feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 21 October. N°.9714. Ooii<Iei*<la<>- 22 October. A0. 1831 LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidec p«r 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijk* No miners0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regol meor^0.17|. Grootere lettere naar plaateruimte. Voor het incaaeeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Ollicicele Keunisffevingen. Gehoorzaal. Burgemeester en Wethouders van Leiden bre gen ter algemeene kennis dat op Zondag 25 October a. s. een tweede Volksconcert zal worden gegeven door het Mnziekeorps der Schutterij in de Gehoorzaal, aanvangende des avonds te acht uren. Toegangskaarten zijn tot een beperkt aantal gratis te bekomen aan het Bureel van Politie op Don derdag 22 October a. s., van 12 uren des middags tot 2 uren des namiddags, terwijl zij, voor wie bij het vorig Volksconcert geeno toegaDgskaai ten meer beschikbaar waren en wier namen aan het Politiebureel zijn opgegeven, het eerst voor eene kaart in aanmerking komen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 20 Oct. 1891. E. KIST, Secretaris. Aan het heden door ons ontvangen jaar verslag van den directeur van 's Ryks Ethno- graphisch Museum te Leiden is het volgende ontleend Het verlof van den heer D. P. Jentink ver streken zijnde, werd de assistentsbetrekking wederom vacant. Daar zich geene geschikte personen ter vervulling dier betrekking heb ben aangeboden, werd tot dusverre geen nieuwe assistent ter benoeming voorgedragen. Als volontair bleef de heer Th. Van Wyk by het museum werkzaam. Het voorste] van den directeur om hem als administrateur aan het museum te verbinden, vond by de Regee- ring geen ingang. De teekenaar Thomassen verliet hot museum om elders op meer voordeelige voorwaarden te arbeiden. Zijne plaats werd niet aangevuld, doch de maatregel is ingevoerd, dat alle inge komen voorwerpen worden gephotographeerd. De aan 's Ryks Ethnographisch Museum verbonden beambten volvoeren de hun opge dragen werkzaamheden tot tevredenheid van den directeur. De bezoldiging van den conservator werd van ƒ1800 op ƒ2000 gebracht, zynde het traktement der bij de andere Ryks-musea te Leiden verbonden conservatoren. De directeur acht het onnoodig, den treu- rigen toestand der gebouwen opnieuw in het licht te stellen, en bepaalt er-zich toe ten •dezen te verwijzen naar hetgeen hieromtrent in vroegere verslagen door hem is gezegd. Niet geheel ten onrechte werd dit Museum in het „Bataviaasch Nieuwsblad" met den naam van „Museum der mageren" bestempeld, we gens de enge doorgangen, welke ternauwer nood het bezoeken der verzameling toelaten. Door de goede zorgen van den hoofdop zichter der Rijksgebouwen voor onderwys, worden nochtans de gebouwen zooveel moge iyk tegen lekkage en dergelyke beveiligd. Met het aanmaken van nietwe expositie- kasten werd geregeld voortgegaan. Wat den toestand der verzameling betreft, werd, waar het mogeiyk was, de vocht be streden; in alle gebouwen werd met vrucht tegen de insecten gewaakt. De Borneo-collectie onderging eene groote uitbreiding door bet geschenk van den heer kapitein Christan, en door den aankoop eener belangrijke verzameling. Deze collection wer den in opzettelyk daarvoor aangemaakte kas ten geborgen. De zaal Celebes en Moiukken werd geheel van nieuwe kasten voorzien en moest dien tengevolge opnieuw worden geordend, waar door de voorwerpen eenigszins ruimer konden worden geëtaleerd; deze arbeid is thans ten einde gebracht. Eenige hierdoor vrykomende wandkasten weaden in de Sumatra-zaal opge slagen, ter berging van eenige aldaar aan wezige collection. Ook werd het mogeiyk, door het gereedkomen van middelkasten, de Afrika- afdeeling op de tweede verdieping van het gebouw aan de Heerengracht, zooveel doenlyk te rangschikken. Van den beredeneerden catalogus werden in het afgeloopen jaar slechts weinige bladen geschreven, wegens gebrek aan de noodige fondsen. Verder komt in het verslag voor eene uit voerige lyst der aanwinsten van het museum. Verliezen zyn niet geleden. Ook dit jaar werden wederom van verschil lende zyden vele bewyzen van belangstelling in het museum ondervonden, getuigen debe- langryke geschenken van de heeren Greshoff, Christan, Van Hoëveil en anderen. Het voorschrift van den gouvarn»ur-gene- raat van Nederlandsch-Indië, dat buitenland- sche reizigers, in de Oost-Indische koloniën reizende, gehouden zijn om, voor den steun en de medewerking, die zy van de ambte naren genieten, een deel hunner verzamelin gen af te staan aan 's Ryks Ethnographisch Museum, had tot dusverre geene resultaten opgeleverd. Er bestaat gelegenheid tot verzending dor correspondentie naar Banana (Congostaat), door middel van het stoomschip „Africaan", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrydag- namiddag om 1.15 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideljjk op het adres vermeld to worden. Aangenomen is de toezegging van be roep naar de Ned.-Herv. gemeente te Beek bergen door ds. P. N. Gysman, predikant te Zoeterwoude. Examens gymnastiek. 's-Gravenhage, 20 Oct. Vrye- en orde-oefeningen. Geëxami neerd 6 dames, afgewezen 0, toegelaten 3, nl. de dames: S. C. Van Son, te Dordrecht; A. Van Slooten, te Bennobroek, en H. M. Van de Nadort, te Dubbeldam. Geëxamineerd 12 heeren, afgewezen 6, toe gelaten 6, nl. de heeren W. J. Groteboer, te Rotterdam; M. Lenartz, idem; H. T. Van der Vange, te Delft; W. A. Kriest, te Leiden; J. W. De Jongh, te Naaldwyk, en D. Bink horst, te Dirksland. De door den Raad van Zoetermeer vast gestelde begrooting van inkomsten on uitga ven dier gemeente, voor 1892, bedraagt in ontvangst 12170.83 en in uitgaaf ƒ12166.50, zoodat het batig saldo 4.33 bedraagt. Aan de Staten-Generaal is een wetsont werp ingezonden tot verhooging der bydrage en vergoeding door het Ryk aan de gemeenten in de kosten van haar lager onderwys (by drage in de jaarwedden van onderwyzers, enz.) met ƒ250,000, zoodat zy, na hetgeen reeds is toegestaan, gebracht wordt op 3,250,000. By koninkiyk besluit van 17 dezer is A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt, te Wassenaar, benoemd tot Regeerings- commissaris by de in 1892 te Scbeveningen te houden internationale sport-, visscherij-en paardententoonstelling. Van welingelichte zyde wordt medege deeld, dat het verblyf van den secretaris van den Groothertog van Luxemburg, graaf De Villers, te 's-Gravenhage, geheel van parti culieren aard was en ten doel had de regeling van eenige zaken in verband met zyn vroeger verblyf in die stad. De minister van koloniën, de heer Van Dedem, blijft te 's-Gravenhage wonen in het bovenhuis van de „Place Royale", by de Gevangenpoort. Naar het^Ü'ad." verneemt, heeft de Staats commissie, belast met een onderzoek inzake de handelspolitiek, eentópeciaal rapport inge diend, waarin der Regeering advies wordt gegeven over de houding, door haar aan te nemen tegenover de buitenlandsche mogend heden, die het met ons gesloten handelsverdrag hebben opgezegd. Het overigens onjuiste gerucht, dat do oud-minister van waterstaat, Ilavelaar, in aanmerking zou zyn gebracht voor burge I meester van Rotterdam, heeft waarschyniyk zyn oorsprong gevonden in het feit, dat de heer Havelaar in de laatste dagen ook voor een ander ambt wordt genoemd, nl. dat van hoofd van den te reorganiseeren Raad van Toezicht op het Spoorwegwezen hier te lande. De jury, door de Naamlooze Vennoot schap „Vereenigde Rotterdamsche Tooneelis- ten" (directie de heeren Le Gras en Haspels) uitgenoodigd om haar van advies te dienen omtrent de vraag, welk der stukken, ingezon den op de door haar uitgeschreven prysvraag, voor het toekennen van den pr(Js ad 1000 in aanmerking kan komen, heeft by gemoti veerd schryven als haar oordeel medegedeeld „Hoewel de jury geen der stukken den uitgeloofden prys heeft kunnen waardig keu ren, is er één, dat zich door genoeg goede eigenschappen onderscheidt, om eene plaats op het répertoire van het gezelschap te ver dienen. Als zoodanig is het onder 't motto „Duo" ingekomen tooneelspel dan ook door haar aanbevolen. „Onder de overblyvende stukken zyn er voorts enkele, waarin do jury zooveel hoeda nigheden gewaardeerd heeft, dat zy meent de directie in overweging to mogen geven, zich met de schryvers er van in betrekking te stellen, om dezen aan te moedigen tot het wagen van eene nieuwe poging, of hen op te wekken tot het aanbrengen van zoodanige wyzigingen, dat hun stuk ter vertooning ge schikt wordt." De jury bestond uit de heeren dr. G. Pekel haring en Th. Nolen, te Rotterdam, en L Simons Mz., te Amsterdam. Het bericht der „N. R. C.," dat H. M do Regentes zich wenscht voor te behouden do keuze van een kolonel als chef der gre nadiers en jagers, terwyl de minister van oorlog meent, dat na 's Konings overlijden dit recht op hem is overgegaan, kan, zooals het „Vad." opmerkt, onmogelyk juist zyn, daar het recht van benoeming, bevordering en ontslag der Regentes toekomt, gelyk het den Koning toekwam. Een feit is het echter, dat Z. M. zich met de aanwyzing van een chef voor dat regiment steeds persooniyk bijzondor bemoeide, en vreemd zou het niet zyn, als ook de Koningin-Regentes daarvoor voorkeur toonde. Zyn wy wél ingelicht, dan is er tot nog tos tusschen de Koningin en den Minister omtrent den aan te wyzen per soon geene eenstemmigheid verkregen. De Minister moet den kolonel Kool van den generalen staf hebben voorgedragen, terwyl de Regentes de vraag heeft gesteld, of niet billykheidshaive de benoeming van een ouder kolonel der infanterie tot deze meest begeerde betrekking de voorkeur zou verdienen. „In verband met deze quaestie, zegt het „Vad.," staat blykbaar een ander bericht aan hetzelfde blad, nl. dat van den generalen staf de kolonels Kool en Eland, de luit.-koi. Rooseboom, zoomede de majoors Van Moock en Froger, achtereenvolgend zullen overgaan by het wapen der infanterie. „De bedoeling van dezen maatregel is echter minder eene spoediger promotie by den generalen staf te bevorderen, maar meer om den officieren van den generalen staf een commando te geven, en den staf zeiven lang zamerhand in te krimpen, wellicht eenmaal op te ruimen, wat een der lievelingsdenk beelden van den heer Seyffardt ie." Omtrent deze zaak meldt de „N. R. C." nog: „Nader verneemt men, dat by de benoeming van een kolonel-commandant van het rog. grenadiers en jagers in de plaats van nu wylen kol. Verschoor, de vraag gerezen is of het bevel over dat «orps zal worden op gedragen aan een der kolonels van de in fanterie, thans adjudant in gewonen dienst van H. M., dan wel aan een hoofdofficier van het wapen, buiten het Militaire Huis. Het stoomschip „Didam" arriveerde 19 October van Amsterdam te Nieuw-York; de „Salak", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 20 October van Southampton; de „Bundesrath", van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg, is 19 Oct. te Dar-es-Salaam aangekomen; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 20 Oct. te Padang; de „Prins AVillem I" van Suriname naar Amster dam, vertrok 20 Oct. van Havre en passeerde 21 Oct. Dover. Gcincugd N ieuws. In appèl werd heden voorhet gerechtshof te 's Gravenhage behandeld eene quaestie tusschen twee buren te Leiden, waarvan de oen gedurende zekeren tyd een zoldertje heeft gehad boven het privaat van den ander, terwyl deze, toen door zyn buur man bedoeld zoldertje werd weggebroken, van die gelegenheid gebruik maakte om zjjn privaat hooger op te trekken. De eerste even wel, het dak van zyne houtschuur grooter makende, liet voor een gedeelte dat dak uit steken over het privaat heen. De een beweert nu dat hy eigenaar is van het privaat, dit zoo hoog mag maken als hy wil en de ander geen recht heeft om het dak van zyne schuur er boven te laten uit steken; de ander, dat hy eigenaar was van het zoldertje boven bedoeld privaat en dat, niettegenstaande dit zoldertje is afgebroken, hy eigenaar is gebleven van de ruimte boven het privaat. De eerste bewering werd heden voor den appellant verdedigd door mr. J. M. Van Stipriaan Luiscius, de tweede voor den geïnti meerde door mr. Sipkes, van Leiden. De uitspraak zal nader worden medegedeeld. De Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij exploiteert, gelyk men weet, sedert oen paar jaren een omnibusdienst tusschen de gemeente Leiderdorp en het sta tion van den Hollandschen Spoorweg te Leiden. Daar deze dienst weldra zal opgeheven worden, trachten nu eenige ingezetenen der gemeente Zoeterwoude dien te behouden voor de andere, zoogenaamde hooge zyde van den Ryn, onder die gemeente gelegende omnibus zou dan niet tot het station, maar slechts tot aan do voormalige Hoogewoerdspoort ryden en daar aansluiten aan do Leidsche paardentram. Op de gisteren te Rotterdam ge houden paardenkeuringen, vanwege de afdeeling Zuid-Holland van het Nederiandsch Paarden stamboek, waarvoor door de departementen van waterstaat, handel en nijverheid en van oorlog tot verleening van aanhoudingspre- mim een bedrag van ƒ4150 was toegestaan, werden o. a. premiën toegekend aan M. Bos te Zoetermeer, Ph. Van der Breggon te Wad dingsveen, F. Van der Breggen aldaar, C. Oudyk aldaar, A. L. Van Dorsser aldaar, J. H. Van der Torren Hz. te Zevenhuizen, Jaos. Bos te Zoetermeer on H. Vryenhoek aldaar. Met 1 November a. s. wordtde nieuwe Haagsche particuliere begraafplaats „Nieuw Eyk-en-Duinen" in gebruik gesteld. De toestand van de jongedame, die Vrydag jl. door de stoomtram te 's-Graven- hage werd overreden, is thans zeer zorgelyk. Gisterochtend kon mon aan het Hofplein te Rotterdam getuige zijn van de wreedaardige behandeling van vee, dat in de richting naar het station gedreven werdniet alleen dat dryvers, gewapend met dikke knup pels, de beesten op de gevoeligste wyze sloegen, maar zy werden daarin nog geholpen door een zwerm straatslypers, die blykbaar er be hagen in schepten de beesten met stoloken en zweepen tegen pooten en kop te staan. Een stier, vermoedelyk vermoeid, stortte aan het Hofplein neder en scheen niet meer gevoelig voor de slagen, die twee dryvers het beest toedienden. Het bloed liep het dier uit bek en neus, gevolg van de wreedaardige handeling, die het ondervond, Politie was tegenwoordig, doch, gollt^n niet

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1