stembriefjes, ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal inliet hoofdkiesdistrict Den Hel,der, op Dinsdag 13 October a. s. en, in geval van herstemming, op Dinsdag '27 October daaraanvolgende in te leveren, zullen geopend worden onderscheiden lijk op Donderdag 15 en 29 October daaraan volgende. Blijkens de thans verschenen gerechte lijke statistiek over 1890 zjjn in dat jaar in ons land door de gezamenlijke rechtbanken in het geheel 902 personen in staat van fail lissement of kennelijk onvermogen verklaard, dat is 19 meer dan het jaar te voren. Van de failliet-verklaarden waren 846 bijzondere personen, 34 vennootschappen onder eene firma en 1 naamlooze vennootschap; 21 personen werden bovendien in staat van kennelijk on vermogen verklaard, of 7 minder dan het jaar te voren. Onder de gefailleerden komen voor: de kruideniers en winkeliers voor 13 pet.; de kooplieden en fabrikanten in manu facturen 13 pet.; de koffiehuishouders enz. voor 9 pet.; de timmerlieden enz. elk voor 5 pet.de broodbakkers enz. voor 7 pet.de schoen- en laarzenmakers en de grofsmeden enz. elk voor 3 pet.de galanteriehandelaren, de kleedermakers, de huis- en rijtuigschilders, de makelaars enz., do metselaars en lood gieters, de sigaren- en tabakshandelaren, de slagers en veeverkoopers, de aannemers enz. elk voor 2 pet.; de behangers, de boter- en kaasfabrikanten, de glas- en aardewerkver- koopers, de graan- en meelhandelaren, de kooplieden in turf, hout enz., de kooplieden en fabrikanten, de meubelmakers, de petten en hoedenfabrikanten, elk voor 1 pet., de overige rubrieken voor minder dan 1 pet. Ter zake van bankbreuk werden 23 gefail leerden vervolgd. Van de faillissementen, in 1890 geopend, werden 568 uitgesproken op eigen aangifte, 330 op aangifte van schull- eischers en 4 op vordering van het O. M., te zamen 17 minder dan in het vorig jaar. Op 1 Januari 1890 was een getal van 1832 faillissementen en van 52 insolvent-verkla- ringen, en in het geheele jaar een getal van 2714 faillissementen en 72 insolvent-verkla- ringen aanhangig, waarvan werden afgedaan 919 of 8 meer dan het vorig jaar en wel 333 door accoord, 547 door vereffening dor betrekkelijke boedels en 29 op andere wijze. Onafgedaan bleven 1867 faillissementen en insolvent-verklaringen of 18 minder dan het jaar te voren. De jury ter booordeeling van de ver leden jaar uitgeschreven prijsvraag over paar denfokkerij heeft, in Utrecht vergaderd, uit spraak gedaan en de antwoorden van de heeren Quadekker, paardenarts te Breda, Van Leeu wen, Rijksveearts te Leiderdorp, en Van Bijle- velt, te Rilland-Bath, elk een prjjs toegekend van f 200. In den ouderdom van 89 jaren is te 's-Hage overleden de heer J. H. C. Hartmann, oud-leeraar aan het gymnasium aldaar. Naar men verneemt, zijn vanwege het departement van waterstaat aan de ambte naren van den waterstaat opgaven gevraagd van de personen, in dienst van het rjjk werk zaam als arbeider, die onder zekere voorwaar den, waarbij kennis van lezen en schrijven ge&ischt wordt, in aanmerking zouden kunnen komen om het kiesrecht uit te oefenen. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, is voor de leoning, groot 6,000,000, ten behoeve der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen slechts een gering bedrag in geschreven. De heeren Ribbink en Van Bork, con cessionarissen voor de telephoon te Leeu warden, hebben den abonnementsprijs, welke per aansluiting overeenkomstig de concessie voorwaarden 35 bedroeg, verlaagd tot 25. Aldus meldden enkele bladen, doch de „Midd. Crt." deelt nu mede dat het bericht geheel en al uit de lucht gegrepen is. Het stoomschip „Gelderland" vertrok 6 Oct. van Batavia naar Rotterdamde „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, ver trok 6 Oct. van Perim; de „Prins Willem 1" vertrok 4 Oct. van Paramaribo naar Amster dam de „Prins Willem III" arriveerde 5 Oct. van Amsterdam te Paramaribo; de „Zaandam" arriveerde 5 Oct. van Rotterdam te Baltimore de „Dubbeldam," van Nieuw-York naar Am sterdam, passeerde 7 Oct. Prawlepoint; de „Kaiser," van Rotterdam naar Oost-Afrika, passeerde 6 Oct. Suez; de „Prins Hendrik" vertrok 7 Oct. van Batavia naar Amsterdam de „Utrecht," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 6 Oct. te Southamptondo „Wer kendam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 7 Oct. Lizard. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op 8 en die van don minister van koloniën o.p 9 dezer zullen niet gehouden worden. - Bij koninklijk besluit zijn, met ingang van 1 Nov. 1891, benoemd tot Ejjkslandbouw- leeraren H. D. S. Hasselman, to Zoelen, en P. Yan Hoek, te 's-Hertogenbesch. Benoemd >G. A. Nauta, te Leeuwarden, tot leeraar aan de Rijks Hoogero Burgerschool te Warffum. De heer jhr. C. Rappard, scheepsbouwkun dig ingenieur, met ingang van 1 Nov. a. s., benoemd tot adspirant-ingenieur der marine. Met ingang van 16 dezer is benoemd tot directeur van het telegraafkantoor en brieven gaarder te Ridderkerk, D. Lokker, thans tele grafist te Rotterdam. Benoemd bij het wapen der artillerie, tot eersten luit. de tweede luit. G. De Groot, van het wapen, op non-activiteit; bij het2deregt. veld-art., tot eer6ten luit., de tweede luit. P. J. H. Joosten, van het corpsbij het 2de regt. vesting-art., tot majoor, de kapitein J. J. Schluiter, van den staf van het wapen, toe gevoegd aan den commandant der bereden artillerie; bjj het 3de regt. vesting-art., tot kapitein, de eerste luit.-adj. C. Hoekwater, van het corps rijdende artillerie. Pensioen verleend aanjhr. mr. K. A. Godin De Beaufort, minister van financiën, ƒ3334; G. Van Smirren, commies 1ste klasse bjj 's Rijks belastingen, ƒ368; F. G. Bouwens, idem, 415. Gemengd Nieuws, Het lyk van den man, die in den Zoeterwoudschen singel alhier sprong, is naar het drenkelingenhuisje overgebracht. Bedoelde persoon, tot dusverre nog onbe kend, was ongeveer 60 jaar oud, middelmatig groot, had blauwe oogen, grijs haar, ovaal gezicht en was gekleed in zwarte jas, broek en vest, met 2 paar kousen, resp. van blauwe en zwarte kleur, blauwen borstrok, katoenen hemd, zwart zjjden pet en zwarte pantoffels, terwijl' hij een breukband droeg en gouden ringetjes in de ooren had. Op het lijk zijn gevonden een zilveren horloge, eene stalm tabaksdoos en een kleine microscoop. Inlichtingen omtrent den onbekende wor den verzocht aan het commissariaat van politie alhier. Overneming in andere dagbladen van dit signalement wordt gewenscht geacht en ver zocht. Van den schipper W. O.in de Weipoort te Zoeterwoude wonende, werd, toen hjj met eene schuit steenen in de buurt Gelderswoude lag, ontvreemd een vest met een zilveren cylir,der-horloge. Gisteravond gleed een der paar den van een hofrijtuig, dat den prins van Napels volgde naar de soirée bij den Engel- schen gezant te 's-Hage en waarin de adjudant jhr. Van de Poll gezeten was, ter hoogte van de Nieuwstraat op de tramrails uit en viel. Do boom van het rijtuig brak, zoodat de paar den afgespannen moesten worden. De adjudant vervolgde zijn weg te voet. Gisteravond is van den trein der Staatsspoorwegen, welke de leden van het Fransche Operagezelschap uit Amsterdam naar Den Haag vervoerde, een waggon in brand geraakt, kort nadat de trein de hoofdstad verlaten had. Ten gevolge van bet daardoor veroorzaakt oponthoud zijn de artisten eerst laat in den nacht in hunne woonplaats teruggekomen. Zekere Aug. Gelissen, oud 19 jaar, zoon van een landbouwer te Douver Genhout, bij Beek (L.), had Vrijdag het ongeluk uit een pereboom te vallen. Zonder meer tot be wustzijn te komen, is hij gisteren aan de gevolgen overleden. Zondagmorgen, terwijl de weduwe M. P., te Roggel, naar de kerk was, heelt een tot hiertoe onbekende dief, door middel van braak, uit hare woning ontvreemd eeno som van ongeveer 260 aan Duitscli en Nederlandsch geld. To Groningen is Dinsdag-morgen uit het ScVuitendiep opgehaald het lijk van eene 37-*rrige naaister, die sedert 28 Septem ber werd vermist. De arrondissements-rechtbank te Maastricht veroordeelde gisteren Martinus Hubertus Kuipers en Jan Mathijs Ariaans, beiden gedetineerd, ter zake van mishande ling met voorbedachten rado, welke den dood ten gevolge heeft gehad van hunnen broe der en oom Hubertus Willem Kuipers, den eersten tot 4 jaren en den tweeden tot 1 jaar gevangenisstraf, met vermindering van den tjjd, die beklaagden in voorarrest heb ben doorgebracht. Zooals men weet, werd de mishandeling gepleegd ter wille eener betwistbare schuld van drie gulden. De boerderij van den heer S. Smidt, te Oosterwijtwerd, is, waarschijnlijk ten ge volge van hooibroeiing, afgebrand. Alleen het huisraad heeft men kunnen redden; overigens werd alles, koren, hooi, rijtuigen, gereedschap pen enz. door het vuur verteerd. Ook een paard en 3 varkens verbrandden. Op bevel der rechtbank te Roer- mond werd Maandag te Wessern op het raad huis door de marechaussees in beslag genomen het proces-verbaal der ingeleverde stembiljetten op 21 Juli. De instructie duurt voort. Te 's-Bosch is woder een soldaat aan typheuze koortsen bezweken. Dit is de achtste doode aan deze ziekte. Uit Simpelveld wordt aan de „N. R. C." gemeldAlhier wordt gesproken van een tekort in de gemeentekas van 1100. De gemeente-ontvanger moet reeds geschorst zijn. Er bestaat eene borgstelling van 700. Door de werkstaking der voer - lieden en kaai-arbeiders te Wapping (Londen) staat het geheele werk aldaar stil. De patroons willen niet toegeven. De werkstaking is ont staan door het aandringen der patroons om een vast personeel te hebben tegen dertig shillings per week en per man, in plaats van losse werklieden, die van dag tot dag worden aangenomen tegen 31'/j shillings per week. Tot deze werkstaking was reeds Donder dag jl. op eene vergadering van werklieden in St.-Augustins Hall besloten. Toen de werkstaking bekend werd, werden onder geleide der politie 200 werklieden, niet- leden der Union, naar de Carronwerf gebracht. Daarover vooral ontstond in den omtrek groote gisting. De eigenaar van de Hermitagewerf vroeg aan de matrozen en stokers om mede te helpen lossen. Dit verzoek werd echter van de hand gewezen en de meesten verlieten daarop de werf, zoodat slechts elf werklieden overbleven. De voerlieden, die door andere firma's ter hulp werden gezonden, keerden allen terug met leege karren. Toen later 12 werklieden door 4 politie agenten werden begeleid naar de Carronwerf, wierp het volk met steenen. Eene sterke politiemacht nam daarna de belhamels in hechtenis. Geduld-oefening. - Vrouw: „Zou 't niet goed voor mijn man wezen, dokter, als hjj een voetbad nam?" Dokter: „O ja; je kunt hem wel een voet bad geven." Vrouw: „Dunkt u niet, dat het goed was, als ik er een scheutje azijn in deed Dokter: „Kan geen kwaad." Vrouw: „En een weinig asch?" Dokter: „Is ook niet slecht." Vrouw: „Ik heb wel eens gehoord dat een handje vol zout Dokter: „Ga gerust je gang; baathet niet- 't schaadt niet." Vrouw: „En hoeveel water moetik nemen, dokter?" Dokter (tot het uiterste gebracht): „Tot zijn mond, want anders verdrinkt hij." buitenland. IluitHebluud. Blijkens een gisteren medegedeeld tele gram, is Karei I, koning van Wurtemberg, Dinsdag-morgen overleden. Het is bekend dat de 68-jarige koning reeds langen tjjd onge steld was en in de laatste dagen was de toestand zoozeer verergerd, dat de doctoren, die eene voortdurende verzwakking waarna men, het einde met rassche schreden zagen naderen. Hij werd in 1823 geboren en trad in 1846 in het huwelijk met de grootvorstin Olga Nicolajewna. In 1864 volgde hjj zjjn vader op als koning van Wurtemberg en trad na den oorlog van 1870 tot het nieuwe Duitsche rjjk toe. Onder zijne regeering werden ver schillende noodzakelijke hervormingen, o. a. in het strafrecht, tot stand gebracht. In 1881 moest hij de belastingen verhoogen en nieuwe daarbij instellen, om te gemoet te komen aan de onkosten van een al te snel uitgebreid spoorwegnet. In 1889 daarentegen stegen de inkomsten van het rjjk zoozeer, dat de be lastingen weder verlaagd konden worden. Hij was commandant van het zesde Rus- sischo dragonderregiment van het zestiende Oostenrijksche huzarenregiment. Het feest zijner vjjf-on-twintigjarige regee ring werd in 1889 met zeer veel luister gevierd. Koning Karei is kinderloos gestorven en wordt opgevolgd door zjjn achterneef prins Wilhelm. Deze huwde in 1877 met prinses Marie van Waldeck en na haren dood in 1886 met prinses Charlotte van Schaumburg-Lippe. Uit het eerste huwelijk heeft hjj eene dochter, prinses Pauline. In het residentieslot te Stuttgart had gis termiddag onder leiding van koning Wilhelm II een ministerraad plaats. De geheele stad is in rouw. Vele rouw versieringen zjjn aan gebracht. De bijzetting van het stoffelijk overschot des konings zal volgens de „Schwab. Mer- kur" a. s. Vrijdag, dos ochtends om elf uren,, plaats hebben in de kapel van het oude slot te Stuttgart. Alvorens die plechtigheid ge schiedt, zal er een lijkdienst gehouden wor den in het residentieslot, waar morgen, Don derdag, het ljjk in gesloten kist wordt ten toongesteld. Groot-Britaunië. De heer W. H. Smith, eerste lord der schatkist en leader in het Lagerhuis, is gister namiddag op Walmer-Castle overleden. Hij was ook chef eenor groote boekhandelsfirma, welke zich tevens belastte met den verkoop van boeken aan .de spoorwegstations. Do jongste dochter van koningin Vic toria, prinses Beatrix, gemalin van prins Hendrik van Battenberg, schonk eergisteren te Londen het leven aan een zoon. Deze pasgeboren Battenberger is de 12de kleinzoon en het 34ste kleinkind van koningin Victoria. Gladstone en zijne vrouw zullen den winter in Italié doorbrengen; zij vertrekken in December naar Genua. Het Parlementslid de hertog van Ports mouth is aan eone beroerte gestorven. Spanje. De regeering heeft, door middel van de officieuze pers der hoofdstad, de Terklaring afgelegd, dat het gerucht, als zou Spanje tot het drievoudig verbond zijn toegetreden of eene verstandhouding te dien aanzien zijn bereikt, van allen grond is ontbloot. Rusland. Men verneemt uit St.-Petersburg, dat de regeering vrjj vervoer op de spoorwegen heeft toegestaan voor bewoners der noodlijdende districten, die zich in eene andere provincie willen vestigen en daartoe niet de noodige middelen bezitten. De Russische nieuwsbladen spreken met- verontwaardiging over de handelwijze der graanhandelaars, die hun voordeel zoeken bjj den heerschenden hongersnood, en hun voor raad graan, zooals zjj beweren, slechts aan de markt willen brengen, wanneer de prijs tot 2 roebel per pud gestegen zal zjjn. De czaar daarentegen doet al het moge lijke om het ondersteuningsfonds te vergrooten en heeft o. a. bepaald, dat de gebruikelijke hofbals dezen winter achterwege zullen blijven en het dus bespaarde geld in het fonds ge stort zal worden. De officiêele bladon in Finland bevatten dezer dagen eene keizerlijke ukase, welke weder eene schrede voorwaarts blijkt te zijn op den weg, welke tot eene volkomen gelijk stelling van Finland met de overige Russische provinciën zal kunnen leiden. De nieuwe bepalingen leggen onder meer den Finschen secretaris van staat den plicht op, alle wetsvoorstellen aan het oordeel der Russischo ministers to onderwerpen, terwijl voortaan alleen dan een staatsambt door Fin nen bekleed mag worden, wanneer zjj eene opvoeding aan eene hoogeschool hob'oen ge noten en de Russische taal volkomen mach tig zijn. Ainerilra. Een telegram uit Mexico aan de „Times" meldt dat 200 Duitscho kolonisten door In dianen in het Tulamago-district vermoord zijn. De Indianen zouden deze gruweldaad gepleegd hebben, wijl zjj vreesden dat de kolonisten hun grondgebied wilden bezetten. De Mexi- caansche regeering heeft reeds troepen ge zonden om de moordenaars te straffen. Telegrammen. LONDEN, 6 October. Het Engelsche stoom schip „tVolviston", van Bristol naar Nieuw- York, is bjj de kust van Newfoundland ge zonken. In eene der havens aan die kust werd ongeveer de helft der bemanning door een zeilschip geland. Omtrent het lot der overigen is nog niets bekend.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2