Gcmonr u Nieuws. _en sehl'ij ft ons uit Lisse: BQHJe ■gemeente is op het oogetïblik het groote attractiepunt voor de inwoners van omliggende plaatsen; we vieren n.l. kermis. Poffertjes- en wafelkramen zenden hare welriekende geuren ten hemelBachus wordt druk be zocht en gevierd, en, heeft men te veel van zijne zoete en sterke gaven geprofiteerd, de eieren- en zuurspelletjes oftewel salons de rafraichissements zijn daar, om u in een onmo- geljjk korten tjjd geheel op te knappen. Ge rookte paling schijnt insgelijks een onmisbaar ingrediënt voor naar huis gaande kermis- vierders. Doch niet alleen valt er veel te ruiken en te smullen, ook een schat van allerlei alleen op de kermis te zien en te bekomen zaken, zjjn thans te bewonderen. Amusementon plenty: draaimolens, schiettenten, waarzeg sters, in één woordniets is vergetenzelfs de welbezongen hobbelende geit is aanwezig. "Wilt ge werkelijk een hoogst genoeglijken avond doorbrengen, dan naar de „Witte Zwaan", waar het gezelschap van den heer H. D. Nieuwonhuyzen, uit Botterdam, al avonden achtereen een overgroot aantal lach spieren in beweging wist te brengen. Vooral genoemde directeur zelf schijnt geboren om elk in goede luim te brengen! Wij kunnen hem dan ook, zoover nog niet bekend, aan elk van pret houdend gezelschap recomman- deeren. Nogmaals: wij vieren kermis, wij houden pret. Wie daar belang in stelt, komo en zie 1" Nu de graanoogst in de Haarlem mermeer is afgeloopen, kan men nagaan dat de opbrengst, zoowel van de tarwe als van de haver, welke or ten gevolge van hot be vriezen der wintertarwe veel gezaaid is, over 't algemeen niet tegenvalt. Van de welbekende Zeeuwsche tarwe is 't beschot gemiddeld 30 a 35 HL. per HA., van de Engelsche iets hooger, hoewol de hoedanigheid van de laatste soort geringer is door 't zoogenaamde „schot". Van haver en garst zijn hoedanigheid en hoeveelheid beter. Er zijn boeren, die zolfi 100 HL. per HA. van de Friesche haver ge wonnen hebben; het stroo geeft eene rijke opbrengst. Van de suikerpenen wordt alge meen een zeer middelmatige oogst verwacht. Gistermiddag ontdekte doma- chinist van trein 25 op den spoorweg tus- schen Pietgjjzenbrug en Warmond een jongen stier op de baanhij bracht den trein tot stilstand en met behulp van wegpersoneel werd het dier, dat vrij koppig was, na eenige moeite verwijderd. Terwijl men hiermede bezig was, zag men het vermakelijke schouw spel dat de koeien in het naburige land, onder het maken van allerhande vreemde sprongen kwamen aanloopen, als het ware om hulde to brengen aan haren broeder voor het helden stuk, dat hjj had uitgehaald. Naar men aan de „Maasbode" mededeelt, moeten een aantal firma's te Rot terdam van plan zjjn met 1 Januari a. s. hun personeel belangrijk te verminderen. Vooreen groot gedeelte moet dit aan het dalen der koffieprijzen te wijten zijn. Dat veedrijvers soms wreed met het hun toevertrouwde vee omgaan, bleek gisteren voor de rechtbank te Heerenveen. De veedrijver R. De Jong, van Leeuwarden, kwam 27 Juli jl. met 4 paarden van de markt te Steenwijk en passeerde 's avonds Heeren veen in snellen draf. De paarden waren ge- hoel op; en voorbijgangers, die zagen met hoeveel moeite zij draafden, riepen den drijver toe daarmede op te houden. Deze stoorde zich daaraan niet; hij sloeg maar op de dieren los. Het gevolg was, dat één paard, in eigen dom behoorende aan den veehouder A. Slees huizen te Roordahuizum, even buiten Hee renveen, dood nedeniel. De drijver, nu terecht staande wegens dierenmishandeling, ontkende dat hij zijne paarden mishandeld had, doch de getuigen, die zeiven paardenhouders waren, volharddon stellig in hunne verklaringen. De officier van justitie achtte het feit bewezen en requireerde tegon hem eene gevangenisstraf van 45 dagen. De rechtbank te Amsterdam heeft eene vervolging op touw gezet tegen Barnekow wegens beleediging van den officier van justitie, mr. Looijen, en van den heer G. A. Heineken. Ten gevolge daarvan zal deze zich naar Am sterdam begeven ter zijner verantwoording, daar hij wegens familiezaken tijdelijk het land had verlaten. (R- v. A.) Op den 8sten dezer brak te New- York een hevige brand uit in de woning van den bankier Belmont, die zich op reis bevond. De vlammi^,, zóó snel om zich heen, uo heWOhWS slechts met voel moeite ge red konden worden. De vrouw van don ban kier Was bijna in den rook gestikt, doch ont kwam gelukkig aan een wissen dood. Evenzoo werden twee dienstboden door de brandweer mannen uit de bovenste verdieping door middel hunner ladders bevrijd. De schade wordt op meer dan 100,000 pd. st. geschat, daar zich eene fraaie verzameling schilderijen en eene menigte andere kostbaarheden in het huis bevonden. De voorstelling in het Indepen- dent Theatre te Londen van gisteravond was een bepaald succes. Grein en Teixeira wer den voor het voetlicht geroepen. Teixeira's vertaling van „Thérèse Raquin" is verkocht voor opvoeringen in een gewonen schouwburg. Men zegt dat Sarah Bernhardt uit Australië 60,000 pd. st. naar Parijs heeft gezonden, om te worden belegd, na aftrek van 500 pd. st. voor een tehuis voor arme tooneelspelers. Te Santanderhoefteenhevige brand gewoed, welke 23 gebouwen in de asc-h legde. De schade wordt op minstens f 1,200,000 geschat. Ook Brisbane is door een brand geteisterd, welke de gebouwen van de firma Alfred Shaw on Co., ijzerhandelaars, vernielde. Het verlies, ongeveer f 480,000, is voor het grootste ge deelte door verzekering gedekt. In het zuiden van Frankrijk zijn verschillende dorpen en steden door over stroomingen geteisterd. De Rhöne rees binnen den tjjd van enkele uren 11'/2 voet en sleepte eene brug, door een Gorps pontonniers ovor de rivier geslagen, medeeen groot aantal pontons werd geheel vernield. Uit Alexandrië verneemt de „Times," dat ten gevolge van enkele cholera gevallen opnieuw eene quarantaine moest worden voorgeschreven. In den nu verstreken tijd der bedevaarten naar Mekka hielden in het quarantaine-kamp te Tor niet minder dan 12,000 pelgrims tijde lijk verblijf. Yan verschillende zjjden werden de behoeftigen van levensmiddelen voorzien, waartoe ook de Khedive van Egypte z(jn steun verleende. Had men de Mekka-gangers aan hun lot overgelaten, dan waren zeker velen hunner aan gebrek ten prooi gevallen, en zou daardoor hoogstwaarschijnlijk de ge vreesde ziekte in het kamp zjjn uitgebroken. Aan de zorgen der liefdadigheid is het dus te danken, dat de epidemie tot do Hedjaz, waar zij destijds woedde, beperkt bleef. Op den stoomtramweg van Lyon naar Saint-Fons is Maandag avond eene loco motief in botsing gekomen met een rijtuig zonder lantaarns, hetwelk geheel verbrijzeld werd. Twee daarin gezeten heeren werden er uit geslingerd, zoodat de een onmiddellijk dood bleef, de ander zwaar gekwetst werd en ongetwijfeld eveneens bezwijken moet. Koet sier en paard bleven ongedeerd. CUITENLAND. Frankrjjk. Toen de ministers Constans, Roche en Yvos Guyot zich te Marseille naar het spoorweg station begaven, werd door een onbekende een mes naar een der rijtuigen geworpen. Het voorwerp trof een deurwaarder by de prefectuur, doch zonder hem te kwetsen. Eenige betoogers begaven zich van het spoorwegstation naar het plein der prefectuur, waar zjj floten en geschreeuw aanhieven. Het gemeentebestuur bood gisteravond den heer Buis, burgemeester van Brussel, een diner aan. De burgemeester van Marseille betuigde, namens zijne gemeente, zjjn dank aan den heer Buis voor de den vorigen dag door dezen gesproken woorden, welke een die pen indruk in Frankrjjk en daarbuiten hadden gemaakt. Dit was te meer hot geval, omdat de heer Buis met de bjjna officiëele zending kwam, om van de vriendschappelijke gevoe lens der Belgische natie getuigenis af te leg gen. Hjj bracht daarna een dronk uit op den koning der Bolgen. De heer Buis antwoordde dat deze dronk voor hem de beteekenis had dat zjjne den vo rigen dag afgelegde verklaringen naar waarde werden geschat; hij botuigde overigens dat de vervulling zjjner taak hem gemakkelijk was gevallen en stelde ten slotte een dronk in op den heer Sadi-Carnot, president der Franscho republiek. Deze rede van den heer Buis werd begroet, met den kreet: leve België 1 - De koningin van Servië is te Parjjs aangekomen, waar zjj een paar dagen bij hare zuster, prinses Ghika, zal doorbrengen om vervolgens naar Biarritz te vertrekken. Zjj wordt vergezeld door drie hofdames en den hofmaarschalk Simonovia. Volgens den berichtgever der „Times" te Parjjs wiens betrouwbaarheid niet boven twjjfel verheven is zal eerlang een schrif telijk verdrag van bondgenootschap onder teekend worden tusschen Frankrijk en Rus land. Hjj heeft reden om te gelooven, zegt hjj, dat het (wat Frankrijk betreft) in al zijne bijzonderheden slechts aan vier personen be kend zal zjjn, te weten aan president Camot, den Franschen minister-president en minister van oorlog De Freycinet, zjjn ambtgenoot van buitenlandsche zaken Ribot en den Fran schen ambassadeur Montebello te St.-Peters- burg. De kleinzonen van Abdel-Kader, de 17- jarige Khaled en de 15-jarige Mustapha, zjjn thans te Parijs om in het lyceum Louis-le- Grand te studeeren. Beiden sprekend vloeiend Fransch. Duitechland, Hot stoffelijk overschot van koning Karei van Wurtemberg werd gisteren op plechtige wijze in den grafkolder te Stuttgart bijgezet. Te tien uren werd in de Marmerzaal een lijkdienst gehouden, welke door koningin Olga en de vorstelijke personen werd bijgewoond. Te elf uren zette de stoet zich onder het luiden der klokken in beweging. Koning Wil helm ging tusschen den keizer en den groot hertog van Baden, en word gevolgd door eene lange rjj van familieleden. De lijkwagen was prachtig versierd. Het bijzetten had plaats onder hot bul deren der kanonnen. Bjj deze begrafenis werd de keizer van Duitsehland vergezeld van zjjn broeder prins Hendrik. De keizer heeft daarmode bijzondere eer willen bewijzen aan den overleden koning, die wel is waar vóór den oorlog van 1870 geen vriend van Pruisen genoemd kon worden, maar na dien tijd trouw en eerlijk heeft mede gewerkt tot versterking van de eenheid des Rijks, gelijk hjj reeds in Januari 1871 te Versailles aanwezig was bij de proclamatie van den Koning van Pruisen tot Duitsch keizer, als de eenige aanwezige koning uit Duitsehland. Mon zegt dat de koning van Rumenië zjjn voornemen, om keizer "Wilhelm te bezoe ken, heeft opgegeven. De tentoonstelling te München wordt 25 October gesloten. De Pruisische minister van Landbouw heeft aan een vertegenwoordiger van het dopartement van Landbouw te "Washington beloofd, proeven te zullen laten nemen met brood, gebakken van maïs met ander meel vermengd. In hot „maïs-roggebrood", zoo wordt gezegd, proeft men geen maïs en het is viermaal goedkooper dan het gewone rog gebrood. Het Duitsche pantserschip „Bremse" is, ter bescherming der Duitsche visschers, naar de Noordzee vertrokken, en den commandant zjjn de scherpste instructies medegegeven om de wandaden van Engelsche visschers ten krachtigste tegen te gaan. Belglc. De burgemeester van Antwerpen, de heer De Wael, heeft in het stadhuis eene be roerte gekregen. De Wael werd per rijtuig naar zjjne woning overgebracht; de rechterzijde van het lichaam is geheel verlamd. Met het oog op zjjn gevorderden leeftijd maakt men zich zeer bezorgd over den zieke. Aanstaanden Dinsdag zal de Fransch- Nederlandsch-Belgische commissie te Luik bijeenkomen, om zich te verstaan over het aanleggen van stroomdammen in de Maas, overeenkomstig de conventie van 1889 omtrent de zalmvisscherij. Groot-Britnnnië. De door Pamell's verwanten verlangde lijk schouwing heeft de aanvankelijke uitspraak der geneeslieeren bevestigd, dat zijn overlijden aan eene natuurlijke oorzaak, en niet aan zelfmoord of vergiftiging is toe te schrijven. Heden wordt het stoffelijk overschot naar Ierland overgebracht. Zondag zal het op het stadhuis te Dublin worden tentoongesteld. Het stedelijk bestuur der Iersche hoofdstad zal zich, evenals tal van andere Iersche ge meentebesturen, bij de begrafenis officieel doen vertegenwoordigen. Mevrouw Parnell te Nieuw-York vernam de doodstijding van haren zoon uit de couran ten; men had verzuimd 't haar te melden. De oude vrouw, die diep bedroefd is, gaf den wensch te kennen dat het ljjk zal worden gebalsemd, opdat zjj naar Engeland zou kun nen gaan om haar kind nog eens te zien. In het Parlement heeft de dood buiten gewoon groote verwoestingen aangericht. Sinds de laatste verkiezingen zijn 60 leden van hot Lagerhuis overleden; een hooger getal dan ooit in 5 jaar word bereikt. Het Geographisch Genootschap te Londen zendt eene expeditie uit tot onderzoek van de gletschers op de Himalaya. De expeditie staat onder bevel van den bekenden Zwitserschen bergbeklimmer 0. Eckenstein en wordt medege maakt door den Zwitserschen gids Zur Briggen. Albani ontving te Old Mar Lodge een bezoek van koningin Victoria, die naar hare gezondheid kwam informeeren. Ooste ni'(jk-Houg.-Monn i-cliie. De belastingen hebben van Januari tot het einde van Augustus 11. 4,319,410 fl. meer opgebracht dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Er is te Weenen eene fabriek van valsche bankbiljetten ontdekt. Een groot aantal dier biljetten is in beslag genomen, maar vele hebben reeds hun weg naar het buitenland gevonden. De misdadigers zjjn in hechtenis. Keizer Franz Jozef heeft den dag van zjjn terugkeer uit Bohemen besluiten getee- kend betreffende de oprichting van eene Czechische theologische faculteit aan de hooge- school te Praag en de benoemingen van Czechische geestelijken tot professoren. Hier door is een der Czechische wenschen vervuld. Rusland. De Russische politie nam dezer dagen te Moskou eene nihiliste in arrest, die bekende in de woning van een harer kennissen, den toonkunstenaar Glazounoff, een koffer met opruiende geschriften te hebben achtergelaten. By onderzoek kwam de koffer ook werkeljjk voor den dag; de heer Glazounoff beweerde echter van het geheele geval onkundig te zjjn geweest, en stortte als borgstelling eene som van 15,000 roebels om eene inhechtenis neming te ontgaan. Grootvorst Alexis, benevens grootvorst Wladimir en diens gemalin, zijn uit Parjjs naar San-Sebastian vertrokken, vanwaar zij, na een verbljjf van veertien dagen, naar Parjjs terugkeeren. Volgens berichten uit Kiew is aldaar eene werkplaats tot vervaardiging van valsche 10, 5 en 3 roebel-noten ontdekt, waarbjj voor een belangrijk bedrag valsche biljetten, welke van echte nauwelijks te onderscheiden zijn, in beslag genomen werden. Reeds moeten er voor belangrijke bedragen valsche biljetten naar het buitenland gezonden zjjn. De geheele bende valsche munters is in hechtenis. Argentinië, De gezondheidstoestand van president Da Fonseca wordt als zeer wankelend beschouwd. Wol heeft zich eene lichte beterschap geopen baard, maar de zieke is zeer zwak. Reeds nu zjjn kuiperijen in gang om hem een op volger te geven. Uit Rio-Janeiro zjjn particuliere depeches ontvangen, volgens welke in die stad onge regeldheden zjjn ontstaan, welke in don Italiaanschen schouwburg een aanvang namen, doch waarvan de oorzaak onbekend, is. De politie, zoo wordt gemeld, nam vele personen in hechtenis, en de cavalerie maakte charges in de straten, waar barricaden zjjn opgericht. Men 6preekt van dooden en gekwetsten. Vol gens de laatste berichten was de rust echter hersteld. De commissie uit den Senaat, die belast was mot het onderzoek van het wetsontwerp betreffende- den gedwongen koers van het. papieren geld heeft een rapport uitgebracht, waarin aangeraden wordt het wetsontwerp niet goed te keuren. De regeering der Argentjjnsche Republiek heeft aan baron Hirsch eene streek lands ter grootte van 1000 vierkante mjjlen, in de provincie Chaco gelegen, verkocht, hetgeen natuurlijk met diens kolonisatieplannen in verband staat. China- Uit Singapore wordt gemeld dat in den omtrek der Chineesche stad Amoy op 27 Sep tember jl. een vrjj ernstige opstand plaats vond. De bevolking protesteerde tegen het zout-monopolie en doodde in de daaruit ont stane gevechten verscheidene mandarijnen en een aantal staatsbeambten. Met de hulp eener afdeeling militairen, 1000 man sterk, werd het oproer onderdrukt.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 14