈN Y»n 16 regel» f 1.05. Iedere regel meer /*0.17|. Grootere lettere naar plaateruimte. Voor bet incaeseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. raad heeft aan Tigrane-pacha opgedragen de onderhandelingen over de te bekrachtigen punten te openen. Te Saint-Dié is zekere Buffet, gérant van het anarchistisch blad „Les Nouvelles Vosges", tot drie weken gevangenis, 2000 fr. boete en 8000 fr. schadeloosstelling veroor deeld. Den uitgever werd 5 dagen gevangenis, 1000 fr. boete en 2000 fr. schadevergoeding opgelegd, alles wegens laster tegen eenon dr. Rousseau. Te Parys is een Congres geopend van den algemeenen Bond der Spoorweg-werk lieden. Met 153 tegen 26 stemmen verklaarden de aanwezigen zich voor ééne algemeeno Vereeniging en tegen eene splitsing naar go- lang der verschillende Maatschappijen. Te Lyon zijn twee werkstakende glas blazers, die een ander, omdat hij den arbeid niet wilde neerleggen, geslagen hadden, tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. Duitschlaiid. Volgens de „Norddeutsche Zeitung" is het bericht, a)s zou de strafrechterlijke vervol ging, wegens meineed, jaren geleden gepleegd, tegen den geheimraad Bleichrüder hervat worden, ongegrond. Er is wel ten gevolge van door de overheid ontvangen mededeo- lingen een nieuw onderzoek ingesteld, maar men heeft geene reden tot hervatting der ver volging gevonden. Tegelijk met deze togenspraak is er juist gisteren ecr.o brochure verschenen van den bekenden antisemiet Ahlwardt, die beweert, dat de bewijzen van Bleichroders schuld reeds vooi jaren aan het Kammergericht zyn zoek geraakt, maar dat hij in het bezit is der be- wjjsstukken, voor de afgifte waarvan hem reeds fabelachtige sommen geboden zouden zijn. De Berljjnscho „Post" meldt: In hof kringen is opnieuw het, reeds in den afge- loopen zomer tegengesproken, bericht in om loop, betreffende een bezoek van do Regentes en de Koningin der Nederlanden aan Berlijn, waalbij zU haren intrek zouden nemen in het nieuwe paleis te Potsdam. De Rijksdag zal op 17 Novembc-r a. s. bijeenkomen. Alsdan zullen tevens de han delsverdragen met Oostenrijk en Italië worden overgelegd. Aan het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn is van een aanstaand bezoek van den czaar te Berlijn tot dusver niols bekend. By het besluit der drukkersgezellen om eene werkstaking aan te kondigen, ter vor- kryging van een arbeidsdag van negen uren, hebben zich de drukkers te Augsburg, Ham burg, Koningsbergen, Mainz en Nurnberg aangesloten. Groot-Brltannie. Sir William Jenner, een der hofartsen, heeft aan do koningin eene waarschuwing gezonden, dat Hare Majesteit niet meer in open rytuig moest uitrijden zooals zy in de laatste dagon- voortdurend deed. Het klimaat van Schotland- is reeds te guur en eene verkoudheid zoo- der koningin op haren leeftyd allicht slecht hekomen. De 23ste kattententoonstelling is in Crystal Palace te Londen geopend, ondor steeds klimmende belangstelling. Aan kapitein Shaw is thans ontslag verleend als commandant der Londenscbo brandweer met een pensioen van f 12,000. Cliili. Nogmaals duiken berichten op, dat Balma- ceda niet dood zou wezen. De „Mail-express" publiceert een depeche uit Cincinnati, zoo wordt uit Nieuw-York gemeld, dat aldaar dr. Francis Rivers en Carlos del Rio, die tot den generalea staf van den voormaligen president behoord hebben, zijn aangekomen en verzekeren dat deze nog leeft. Men zal hem in Noord-Amerika of in Europa waarschynlyk spoedig voor den dag zien komen. Ook de „Evening Post" ver spreidt eene soortgelyke medeaeeling.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 11