Nc. S7Ö8. 1 >onclei,ciaö: la» October. A0. 1501. feze dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 14 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franoo per po9t1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1C regels ƒ1.05. Iedere regel m- or /"0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor liet incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.10 berekend. Ofllciëcle Kennisgevingen. Patentbladen der YVyken 7, 8 en 9. De Burgemeester, Hoofd van het Bestuur der ge meente Leiden, brengt ter kennis van de belangheb benden, dat de Patentbladen voorde gepatenteerden, wonende in de Wijken 7, 8 en 9, over het dienstjaar 1891 1892, bij het College van Zetters, in een der vertrokken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn op M a a n d ag 12, Dinsdag 13, Woensdag 14 en Donderdag 15 Oct. a. a., telkens dos namiddags van één tot drie uren, terwijl na hot veratrijken van dien termyn de onafgehaalde Patentbladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan de Deurwaar ders der Directe Belastingen, die voor hunne moeite mogen eiechen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 9 Oct. 1891. DE KANTER. Ter verkiezing van een lid voor den ge meenteraad alhier waren van de 2363 kiesge rechtigden ingekomen 14S8 stembiljetten. Hiervan werden er heden door het stem- bureel van onwaarde verklaard 11, zoodat het aantal geldige stemmen 1477 en do volstrekte meerderheid 739 bedroeg. Uitgebracht waren op de heeren Prof. Dr. D. E. SIEGENBEEK VAN HEU- KELOM. (lib.)770 st. A. E. VAN KEMPEN (antirev.). 687 Als hebbende de volstrekte meerderheid verkregen, is dus gekozen de heer SIEGEN BEEK VAN HEÜKELOM. Op verschillende personen waren nog 20 stemmen uitgebracht, nl.P. Alma Lz. 2 stemmen, H. P. Kelder, Mr. E. De Vries, F. S. Van de Pavord Smits, P. L. Van Erkel Jr., Mr. Lamberts Hurrelbrinck, E. Formyne, A. C. A. Van Vuuren, J. H. Borgerding, D. Van Malsen, Joh. Bink, K. Kikkert, A. C. Van Noort, S. H. Wynnobel, Dr. P. Van Cfeer, J. J. Van Well, A. Stafleu, Vlieland en J. Wilhelmy Damsté ieder 1 stem. De belangstelling in den uitslag dezer ver kiezing was groot. Een talrijk publiek woonde de opening der stembriefjes bij. Het candidaats-examen in de wis- en natuurkunde is aan de universiteit alhier afge legd door den heer J. Timmer. Gedurende de tweede helft der maand Sept. zjjn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden Mr. J. F. Houwing, Alkmaar; Siepman, L. Sgregel, AmsterdamA. Haar, G. Van der Meer, A. Ebertje, Den HaagMevr. Lans berg, LeidenJ. Aardenhout, J. C. Versteegh, Kuiper en Karman, G. Houten, Rottordam Briefkaarten: 0. N. Smit, W. De Vries, Am sterdam; Mevr. Tjjdeman Rambonnet, Beek; M. Holswilder, Mej. Krul, Den Haag. Brieven, verzonden geweest naar Frankrijk K. P. Taconis, Marseille. Maandag werd door het bestuur der Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid-Holland, bestaande uit de heeren A. P. Zaalberg, burgemeester van Alfen P. C. Stoop van Goudswaard, burgemeester van Zevenhuizen, Bleiswijk en Moercapello; C. L. J. Bos, burgemeester van Zegwaard en Benthuizen; P. J. A. De Bruine, burgemeester van Zwyndreckt, en P. Lamaison van Heen- vliet, seeretaris van Kralingen, op het stadhuis te Rotterdam aan den naar Amsterdam ver- trekkenden burgemeester, mr. S. A. Vendng Meinesz, namens de genoemde Vereeniging als blyk van sympathie en hoogachting aange boden een zilveren eerebeker. De heer Zaalberg, vice-voorzitter der Vereeniging, hield daarbij eene hartelijke toespraak. De beker, die uitmunt door zinrijke uit drukking, schoonen vorm en prachtige bewer king, is geleverd dosr de heeren J. M. Van Kempen Zn., te Rotterdam, en ontworpen en vervaardigd in hunne fabriek te Voorschoten. Uit een zeer gracieus gevormd en geor- noerd voetstuk verheft zich de prachtig be werkte beker. Aan de voorzijde van dien beker prijkt het wapenschild der provincie Zuid-Holland, om geven van eene jarretière, die het inschrift draagt„Provinciale Vereeniging van burge meesters en secretarissen". Aan de achterzijde is het wapen aangebracht der gemeente Rot terdam, terwijl beide wapenschilden met lau wer en eikenloof zijn versierd. Op het deksel vertoont zich een schoon gevormd en kunstig geciseleerd beeld, dat met de rechterhand den presidontshamer voert, terwijl de linkerhand een pijlenbundel, sym bool der gezamenlijke gemeenten in Zuid- Holland, omvat, en rust op een schild, waarop de gemeentewet is voorgesteld. Op den voet prijkt nog in fraaie letters het opschrift: „Mr. Vening Meinesz, voorzitter 1880-1891". Zichtbaar ontroerd aanvaardde de heer Meinesz het geschenk der Vereeniging en verzocht op het nadrukkelijkst zijnen diep- gevoelden dank ook aan de leden te willen overbrengen. Eene eereplaats zou het geschenk in zijne woning verwerven, en telkens zou de aanblik daarvan hem herinneren aan de aangename uren, met de leden der Provinciale Vereeniging van burgemeesters en secretaris sen in Zuid-Holland doorgebracht. Wederkee- rig sprak hy den wensch uit, dat de Ver eeniging hem steeds in vriendschap gedachtig zou blijven. Verder wordt uit Rotterdam gemeldGis termiddag om één uur is aan den vertrek- kenden burgemeester namens drie en dertig hoofdambtenaren een kostbaar aandenken aan geboden. De commissie van aanbieding bestond uit den gemeente-secretaris, mr. J. J. Taven- raat, den hoofdcommissaris van politie rar. C. Cardinaal, den directeur der gemeentewerken G. J. De Jongh, den rector van het gymna sium dr. J. B. Kan en den gemeenteontvan ger L. C. A. J. Niehot. Het huldeblijk bestaat uit een album met een omslag van groen peluche met zilveren hoeken en het wapen van Rotterdam in het midden, eveneens van zilver. Het is voorts zilver op snee, terwijl de schutbladen van groene moiré-zijde zyn; de kleuren zyn dus dezelfde als die der Rot- terdamsche vlag. Het album bevat, behalve eene gecalligra- pheerde opdracht, luidende: „Aan mr. Sjoerd Anne Vening Meinesz, bij zyn aftreden te Rotterdam", van de hoofdambtenaren zes en dertig photographieën, die in de volgende groe pen zijn te verdoelen: Gezichten in de stad, op de havens en kadengezichten in de bin nenstad, gezichten op Delftshaven, de monu menten, de havenwerken op Feyenoord, terwijl de laatste worden gevormd door een gezicht op de versierde Wilhelminakade by de steen legging door H. M. do Koningin en den ver sierden stationsweg by het bezoek van den Duitscher. keizer. Een marokijnen étui met het jaartal dient als omslag. Om drie uren was er voor de hoofdambte naren teikstadliuize gelegenheid om van den burgemeester afscheid te nemen. De heer Vening Meinesz vertrok heden ochtend 8.14 met zijne ecfrtgenoote van het Maasstation naar Amsterdam. Op het perron bevonden zich de bijna voltallige gemeenteraad, de wethouders, de garnizoenscommandant en verschillende hoofd ambtenaren der gemeente, benevens tal van andere belangstellenden. In de wachtkamer eerste klasse was voor de verschillende auto riteiten gelegenheid nogmaals afscheid te nemen, waarvan door allen werd gebruik ge maakt. By zyn heengaan zeide de heer Vening Meinesz, die, evenals zjjne echtgenoote, zeer ontroerd was, slechts: „ik dank u allen hartelijk voor de belangstelling". Totdat de trein uit het gezicht verdween, werd door beiden aan de achtergeblevenen met de hand een laatst vaarwel toegewuifd. De minister van binnenlandsche zaken heeft benoemd tot conrector der Latynsche school te Gemert den heer P. C. Van Liempt, te Moergestel. Het bestuur der ambachtsschool te Haar lem heeft zich tot de Provinciale Staten van Noord-Holland gewend, om eene jaarlyksche subsidie van f 4000. Reeds in de a. s. najaarsvergadering zal dit verzoek in behandeling komen. 's-Gravenhage, 13 Oct. Examen in de vrije- en ordeoefeningen. Opgeroepen 12 mann. cand., niet opgekomen 1, afgewezen 6, toe gelaten 5, nl. de hoeren J. Den Hengst, van Rotterdam; C. Vlielander, van Nieuw-Beier- land; J. J. A. Van der Starre, van Hillegom A. Van Loon, van Leimuiden; L. De Boer, van Dordrecht. Namens HH. MM. do Koningin en de Koningin-Weduwe is aan het op te richten Museum van Oudheden te Groningen, een bedrag van f 600 gezonden. Het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 12 Oct. Lizard; de „Kaiser," van Rotterdam naar Oost- Afrika, is 11 Oct. Perim gepassoerdde „Mera- pi", van Rotterdam naar Java, vertrok 12 Oct. van Perim; de „Parthian", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 11 Oct. te Aden; de „Rotterdam", van Nieuw- York naar Amsterdam, is 12 Oct. van Bou logne vertrokkende „Veendam", van Nieuw- York naai- Rotterdam, vertrok 13 Oct. van Boulogne sur Mer; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Java, is 10 Oct. Malta ge passeerd; de Ardjoeno" arriveerdo 12 Oct. van Rotterdam te Batavia; de „Priok", van Am- sterdam naar Java, arriveerde 12 Oct. te Singapore; de „Salatiga", van Amsterdam naar Java, passeerde 12 Oct. Gibraltar; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14 Oct. St.-Vincent; de „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Batavia, ver- trok 14 Oct. van Southampton. Bij koninklyk besluit is, met ingang van 15 dezer, aan N. Van Stee, op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeeser van 's-Heerenhoek. Een pensioen van f 117 verleend aan wylen J. M. Raasveld, weduwe van den gewezen commies 2de klasse bij 's Ryks belastingen W. G. V. Van Suchtelen, zich genoemd heb bende jhr. Van Suchtelen van de Haare. Gemengd Nieuws. Het klokkenspel (beiaard) te Leiden is geheel en al onder den invloed der oude en nieuwe Nederlandsche liederen ge raakt, schryft het Vlaamsche blad „Volks belang." Op 3 October, verjaardag van Leiden's ontzet (1575), werden er de volgende melodieën op gespeeld: Wilhelmus, Helpt nu u zelf, Maximilianus de Bossu, Het standbeeld van Alva, alle liederen der 16de eeuw, Trans- vaalsch volkslied, Lied van den Oranje-Vrystaat (Nicolat), Beiaard-lied uit de Rubens-cantate (Benoit), Clauwaart en Geus (Hinderyckx), Lied der Zilvervloot (Viotta), Vlaggelied (Smits), Lied van Limbtfrg (Benoit), Hot was er te nacht, Het Haesken (Denderuaondsch jachtlied), Wien Neerlandsch "Sioed (Wilms). Be klokkenist of beiaardspeler, zooals onze zuidelyko taalbroeders zeggen, de heer Van Leeuwen, is zeer ingenomen met hot denk beeld (van den gemeente-archivaris mr. Dozy) om aldus voor de oude en nieuwe Neder landsche liederen propaganda te maken. Hy stelt zich voor by de eerstvolgende verandering van het half uur- en uurslied van het klok kenspel de thans daarop staando vreemde deuntjes door Nederlandsche te vervangen. Een goed voorbeeld, zegt het blad, dat aan alle „klokkenisten" in noord en zuid kan voor gespiegeld worden. In het Nederlandsch Lieder boek, uitgegeven door het Willems-fonds, zullen zy de voornaamste oude en niouwo melodieën byeenvinden. Te Zoeterwoude zalvanMaan- dag 19 tot Zaterdag 24 October, des middags tusschen 12 en 2 uren, gelegenheid zyn tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen dier gemeente, ten huize van den gemeente geneesheer. In een slop aan de Frederikstraat te 's-Gravenhage is eene 50-jaiige vrouw in de jenever gestikt. Men meldt uit Boskoop: De ver zending van planten naar Duitscliland onder vindt, evenals verleden jaar, veel vertraging, doordien de Exploitatie-maatschappy niet kan voldoen aan de aangevraagde wagens- De voor verzending gereedstaande planten moeten opgehouden worden, en daar zy aan bederf onderhevig zyn, kan die vertraging tot veel schade aanleiding geven. By de vroegere Rynspoorweg-maatschappy kon men altyd over wagens beschikken en werd aan de aanvraag terstond voldaan. Als eene byzonderheid wordt ons uit Alkemade gemeld, dat in die ge meente, met eene bevolking van meer dan 4400 inwoners, sedert 23 September jl. geen enkel sterfgeval hoeft plaats geliad. Willem Hulsbos, van Abenes, had Maandag het ongeluk, door het breken van het touw, een heiblok op zyn hoofd te krygen, hetgeen eene hersenschudding ton gevolge had. Volgens „Do Kampioen" is oon der Haagsche brandmeesters in de gelegen heid gesteld een rywiel aan te schaffen, ten einde steeds in den kortst mogelyken tjjd by den brand te kunnen zyn. Naar de „H. C." verneemt, zal te Haarlem eerlang worden ovorgegaan tot de stichting van eene eigen R.-K. begraafplaats met kapel, op gronden gelegen by de Klever laan, nabjj do bestaande begraafplaats. Gisteravond werd door de po litie te Rotterdam naar het Ziekenhuis ge bracht een 54-jarige man, die in bewuste- loozen toestand was gevonden op eene stoep aan de Leuvehaven. By onderzoek bleek dat de man ernstig ongesteld en zonder huis vesting was. By d e v e r e e n i g i n g „Montefioro" te Rotterdam meldde zich gisteravond aan zekere Wolf, uit Rusland. Op het belasting kantoor te Wilna, waar de man gekomen was om zyne belasting te betalen, werd hem aangekondigd dat hy met zyne vrouw binnen eene week het land moest verlaten. De man, die eene groote menufactuurzaak had, kon niets redden. Alles werd hem afgenomen, en zyne schuldenaren, die hem ruim 20,000 roebels schuldig waren, weigerden te betalen. Zóó kwam deze banneling, dio vroeger een welgesteld man was, te Rotterdam aan in het bezit van f 35. Zyne vrouw wilde hare kleeren verkoopen, om reisgeld naar Amerika te bekomen. Thans is men begonnen met heé aanbrengen van electrische klokken op l(f perron van het Hollandsche spoorstation ff: 's-Gravenhage. Een oud-stryder van 1830, ridder van het Metalen Kruis, Hermanus Comyn, wonende te Rotterdam, Paradyslaan 34, hoopt dezer dagen zyn gouden huwelyksfeest te vieren. Comyn en zyne vrouw zijn ieder 82 jaar oud. Het 4-jarig dochtertje van A. Verhagen viel gisteravond, Bemardina straat te Rotterdam, achterover in een emmer met heet water. Het kind werd met hevige b»nd- wonden door den vader naar het ziekenhuis gebracht.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1