K°. 9703. Vrijdag October, A0. 1C21I. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Kleine Advertentiën. Leiden, 8 October. Feuilleton. De Kunstryderes. LEIDSCI M PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 16 regels ƒ1.05. Iecl<?re regel meer ƒ0.175. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het ineasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlühe Nommers0.05. IVy herinneren onzen lezers aan de plaatsing der Kleine Advertenllën a -ÏO Cents, contant, in het blad van morgenavond. Builen Leiden wonenden hebben slechts 40 Cents in blauwe postzegels by te voegen. Advertentiën, waarbij de 40 Cents niet zijn gevoegd, worden in geen geval opgenomen. Oiliciëele Kenuisgeyiugen. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van do autoriteiten, ambtenaren en ingezetenen der gc-meente, dat de heer Commissaris der Koningin in do provincie Zuid-Holland het voornemen heeft deze gemeento op Y rij dag den 9den October a. 8. to bezoeken en dat aan beD, die wonechen mochten ZijnHoogEdelGestrenge te spreken, daartoe op het Raadhuis, 's middags te twaalf uren, de gelegenheid zal worden gegeven. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 7 Oct. 1891. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van LeideD, Gezien het adres van L. J. J. VAN DER KLOES, houdende verzoek om vorgunniüg tot oprichting van eeno stoomfabriek tot vervaardiging van Caramel (sui- kerkloursel), op het terrein aan de Oude Vest, No. 23 Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 I Staatsblad No. 95); Geven bij dezen kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 22sten October a. s., 's voormiddags te elf uren, op bet Raadhuis gelegenheid zal wor den gegoven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 Oct. 1891. E. KIST, Secretaris. Aan do universiteit alhier zyn de volgende examens afgelegd door de heeren: A. A. Hijmans van den Bergh en A. Kist het voor bereidend examen in de geneeskunde; J. G. Frederiks het tweede natuurkundig examen P. De Graaf het theoretisch geneeskiuidig- examon H. Yan Oordt het candidaats-examen in de rechtenH. J. F. A. Wansink, het candidaats examen in de klassieke letteren. Kaar wy vernemen, is op eene gister avond gehouden vergadering van aandeelhou ders der „Vereeniging tot bevordering van den houw van werkmanswoningen te Leiden", Slot.) Eerst had Paula zich verwonderd over het gebaar van den mulat, maar toen hy het woord liefde liet vallen, begon zij luide te lachen. „Wat, Ephraïm, je bemint my, je wilt mij trouwen? Mensch, ben je gek? Ik kan toch onmogelijk een neger tot man nemen! Je bent een flinken arbeider, op wien men vertrouwen kan, maar trouwen Ephraïm, als gij deze onwijze gedachte niet uit het hoofd zet, kunt gij niet verder met my reizen De mulat liet treurig zjjn hoofd hangen. „Neem mij maar mee, miss", zeide hij deemoedig, „Duncan sterft, als hy niet by miss Paula kan zyn." „Je bent een braaf mensch, Ephraïm", zeide Paula Lagoutte en reikte den mulat de kleine witte hand. Paula Lagoutte behaalde met hare sensatie- wekkende nummers te Parys een ongekend succes. De boulevardbladen roemden de verblin dend schoone spruit uit de oude Fransche kunstrydersfamilie Lagoutte in kolommen- lange artikelen en de ouders zwommen in eene zee van geluk. wier statuten by Kon. Besluit van 21 Juli jl. zyn goedgekeurd, het bestuur dor Vereeni ging samengesteld uit de heeren: mr. H. B. Greven, voorzitter; mr. Ch. M. Dozy, secre taris; F. F. W. Heintz, penningmeester, D. E. C. Knuttel en mr. F. Was. Aan de leden van het „Indisch Genoot schap" zyn door het bestuur twee nota's toegezonden naar aanleiding van de stellingen, door den Leidschen hoogleeraar dr. J. H. C. Kern verleden jaar in dat Genootschap ver dedigd over de wenschelijkheid van bevorde ring van meerdere kennis der Nederlandsche taal onder de inlandsche bevolking. De eerste is een uitvoerig vertoog van den directeur van onderwijs Van der Kemp, door den minister van koloniën aan het bestuur toegozonden; de tweede behelst een antwoord van dr. Kern op eenige daarin geopperde bedenkingen. Hedennamiddag ontvingen we per Engel- sche mail do Bataviasche bladen van '29 Aug. tot 4 Sept., alsmede de „Deli C'rt." van 2 en 5 Sept. Beroepen is naar de Ned.-Herv. gemeente te Hensbroek de heer W. Van Deursen, cand. te Leiden. Voor het examen voor huis- en schooi- onderwys in de vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek te Amsterdam, is o. a. geslaagd mej. G. Weidema, van Hoofddorp. Van de by het wapen der artillerie be vorderde officieren-zyn bestemd: de majoor J. J. Schluiter voor commandant, van de com pagnieën van het 2de reg. vesting-artillerie, te Kaarden in garnizoende kapitein C. Hoek water voor het 3de reg. vesting-art., te Gor- kum in garnizoen. De nieuwbenoemde 1ste luit. P. J. H. Joos- ten biyft by de 6de battery van het 2de reg. veld-art., te Leiden in garnizoen. De nieuwe Harmonie-zaal te Groningen is ingewyd met een feestconcert onderleidiDgvan den heer Bekker. Het programma gaf ook daar als eerste nummer Beethoven's „Zur Weihe des Hanses". De Liedertafel „Gruno" deed zich eveneens liooren. De ambtenaren van do Nederlandsche Bank zullen eerstdaags hun afgetreden presid.- directeur, mr. N. G. Pierson, thans minister van financiën, een aandenken aanbieden, be staande uit twee fraaie boekenkasten, een bureau-ministre en een bibliothèque tournante. Uit Utrecht wordt thans bevestigd dat mr. W. K. Boer aan H. M. de Koningin- Regentes eervol ontslag heeft gevraagd als Ook Loyal wreef zich vergenoegd de han den hy had den Parijzenaars weeriets aan geboden, wat zyne collega's van den circus Fernando en Rouveau deed verstommen. Na een poosje ging eerst zacht, maar dan luider en steeds luider het gerucht door de stalgangen, dat Paula Lagoutte zich verloofd had met Victor Franconi, den talentvollen en schoonen kunstrijder en regisseur van den circus-Loyal. „Duncan, bruine duivel", zeide een Duit- sche stalknecht tot den mulat, „nu zal het weldra uit zyn met je betrekking by miss Lagoutte. Zy trouwt binnen eenige weken en werkt dan niet meer; nu kan je spoedig sneeuwscheppen in Afrika!" In plaats van te antwoorden greep Duncan eene yzeren hark en wierp deze in blinde woede op den knecht. Deze echter scheen zoo iets verwacht te hebben, want hy' sprong snel op zyde en het werktuig boorde zich in het zand. De mulat echter knarste met de tanden en in zyne oogen gloeide iets, dat herinnerde aan eene tygerkat, die gereed staat, een sprong te willen doen. De oogen van duizenden toeschouwers richtten zich des avonds weer naar de zol dering der groote arena, waaronder de koene kunstenares werkte. Nu kwam het sloteffect. De trapéze doormat met de artiste eenige burgemeester dier gemeente met ingang van 1 Nov. a. s. of zooveel vroeger of later ais H. M. mocht gelieven te bepalen. Er loopen te 's-Gravenhage geruchten omtrent eene nieuwe combinatie, met het doel uitvoeringen door het Haagsch orkest op touw te zetten, onder leiding van een be kend Haagsch muziekdirigent. Aan het Hollandsche Spoorwegstation te Delft werd de Italiaansche kroonprins ont vangen door den consul van Italië te Rotter dam, den heer Hudig, die gezorgd had dat drie rytuigen klaar stonden, waarmede de Prins en zyn gevolg dadelyk naar de Nieuwe Kerk reden. Allen daalden in den koninklijken graf kelder en verbleven ongeveer een kwartier in de sombere gowelven van dit dooden- paleis. By verschillende iykbaren van leden van ons Vorstenhuis bleef Z. K. H. verwylen. Een treffend oogenblik was het, toen de troonopvolger van het Italiaansche Ryk ge plaatst stond voor het nog geen jaar geleden bygezette stoffelijk overschot van Koning Willem III, en een krans, welken hy in Den Haag had doen vervaardigen in de kweekery van den bloemist W. C. Van de Laan, in handen nam en dien voegde by den nanwe- lyks verwelkten bloemenschat, welke de lijk kist van wijlen onzen Koning bedekt. De grafkrans, gevormd door witte rozen, waarover kruiselings twee vredepalmen van cycusblaren en bevestigd aan witte zijden linten, heeft een middellyn van circa een halven meter. Deze vereering van do nagedachtenis van Neerlands Vorst door den troonopvolger van een bevriend Ryk zal zeker alom in den lande met belangstelling en sympathie worden vernomen. Omtrent het bezoek van den Prins van Napels Dinsdag op het Loo, wordt nader be richt dat aan het diner de Kroonprins van Italië was gezeten tusschen H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes. Rechts van de Koningin was de Italiaan sche gezant, markies Spinoia, gezeten en links van de Koningin-Regentes generaal graaf Morna, terwyl tegenover den Prins van Napels kolonel Beserti zat. Geheel volgens het vastgestelde en reeds vermelde programma, heeft de prins van Napels gisteren een kykje in Rotterdam ge nomen en is op het bepaalde uur naar Brussel vertrokken. Op het perron bevond zich, be- keeren de geweldige ruimte oen kort handgeklap. „La!" Een duizendstemmige kreet van schrik steeg ten hemel opwel had de kunstenares de tweede trapéze op tyd gegrepen, maar op onverklaarbare wyze brak deze in tweeën en de artiste, nog in volle vaart, viel ver over het veiligheidsnet in de portièregang. Als eene vormelooze, bloedige vleeschmassa droeg men haar weg de eens zoo gevierde Paula Lagoutte Boven begon de muziek een vluggen galop voor het volgende nummer te spelen. „Hoplah, cousin!" Een clown buitelde over de borstwering der manége. Den volgenden dag vond men in het woud van Neuilly den mulat Ephraïm Duncan op gehangen. In een afscheidsbrief bekende liy dat hy de trapéze doorgezaagd en daardoor den dood der schoone kunstenares veroor zaakt had, omdat hy niet zou hebben kunnen verdragen dat zy een ander trouwde. De oude Lagoutte overleefde, evenals zyne vrouw, het verlies zyner dochter niet lang. Van de beide zoons heb ik niets gehoord. De oude beroemde kunstrijdersnaam Lagoutte is uitgestorven. halve zy, die er reeds dos middags by aan komst waren, de burgemeester, die mede heeft aangezeten aan den door den heer Hudig gegeven maaltyd. Evenals des middags was by het vertrek de toevloed van belangstellenden op het per ron van het Centraalstation zeer groot. Omtrent een vierledig jubilaoum schryft men uit Amsterdam, dd. 7 October, aan de „Haarl. Crt." Reeds in het begin van het jaar was het den parochianen van de kerk van den H. Antonius van Padua bekend geworden, dat de maand October eene maand van kerkelyke jubiloün zou zyn. Dan toch zou het twee en eene halve eeuw zyn geleden, dat de zonen van den H. Franciscus het huis genaamd „Het verloren Schaap" in de Joden-Breestraat verlieten, om zich voorgoed te vestigen in de huizen „Mozes en Aaron", sedert de kerk van dien naam. Met deze herinnering valt samen hot feit, dat de kerk vóór vyftig jaren door bisschop Van Wyckerslooth tot den H. dienst werd geconsacreerd. Ook zou in de Octobermaand pater Jacobus Johannes Burgmeyer den dag herdenken, waarop hy vyf en twintig jaren geleden als pastoor aan het hoofd der parochie van den PI. Antonius van Padua werd gesteld, terwyl het op dienzelfden dag juist vyftig jaren zou geleden zyn, dat de heer Burgmeyer Kot kleed aannam van den H. Franciscus. AÉn het zilveren priesterfeest zou zich dus het gouden jubilé als religieus paren. In Februari 11. vormde zich eene communie uit de geestelyken, verbonden aan de Rtrk van den H. Antonius („Mozes en Aaron'J en aan die van den H. Franciscus („Het Boompje"), uit een viertal leden van het kerkbestuur en uit een achttal dames, om den door allen hoog vereerden geestelyken herder zyner kudde, een stoffelijk blyk van belangstelling te kunnen aanbieden en een ieder in de ge legenheid te stellen daaraan deel te nemen, door zelfs de kleinste bijdragen aan te nemen. De hoogbejaarde - reeds 78-jarige pastoor pater Burgmeyer, heeft heden het voorrecht gehad zyn tweevuldig jubilé te mogen bele ven, bij de kerkelyke wyding van zyn feest zelf te mogen voorgaan en uit tailooze ge schenken en andere blyken van belangstel ling het te mogen ervaren, hoe ge.eid en gewaardeerd hy is. Een der meest vleiende dier bewijzen van waardeering is zeker wel geweest het ge schenk, een fraai gebeeldhouwde armstoel, hem door een comité uit de Israëlieten ver eerd, aan het hoofd van welk comité de com missaris van politie der 2de sectie, mr. Ed. S. Van Raalte, zich had gesteld. Het geschenk der Israëlieten is eene hulde aan de godsdienstige verdraagzaamheid, de hulpvaardigheid en liefdadigheid, door pastoor Burgmeyer steeds 'ten opzichte der Joden in zyne omgeving aan den dag gelegd. Hedenmorgen te halfnegen droeg de jubilaris zelf de Hoogmis in de feestelijk met groen en bloemen, vlaggen en schilden getooide kerk op, by welke gelegenheid door het vermaarde zangkoor, onder leiding van den heer B Zweers en met medewerking van den heer J. Rogmans, de „Missa Solemnis" van Beethoven werd uitgevoerd. Het orgel werd bespeeld door den heer Jos. Verheyen. De kerk was stampvol. Na afloop van den kerkdienst was er receptie ten huize van den jubilaris, waar hem aller eerst het geschenk dor parochianen, mot eene toespraak van den president der feestcommissie, den heer L. Van Ogtrop, aangeboden werd. Het geschenk bestaat in vier geschilderde kerkramen, die in de zy wanden van het schip der kerk geplaatst zullen worden. Ieder raam heeft eene hoogte van 8.5 en een breedte van 4 meter. Het is dus wei een zeer kostbaar geschenk. Niet de ramen zelf, welke nog niet gereed zyn, maar de teekeningen er van,

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1