langs den Staatsspoorweg van Den Haag over Utrecht naar Amsterdam. Het college verliet tot dit doel met een extra-trein do residentie. De gezant van Spanje aan ons Hof, die zich voor eenige dagen naar Parijs had be geven ter bijwoning van de voltrekking van het huwelijk van markies De Valladares, secretaris by liet gezantschap te 's-Hago, is weer in do residentie teruggekeerd. Gisteren was de commissie van rappor teurs voor do oorlosbogrooting vergaderd. Het bericht in oen der bladen, dat de lste luitenant jhr. C. L. Van Suchtelen van de Haere, ordonnance-ofticier, benoemd is tot tweeden particulier secretaris van H. M. de Koningin-Regentes, is, naar ons heden uit Don Haag wordt gemeld, onjuist. Het bericht moet aldus verstaan worden dat genoemde heer alleen is aangewezen om tijdelijk, en wanneer dit noodig is, aan de secretario van H. II. do Koningin-Regentes behulpzaam te zjjn. De minister van marine is heden naar Amstordam vertrokken tot het bezoeken dei inrichtingen van de marine. Bjj de in het hoofdkiesdistrict Amster dam gehouden verkiezing voor één lid dei- Provinciale Staten van Noord-Holland, tor ver vulling van de vacature, ontstaan door do verkiezing van mr. E. N. Rahusen tot lid dei Eerste Kamer, werden uitgebracht 4815 gel dige stemmen. Daarvan verkregen de heeren jhr. mr. C. J. Den Tex (lib.) 2638, IV. Hovy (antirev.) 770. mr. J. A. N. Travaglino (kath.) 731 en C. V. Gerritsen 616 st. De volstrekte meerderheid bedroeg 2408 stemmen, zoodat tot lid der Provinciale Staten is gekozen jhr. mr. C. J. Den Tex. Bij de gelijktijdig gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad aldaar, ter vervulling van de vacature, ontstaan door hel bedanken van jhr. mr. C. J. Den Tex, werden uitgebracht 4785 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren W. J. Geert sema (lib.) 2613, mr. J. F. Farensbach (kath.) 7zo, J. "W, Hartgerink (antirev.) 720 en Ch. R. Kouveld (rad.) 690. De volstrekte meerderheid bedroeg 2393 stemmen, zoodat tot lid van den gemeente raad is gekozen de heer "NV. J. Geertsema. Door een bekend tooneelspeler te Amster dam worden volgens de „Portefeuille" pogingen aangewend om een „Théatre des Jeunes" op tc -richten. "Wanneer deze pogingen tot een goodói- uitslag leiden, zal men trachten met de directie van den in aanbouw zijnden Artis-schouwburg eene overeenkomst te sluiten. Tot leeraar in de Nederlandsche taai en letterkunde aan do Hoogere Burgerschool te Enkhuizen is benoemd (tijdelijk) do heei Lechner, van Amsterdam. Het stoomschip „Lawang", van Java naar Amsterdam, passeerde 20 Oct. rerim; de „Obdam", van Nieuw-York naar Rotter dam, passeerde 21 Oct. Lizardde „Sumatra" vertrok 21 Oct. van Batavia naar Amsterdam. Bij koninklijk besluit is verleend oer pensioen van 154 aan C. Diederichs, wed J. C. Dörge, te Amsterdam. De tweede luit. H. A. G. L. La Fors, van het 3de reg. inf., voor den tjjd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië. Benoemd tot ontvanger der accijnzen te Haarlem, A. Th. M. Van Thiel, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Oss c. a. G o m c ïi gr <1 Nieuws. Thans zijn ook aan het postkan toor alhier de S cents buitenlandsche brief kaarten in den handel gekomen met de afbeel ding van onze jeugdige Koningin Wilhelmina. W(j kunnen niet zeggen dat wjj de buste erg mooi vinden. De lichtblauwe afdruk op het nog lichter blauwe karton is niet heel duidelijk, terwjjl de fijnheid der bewerking, alsmede de gelijkenis eveneens te wenschen overlaten. Het rijkswapen en het portret hebben, bjj de vorige briefkaarten vergeleken, thans in de bovenhoeken van plaats verwisseld, opdat het gelaat der jonge vorstin niet naar don bui tenkant zou gericht zjjn. Hen meent dat.het afstempelen op het post kantoor er daardoor niot gemakkelijker of handiger op geworden is. Gisteren zjjn wederom drie kna pen aan het commissariaat van politie alhier gebraent, verdacht van diefstal van een stuk kaas uit een winkel. Voor de Haagscho rechtbank werden heden de volgende zaken behandeld: Op den 29sten September jl. kwam een bedelaar bij den predikant v. A. te Noord- wijkerhout en vroeg om eene alrnoes. 1 mr i i. if- 1 Do politie van Noordwjjkerhout bracht den bedelaar voor den burgemeester, doch dit ging niet zender verzet gepaard, want do bedelaar beet een van de politie mannen in de hand en dreigde hen met zijn mes overhoop te zullen steken. Voor hjj echter gelegenheid had het mes open te maken, had de politie hom dit afhandig gemaakt. Het bleek dat mc-n hier met eon van die lastige en tevens gevaarlijke bedelaars te doen had, die vooral het platteland onveilig maken. Het O. II. vorderde vrijspraak van de ten laste gelegde bedelarij omdat niet gebleken is dat het bedelen van den weg af zichtbaar was doch veroordooling van don bekl. tot 9 maanden gevangenisstraf ter zake van wederspannigheid en verzet met bedreiging tegen het leven gericht. De toegevoegde verdediger, jhr mr. J. A. De Jonge, pleitte eenige verzachtende om standigheden. Uitspraak heden over 8 dagen. Voor P. B., te Aarlanderveen, die zich schuldig maakte aan ontduiking der honden belasting, vorderde het O. M. 2 geldboeten, elk van f 6; en voor J. D., te Leiden, als voren. 2 geldboeten, elk van 6voor J. R, te Oegstgeest, als voren, f 6 boete; voorB. v. d. S., te Leiden (thans woonachtig to Zoeter woude), f6 boete; voor Joh. S., te Leiden, als voren, f6 boete; voor P. N., te Leiden, als voren, f 6 boete; voor J. M., te Leiden, als voren, f 0 boete; voor S. v. E., als voren. f 6 boete; voor C. W., te Leiden, als voren. 6 boete; voor B. J. J. R., te Leiden, als voren, f6 boete; voor W. S., te Leiden, als voren, f 6 boete; voor C. v. d. T., als voren, 6 boete; voor P. H., als voren, f6 boete; voorM R., als voren, 2 geldboeten van f 6voor J. J. A. v. K., als voren, f 6 boetevoor J. L., als voren. 6 boete; voor C. v. d. K., als voren, fb boete; voor J. S. De B., als voren, f 0 boete; voor A. v. d. L., als voren, f 6 boete, er. voor C. S., als voren, 2 geldboeten van f C. De boeten bjj niet-betaling te vervangen dooi hechtenis van 3 dagen voor elke boete van f 6. Uitspraak ook Donderdag a. s. Volgens gerucht zou or in eene buurt der gemeente Alkemade, de Zeven huizen genaamd, een ernstig ongeval hebben plaats gehad. Van twee broedors zou name lijk de een den ander by ongeluk eene lading hagel in het been geschoten hebben met het noodlottig gevolg, dat dit gekwetste lichaams deel in groot gevaar verkeert van te moeten worden geamputeerd. Op den 2 1 sten Oclobor, 'snachts te 1 uur, zjjn in de Haarlemmermeer afge brand het woonhuis en de timmermanswinkel van P. Hossel, bewoond door P. Zevenbergen, aan den Sloterweg, bij den Spaarnwouderweg. Ook de inboedel is verbrand. Oorzaak onbe kend. Een en ander was verzekerd. Hier to lande is hot bericht ont vangen, dat do vader van de beide jongelieden, die ten huize van ds. Van der Valk te Delft hunne opvoeding ontvingen, het Kafferhoofd Magata op 18 September te Saron bjj Rusten burg is overleden. De plechtige begrafenis werd door drieduizend personen bijgewoond, waaronder de landdrost en een groot aantal blanken waren. Naar alle waarschijnlijkheid zal Paul Zijn vader in de regeering opvolgen. Volkomen zekerheid hieromtrent bestaat niet. daar de Transvaalsche regeering den jongen Paul niet zeer vriendschappelijk gezind is. De man, die verleden week te Haarlem het ongeluk had door een wagen, met steenen beladen, te worden aangereden, is aan de gevolgen daarvan bezweken. Hij was 67 jaren oud. Uit Amsterdam meldtmen aan de „N. R. C.": De avond-byeenkomst van Sequah ken merkte zich gisteren door bijzondere woelig heid. Eene bende straatjongens maakte rumoer, zoodat Sequah niet te verstaan was. Het publiek riep: „gooi ze er uit!" waarop velen begonnen aan dat verzoek gevolg te geven. Half de zaal geleek wel eene vechtpartij, waarin een paar politie-agenten zich mengden. Volgens sommigen zou er met stok en sabel geslagen zjjn. Onderwijl speelde de muziek een vrooljjken marsch. Toen de rust hersteld was, kad er een ballet plaats, waaraan zestien genezenen deelnamen. De aankondiging, dat dit de laatste avondbijeenkomst was, veroorzaakte groote ontsteltenis, daar velen nog hoopten geholpen te worden. Als eene woedende zee drong men naar voren en klauterde op de tribune. Aan do herrie werd een einde gemaakt door het uitdraaien van het gas. Sequah bereikte met moeite zyn rijtuig. D'jftr velen werd het plan geopperd ter eero van den wonderdokter Wat straatkabaai te maken, maar het onverwachte van het afscheid maakte eene voorbereiding onmo gelijk, zoodat men voor een tooneel als te Rotterdam bewaard bleef. Merkbaar was het echter, dat het door het publiek niet ver wachte afscheid verkoelend werkte. Sequah laat veel teleurgestelden achter. Uit IJmuiden wordt van heden gemeld Door Scheveningsche visschers werd op zee verlaten aangetroffen en hier binnengebracht do Engelsche smak „Yarmouth 800". Het vaartuig is in goeden staat en heeft nog een partijtje haring in. Volgens hier later ont vangen rapport is de bemanning gered op den scheepsjongen na, die nog vermist wordt. Ook is alhier doorcene Scheveningsche bom schuit binnengebracht do Engelsche smak „Silverdale." Voor de arrondissements-recht- bank te Maastricht stond "Woensdag terecht J. H. Ramakers, oud 18 jaren, landbouwer te Geulle, beklaagd van in de terechtzitting van 6 October 1.1. als getuige eene valsche ver klaring onder eede te hebben afgelegd. In deze zaak werden 2 getuigen gehoord, uit wier verklaring, alsmede uit de volledige be kentenis van beklaagde, het 0. M. de schuld van dezen laatsten wettig en overtuigend bewezen achtte. Z.E.A. requireerde 2 jaren gevangenisstraf. LTitspraak Dinsdag a. s. Do heer J. Du Saar, te Loosdrecht, lid van den A.-N. "W.-B., als wielrijder wel bekend, zal 31 Oct. 1 November trachten, het 24-uius record voor Duitschland en Neder land, onderscheidenlijk bedragende 426 en 403 KM., te slaan. Hjj rydt van Utrecht Arnhem Zutfen Apeldoorn Amersfoort De Bilt en terug. Het „Ge 111. Pol itie-Nieu ws" deelt mede dat do heer Steenkamp in de laatste dagen, vergezeld van een brigadier en een agent, per vigilante nachtrondes doet. Onder Woltersum heeft eergis- teren een treurig ongoval plaats gehad. Zekere G. B., die op de jacht was, heeft het 11-jarig zoontje van de weduwe TV. Koopman doodeljjk met een geweerschot getroffen het dochtei tje van de weduwe kreeg mede eenige hagel korrels in den arm. G. B. is ter beschikking van de justitie gesteld. Gisteren kwam te Simpelveld do justitie uit Maastricht, met den zich in hechtenis bevindenden gemeente-ontvanger P. J. Dobbelstein, ten einde een plaatselijk onderzoek in te stellen. In verband met de arrestatie van genoemden ontvanger, verspreidt zich het gerucht, dat de burgemeester van Simpelveld do wjjk naar het buitenland heeft genomen. Het is eene waarheid, dat de bur gemeester sedert Zondag wordt vermist, zonder dat men weet waarheen hij vertrok ken is. Eon afgedankt werkman te Til- leur loste twee revolverschoten op den direc teur der fabriek. De man werd gepakt; de toestand van den directeur is zorgelijk. Op het oogenblik, dat het hof van assises te Brussel een Pool wegens dief stal tot 15 jaren gevangenis veroordeelde, bracht deze zich drie messteken in do borst toe. Zijn toestand is niet gevaarlijk. Eene Iorsche grap met den dood bekocht. Een Ier, genaamd Keogh, zat Vrijdag in eene tram van Blessinghain naar Dublin en wist bijwijze van aardigheid een zijner medepassagiers eene flesch uit een jaszak te ontfutselen. Hij dacht, dat er whisky in was en nam eon goeden slok. Daarop bracht hij de flesch weer heel behendig in den zak terug en zeide niets. Maar na eenigen tijd begon hy ernstig ongesteld te worden en deelde mede wat hjj gedaan had. Het bleek toen dat hij geen whisky, maar een vergift had godronken. Zoo spoedig mogelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, maar het was reods te laat. Na korten tijd stierf de man. Madlle. Louise De Beaulieu heeft van de Parjjsche autoriteiten vergunning ge kregen lucifers op straat te verkoopen (te bedelen?), omdat zy in 1870 haren arm in een slag verloor en do medaille voor heldenmoed ontving. De „Daily News" correspondent te Parjjs meldt dat deze thans gebrekkige vrouw sedert jaren een armoedig stuk brood ver diende als porster. Toch was zy in 1870 een jong meisje van deftigen huize en gefortuneerd. Zy woonde acht veldslagen bjj en waagde zich honderden malen om gewonden te redden. Door eene vergissing werd zij als spion opge pakt en door den krijgsraad ter dood ver oordeeld, maar door eén officier, die haar bewonderde, gered. Op het slagveld Cnampigny kreeg zy een kogel in den arm, torwijl zij een gewonde droeg. Ondanks haar hevig lijden bleef het jonge meisje onvermoeid in hare zorgen voor de gewonden. By het beleg van Parijs was zy onuitputtelijk in toewijding en zelfverloochening en gaf ook eens f 19,000 uit om het Ijjden der gewonden te verzachten. Het dankbaar vaderland laat haar thans lucifers verkoopen! In een menagerie te Buda-Pesth ontstond dezer dagen eene paniek. Een knaap, die zich te dicht bij de leeuwenkooi waagde, werd door een der dieren bij het haar gegre pen en deerlijk verwond. De kreten van den jongen deden de bezoekers gelooven, dat een der leouwen was losgebroken, zoodat allen naar den uitgang snelden. Bjj het daardoor ontstane godrang werden verscheidene perso nen gewond. Te Belgrado werd tijdens eene avondvoorstelling een dierentemmer in een beestenspel door een tijger verscheurd. Uit Powers, in Texas, wordt ge meld dat de regenmakers dezer dagen eene schoone overwinning op de natuur behaalden. Na langdurige droogte deden zjj op IS dezer eene weldadige regenbui neerdalen, niet tegenstaande de barometer rijzende was. buitenland. F ra ukrjj k. - De officieren van de te Cherbourg voor anker liggende Russische oorlogsschepen woonden Dinsdag aldaar in den schouwburg de voorstelling bij. Het orkest speelde het Russische volkslied en de Marseillaise. Daarop volgden hoezees ter eero van Rusland en Frankrijk. De volksliederen werden staande aangehoord. - Te Parjjs is eene werkstaking uitge broken onder de schilders- en beeldhouwers modellen. De laatste officiëole Ijjst der Parjj sche modellen toonde een cjjfer van 992, waaronder slechts 120 Fransclie, verder een aantal Duitsche, 45 Engelsche, 30 Ameri- kaansche en meer dan 600 Italiaansche. De Italiaanscho modellen nu bederven de markt, daar zjj gaarne voor 4 franken per dag poseeren, terwijl vroeger de minste prijs per dag 5 franken was. De werkstaking is dus tegen de Italiaansche indringsters gericht, die echter door de artisten zeer gezocht zijn wegens hare geringe eischen en artistieken lichaamsbouw, zoodat do strike wel op niets zal uitloopen. Diritsclilanei. Koning Karei van Rumenië wordt in het midden der volgende week te Berlijn ver wacht, zoo het schijnt om over eene familie zaak te spreken, namelijk over de verloving van den kroonprins Ferdinand met de Engel sche prinses Marie, oudste dochter van den hertog van Edinburg. Deze verloving schijnt op den gezondheidstoestand van de koningin van Rumenië zulk een gunstigen invloed uit te oefenen, dat haar terugkeer naar Rumenië weldra zal plaats hebben. Prinses Mario is geboren 29 October 1675. Belgi Den graaf van Vlaanderen, die, tijdens zyn verblyf te Parijs, een bezoek bracht aan het Elysée, werd door president Carnot verzocht, den koning mede te deelen dat hy bijzonder ingenomen was met de redevoering, door den heer Buis te Marseille gehouden. - De heer Laurent Verreycken, directeur der Messageries de la Presse, werd ioor het gerechtshof van Brabant veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en eene boeto van -26 fr., omdat hjj het blad „Paris la Nuit" had ver kocht, dat in België wegens zjjn onzedeljjken inhoud verboden is. Do advocaat generaal Janssen zeide in zijne redevoering, dat de rechterlijke overheden in 't vervolg een strijd zonder genade zouden voeren tegen de on zedelijke Fransche literatuur. Rusland, Omtrent het gerucht als zoudo de uitvoer van tarwe, haver en aardappelen uit Rusland worden verboden, zegt de „Beurscourant dat, wat de tarwe betreft, dit gerucht zeker onge grond is en dat ook een uitvoerverbod voor haver en aardappelen in allen gevalle niet terstond te wachten is. In elk geval zou men toch ook in regeeringskringen meer en meer tot do overtuiging komen, dat beperkingen van den graanuitvoer zooveel mogelijk ver meden moeten worden, daar het beoogde doelverlaging der prijzen, hierdoor toch niet wordt bereikt.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2