ft0.9706. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 12 October. Feuilleton. Verstrooide vonken. XMnscIag; 13 October. A0. 1C3t, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post..*1.40. Afzonderlijke No miners0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelt ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaseeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Olliciëelo Kcnnisgevingeu. Palen (Maden der Wykcn 7, 8 en 9. De Burgemeeeter, Hoofd van het Bestuur der ge meente Leiden, brengt ter kennis van de belangheb benden, dat de Patentbladea voorde gepatenteerden, wonende in de Wjjken 7, 8 en 9, over het dienstjaar 1891 1692, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zgn op Maandag 12, Dinsdag 13, Woensdag 14 en Donderdag 15 O o t. a. s., telkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde Patentbladon ter uitreiking moeten worden gegeven aan de Deurwaar ders der Directe Belastingen, die voor hunne moeite mogen eiechen tien cents, zonder meer. Leiden, Do Burgemeester voornoemd, 9 Oct. 1891. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lste aliuea, der Wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij dezen ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan P. H. VAN ECK on W. VAN KLAVEREN en rechtverkrijgenden, respectievelijk tot het oprichten van eene smederij in het perceel Langebrug No. 21 en van eene slachterij en rookerij in het perceel Janvossensteeg No. 37. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Oct. 1891. E. KIST. Secretaris. Aan de universiteit alhier is het eerste natuurkundig examen afgelegd door mej. F. H. C. F. Olivier en de heeren P. C. Loopuyt en P. Dijkgraaf, en het voorbereidend examen in de godgeleerdheid door den heer A. Weyers. De heer A, Greshoff, hoofdagent der Nieuwe Afrikaaasche Handelsvennootschap en consul der Nederlanden in den Congostaat, die reeds vele malen belangrijke collection aan den Staat der Nederlanden heeft ten ge schenke gegeven, heeft ditmaal weder ten behoeve van 's F.(jks Ethnographisch Museum te Leiden bijeengebracht en aan dit Museum ten .geschenke aangeboden -48 voorwerpen, geïnventariseerd als serie 779, afkomstig van verschillende plaatsen aan den bovenloop van de Congo-rivier, inzonderheid van Stanley- Falls en van de bijrivieren naai' den mond toe gerekend: de Arruwimi, de Maringa (Lu- longo) en Lomami (Sankulluj. Alle zeer be langrijke voorwerpen. KSts.-Ct.) - Hei jongst vereohenen nommer van „Eiger. Haard" hehelst een fraai portret van dr. M. J. De Goeie, met een artikel van prof. dr. M. Th. Houtsma, naar aanleiding van zijn vijf-en- twintigjarig professoraat te Leiden. De hoogleeraar mr. J. T. Buys heeft in eene dezer dagen gehouden vergadering der studenten „Debating-society", tot wier oprichting hg in 1S66 het initiatief nam, zijn besluit kenbaar gemaakt om als voorzitter af te treden, en de leiding aan prof. mr. TV, Van der Vlugt over te dragen. Per Fransche mail ontvingen wij de Bataviasche bladen van 5 tot 11 September, en de „Deli-Crt." van 9 September. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: f 57, f 28, f 5.70 en f 2.90; de laagste f 50, f 27.50, f 5.50 en f 2.80. Men schrijft ons uit Voorschoten, dd. 11 October: Een groot verlies heeft heden onze gemeente getroffen door den dood van den heer M. Struick, hoofd der openbare school. By'na een en dertig jaren nam hy mot groote liefdo en toewijding zijne betrekking waar. Twee geslachten mocht hy vormen en hy had zich de liefde van velen verzekerd. Ook als directeur der Normaalschool werd hy zeör gewaardeerd. De Hervormde Gemeente zag hem jarenlang in den kerkeraad, in het col lege van gemachtigden en van notabelen werkzaam en betreurt inzonderheid den man, die bjj hare openbare godsdienstoefeningen op zoo voortreffelijke wjjze de gemeente wist te stichten door zijne eerbiedige en diop ge voelde voorlezing uit de H. Schrift. De droef heid over zijn verscheiden is algemeen on zyn gemis zal diep worden gevoeld. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Tak van Poortvliet, begaf zich heden weder naar het Loo. De Spaansche gezant by ons Hof gaf gisteravond een gastmaal, waarby verschillende vreemde gezanten, bjj ons Hof geaccrediteerd, aanzaton. Door het hoofdbestuur der schippers vereniging „Sohuttevaer" is een adres ver zonden aan de gemeentebesturen van Boskoop en Alfen a/d. Rijn, en den administrateur der Waddingsveensche brug, met verzoek om voldoende remmingswerken aan de bruggen in die gemeenten aan te brengen, ten einde zoo noodig met eene sleepboot met minstens 8 schepen op een behoorlijken afstand te kunnen stoppen. Te Hilversum is na langdurig lijden, op bijna 84 jarigen leeftijd, overleden dr. Joannes Tideman, oud-hoogleeraar aan de kweekschool der Remonstrantsche broederschap te Amster dam. Vóór dion tyd was hy, als ambtgenoot van dr. H. N. Van Teutem en ds. C. TV. Van der Pot, leeraar by de Remonstrantsche ge meente te Rotterdam. Onder de wetenschappe lijke geschriften, welke door hem werden uitgegeven, bekleedde „De stichting der Remon strantsche broederschap 1619 1634 met oor spronkelijke bescheiden", in '4 deelen (1871 en '72) eene eerste plaats. De Amsterdamsche balie heeft het ver lies te betreuren van haren deken, mr. Aug. Philips, die Zaterdag is overleden in den ouderdom van bijna 68 jaren. Mr. Philips was den 3den Dec. 1823 te Zalt-Bommel geboren en vestigde zich, na zijne promotie in 1S4S, als advocaat te Am sterdam. Door ziine kunde, zy'ne scherpzin nigheid en zy'ne glasheldere en tevens keu rige voordracht verwierf hy zich grooten naam en eene zeer uitgebreide praktijk, waaraan hy tot voor korten tyd, toon zijne krachten door ziekte gesloopt werden, zich geheel en al wijdde. Hy was do raadsman van een groot godeolte van den Amster- damschon handel en vele groote instellingen, o. a. ook van de nu ontbonden Ned. Rijn spoorweg-maatschappij. Zyne ambtsbroeders erkenden hem als den eersten uit hun midden, toen zij hem, na het overlijden van mr. A. Brugmans, tot deken der orde van advocaten benoemden en telkenmale herbenoemden. Sedert 1864 was de heer Philips lid der Prov. Staten van Noord-Holland voor Am sterdam en derhalve do nestor van Amster dams afgevaardigden in de gewestelijke ver tegenwoordiging. Eene plaats in 's lands ver tegenwoordiging heeft hy wegens zijne liefde voor de rechtspraktijk nooit willen innemen, maar vele jaren heeft hy o. a. als voorzitter van de kiesvereeniging „De Grondwet" grooten invloed geoefend by den poiitieken strijd in de hoofdstad. De Regeering des lands had zyne verdien sten erkend door hem tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw te benoemen. De herinnering aan den schranderen en geestigen rechtsgeleerde, met z(jn fijn be sneden gelaat en innemende vormen, zal bij velen onvergetelijk blijven. (Hll.) De beeltenis van Koningin Wilhelmina voor de nieuwe postzegels, die als keurig uitgevoerd en uitnemend gelijkend geroemd wordt, is, naar de „Haarl. Ct." verneemt, vervaardigd in de graveer-inrichting van de firma Joh. Enschedé <fc Zonen te Haarlem. Vooral de zegels van 10 cents en hooger maken een goeden indruk. Bjj de blauwe zegels van 5 cents komt de gravure bij deze eerste oplage niet geheel tot haar recht. Wanneer na de invoering der nieuwe post- wet het plaatselijk port van 3 cents in wer king treedt, zullen de volgende waardon met de beeltenis der Koningin bestaan: 3, 5, 7'/j, 10, 12'/,, 15, 20, 22'/j, 25, 50 cents, 1 gulden en f 2.50. Deze laatste is, zooals be kend, van een ander model dan do overige zegels, nl. grooter en in roodo kleur met een blauw medaillon. Uit den aard der zaak droeg de viering van den SOsten verjaardag van den geachten oud-hooglceraar dr. W. G. Brill te Utrecht een huiselijk karakter. Al geniet de jubilaris nog het voorrecht eener goede gezondheid, een zoo hooge leeftijd sluit luidruchtig feest betoon uit. Intusschen ontving de jubilaris in do talryko gelnkwenschen, welke van vele zjjdon inkwa men, de bewijzen van de hoogachting en de genegenheid, welke hy zich in zijn openbaar en bijzonder leven verworven heeft. Dat de band, die hem zoovele jaren aan de Utrechtsche universiteit verhond, met z(jn emeritaat niet verbroken is, bleek uit het bezoek, dat president en secretaris van het collego van curatoren den heer Brill brachten. Namens den academischen senaat maakten de rector-magnificus en de secretaris hem hunne opwachting on boden hem een lauwer krans aan. En ook bjj de kweekelingen der universiteit is de herinnering nog levendig aan wat prof. Brill voor de studeerende jongelingschap ge weest is; één hunner, de heer J. J. Jansen, bood hem, namens de studenten indeNeder- landsche letteren, een korf met bloemen aan. De leden van het „Historisch Genootschap" boden hun voorzitter hunne gelukwenschen aan by monde van prof. De Geer van Jutfaas, torwjjl de onder-voorzitter van „Nuttige Ken nis", dr. A. W. H. Wirtz, de gevoelens ver tolkte, die de bestuurders en de leden van dit genootschap jegens den voorzitter bezielen. Het „Nbl. v. d. Boekh." bericht dat het plan bestaat tot de oprichting van een Euro- peeschen Bibliotheekbond. Reeds hebben zich onderling verbonden de bibliotheken van Duitschland, Oostenryk-Hongarye, Dedemar- ken, Zwitserland, Nederland, de Kon. Bibl. te Stockholm, de bibliotheek des Gouville en Cajus College te Cambridge. Boeken en hand schriften kunnen nu zonder de tusschenkomst der diplomatie onderling worden uitgeleend. De leiding van het Leger des Hoils in Nederland is opgedragen aan den tot kolonels Vertelling van L. Westkireh. Door JOHANNA. 1.) Men had hem uit de stad verbannensedert dien tyd had hij werk gezocht van oord tot oord, vergeefs, altoos vergeefs; zyne spaar penningen verminderden van dag tot daghet werd meer dan tijd, dat hjj werk vond. In dit afgelegen gedeelte der aarde gaf hjj het I reizen per spoor op en ging te voet verder, niet alleen omdat het voordceliger was, maar ook omdat hij op deze wijze geene gelegen heid om werk te krijgen in gedachten zou voorbijgaan. De Octoberwind woei fluitend en in gelijk matige vlagen over het vlakke land, luid kryschend vlogen de kraaien over den versch gedelven akker. Eksters staarden den wan delaar met hun kopje op zyde aan, terwijl I zij zich wiegden op de toppen van hot riet, dat zich hier en daar tusschen het roodbruin van den reeds verdroogden heidebloesem ver toonde. Op opeengestapelde turfplaggen zaten roofvogels en de jeneverbes en hulst stonden daar, als zwarte, ongevormde gedaanten, die wel op menschon- en dieren-gestalten gele ken, te midden der verwelkende natuur. TVjjd uiteen en onregelmatig lag hier en -.laar een stuk heide midden in het bebouwde land, want men had elechts op enkele plaat sen met moeite een stuk bouwland ontgonnen. .De man dwaalde, met zyn bundel in ót baud, door het shjk van den grooten straat- i jveg, recht op die rij hooge schoorsteenen aan, welke daar, in rook .gehuld, een lijn tegen deel horizon vormden. Zjjn blik was strak cp één daarvan ge richt, waaruit nu en dan eene heldere vlam sloeg, gevolgd door een regen van vonken, welke hoog naar de grauwe lucht opstegen de zware, door den storm gedreven wolken joegen de vonken uit elkaar, zij flikkerden nog een poosje als sterren, om eindelijk als vallende vuurballen in een wijden kring neer te zinken, de eene kier-, de ander daarheen. De wandelaar zette den kraag van zyne jas op, want ijskoud woei de wind over de vlakte. „Verstrooide vonken", mompelde hij, „los gelaten doeltjes, afgerukt van de groote vlam, en op goed geluk in de wereld geslingerd! Daar, waar zij goeden bodem vinden, zullen zij ontbranden en een vuur aanwakkeren, groot, ja grooter nog dan het vuur, waaruit zy ontstaan zyn. Stumperde zyn zij, de men- schon van Berlijn, die een vuur meenen uit te blusschen door het in alle windstreken te verspreidenOok ik ben zulk een vonkje van de groote vlam, welke door de wereld ruischt. Let op, let op daar, waar ik neerval, zal ik den .armen, den verdrukten, die verstompt en zwjjgend als lastdieren in deze wildernis werken -en tobben, een groot licht ontsteken, zoo groet en zoo klaar als de zon, het licht der waarheid, dat tot helderder .inzicht- leidt, het licht der wijsheid en het licht, dat de oogen voor de rechten der menschen opent." Eestendig op de ten hemel rijzende schoor steen en aanstappende, kwam de man aan den ingang van eene groote fabriek, dicht by een klein stadje; boven de deur stond met groote letters geschreven „PietmolenBodfeld." Voor de fabriek op en neer stappend, onder zocht hij met het oog eens kenners de rails, de vormen, de werkplaats, de kranen en ketels en stapte toen langzaam door de wjjd openstaande poort. Op de plaat6 vóór hem lag een hoop oud ijzer, om te smelten. Arbeiderskinderen ver zamelden de onverbrande stukjes steenkool uit een hoop sindels. Links stond een klein huisje, met het opschrift: „Bureau." Met zijn bundel in de hand, klom do nieuw aangekomene de trappen op, klopte aan, trad de schrijfkamer, waar eene groote hitte heersehte, binnen, bleef voor den lessenaar van den chef staan en prevelde do reeds honderdmaal herhaalde vraag: „Hebt gy werk voor my Tot zyne groote verwondering volgde niet onmiddellijk een afwijzend antwoord. De man aan den lessenaar wisselde een blik met een anderen man in eene korte jas en met hooge laarzen, die verdrietig tegen het venster stond geleund en vroeg: „TVat kunt ge doen, welk ambacht ver staat ge?" „Ik ben een bekwaam slotenmaker en draaier; monteeren kan ik ook.' „Waar hebt ge het laatst gewerkt?" vroeg de man met de korte jas. „Bjj Meier en Rotbor, te Berlijn, mynheer, drie volle jaren." „Waar zyn uwe papieren vroeg de boek houder. De man deed een greep in den zak van zijne jas en haalde een couvert met papieren voor den dag. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1