Gemengd Nieu -\v au Het is bekend dat in deskundige kringen in de laatste jaren meer en meer de overtuiging wordt uitgesproken dat de koe melk, in den vorm, waarin zy aan de huis gezinnen wordt geleverd, niet do noodige waarborgen geeft voor eene doelmatige voe ding van jonge kinderen. Zelfs by de meeste waarborgen tegen vervalsching en de beste zorgen voor reinheid komen in die melk, o. a. door de buitenlucht, waarin zü wordt ge molken, en door de lucht van de vertrekken, waarin zy wordt bewaard, kiemen, welke in vele gevallen nadeelig kunnen zijn voor de teedere verteringsorganen der zuigelingen. Vele pogingen zyn of worden aangewend om door het koken der melk e. d. dien na- deeligen invloed te verminderen of weg te nemen. De meest bekende methode, welke op dat gebied, in onzen tyd, in praktijk wordt gebracht, is die, welke is aanbevolen door dr. Soxhlet, hoogleeraar te München. De toe stelletjes, welke den naam van dien hoog leeraar dragen, zijn ook in ons land ver krijgbaar gesteld en reeds tamelijk verspreid. Toch zal eene algemeene invoering dier toe stellen nog langen tijd tot de vrome wenschen belmoren, omdat de aanschaffing eenige gel delijke opoffering en het doelmatige gebruik vrij wat tijd en nauwlettende zorg vraagt. Tot vermijding van die bezwaren en om de toepassing van Soxhlet's denkbeeld meer algemeen te maken, hebben verschillende in richtingen in het buitenland en ook in ons land de gelegenheid gemaakt, om hetzelfde doel, dat met de kleine toestellen wordt be oogd, in het groot te verkrijgen. Onder den naam van gesteriliseerde melk leveren zjj melk, welke door doelmatige vermenging, volgens het voorschrift van deskundigen ge schikt is voor jonge kinderen op verschillenden leeftyd en door bereiding volgens het voor schrift van dr. Soxhlet bevrijd is van de schadelijke kiemen, welke de melk kan be vatten. De „Leidsche Melkinrichting", in dezen met den tjjd willende meegaan, heeft de noo dige maatregelen genomen dat ook door haar binnen enkele dagen die gesteriliseerde melk kan worden geleverd. Bij het maken der inrichting daartoe is gestreefd naar de best mogelijke toepassing van het hierboven omschreven denkbeeld en tevens naar eenvoud en min kostbaarheid, ten einde de melk zoo goedkoop mogelijk te kunnen leveren en daardoor het algemeen gebruik te bevorderen. De melk zal worden geleverd in vyf soorten oene daarvan is de onvermengde gesterili seerde volle melk, welke, behalve voor kin deren, ook zeer aan te bevelen is voor zieken en herstellenden. Het gebruik dezer melk voor kindervoeding is in de toepassing zeer gemakkelijk. Men heeft niets anders te doen dan de fleschjes, vóór dat ze geopend worden, te verwarmen. Deze nieuwe onderneming zal zeer zeker de waardeering en den steun, waarop het alle recht heeft, van de zijde van het publiek ondervinden. Aan belangstellenden wordt door de directie gaarne de gelegenheid gegeven zich persoonlijk te overtuigen van de zorg, welke aan de be reiding der melk wordt besteed. De collecte in Haarlemmermeer voor den hagelslag in Limburg heeft opge bracht f 58.53. Den 22sten October a. s. zal te Hoofddorp de gewone .iaarlyksche vee- en paardenmarkt worden gehouden. Voor de arrondissement s-r echt- bank te Haarlem werd gisteren de volgende zaak behandeld: Den 21sten April 1891 gingen vijf Amster dammers een rijtoer maken, waarbij het uit stappen aan verschillende tapperijen niet ver geten werd. In de Haarlemmermeer lag aan den kant van den weg een vaatje met boter, waarvan het deksel afgesprongen was. Twee leden van het gezelschap namen het vaatje mede, waarna de tocht werd voortgezet. In Amsterdam werd het vaatje verkocht aan eon tapper, onder voorgeven dat dit met biljartspelen gewonnen was. Beklaagden bekenden het hun ten laste gelegde Zy waren wat opgewonden geraakt en hadden het voornemen om den eigenaar, zoo die later bekend werd, schadeloos te stellen, zooals zy dan ook gedaan hebben. Ken getuige verklaarde dat hij het vaatje van Amsterdam naar Aalsmeer had moeten vervoeren, doch dat het onderweg blijkbaar van zyn wagen gerold was. Een ander ge tuige had het vaatje in het rytuig zien tillen. Bekl. stonden dus terecht als hebbende gezamenlijk en in vereeniging, met oogmerk tot wederrechtelijke toet-igening, weggenomen een vat boter. De officier van justitie achtte liet ten laste gelegdo in alle deelen bewezen door de ver klaringen der beklaagden, gestaafd door do mededeeling van de getuigen. Hjj wijst er op, dat beklaagden wel den eigenaar hebben wiüen schadeloosstellen, doch dat van hunne bereidwilligheid daartoe eerst iets gebleken is toen de justitie zich de zaak had aange trokken. Hier is wel diefstal gepleegd, doch onder vrij verzachtendo omstandigheden, ter wijl bovendien de schade vergoed is gewor den. De eisch luidt f 15 boete voor ieder. De verdediger, mr. Pieren, advocaat te Amsterdam, meende dat vrijspraak moet volgen, daar het hun ten laste gelegde niet is bewezen. Immers, in de dagvaarding staat „te zamen en in vereeniging", terwijl alleen be wezen is, dat slechts twee van het gezelschap het gevonden vat in het rijtuig hadden ge dragen, wat op zichzelf geen strafbaar feit is. Do verkoop heeft plaats gehad door één der overige beklaagden. Deze, evenmin als de overige, heeft zich het wederrechtelijk toegeëigend. Ook van de verdeeling van het geld blijkt niets; beklaagden weten er niets van en niemand heeft het gezien. Uitspraak over 8 dagen. Men schrijft het volgende aan do „Amst. Crt.": „In de dagbladen komt het bericht voor, dat over het afgeloopen kwartaal 1006 vreem delingen over de grenzen zyn gebracht. Hu zou men allicht meenen daaruit te moeten opmaken, dat het politietoezicht op vreemdelingen bijzonder scherp is. Dit is juist niet het resultaat van dat groote aantal. Het aantal meisjes, meest kellnerinnen en vrouwen van verdachte zeden, is legio, die, aangehou den, als vreemdelingen zonder middel van bestaan over de grenzen worden gezet. Maar op welke wijze geschiedt dit? Men brengt ze tot aan de grens, en daar zyn ze in vrijheid, behalve in het geval, dat de vreemde overheid do uitlevering wegens misdrijf heeft verzocht. Nauwelijks op de grens van hun land gekomen, komen zjj met de volgende spoorgelegenheid of eenige dagen later weer in ons land terug. En dit geschiedt met één persoon meermalen. Het gebeurt dikwerf, dat zjj met de geleiders in denzelfden trein retourneeren Waarom worden die lieden niet, evenals de Nederlanders, als landloopei's behandeld, en veroordeeld om gedurende eonigen tijd in eene werkinrichting te verblijven? Nu bezoeken zij, op kosten van onzen Staat, hun land, en keeren dan weer terug, zoo vrij als elk ander. "Wanneer gelijkheid voor de wet werd toe gepast, zou dat heelwat transportkosten be sparen, en nutteloos work vermeden worden." De rechtbank te Breda, uitspraak doende in de zaak van Charles Davenport, ook wel genaamd Sequah, heeft beklaagde schuldig verklaard aan de beide hem ten laste gelegde feiten en het vonnis van het kanton gerecht te Bergen-op-Zoom slechts gewijzigd in zooverre do opgelegde geldboeten betreft. Hy is thans veroordeeld tot het betalen van twee geldboeten, ieder van f 75, by wanbe taling te vervangen door eene maand hech tenis voor iedere boete. Tegen eene vrouw uit Oosterhout, die haar kindje van 5 maanden oud door verdrinking van het leven beroofde, werd 5 jaren ge vangenisstraf geflischt. Bij de spoordokken, in de nabij heid van de brug over het Noord-Willems- kanaal te Groningen, had eergistermiddag een ernstig ongeval plaats. De negenjarige Anton Plaat, wonende in de Barestraat, had van zyne moeder last gekregen, om de aard appelen, welke bij het overladen van dit artikel uit de schepen in den trein op den grond gevallen waren, op te zoeken. Speelsch als kinderen zyn, wilde de knaap op een rangeerenden goederenwagen springen. Hy kwam echter met het eene been in een der wielen terecht, met dat gevolg, dat dit lichaamsdeel bijna geheel afgereden werd. Het kind werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar het been is geamputeerd. In de noordelijke provinciën is de lijstervangst tot nog toe zeer gering. Gistermorgen zyn door den po- litie-agent Van der Kley op de veemarkt te Zwolle aangehouden en van daar verwijderd 44 schapen, als verdacht van lijdende aan schurft, terwijl door den agent Hameka eene j zieke koe van de markt werd verwijderd. De dieren werden voorloopig naaf liet-keurings lokaal gebracht, in afwachting van de beslis sing van den districts-veearts. Uit St.- Petersburg wordt b e - richt dat een officier van een Franseh oorlogs schip, by Wladiwostock aan wal gekomen, vermoord is. Men vond het lyk in een bosch, van zyne kleeren beroofdwaarschijnlijk was de man op eene wandeling door stroopendo Tartaren gedood. Te tVeenen is des nachts een Engelschman, die zich daar bij de sluiting had verborgen, in het museum van natuurlijke historie gearresteerd, 't Blykt dat de man, die reeds verscheidene Europeesche musea met een bezoek vereerde, een „professional museum-dief' is. Uit Hamburg wordt aan de „Frf. Ztg." geschreven, dat de commissionnairsfirma in koffie, Baalmann Co. te Hamburg, zich failliet heeft gegeven. Firmanten ziin de heeren N. Baalmann en Clir. Frd. Ludwig Kahrs. De laatste is voortvluchtig. Hij heeft zjjnen associé herhaaldelijk aanzienlijke sommen ge kost en deze heeft zich thans failliet gegeven om alle niet bekende verbintenissen, die zijn associé nog mocht hebben aangegaan, bloot te leggen. Van de gozamenlijke mensclien zyn er 500 millioen behoorlijk gekleed, 250 millioen loopen gewoonlijk naakt, en TOO millioen dragen slechts gedeeltelijke lichaams bedekking; 500 millioen wonen in huizen, 700 millioen in hutten en holen, en ongeveer 250 millioon leven zonder dak. Te Charleroi is eene doodkist aangekomen uit Congo, en niemand komt ze afhalen. Is het adres misschien onnauwkeurig geschreven? In de door hongersnood bezochte Russische gouvernementen zullen de volks scholen gesloten worden. Het ontbreekt aan middelen voor dagelyksch onderhoud. Het ziet er evenwel met do onderwijzers daar al slecht uitbehalve vrije woning genieten zy eene jaarwedde van 60 tot 100 roebels. De Turksehe roovers doen weder eens van zich spreken. Tusschen Erenkoi en Fonor Bagdsche werd een gedeelte van den spoorweg door hen opgebroken, met het doel een naderenden personentrein te doen ontspo ren en in de verwarring, die daardoor zou omstaan, do passagiers te plunderen. Het treinpersoneel bemerkte echter het gevaar en deed het plan der roovers mislukken. Te Parys hebben twee meisjes by het uitgaan van een danshuis een hevig en bloedig gevecht tegen elkander geleverd metkurketrekkers. middelen tegen de verbreiding van tering Tuberculose Een groot aantal sterfgevallen wordt door tering (tuberculose) veroorzaakt. In Duitschland alleen sterven jaarlijks omstreeks 130,000 mensclien aan die kwaal. Meestal, zoo niet altijd, ontstaat die ziekte door oorzaken buiten af, namelijk door het inademen als anderszins van zoogenaamde ti\berkel-baciUen. Die bacillen zooveel mogelijk te verminde ren en onschadelijk te maken, is sedert lang het edel streven der geneeskundigen geweest, en wat daartoe kan strekken, zal natuurlijk in hooge mate de algemeene belangstelling wekken. Ter bevordering der volksgezondheid, in die richting, zijn eenigen tijd geleden door eene commissie van Duitsche geneeskundigen maatregelen voorgesteld, die op last der regee ring door den president van politie teBerlyn zijn openbaar gemaakt. Eene korte veimelding daarvan in de Neder- land6che dagbladen, al ware dit zelfs by her haling, kan veel nut stichten, door ook in ons land ieder in zyn werkkring of betrekking aan te sporen, overal en zooveel als in zyn ver mogen is, bij te dragen om de verbreiding van de gevreesde ziekte tegen te gaan. De tuberkel-bacillen zijn niet overal ver spreid, maar ontbreken zelfs in '/3 gedeelte der door tuberculosen bewoonde ruimten. De tuberkelbacil is een echte parasiet, want hy komt nergens in de vrije natuur, maar alleen in het lichaam van den mensch en van sommige dieren voor; woekert het beste voort bij eene temperatuur van 37 gr. C. (bloed- warmte), en sterft" by 70 gr.SO gr. C. In do opgehoeste stof (slym) van tuberkel- ljjders bevinden zich vele van die bacillen. En juig.t door die opgehoeste stoffen worden zy lift meest verspreid, voornamelijk als deze tot stof verdrcogd, met de lucht vermengd, 3 i/ugeademd worden. De gewone desinfeetie-middelen om die ba cillen onschadelijk te maken, zyn grootendeels ontoereikend. Om dit doel te bereiken wordt nu het volgende voorgesteld In alle openbare gebouwen, fabrieken, werkplaatsen, gerechts hoven, stations, spoorwegwaggons, postkan toren, kazernen, werk- en armenhuizen, hos pitalen, scholen, logementen, bier- en koffie huizen, concert- en schouwburgzalen, gevan genissen, enz., enz., dienen geplaatst ta worden met een weinig water gevulde glazen of porselijnen bakjes (kwispedoors), die regel matig op doelmatige wjjze worden gereinigd. Het best worden geacht schotels van 15 tot 25 cM. middellijn en 5 cM. diep. Zoo mogelijk, moet men opgehoeste stoffen nimmer op den grond of in een zakdoek ver wijderen. Straten en lokalen moeten steeds vochtig worden schoongemaakt; droge reiniging ver hoogt het gevaar voor de verspreiding der bacillen. By aanhoudende droogte moeten de straten steeds ruim nat worden gehouden. Doelmatige, openbare desinfectie-middelen moeten voorhanden zyn. Desinfectie van klee ding, beddegoed en woning van aan tuber culose gestorvenen, en nu en dan ook van de woning van aan die kwaal lijdenden, is noodig. Als ziekenoppasser, gouverneur, verloskun dige. min, enz., mogen geene personen, die aan tuberculose lyden, dienst doen. De verbreiding van tuberculose kan ook door dioren plaats hebben. Zoo lydt b{jv. 15 a 20 pet. van het geslachte rundvee aan tuber culose (parelziekte), en kunnen daardoor bacillen in de melk komen; reden waarom vooral wordt aanbevolen, zekerheidshalve slechts gekookte melk te drinken. De verspreiding van tuberculose wordt ook tegengegaan door het oprichten van afzonder lijke ziekenhuizen voor arme ljjders. Zoo lang deze nog niet bestaan, moeten die zieken in do gewone hospitalen afgezonderd worden van do anderen. Wanden en vloer der zieken vertrekken moeten liefst zóó zyn ingericht, dat zy afgewasschen kunnon worden. In badplaatsen, waar vele ljjders opvolgend gehuisvest worden, dient door de zorg van gezondheids-commissiün en politie streng toe zicht gehouden te worden op het tjjdig ont smetten van door zieken bewoond geweest zjjnde kamers, enz. In de spoorwegwagens (voornamelijk in die bestemd voor het verkeer naar Soden, Ems, enz moeten, behalve doelmatige kwispedoors, voor het overtrek der zitbanken gladde stoffen, alsmede op den grond geene tapijten gebezigd worden. In de verkooplokalen van eetwaren, voorna melijk bjj bakkers, moet de grootste zuiver heid heerschen. By het menigvuldig voorkomen van tuber culose onder het personeel van staal-, steen-, katoen-, tabaksfabrieken, enz. moeten bijzon dere maatregelen worden genomen. Hier is de inademing van stof slechts aanleiding; de besmetting is de eigenlijke oorzaak van het ontstaan der ziekte. Het in kleine fabrieksplaatsen zelfs buiten den kring der werklieden en beambten zich uitbreiden van tuberculose bewjjst, dat zy door de tuberculose-bacil aanstekelijk en besmet telijk is. Op het overal voorhanden zijn van doel matige ontsmettings-toestellen wordt vooral en nogmaals aangedrongen, terwijl het aan beveling verdient om aan bovengenoemde beschouwingen, voorstellen en maatregelen, die hier slechts zeer verkort zjjn weergege ven, in het belang der volksgezondheid zooveel mogelijk publiciteit te geven. Moge men daarom ook in ons vaderland in de gewenschte richting werkzaam zyn! (U. D.) WEST-I\DIË. CURASAO, 15 September. Uit Aruba is te Curasao aangekomen do schoener „Arend" met het grootste gedeelte der bemanning van het Engelsche stoomschip „Californian," van de West-India1 en Pacific- Steamschip-Co., van Liverpool. De „Californian", Donderdag 10 Sept. uit die haven naar Barronquilla en andere havens van Columbia vertrokken, is omstreeks halfelf van dienzelfden nacht aan de Noordwestkust van Aruba op strand geraakt. De tweede machinist verloor bij dit onge val het leven, en eenige schepelingen be kwamen lichte kwetsuren. Het schip is, naar men meldt, een wrak. Weinige oogenblikken na het stranden was hot vol water. Da lading is verloren, de mailzakkoD en de koffers met kleeren enz. van dq passa giers en van de bemanning konder. nog ge red worden.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6