feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 October. li3.8712. Dinsdag SO October. A". 1221 DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leider, per S maanden.....ƒ1.10. •Franco per post1.40. AfzonaorJijke Noinmers0.05. Heden is aan de universiteit alhier de heer ■G. Hijmans, geb. te Amsterdam, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met acade misch proefschrift, get: „Wijziging der akte van oprichting van naamlooze Vennootschappon." Woensdag 21 October a. s., des namid dags te 2 uren, zal de nieuw benoemde 'hoogleeraar by de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks-Universiteit alhier, dr. J. Verdam, het hoogleraarsambt aan vaarden mot het houden eener redevoering In het groot-auditorium van het universiteits gebouw. Hedenmorgen werd op de begraafplaats van de Ned.-Herv. gemeente te Oegstgeest in het familiegraf ter aarde besteld het stof felijk overschot van wijlen onzen geachten stad genoot dr. A. Van Iperen. Eren eenvoudig als de diep betreurde doode tijdens zjjn leven was. even eenvoudig was ook zijne uitvaart. Behalve de uit Leiden gekomen belang stellenden, onder wie zelfs eenige dames, waren bjj de plechtige bijzetting ook tegenwoordig enkele ambtgenooten en verdere vrienden van den overledene. Op verlangen van den afgestorvene werd aan het graf niet gesproken. Twee kransen waren als eene „dankbare herinnering" aan het lijkkleed gehecht, maar werden door de familie weer mede naar het sterfhuis genomen, aangezien het bovendien -de wensch van don overledene was geweest dat ook geene bloemen zjjn graf zouden sieren. Onder hot plechtstatig gelui van de doods klok, welke zich van het liefelijk gelegen kerkgebouw reeds by het naderen van den stoet had doen hooren, verlieten de aanwozigen den doodenakker, overtuigd er een beminden man te hebben achtergelaten, die ten nutte der menschlieid gewerkt heeft, zoolang het voor hem dag was. Door het tooneelgozelschap van den Tivoli-schouwburg te Rotterdam (directieJan C. De Vos en W. Van Korlaarj zal op Woens dag 28 October a. s. in den schouwburg alhier gegeven worden: „Onze Don Juans", het kluchtspel met zang in vier bedrijven naar hot Duitsch van Leon Treptow, bewerkt door Alex. Faasson, dat elders zooveel succes mocht behalen en waarvan o. a. de Haagsche bladen met lof gewagen als van een stuk van groote aantrekkelijkheid voor hen, die hartelijk willen lachen, als eene aaneenschakeling van grollen en grappen. F'enilleton. Verstrooide vonken. Vertelling van L. Weetkirch. Dooe JOHANNA. 15.) „Haar, dat doet er niet toe. „Hebt ge reeds aap uwe bruid geschreven vroeg Kathe. „Ja, den eersten avond den besten." „Nu, dat is ook wat moois. De postbode heeft nog geen enkelen brief voor u ge bracht, of brengt hij ze allo naar de fabriek „Neen, dat niet; het is herfst, weet ge, en dan is Henny den heelon nacht, soms tot in den morgen, bezig, en dan heeft ze geen tijd om te schrijven." „Misschien kan ze het in het geheel niet." „Niet schrijven, wat denkt ge wel?" „Wel, ik denk dat zy zooveel vlekken en verkeerd gespelde woorden in een brief zal maken, dat zij hem niet eens graag weg wil zenden. Het is my ten minste zoo gegaan, toen ik aan Jens wilde schrijven, die in dienst was. Toen heb ik mij geschaamd." „Gjj, dat gij niet kunt schrijven, verwon- dert mij niet, maar mijn meisje kan boek- De eerste kamermuziek-soirée van de heeren Mann, Timmner enz. zal plaats hebben op Vrijdag 11 December a. s. in de bovenzaal der Gehoorzaal. Hot programma bestaat uit een Strylc- quartot van Haydn, eene Sonate voor viool en piano van Edv. Griog, en een Quintet voor piano en strijkinstrumenten van A. Dvorak, de beide laatste werken voor de eerste maal in Leiden uit te voeren. Wjj herinneren er aan dat tot Woensdag avond nog gelegenheid is zich op deze soirées te abonnoeren. Eene lijst ligt ter teekening bij den heer Eggers, Botermarkt. Bedankt is voor het beroep naar Scher- merhorn door den heer W. Van Deursen, cand. te Leiden. In het 3de kwartaal dezes jaars hebben zich voor de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, om voor do marine te worden op geleid, 374 jongens aangemeld267 hunner worden afgekeurd en 107 aangenomen. Met 1 November a. s. wordt de com mies der posterijen 4de klasse P. H. De Groot verplaatst van het postkantoor te Leiden naar dat te Utrecht. De commies der posterijen 4de kl. J. Van Tonderen van het postkantoor te Utrecht, wordt van af dien datum werkzaam gesteld ten postkantore te Leiden. Hedennamiddag ontvingen we per En- gelsche mail de Bataviasplie bladen van 12 18 September, alsmede de „Deli-Crt." van 12, 10 en 19 September. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, ia partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: ƒ59, 29.50, ƒ6.10 en 2.95; de laagste 58, 29, ƒ5.70 en ƒ2.85. Op het tweotal voor predikant te Heen- vliet zijn geplaatst de heeren: W. Van Deur sen, cand. te Leiden, en L. R. Van den Broek, predikant te Zwartewaal. De Raad van de gemoonte Rijnsburg heeft in zijne jongste vergadering als onder wijzeres in de nuttige handwerken aan de openb. lagere school benoemdmej. K. S. Meijboom; terwijl aan mej. A. E. Meijboom eervol ontslag uit die betrekking word ver leend. Men schrijft ons uit Rjjnsburg: Sedert jaren hadden wjj hier behoefte aan een groo- ter, beter ingericht Gemeentehuis. De gebeur tenissen van het vorige jaar hebben den Raad in staat gesteld daarvoor de onderwijzers woning in de Kerkstraat, naast de Herv. kerk, aan te wijzen. Het is een flink gebouw en houden, dat heeft ze geleerd toen zo nog in de modezaak hielp." Wat zou Kiithe schelen, dat ze Allfelder zoo verwonderd aankeek? En waaroin? „Wat zijn de vrouwen toch verschillend", dacht Allfelder. Kathe is in het geheel niet leelijk, grof bijna wel, maar zóó vol en welgemaakt, dat ze bewondering wekte, de volle armen deden de naden harer kleederen barsten en hoe wel gevormd waren hare schouders. Hoe verschillend weer van Hennydat was net zoo'n modepopje, zoo keurig zaten hare kleoren aan hot lijf. Er verliep weer eene heele week en nog altoos geen brief van Henny. Dat was toch om het heimwee-te krijgen. En Kathe vroeg er zoo dikwijls naar, dat Allfelder beschaamd was neen te zeggen. Misschien was zjjn eigen brief verloren gegaan, of mogelijk was Henny boos, omdat hjj niet vroeger van zich had laten hooren, het was vreemd, dat is zeker. Eens, hetgeen hem heel zelden gebeurde, kwam hy 's avonds later dan gewoon van eene danspartij thuis, de benoeming van den nieuwen directeur zou de volgende weck plaats vinden; zijn hoofd brandde, want hij had een glaasje meer dan gewoonlijk ge- beantwoordt tamelijk wet aan de eischen, welke men een Gemeentehuis ten platten lande mag stellen. Wenschelijk ware het, dat de Raad het inwendige door het aanbrengen van een pas send ameublement comfortable maakte: dan behoeft Rijnsburg, wat Gemeentehuis betreft, niet voor andere dorpen onder te doen. Heden, 19 October, werd de secretarie over gebracht. Moge de burgemeester nog vele jaren ook op deze plaats de bolangen van de gemeente behartigen zooals hjj dit gedurende eene reeks van jaren met al zijne krachten heeft gedaan! Men schrijft aan de Zutf. Crt." uit Apel doorn Verleden week werd door de gemengde zarig- vereeniging „Caecilia" Haydn's Oratorium „die Jahreszeiten" ten gehoore gebracht. Het doet. ons genoegen, te mogen melden dat de be langstelling van Apeldoorn's publiek voor de uitvoeringen van „Caecilia" niet is verflauwd, blijkbaar uit de talrijke opkomst en de aan dacht, welke men onverdeeld aan deze uit voering wijdde. Als solisten waren geëngageerd mej. Via Dikema (sopraan) en de heeren Rogmans (tenor) en Offenberg (bas). Vooral de beide eerstgenoemden behaalden een schitterend succes; in het overschoone duet „Welch ein Glück" trof ons het heerlijk samenklinken der stemmen van deze talentvolle landge- nooten. Ook de heer Offenberg zong zeer verdienstelijk en was met de voordracht van sommige gedeelten zeer gelukkig. De bege leiding (dubbel strijkkwartet en piano) ver dient ook alleszins een woord van lof. Er werd herhaaldelijk daverend geapplau disseerd. Wjj wenschen den bekwamen musicus August Winter, uit Zutfen, onder wiens leiding deze uitvoering plaats vond, geluk met den goeden uitslag van dezen kunstavond en danken hem voor alles wat hjj deed, om het geheel, en daaronder in de eerste plaats do koren, te doen slagen op eene wijze, waarop men met groot genoegen mag terugzien. Bjj koninklijk besluit van 15 dezer is een pensioen van ƒ149 's jaars verleend aan W. Van Djjk, wed. J. Van de Bovenkamp, te Breukelen, en een pensioen van 37 's jaars aan J. Van der Velde en M. Van der Velde, kindoren van wjjlen C. J. Van der Volde en F. J. R. De Jong. De rechtstreeksclie intercommunale tele- phoondienst voor publiek verkeer van Gro ningen met Amsterdam, Zaandam, Haarlem, I dronken. H(j ging in de keuken om water te zoeken; voor de duister brandende lamp zat Kiithe in diepon slaap verzonkenze was half ontkleed, haar hoofd rustte voorover op de tafel. Hoe schoon en blank was haar volle hals 1 Kleine, blauw-zwarte lokjes vielen er overheen. De half losse zware vlechten lagen half over hare schouders. Als vleugels van zwarte raven bedekten zij bare halfnaakte armen. Allfelder bleef verbluft staan. „Welk eene prachtnu, Jens Schlank is volstrekt zoo dom niet, als hij gedacht had." Hij herinnert het zich nu. Ja, te Berlijn, in het museum, had h(j dezelfde armen, den zelfden hals gezien. Dergelijke vrouwen had den de Grieken aangebeden. Nu, aanbidden deden verlichte arbeiders van den tegenwoor- digen tijd niet zoo licht het een of het ander. Maar, drommels, wie kon dan ook zulke rijke, volle vormen vermoeden onder de lompen, welke zij gewoonlijk droeg? En dat alles onthult zij stomp en onge voelig, als een beeld van marmer in een mu seum, voor eene ongesloten deur, terwijl haar vader en de kostgangers ieder oogenblik bin nen kunnen komen. Wat een stompzinnig schepseltje is ze techl Hü grjjpt haar bij de als uit marmer ge- PRIJS DEB AD VERTENTIÉN Van 16 regel, ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Orootere lottere naar plaatsruimte. Voor het incassaeren buiten do otad wordt ƒ0.10 berekend. Zandvoort, 's-Gravenhage, Schiedam, Maas sluis, Rotterdam; Dordrecht, Arnhem, Baarn, Bussum, Hilversum en Utrecht wordt, met machtiging van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, op 19 October geopend. Bljjkens by het departement van marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. schroef stoom schepen 1ste klasse „Johan Willem Friso" en „Van Galen," behoorende tot de divisie onder bevel van den kapitein ter zee K. A. Stakman Boese, welke den löden dezer wegens stormweder in Portland-Harbour was binnen- geloopen, ia den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. in drift geraakt, waarbij do »Van Galen" tegen de Engelsche bark „Mysterious Star" aandreef en eenige avery bekwam. (St.-C.) De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 22 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Bundesrath" vertrok 17 Oct. van Mozambique naar Rotterdam en Hamburg; de „Maasdam" vertrok 17 Oct. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prins Wil lem I" arriveerde 19 Oct. van West-Indië te Havre; de „Schiedam", van Amsterdam naar Baltimore via Nieuw-York, passeerde 18 Oct. Lizard; de „Werkendam", van Rotter dam naar Nieuw-York, vertrok 18 Oct. van Boulogne-sur-Mer. Bjj koninklyk besluit is de heer T. P. Scholten, voorzitter van de commissie van bestuur der Fabriekschool te Enschedee, be noemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Do sergeant van het corps marechaussees bjj het leger in Ned.-Indiê K. R. M. Werner, ter zake van z(jn gedr_g by do krijgsver richtingen in Atjeh op den 7den Juli 1891, benoemd tot ridder 4de kl. der militaire Wil lemsorde. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. H. Jansen, ontvanger te Wjjk (Maastricht). Gemengd Nieuws. De groote zaal onzer niouwe Stads-Geboorzaal was gisteravond zoowel boven als heneden gevuld met een dankbaar gestemd publiek. Het gezelschap van het Grand Concert Victoria, uit Amsterdam, was door den heer Duyser geëngageerd en het bleek, dat een groot aantal stadgenooten gaarne de gelegenheid aangreep om kennis te maken met genoemd gezelschap en met onze nieuwe Stadszaal. Op elk nummer volgden luide toejuichingen, waarvan aan mr. Alexis houwen schouders en sehudt haar heftig heen en weer. „Wakker, gij luie slaapster; wakker, ver staat ge?" Kathe springt verschrikt op. „Wat.wat is er?" „Gjj moet een doek omslaan en in eene kamer gaan; het is werkelijk geen wonder als men later een meisje met vingers nawijst, dat zoo voor de oogen van iedereen in slaap valt." Kathe had reeds hare armen in de mouwen van hare japon gestoken. „Ach, zjjt gij het, mijnheer Allfelder, „kan ik iets voor u doen? Ik ben opgebleven,om dat ik niet wist of ge iets noodig hadt." „Probeer dat nog eens", zegt hij knorrig. Maar het meisje in haren eenvoudigen deemoed, schijnt tot toornafleider geschapen. Ze verdedigt zich dan ook in het geheel niet. „Het is heel natuurlyk", denkt ze, „be knord te worden, omdat ik ingeslapen ben." En terwijl Allfelder zjjn hoofd onder de waterleiding afkoelt, blyft ze geduldig er naast staan, om zyne bevelen af te wachten. Doch hoe meer Allfelder zich tracht te ver koelen, hoe heeter zijn hoofd wordt. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1