N°. 9716. Zaterdag 24 October. A". 1891. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 21 October. -~-r PRIJS DEZER COURANT: Voor Leider. per 3 maanden1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meor ƒ0.171- Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Eerste Blad. Heden is aan de universiteit alhier de heer N. C. De Gijselaar, geb. te Gorkum, bevorderd tot doctor in de staatswetenschap, met aca demisch proefschrift, get.: „het Panama kanaal", on dezelfde tot doctor in de rechts wetenschap met „Stellingen". Aan dezelfdo universiteit is hot candidaats- examen in de godgeleerdheid, eerste gedeelte, afgelegd door de heeren J. Zweedijk en J. ■Sevenster. Prof. dr. D. Bierens de Haan alhier zal dit academisch jaar wegens bereikten 70- Jarigen ouderdom moeten aftredenimmers, by is 3 Mei 1S22 geboren. Zondag a. s. zal 's morgens en 's avonds de godsdienstoefening in de Chr.-Geref. kerk Hooigracht alhier, geleid worden door prof. H. Bavinck, van Kampen. De gemeenteraad van Landsmeer be noemde in zyne zitting van gisteren tot hoofd dor school in die gemeente den heer P. Th. Jansen, onderwijzer te Leiden. Burgonaeester en wethouders dezer ge meente hebben, na bekomen machtiging van de G edeputeerde Staten van Zuid-Holland, eene buitengewone vergunning voor don kleinhan del in sterken drank, boven hot vastgestelde maximum, verleend aan N. Stadhouder, voor het voorhuis van het hem in eigendom be- hoorend perceel Burgsteeg No. 3, op grond dat het achterhuis van dit perceel, waarvoor vroeger vergunning was verleend, t>ü de nood zakelijk geworden verbouwing van het mede aan N. Stadhouder toebohoorend pand Nieuwe Rijn No. 27, daaraan is verheeld en tot woon- vert:ek is ingericht, terwijl het overbrengen van de vergunning in casu naar eene kleinere localiteit geenc vermeerdering van het aantal gelegenheden, bestemd voor den kleinhandel in sterkon drank, ten gevolge heeft en geene vrees bestaat dat het drankmisbruik ■er door zal worden bevorderd. Do Nederlandsche mail, met berichten ■uit Indië, wordt morgenochtend hier verwacht. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is afwijzend gepraeadviseerd op het verzoek van den Raad der gomeente "Westmaas, ter be koming van een subsidie uit de provinciale fondsen, in de kosten eener gedeeltelijke ver nieuwing der dorpsstraat, op grond dat de Raad tekort is goschoten in de nakoming der ver bintenis tot voortdurend onderhoud. Voor de wegens het overlijden van den heer P. Van Rijt tusschentijds opengevallen plaats van voorzitter voor den Rooden polder in de gemeenten Woubrugge en Alkomado, is door stemgerechtigde ingelanden met alge- meeno (113) stemmen gekozen do heer W. Van der Geest, die reeds meor dan 25 jaren lid van het bestuur van genoemden polder is geweest. Examens Gymnastiek. 's-Gravenhage, 22 Oct. Vrye- en orde oefeningen. Geëxami neerd G dames, afgewezen 2, goslaagd 4, t.w. do damesP. D. Oostdjjk on J. C. De Leu, beiden van LeidenW. J. Elberg, te Schiedam; E. C. Idema, te Lekkerkerk; en 12 heeren; afgewezen 5, geslaagd 7, t.w. de heerenJ. M. Kasander, te 's-Gravenhage: C. J. Minjon te Keeuwjjk; A. M. Den Oud sten, te Krimpen aan den IJsel; B. H. H. De Koning, to Rotterdam; C. Naaktgeboren, to Puttershoek; C. Houtsma, te Rotterdam, en P. Verschoor, te Vlaardingen. Met 1 Januari a. s. komt de betrekking vacant van organist in de Willemskerk te 's Gravenhage. De heer .Tanson, do tegen woordige organist, is door ziekte verhinderd langer die betrekking waar te nemen. Binnen kort wordt eene oproeping verwacht van candidaten, om aan een vergelijkend examen deel te nemen ter voorziening in de vacature. - By koninklijk besluit zjjn benoemd bij het wapen der infanterie, tot tweeden luite nant: bij het 1ste regt. de sergeanten J. Van Bochove, van het 6de, L. A. Ort, van het 8ste, H. L. J. Vermeulen, van hot 7do reg., A. A. Raasveldt, van het reg. grenadiers en jagers, en D. Westra, van het 6de reg.; by hot 2de rog. de sergeanten N. J. Lavatejo en B. Reintjes van Veerssen, beiden van het 6de, alsmede S. B. Van Delden, van het 5de reg.by hot 3de reg., de sergeanten L. C. A. Marchant, van l:et 5de reg., L. P. Geill, van het corps, G. Van Dyi, van het 7de rog. on L. C. Wortman, van hot iristr-bat; by het 4de reg-, do sergeanten O. A. Van Tricht, van het reg. grenadiers en jagers, en H. W. A. Ackermann, van het corps; by het 5de reg., de sergeanten W. Klom en P. W. Van Weeren, beiden van het 4de reg., J. J. Ver schoor, van het rog. grenadiers en jagers, en M. J. G. Strootman, van het 1ste reg by het 6do rog., de sergeanten R. De Groot, van het 5de, H. J. Terpstra en TJ. F. Goudschaal, beidon van het 1ste, T. J. Bleeker, van het 3de reg., zoomede jhr. J. J. Boreel, van hot reg. grenadiers en jagers; by het 7de reg, de sergeanten E. J. Beuvery en H. Janssen, beiden van het 1ste reg., mitsgaders A. J. V. De Rooy, van het reg. grenadiers en jagers. Benoemd by het personeel der militaire adm., tot 2den luit.-kwartierm.bij het lsto reg. inf., de serg. G. Krooze, van het reg. grenadiers en jagers; by het 7de leg. inf., de serg. A. H. J. G. P. Scheepens, mede van het rog. grenadiers en jagers; by het 8sto reg. inf., de serg. T. Rutgers, van het 2de reg. inf. De 1ste luit. jhr. F. L. Falck, van het reg. grenadiers en jagers, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pen sioen bepaald op f 1020 's jaars. Benoomd: by het wapen der inf., tot eer sten luit., do tweede luit. G. D. Van do Kas- teelo, van het wapen, gedetacheerd by het leger in Ned.-Indië; by het 2de reg., tot eer sten luit., de tweede luit. D. J. A. Van dor Kroon, van het corps. Benoemd by het wapen der inf. van het leger in Noderlandsch-Indie, tot tweeden luit. de sergeanten J. M. Baretta, van het 5de, en C. W. Mahn, van het 7de reg. inf., M. J. J. B. H. Campioni, van het reg. gren. en jagers, A. E. H. Micheels, van het 2de, E. Kilian en E. Warris, heiden van het 6de, W. A. J. Nieuwenhuizen, van het 5do, F. C. Kruyt, van het 4de, C. G. Meerburg, van het 3de, W. C. Pruis, van het 1ste, R. H. Berg, van het 2do, L. Swartjes, van het 4do, W. J. H. E. Stuyver, van het 2de, J. Mioulet, van het 6de, en H. J. W. G. Aussems, van het 3de rog. inf., mitsgaders L. K. Hamakers, van het reg. gren. en jagers. Benoemd by het personeel der mil. adm. van het leger in Nedorlandsch Indie, tot tweeden luit.-kwartierm.do sergeanten P. A. De Jager, van het 6de reg. inf., W. F. K. Keuzenkamp, van het reg. gren. en jagers, F. Brouwer, van het 1ste, L. J. M. De Bruin, van hot 6de, A. Van Haastert, van het 1ste, alsmede J. C. Brandenburg van der Gronden, van het 3de reg. inf. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan do Commissarissen der Koningin in de provinciën de volgende missive ge zonden Wegens het doel, waarmede do verlofgan gers der militie te land bij art. 138 der Ml- litiewet aan een jaarlyksch onderzoek door den militiecommissaris worden onderworpen, bestaat er, naar myn oordeel, grond, om van dat onderzoek vrjj te stellen de verlof gangers, die zich in Juni met de vereischte toestemming buitenslands bevonden en daarom niet in genoemde maand ter inspectie behoef den op te komen, indien zy in latere maanden van het jaar aan eene krachtens art. 125 van voormelde wet te hunnon aanzien gedane op roeping onder de wapenen hebben voldaan. Myn ambtgenoot van oorlog, daarover door mjj geraadpleegd, doolt my by schijven van 19 Oct. jl., Vilde afd. M. en S. no. 90, mede, dat hjj zich met dat gevoelen vereenigen kan. In het café-Willems te Groningen is do jaarhjksche algemeene vergadering gehouden van de Vereoniging van kadaster en landmeet kunde. Volgens de presentielijst waren 26 leden aanwezig. Onder voorzitterschap van den heer J. T. Hessels, uit Leiden, werden onderscheidene huishoudelyke werkzaamheden afgehandeld, als: het voorlezen dor notulen van de vorigo vergadering, het verslag van don toestand der vereeniging, do rekening en verantwoording over 1890, en de bogrooting over 1892. Ter voorziening in de redactiovan het tydschrift werd benoomd de lieer Boer.— Door do vergadering werd bepaald dat de volgende bijeenkomst zal gehouden worden te Amsterdam. Tot voorzitter werd benoemd de heer Berenbroek, te Amsterdam, in plaats van den heer Hessels, den periodiek aftro- denden en niet herkiesbaren voorzitter. Na beraadslaging werd aangenomen een praeadvies over de opleiding tot landmeter van het ka daster. De Haagsche briefschrijver van do „Zutf. Ct." kan met zekerheid medodeelen, dat het bericht, dat ton behoeve van II. M. do Koningin by da Algemeene Maatschappij van Levens verzekering te Amsterdam eene verzekering zou zijn gesloten van drie millioen gulden, een canard is. In don laatsten tyd doen telkens belichten aangaande de Koningin de ronde in de pers, welke later blyken geheel uit de lucht gegrepen te zyn. Het hier bedoelde bericht kwam, zooals men zich herinneren zal, het eerst in „De Amsterdammer" voor. De eerste aflevering van dr. C. E. Van Koetsvelds „De vrouw in den bybel" is ver schenen (uitgevers zyn de heeren Holkema en Warendorf to Amsterdam). Hot werk zal in zes afleveringen compleet zijn. Do naam van den auteur is een waarborg voor don degelyken inhoud, terwijl de typograpliische uitvoering den uitgevers eer aandoet. H. M. de Koningin-Regentes heeft van dit werk de opdracht aanvaard. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Jan. 1892 de betrekking van leeraar in do wiskunde aan de Ryks hoogere burger school met vijfjarigen cursus to Alkmaar te vervullen is; jaarwedde f 1800. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 31 Oct. a. s. aan te melden by den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. A. T. Van Aken, te 's-Gravenhage. By koninklijk besluit van 16 dezer is, op do voordracht van den minister van bin nenlandsche zaken, aart de „Christelijke Ver eoniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte," te Haarlem, machtiging verleend tot het houden ecner collecte in het geheele rijk, gedurende een nader door dien minister te bepalen tijdvak. By koninklijk besluit is aan J. Piek, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Alfen. Met ingang van 1 Nov. aan G. Diepen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Roermond. Aan den veearts H. Van der Linden, te N.-Amstel, op zjjn verzoek, met ingang van 1 Nov. a. s., eervol ontslag verleend als plaatsvervanger van de districtsveeartsen, aan wie de gemeenten Utrecht en 's-Gravenhage als standplaatsen zjjn aangewezen. Aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat V. J. Collet, van het koloniaal werf depot, vergunning verleend tot het dragen van de herinneringsmedaille voor het deel nemen aan de Fransche expeditie in Tonkin, China en Annam. Gemeng d N ieuws. Bij vonnis van de arrond.-rech t- bank te 's Gravenhage werden gisteren ver oordeeld: H. De G., schuitenjager aldaar, ter zake van wederspannighoid, tot 14 dagen; C. T., slager aldaar, wegens wederspannig- heid, tot 3 wekenJ. S. R., groentenboor te dier stede, alsvoren, tot 7 dagenJ. B. K., koopman te Delft, wegens mishandeling, tot 14 dagen; C. J. H, smid te 's Hage, ter zake van mishandeling, tot 14 dagen; M. D. J. K., koekbakker aldaar, wegens mishande ling tot 7 dagen gevangenisstraf. Vrijgesproken werd do porsoon uit Rot terdam, die terechtstond wegens mishande ling van een knaap, door hem van het perron der Holl. Spoorweg-Maatschappij tussclien de rails te laten vallen. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft gisteren do volgende uit spraken gedaan A. Knibbe, landbouwer te Haarlemmermeer, vrijgesproken, D. Alderden, arbeider te Aals meer, f 10 boete of 5 dagen hechtenis, beiden ter zako van mishandeling. - A. v. d. Zwaard, tcelman te Aalsmeer, w. stroopery, f 15 boete of 3 dagen hechtenis. - F. Meyboom, tim merman te Heemstede, w. woderspanniglieid, 7 dagen gevangenisstraf. - J. Mudde, koop man te Heemstede, w. dronkenschap, f s boote of 5 dagen hechtenis. Voor de Rotterdamse lie rocht- bank werden gisteren de volgende zaken be handeld: A. H., 21 jaar, bierhuishoudor te Kralingen, werd op den 8sten Augustus jl., op verzoek van zyn broeder uit diens her berg op den Goudschen Ryweg verwijderd door do politie. Daar hy in beschonken toe stand verkeerde en de rust en orde verstoorde, wilde do politie hem naar het politiëbureel' brengen, tegon welke overbrenging kjj zich door trekken en slaan verzette. Het O. M. meende dat bekl. dit verzot met twee maanden gevangenisstraf moest boeten. Daarna stond terecht C. F. F. H., 18 jaren, bierhuishouder te Kralingen, die, ziende dat zjjn broeder (bekl. uit de vorige zaak) werd gearresteerd, om dit to beletten boven op diens rug sprong en zich tegen de politie agenten verzette door schoppen toe to bren gen, te rukken en te trekken. Hy had ook het publiek tegen do politie opgehitst, door te roepen: „gooit ze maar dood, dio smeerlappen!" enz. Het O. M. was van gevoelen, dat bekl. zeer ernstig moest worden gestraft wegens het vele verzet, dat de politie in den laatsten tyd van do zijde van het publiek ondervindt, en vorderde veroordeeling tot vier maanden ge- vangenissft-af. Uitspraak over 8 dagen. De „N. E, C." schrijft hot volgende: „Naar wy vernemen, zjjn er thans maat- rogelen genomen, om aan Liefrink, zich noe mende „koopman" en nog altjjd met den oven beruchten Van Ommeren, wonende aan den Noordsingel, to beletten het koninklijk wapen als hofleverancier te voeren, waardoor reeds- verschillende handelaren zijn misleid geworden. Bjj onderzoek is gebleken, dat hem do titel van hofleverancier verleend werd, tijdens hij te Utrecht poelier was. De hofcommissie is echter van oordeo), dat hem by zijn tegen woordig bedrjf die titel niet meer toekomt. Van hooger hand is daarom aan de politie te Rotterdam verzocht too to zien, dat Lief- tink geen gebruik meer make van het konink lijk wapen en den Hel van hofleverancier." De Rotterdamsche rechtbank deed gisteren uitspraak in den beruchten moord aan het Yan-Alkomadc-plein en ver oordeelde den beklaagde, den kastelein C. J.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1