N°. 9715 Vrijdag October. A#. 1891 (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Pit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 22 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0. 17J. Grootere letters naar plaateruimte. Voor bet incasseeren buiten de stad wordt f0.10 berekend. Oliïciëclo Iieiiiii-sffcviiig-eu. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen tor algemcene kennis dat door MARGARETHA WIL- HELMINA NEÜTEBOOM, huisvrouw van ILUBEït- TUS VAN ES, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank, in het perceel Burgsteeg No. 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Loiden, DE KANTER, Burgemeester, j 22 Oct. 1891. E. KIST, Secretaris. Naar wy vernemen, bestaat bij de com missie voor de Volksbijeenkomsten alhier een ■schoon plan. Zy is namelijk voornemens door de ver- eeniging het „Nederlandsch Tooneel", welk gezelschap hier ter stede in de laatste jaren nimmer optreedt, eene voorstelling te doen geven in den schouwburg. Do datum is bepaald op Woensdag den 18den November a. s. en de keuze van het op te voeren stuk is gevallen op „De kleine Lord", waarmede elders ontzaglijk veel bijval is ingeoogst. De zuivere opbrengst der voorstelling wordt bestemd om aan onvermogende kinderen, van "wie het der commissie blykt dat zij, als anderen zooveel genieten, met het a. s. Sint-Nicolaas- feest van elke verrassing verstoken blyven, ook een genoeglijk feestje te bezorgen. _,Een ieder zal zeker met dit goede doel zijne ingenomenheid betuigen. Te verwachten is het daarom, dat de inteekenlysten, welke weldra zullen worden aangeboden, spoedig met een groot aantal handteekeningen zullen prijken, zóódanig, dat op den avond zeiven .alle plaatsen zullen zijn uitverkocht. Het voorstel van Gedeputeerde Staten dezer provincie tot het maken van eene andere doorvaart door Leiden dan de tegenwoordige verbinding tusschen Rijn en Schie medebrengt, strekt om te verbeteren de thans bestaande verbinding van Haven en Oude Yest- gracht te Leiden door het graven van eene nieuwe verbinding beoosten de bestaande, en ter vervanging der thans bestaande brug, aan het eind der Haarlemmerstraat, door eene over die nieuwe verbinding, met demping van het gedeelte der Heerengracht, waarover ge zegde brug thans is gelegen. Voorts is bepaald dat tot dit werk, zoo «enigszins mogelijk, gelijktijdig zal worden overgegaan met de verandering door do ge meente Leiden in 1892 van de Turfmarkts- brug, in dier voege, dat deze aan den Ouden Singel eene door vaartwijdte verkryge van 8 meter met verruiming naar de zyde van de Beestenmarkt tot 9 meter. Tevens worden Ged. Staten gemachtigd, ten behoeve van dit werk, het tot stand komen eener onteigeningswet en het verkrij gen der vereisebte panden, hotzjj in der minne, hetzij bij rechterlijke onteigening, te bevorderen. Naar men' verneemt, zal a. s. Zondag in de Waalsche Kerk alhier de godsdienst oefening geleid worden door ds. Richard, pre dikant te Amsterdam, in plaats van ds. Nardi. Door den heer J. A. Hingman, kunst schilder (met akte middelbaar onderwijs hand- teekenen) is alhier een schildercursus voor .dames geopend. In oen der lokalen van het Logegebouw, waar de heer Hingman iederen Zaterdag van halftwee tot vier uren zitting houdt, zijn door hem eenige schilderyen, aquarellen en krjjt- studies tentoongesteld, benevens enkele proe ven van in Griekschen stijl met de pen versierd aardewerk. Gaarne vestigen wij de aandacht van be langstellende stadgenooten op deze gelegen heid om zich in de schilderkunst te bekwamen. Aan het jaarverslag van 's Rijks Ethno- graphisch Museum alhier is nog het volgende ontleend De beide afdeelingen van het museum (Hoo- gewoerd en Rapenburg), benevens het terrein met Oost- en West-Indische huizen, werden in het afgeloopen jaar bezocht door 16f»7 personen. Enkele personen hebben getracht, zoover de toestand der verzameling zulks toelaat, de voorwerpen te bestudeeren, zoo de heer prof. A. C. Haddon van Dublin, ten behoeve eener studie over Britsch Nieuw-Guinea. Het is dezen geleerde gelukt, door onderlinge ver gelijking van de voorwerpen in verschillende Europeesche en Australische Musea en door nasporingen in loco, de ontwikkelingsgeschie denis van de meeste ornamenten en hunne localisatie in bovenbedoeld gebied in het licht te stellen. Ook do heer dr. Baessler van Berlyn, pas teruggekeerd van eene wetenschappelijke reis in het oostelijke gedeelte van denNederlandscli- Indischen Archipel, met het oogmerk om de door hom verzamelde aanteekeningen en do herkomst der door hem verzamelde voorwer pen aan de hand der hier aanwezige collec tion te corrigeeren. De tekst der Wajang-uitgave is in be werking. Geheel of gedeeltelijk naar aanleiding van voorwerpen uit 's Ryks Ethnographisch Mu seum werden in het afgeloopen jaar in het te Leiden verschijnende „Internationales Archiv für Ethnographic" verschillende opstellen gepu bliceerd. Aan den heer prof. Al. R. HeintoWeenen werden, voor diens, onder de geschonken boeken vermelde werk: „die bildenden Künste bei den Dayaks", inlichtingon betreffende Da- jaksche schilden verstrekt, en liet die auteur tevens van een aantal dier schilden teekenin- gen vervaardigen, die in het genoemde werk zyn gepubliceerd. By de bewerking van het opstel: „Indo nesische Prunkwaffen" van J. D. E. Schmeltz werd door den schry ver, volgens hem verleend verlof, ook van het in het museum aanwezige materiaal ten behoeve van vergelijkingen ge bruik gemaakt. Werd in vroegere jaarverslagen de vrees uitgesproken, dat bij voorkomenden brand conflicten tusschen don directeur der stede lijke brandweer en don directeur van's Ryks Ethnographisch Museum met strijdige verant woordelijkheid op den duur niet zouden uit blijven, thans is die vrees voorgoed weg genomen, aangezien do minister van binnen- landsche zaken bepaald heeft, dat de leiding van alle werkzaamheden by die eventualiteit, en derhalve ook de geheele verantwoordelijk heid, zal verblijven aan den burgemeester der gemeente Leiden, als hoofd der stedelijke brandweer. Den vierden November zal de firma E. J. Brill alhier eene zeer belangrijke verkoo- ping van prachtwerken houden. Dan komt de bibliotheek van kostbare boeken betref fende de schoon e kunsten, van wylon mr. L. Y. Ledeboer Bz., te Rotterdam, onder den hamer. De verkooping wordt niet gehouden in het gewone verkooplokaal op den Ouden Ryn, maar in „Zomerzorg," waar zij 's mor gens aanvangt, om 's avonds te worden voort gezet en te eindigen. Het aantal boeken is namelijk niet zoo heel groot. De catalogus telt 507 nummers, waarbij nog drie fraaie boekenkasten komen. In de eerste plaats verdient de keurige catalogus een woord van vermelding. Hij is in groot 8° op zwaar papier gedrukt, met groote letter, en bevat eene vry uitvoerige beschrijving van de te veilen kunstwerken, waardoor hij voor bibliografen zyne waarde ook na den verkoop behoudt. En wat de collectie zelve betreft, het valt moeilijk een overzicht er van te geven zon der den catalogus geheel op te noemen. Bijna elk nummer is in zyne soort een prachtwerk. Bovendien zijn vele werken totaal uitver kocht of behooren zij reeds lang tot die uiterst zeldzame verschijningen op de boeken markt, waarop de liefhebbers en bibliothe carissen uit alle oorden der beschaafde wereld steeds het oog gevestigd hebben. Het kostbaarste werk schijnt wel to zyn eene voorstelling van de kroning van George den Yierden, die in 1823 by JohnW hittaker geheel op perkament in kleuren gedrukt is. Dat het nu tevens het meest begeerde nom mer ter auctie zal wezen, is daarom nog niet gezegd. Er zijn een aantal boekwerken, die behalve door groote kunstwaarde, ook door wetenschappelijke of historische waarde mis schien nog meer liefhebbers zullen vinden. O. a. is er een groote atlas van J. W. Blaeu (Amsterdam 16641666, 9 dln.). Ook op het gebied van literatuur, theologie en natuur lijke historie bevat de catalogus een aantal pracht- en plaatwerken. Belangstellenden kunnen bij de firma Brill eene toegangskaart voor de particuliere kyk- dagen op 1 en 2 November aanvragen. De openbare kijkdag is op 3 November gestold. De christelijke zangvereeniging „Oefening baart Kunst" te Leiderdorp gaf gisteravond, onder veel belangstelling zoo van bewoners uit die gemeente als uit het naburige Leiden, aldaar in de daartoe ingerichte gemeenteschool (do drie lokalen waren nagenoeg één geworden) hare tweede zanguitvoering, welke ingeleid werd mot toespraak en gebed van den eere voorzitter der Yereeniging, den heer J. Nier- strasz, predikant bij de Ned.-Herv. gemeente to Leiderdorp. Was het reeds dadelyk te zien dat de partyen uiterst zwak bezet waren, dit viel ook telkenmalo met het oor waar te nemen, niet het minst in het eerste nummer van het uitgebreide programma, de „Engelenzang", van J. B. Yan Bree. Het kan zijn, dat hot koor nog te veel onder den indruk van de groote gebeurtenis en nog niet „op dreef" was, maar in alle geval: het begin deed niet veel van het volgende verwachten. Ook de alt-soliste deelde toen in de algemeene ontroeringhare stem kon daardoor niet tot haar recht komen, want reeds dadelijk zy het opgemerkt: die alt soliste kon veel beter zingen; dat bewees zij in de volgende nummers, waar zy zich deed kennen als een der sieraden harer Vereeniging en met de voortreffelijke sopraan-soliste veel genot verschafte. „Het graf onder den meidoorn", van H. C. Helleman, voor drio vrouwenstemmen, wTerd in één wooid heerlijk ten gehooro gebracht, „'t Yaderland", van Martinus Schuil, gaf het koor gelegenheid den minder gunstigen indruk van nummer één weg te nemen en tevens den tenor-solo en het quartet om het publiek van hunne zwakheid een overtuigend bewys te leveren. „Zomervreugde", van Jos. Beltjens. kwam, dank zy de stem van de sopraan en de mezzo-sopraan, goed tot zyn recht. Hierop volgde eene pauze, waarin men in de school het een en ander kon gebruiken en welke ruimschoots gelegenheid gaf om vrees uit te drukken voor het welslagen van Psalm 95, van F. Mendelssohn Bartholdy, nu het eerst aan de beurt. Men waande over het algemeen het koor te zwak. Wel bleek nu en dan by de uitvoering van het groote werk dat dit oordeel niet geheel bezijden de waar heid was geweest, maar dit neemt niet weg dat eerlijk bekend moet worden dat de uit voering de verwachtingen der optimisten zelfs verre overtrof. Den tenor, den heer v. E., uit Haarlem, welwillend medewerkende, komt in het byzonder lof toe voor de vervulling zyner taak. Na nog een juweeltje, het „Engellied", van W. Westmeyer, voor sopraan-solo, werd het auditorium, dat reeds telkens door zeer da verenden bijval zyne tevredenheid te kennen gegeven had, tot nog meer voldaanheid ge bracht door Ton Kate's „Schepping" (vyfde scheppingslied), van Richard Hol, waarin zij, dio do musschen vertegenwoordigden, wel wat vroolyk zongen; en „Looft don Heer! van C. C. A. Do Yliegh, goed uitgevoerd. Over het geheel kweet het vrouwenkoor zich beter vele malen zelfs uitstekend van zyne taak dan het mannenkoor, dat evenwel ook alle krachten inspando om do uitvooring te doen slagen. Er behoort moed toe met zoo'n niet sterk koor zóó iets als gisteravond te ondernemen. Het welslagen stijgt door die zwakheid in waarde; het pleit voor don goeden wil der leden van de Yereeniging en voor den band tusschen dezen en den yveiigen direc teur, den heer J. F. Smit. Ds. Nierstrasz sloot het genoeglyk samen zijn mot dankzegging, na vooraf als tolk van het publiek de zaDgYereeniging en daarna als tolk van deze het publiek bedankt te hebben* Yoorts dankte hij den directeur der zangver eeniging en den heer J. Brouwer voor zijn voortreffelijk piano accompagnement, het hoofd der gemeente voor diens tegenwoordigheid, in hem het Dagelyksch Bestuur van Leider dorp voor het afstaan van het gebouw, heeren kerkvoogden voor de stoelen, enz. Hy wekte op tot medewerking tot den bloei der Ver eeniging. Te kwartier vóór elven verliet men zeer voldaan de school, waar men geleerd had dat yverigo studie en goede wil veel vermogen, gemakzuchtige bewoners van Leiden echter ietwat ontevreden dat er geen extra-omni- busje gereed stond. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Veendam", van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk morgenavond om 9.20 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Examens gymnastiek. 's-Gravonliage, 21 Oct. Vrije en orde-oefeningen. Geëx. 6 dames, afgew. 3; geslaagd 3: Ch. Noest, van LoidenC. Spruitenburg, van Haarlemmermeer G. T. Van TVyngaardon, van Alfen aan den Ryn; en 12 heeren, afgew. 5, geslaagd 7: J. Faber, van LeidenL. Hooftman, van Rot terdam; C. Moens, van Hellevoetsluis; C. Knook, van NieuwenhoornP. Bruinse, van Herkingen; J. F. H. Verbaken, van Rotter dam; C. Yan der Graaf, van Dordrecht. Door den Raad der gemeente Bodegrave is benoemd tot directeur der gemeentelijke gasfabriek de heer Z. J. Ninaber van Eyben, assistent aan de gasfabriek te Hoorn. Met den benoemde stond op de voordracht de heer A. J. Cense, te Middelburg. In dezelfde vergadering werd door B. en Ws. den Raad aangeboden de begrooting voor het jaar 1892, waarby de inkomsten zijn geraamd op ƒ26,804.935 en de uitgaven op ƒ26,804.095. Tot zetter van 's Ryks directe belastin gen is in do gemeente Alkemade benoemd de hoer H. Yan der Poel, en zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlyden van den heer J. Borst, te Rypwetering. Sedert het in werking treden der nieuwe pensioenwetten zyn door den pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren tot op heden ongeveer 2600 aanvragen om weduwen- en weezen-pensioen onderzocht. Aan ruim 2300 weduwen en weezen is een pensioen toegekend, terwijl op opgeveer 280 aanvragen een aftoijz&id advies werd uitge bracht. Ongeveer zeventig belanghebbenden hebben van do bevoegdheid, bun toegekend by art. 14 der wet van 9 Mei 1890 (Stsbl. No. 46) gebruik gemaakt, om van dat afwijzend advies by den Raad van State in hooger befoep te komen. De Raad van Toezicht op de Spoorwe gen heeft gisteren eene inspectiereis gemaakt

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1