TE HUUR: MEUBELEN. AALMARKT lfi. KEEREWEER, Mil n°. 9702. Donderdag October. A0. 1331. ,Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Burgerlijke Stand. Vervolg der Adverteutiën. ƒ2.25 BDNGBHER li tlaais ƒ8.-. Hoogst belangrijk. Historisch, bijzonder Letterkundige waarde, belangwekkend en on derhoudend. OP „VREEWIJK." TË~HDUR BEVRAAGD: Jacobs Teerzeep, VERGUNNING. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loulen per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—G regels ƒ1.05. Iedere regel nj@er f0.17$. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekond. Gemengd N ieu ws. De hulparbeider L. van het Cen- traalspoor te 's-Gravenhage had de onvoor zichtigheid in zyn schafttijd te gaan zitten op de treeplank van een voor vertrek gereed- staanden trein. Toen deze zich in beweging zette en L. er wilde afspringen, viel hp en kwam een der beenen onder de wielen. Het been is hem eerst tot de knie en later tot aan de heup afgezet. Tot verbetering van een vroe ger bericht, dat te Gouda plotseling was over leden mej. Van den Bosch, echtgenoote van een christelijk onderwijzer, enz., deelt men mede dat bedoelde dame de echtgenoote was van den heer G. Bos, voorganger bij de Chr.-Herv. gemeente te Woerden, vroeger onderwijzer te Lopik. Zy zou niet naar huis terugkeeren, maar verder doorgaan naar Schoonhoven. Te Rotterdam is gisteravond omstreeks 8 uren met gebroken schedel, ster vende in hot Ziekenhuis gebracht de 68-jarige Elizabeth Den Ouden, die, door oene duizeling overvallen, met een ketel kokend water en theestoof van de trap harer woning aan de Peperstraat viel. De officier van justitie by de arrondissements-reclitbank te Heerenveen heeft eone vervolging ingesteld tegen G. A. Zwart, handelaar in ijzerwaren te Gorredyk, wegens het plaatsen van de volgende advertentie in „De Klok", het orgaan der Volkspartij in de districten Schoterland en Wolvega: „Stroopers 1 „Wij hebben steeds in voorraad éénloops achterlaadgeweren kal. 12 voor slechts f 9. Onbreekbaar haren strikkendraad. G. A. ZWART, Gorredyk." Den löden dezer zal deze zaak voor de rechtbank behandeld worden, de eerste zaak van hare soort in Nederland. Mr. P. J. Troel stra, advocaat-procureur te Leeuwarden, zal als verdediger van den beklaagde optreden. Vrijdag -middag werd de sein- wachtster, vrouw Mattenmaker, te Olst, door den trein overreden en was terstond een lyk. Zij zag een harer kinderen uit- het huis komen, vreesde dat hot onder den trein zou raken en waagde het daarom voor den naderenden trein dwars over den weg te loopen. Haar man blijft met drie onverzorgde kleinen achter. Eene Hollandsche vrouw, Maria H., geb. Vreeswijk, word dezer dagen voor den politie-rechter in Noord-Londen gedaagd, om zich te verantwoorden wegens het ver onachtzamen van twee kinderen. De voreeni- ging ter bescherming van kinderen had zich de zaak aangetrokken en vervolgde de be schuldigde. De kinderen liepen altijd verwaar loosd op straat en schenen den hongerdood Dabjj. Verscheidene malen was opgemerkt, dat ze naar de vuilnisbakken gingen, waaruit ze stukken haring haalden en opaten. Als de buren den katten of honden een been toewier pen, had men gezien, dat de kinderen de beenderen weghaalden en afkloven. Het huis, waar vrouw H. woonde, was zeer vervuild. Het oudste kind (4 jaren) woog slechts 22'/o en het jongste (2 jaren) 16'/, Engelsche pon den. In acht dagen tyds hadden ze respec- tievoljjk 61/, en 4ponden in gewicht ge wonnen. Toen de inspecteurs van genoemde vereeniging, door eenige buren gowaarschuwd, naar het huis gingen, vonden ze het jongste kind byna naakt op een bed, bestaande uit stukjes onreine vloerkleeden. Hot oudste kind was eveneens zeer verwaarloosd en leed aan het hoofdje. In het vertrok, waarin ze waren, heerschte eene afschuwelijke lucht. Het ver hoor werd verdaagd en vrouw H. moest een borg van 20 pd. st. geven, dat ze opnieuw zou verschijnen. Daar ze dezen niet geven kon, werd zy in hechtenis genomen. De kin deren in quaestie zjjn die van den broeder der vrouw, die te Amsterdam woonachtig isj Een hevige brand heeft te Lon den gewoed. Door eene onbekende oorzaak zyn de werven en pakhuizen van Mark Brown, in Torleystreet, geheel afgebrand. In 't eerst waren er hoegenaamd geene vlammen te be speuren, maar een zware zwarte rook steeg in dikke kolommen op, ten gevolge van de grooto hoeveelheden talk, thee en andere pro ducten, die in de pakhuizen aan het smeulen waren. Tal van stoomspuiten kwamen van alle zyden opdagen en overgoten den brand met zulk eene massa water, dat de brandweer mannen tot aan de knieën in 't water stonden. Even na één uur des nachts barstte er eene vuurzuil uit het dak en verlichtte half Londen. Toen begon het vuur eerst in al zijne hevig heid te woeden en het kostte ongelooflijke moeite de uitbreiding van den brand tegen to houden. Te 3 uren stortte het groote pak huis in, weldra door de andere gevolgd. Eerst bij het aanbreken van den dag kon de eerste spuit huiswaarts keeren, maar het zal waar schijnlijk eenige dagen duren, voordat het vuur geheel is uitgedoofd. Men meent te weten dat alles verzekerd was. Bij Monte-Carlo heoft een spoor wogongeluk plaats gevonden. Een van Nizza komende trein liep door eene onbekende oor zaak uit het spoor. De stoker werd langs de rails geslingerd en ontving ernstige hoofd wonden; vele andere personen werden in meerdere of mindere mate. gewond. Do trei nen, die met duizenden Garibaldianen uit Italié kwamen, moesten by de plaats des onheils stoppen en de reizigers moesten in een an deren trein overstappen. Uit Weenen wordt aan de Lon- densc-he bladen gemeld dat eene poging is gedaan, om het bisschoppelijk paleis te Triést in de lucht te doen vliegen. De portier van het gebouw bemerkte op 4 dezer een rookend voorwerp, in de vestibule liggend, en zag bij nader onderzoek dat daar eene bom lag, met eene brandende lont. Hy trapte onmiddellijk de lont uit en voorkwam daardoor bijtijds eene ontploffing. De daders zyn der politie nog niet in handen gevallen. INGEZONDEN. Het volgende kan dienen als voorbeeld, welke goede zaken sommige brutale lieden maken. Sinds eenigen tyd vertoont zich op de om liggende dorpen een oude zeeman, tamelijk goed gekleed; een tintje haveloosheid heeft hjj echter zichzelven gegeven door de borst te ontblooten. Volgens zijne eigen woorden is hy door wangedrag ontslagen uit het „Prins-Hendrik- gesticht" te Egmond aan Zee. De bekende platen„dat is van jouw geld 1" en „achvader niet meer", op een bord, een vers, waarin de gevolgen van het drankmisbruik worden voor gesteld, ten verkoop, en meteen daarby op gedreund, vormen zjjne attributen. Die man ontmoette ik in de tram van Katwijk aan Zee naar Leiden, bezig de opbrengst van dion dag te tellen. Hy vloekte en raasde dat hy zyn brood niet mocht verdienen, daar do politie hem zulks belette, en toch was hetgeen hij dien dag had ontvangen, moer dan menig werk man, die een geheelen dag hard werkt, verdient. Die opbrengst was ƒ2.60. Behoorlijk ging dio man na afgeloopen dag taak per tram terug naar Leiden. Een medereiziger, die de opmerking maakte, dat zijn dag goed beloond was, werd terstond door hem gepresenteerd, kortjan tusschen zjjne ribben te stooten, daar het hem volstrekt niet aanging. A. B. Mijnheer de Redacteur! Als er vroeger geklaagd werd over do vor- lichting van de singels, zeide ik altjjd dat zy, voor zooverre Leiderdorp betrof, niets te wenschen overliet. De lantaarns gaven goed en helder licht, zy werden geregeld opge stoken en brandden gewoonlijk tot elf uren of halftwaalf, en de glazen en ruiten werden ook goed schoongemaakt. Het spijt my, dat ik dat van de tegen woordige verlichting niet kan zeggendie laat veel te wenschen over. Het licht is rood en dof en doet denken aan de lantaarns van vroegere jaren, welke meer bestemd schenen te zyn de duisternis te doen uitkomen, dan licht te verspreiden. Of dit nu komt, omdat er oene mindere soort olie wordt gebruikt dan vroeger, öfdat de glazen en ruiten niet worden schoonge maakt, laat ik in 't middenzooveel is zeker, dat de verlichting tegenwoordig in één woord slecht is. Hierbij komt nog, dat er lantaarns zijn, welke dikwijls to 10 uren of lialfelf reeds uit gaan en in de voorgaande week was er één reeds om halftien uit; alleen voor hot huis van den veldwachter maakt de lantaarn eone uitzondering Leiderdorp, 6 October 1891. P. ZOETERWOUDE. Geboren: Pttronclla, dr. van H. J. Dieben en J. C. De Hortogli. Gehuwd: O. Klaaason, wednr. van G. Van Marip» 34 j. en M. Erore, Jd. 85 j. Overleden: H. J. J. Petera d. 26 j. J. Burger, wednr. van S. v. d. Post en A. Lefober, 85 j. ALFEN. B o vallen: G. v. d. Akltor geb. Do Regt, Z. S. M. Sehellingerhout geb. Dikken, Z. Gehuwd: J. Bergli en A. Elderbiook. AARLANDERVEEN. Overleden: H. Groeneveld» echtgen. van J. Taama, 87 j. A. Van Schalkwijk, wed. A. Hoffman, 77 j. BODEGRWE. Bevallen: W. v. d. Kieft geb. Kamerman, Z. J. VaD Donk geb. Both, Z. Overlodon: H. Meerloo, 2 tn. BOSKOOP. Bevallen: M. Wel'or geb. Raven-» z was ij, Z. M. Kromhout geb. Van Nes, Z. Overleden: J. Post geb. Felix, 66 j. OUDSHOORN. Bevallen: J. Voorby gob. Ouds hoorn, D. D. Boer geb. De Jong, Z. HILLEGOM. Geboren: Johauna Jacoba, d. van Hendrik Mink en Johanna Jaeoba Van Egmond. Ovorloden: Johanna Elieabeth Lubbert, 5 m. Elizabeth Anna Terpoorten, 46 j-, cclitg. van Hen-, drik Kruijdenbc-rg. Clara v. d. Ploeg, 4 m. NOORDVIJK. Gehuwd: P. De Ridder, 26 j. en H Van Kampen, 24 j. Geboren: Catbar.'na, d. van J. Van Rooiion. on H. C. Smit. Overleden: M. v. d. Bent, 66 j., wednr. van J. Plug, m. van J. C. v. d. Deijl. Voor slerlits ƒ5.25 in plaats ƒ9.- ruimen wo op het restant van het beroemd werk HII1VGEK£K, Brie prccken on.lcr Loden-ijk XV. lste DeelEone preek aan het Hof, 2de DeelEene preek in de stad, 3de DeelEene prook in de Woestijn. Elk, die belang stelt in LITERATUUR en WETENSCHAP, LETTERKUNDE en CRITIEK, zal en kan nu dit beroemde boek, dat vroeger ƒ9.— kostte en bjjna niet meer te krjjgen was, zich voor den spotprijs van slechts 2.25 de 3 groote Doelen aanschaffen, enkele exem plaren in drio Prachtbanden voor ƒ3.25 tijde lijk zoolang de geringe voorraad er is tegen Postwissel, franco. Er bjj te vermelden „BUN- GENER", bij Gebr. COIIEX, Magazijnen van Goedkoops Boeken, te Arnhem en te Nijmegen. 6531 27 ZEITTIZSIESrtf' met TXJIWE33XT 1 bevattende 4 Kamers, Keuken, Kelderf 275.— 'sjaars. 3 5 Dienstbodokamer, 3 Kabin., Kelder. 500.— 2 Bovenw., bev. 3 „2 Zolderkamers, 1 2G0. 7 R 9 1 9^0 jj o n n x ÓOKJ. 2 Benedenw., 3 Dienstbodekamer,210.— tl n 3 200. Alle huizen zjjn mot Duinwater en van vele gerieflijkheden voorzien. Inlichtingen geeft do Architect W. KOK, Pioterskerkgracht 16. 5290 30 FABRIEK EN MAGAZIJN VAN Stoffeeren van Stoelen, Canapé's en Springveerenmatrassen. Reparaties spoedig en net. Transport van Inboedels. Lage Prijzen. 1435 26 Antiquiteiten Anni 1688. De Plafonds en Behangsels in hot Huis Kromme Nieuwe Gracht F 80 zjjn TE HOOP en te bevragen by P. G. GERLINGS, Trans No. 3, te Utrecht. 6529 6 een BOVENHUIS, bevattende zes a zeven Kamers, voorzien van Waterleiding, tegen 1 December. Huurprijs ƒ300. - Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 6528. 6 aanbevolen tegen huiduitslag, dauw- norm, hoofdzeer enz. Per stuk 20 Cts. JACOB Co., Amsterdam. Agent voor Leiden3517 9 JAN HIJS Az. Wegens ongesteldheid ter overneming aan geboden: een Café met Biljart, tegen bil lijken prijs. Te bevragen N. W. Buitensingel No. 9, te 's-Gravenhage. 6465 7

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5