1^.9702. October. A0. 1091 igezs (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer beslaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 7 October. Feuilleton. De K 11 u s 11' ij d e 1* e s. LEIDSCÏÏ ÉlSê DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leider, per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommer^0.05. Aan de universiteit alhier is het candidaats- ■examen in de rechten afgelegd door den heer C. G. J. B. Henny; het doctoraal-examen in de rechtswetenschap door de heeren D. J. H. Haakman en J. Spoor. De Staatscourant van heden bevat het koninklyk besluit van 5 dezer, waarbij dr. M. J. De (toeje, hoogleeraar.1 de Rijks-universiteit alhier, benoemd wordt tot ridder in de orde van den Nederlandsclien Leeuw. Op de voorloopigo ljjst, waaruit Vrijdag avond a. s. eeno kouze zal gedaan worden tot het stellen van stn candidaat voor den gemeenteraad alhier, rijn door de „Vrijzinnige Kiesvereeniging" in siphabetische volgorde geplaatst de heeren J. Wilhelmy Damsté, dr. E. F. Van Dissel, C. Cloekoop en dr. D. E. Siegenbeek van Heukeiom. In de gisteren door ons gegeven be schrijving van het bronzen beeld, door oud leerlingen den hoogleevaar dr. M. J. De Goeje aangeboden, stond „ronden" foz, hetgeen „rooden" moest zijn Toen de jubilaris voor de verschillonde geschenken en gelukwenschen bedankte, die hem een bewijs waren van zooveler genegen heid, wees hjj er op dat hy velen niet onder zijn leerlingen kan tollenmutatis mutandis zag hjj daarin echter eene groote overeen- kc^pst met de leeuwin, die, zoo verhaalt de Arabische fabel, toon de telken jare met talrijk kroost gezegend wordende hazenmoeder haar het verwijt maakte dat zij slechts éénen welp en dat slechts eens per jaar ter wereld bracht, antwoordde: „Ja! maar een leeuw". Zoo ging het hem. Weinigen waren zijne leer lingen, maar die het waren, waren leeuwon in hunne soort. Hunne genegenheid en waar deering spoorden hem aan voort te arbeiden aan zijne levenstaak, welke hij ten dienste der Leidsche hoogescliool nog lang hoopte te dienen. De door de buren des avonds ontstoken illuminatie langs den Vliet had op het laatst veel last van den wind, welke al sterker en sterker word. In het begin maakte ze echter een good effect. Vele stadgenooten kwamen er heen om ze in oogenschouw to nemen. Dezer dagen zal hier ter stede eene 5.) Toon de ryderes haar nummer had vol bracht, naderde mevrouw Lagoutto den bezoeker. „Nu, mijnheer Loyal, z\j werkt goed, niet waar? Helaas was het goddelooze paard van avond niet zeogoed als anders." De directeur haalde de schouders op. „Ik moet u openhartig bekennen, mevrouw, dat de werkzaamheden van mejuffrouw Paula als schoolryderes mjj niet geheel bevredigen. Zij moge goed zijn voor een Duitschen pro vinciecircus, veor Parijs is haar nummer niets. Wjj hebben in het afgeloopen seizoen eene Alice Pezold, eene Emilie Loisset en Elvira Guerrra gehad, sterren van de eerste grootte, attracties, die Parjjs in verrukking brachten. Als daar nu een nummer succes zal hebben, dan moet het, zoo mogelijk, nog beter zijn dan dat der genoemde kunstenaressen. Me juffrouw uwe dochter heelt eene schoone figuur en verschijning, maar hare houding op het paard is niot onberispolijk en hare heer- schappij over het door haar bereden dier niet volkomen. Het dier is niet buigzaam genoog, Duitsche dame eenige voordrachten reci- tationen frei aus dem Gedachtniss komen houden. Het is mevrouw de barones Katharina Osten Sacken, die reeds te 's-Gravenhage en elders is opgetreden, ook met voorlezingen van Schiller's „Maria Stuart", Shakespeare's „Julius Ciisar" en Moreto's „Donna Diana." Na haar optreden in de residentie spraken de daar verschijnende bladen een gunstig oordeel uit en het „Vad." schreef 0. a. het volgende „Is 't het Haagsche publiek kwalyk te nemen dat het een beetje bang is voor een „recitations cyclus" van eene Duitsche dame? Zonder nu ook maar het minste kwaad van de Germaansche dames te willen zeggen, die over 't algemeen voortreffelijke huismoeders zjjn en nog tal van goede eigenschappen be zitten, haar talent van reciteeren en acteeren konden we maar zelden bewonderen, 't Was ons daarom eene verlichting in mevrouw de barones Osten Sacken, die gisteravond in „Diligentia" eene voordracht hield, eene reci- tatrice te leeren kennen, die zich gunstig onderscheidt van hare zusteren door eene minder gevoelvolle voordracht. Het benauwend aandoenlijke van de zoetig-lievige declamatie der Duitsche recitatrices is gelukkig vreerad aan mevr. Osten Sacken. Zjj spreekt gewoon en daarbij zeer duidelijk, toont nu en dan veel zeggingskracht en kan uitstekend ver schillende stemmen nabootsen. Mevrouw Osten Sacken, eene nog jonge Germaansche schoonheid, droeg 0. a. voor „Zlatorog", eene Alpensage van den Thiiringer Rudolf Baumbach. Vooral in de humoristische momenten en in de liefdes-tafereeltjes kwamen de talenten van mevrouw Osten Sacken het meest uit. Het publiek toonde zich zeer voldaan." Z. K. H. do kroonprins van Italic heeft gisteren aan do hem gedurende zjjn verblijf hier te lande toegevoegde adjudanten van Hi M. de Koningin, onderscheidingsteekenen van dc Kroon van Italië overhandigd, te weten aan den kolonel J. E. Simon het groot- officierskruis en aan den ritmeester jhr. W. F. H. Van de Poll het commandeurskruis dier orde. De prins is mot zjjn militair gevolg, do twee hem toegevoegde adjudanten en den Italiaanschen gezant, gisteravond te 6 uren voor de tweedo maal op „Het Loo" gekomen. Hij werd afgehaald door een adjudant en i den stalmeester, in een rijtuig met 4 paarden en voorrijder, en reed naar het slechts enkele meters verwijderde paleis. Aan den ingang werd hy door beide Koninginnen verwelkomd. gaat tegen do hand aan, wat een bewijs is voor de verkeerde aanvangsdressuur. Bij de changements verzet de schimmel zich zelfs tegen zwakke eischen en bewijst daardoor dat het geen volkomen doorgereden dier is. De dressuur moet in de practjjk op grondige kennis van het paard berusten, in de theorie op de juiste opvatting van do leer der liaute- école. Als gij eens Alice Pezeldkondetzien die buitengewone kalmte in het zadel, die schoone, veerkrachtige houding, die onberis- peljiko, delicate handWanneer zü op het paard zit, moet het (Jier loopen. Bij Guerra-" „Maar, mynheer Loyal'" viel mevrouw LagoiJtte, dio een gezicht had gekregen zoo rood als een kreeft, in de rede, „ik heb u mijne dochter niet voor Parjjs aangeboden, zij blijft bij ons, in do kleine Duitsche steden, waar zij altijd trekt. Ik geef toe dat zy niet voldoet aan uwe overdreven eischen. Maar geef haar een beter paard in plaats van dien ouden witten knol zjj behoeft zich voor Alice Pezold niet te schamen." Mevrouw Lagoutte maakte rechtsomkeert, want zjj zag, ondanks hare opgewondenheid, hoe eenige jongens voorbij de kas in den circus wilden sluipen, terwijl Loyal schijn baar onverschillig naar de komische reprises van den clown Cianchi keek, die zich heden De jonge Koningin zag er wederom zeer welvarend uit. Na de gebruikelijke voorstelling van de leden van het gevolg vereenigden Hare Majes teiten zich met don prins aan een diner. Aan den vorsteljjken disch zaten mede aan markies Spinola, generaal Morra, kolonel Broesti; ritmeester Malveon, kolonel Simon, jhr. Van de Poll en de gewone dienst van Hare Majesteit. De gasten droegon zwarten rok en witte das. De jonge Koningin toonde zich weder zeer lieftallig en gaf blijk van Haren zeer ontwik kelden geest. Onmiddellijk na het diner vertrok Z. K. H. naar Den Haag, alwaar hy te 10 uren 35 m. aankwam, zich direct begevende naar de wo ning van don Britschen gezant, sir Horace Rumbold, die ter eere van Z. K. H. eene luisterrijke soirée gaf. De hooge gast werd aan den ingang ont vangen door don Engelschen gezant en het personeel der Britsche legatie en verscheen in de schitterend verlichte salons te midden van een 150-tal genoodigden saamgebracht uit de diplomatieke, staatkundige, ambtelijke, de hof-, kunst- en wetenschappelijke kringen der residentie. Tot de bezoekers dezer schitterende party behoorden 0. a. do minister van buitenlandsche zakende oud voorzitter der Tweede Kamer, jh. Beelaerts, de staatsraden Rochusscn en graaf Van Zuylen, do afgetreden minister Mackay, de generaal Verspyck, de Commis saris van H. H., de burgemeester mr. Roest, de met verlof aanwezige gezant te Parys, jyr. De Stuers, de minister-resident jhr. v. d. Staal, de kunstschilder Mesdag, de attachés by ons corps diplomatique. De Italiaansche gezant stelde verschillende hooggeplaatste staatsdienaren aan den kroon prins voor. Z. K. H. keerde te middernacht huiswaarts. Het zeer geanimeerde bal, gehouden in eene geheel met eene ryke verzameling tro pische gewassen, verlicht door honderden waskaarsen, versierde zaal werd tot 2 uren na middernacht voortgezet. Heden te 11 uren déjeuneerde de Troon opvolger ten huize van den Italiaanschen gezant. Vergezeld van den markies Spinola en markies Malespina vertrok hy per Holl. spoor van 12 u. 38 m. naar Dolft, gelyk- tydig nu voorgoed de residentie verlatende. Te 12 u. 49 m. in de oude Prinsenstad aangekomen, bezocht Z. K." H. het huis, waar j Willem de Zwyger door het moordend lood 1 onder de oogen van den Paryschen direc teur de grootste moeite gaf. Maar deze verbeidde ongeduldig het tweede optreden van Paula, hare gymnastische werk zaamheden, waarvan hij zoo veel had gehoord. En toen Paula, deze verblindende verschij ning, in de manége verscheen en langs de touwladder naar de trapéze opsteeg, ontsnapte aan do witte tanden van Loyal een kort, zacht gesis, wat by hem zooveel wilde zeg gen alsnu komt het 1 Paula begon haren „arbeid" aan de vlie gende trapéze. Allo kunststukken werden kort, correet en buitengewoon zeker uitgevoerd. School-Lagoutte 1 En loen zy daarna aan een kaoetsjoek-prop met de tanden aan de trapeze hing en haar lichaam met razende snelheid liet omwentelen, zeodat de witte blouse zich met het roode tricot vermengde en men niets anders zag dan eene enkele glinsterende schyf, toen brak de bijvalsstorm los, wolken zelfs de heer Loyal hielp versterken. Paula Lagoutte had evenwel nóg een kunststuk te vertoonen. Na korten tyd hing zy met de knieën vry in de trapéze en door mat eenige malen de groote ruimte. Dan klapte zy kort in de handen. „La!" PRIJS DER ADVERTENTIËN: Vin 16 regel® ƒ1.01. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.10 berekend. viel, en vervolgens den Koninklyken graf kelder in de Nieuwe Kerk. Met don trein van 1 u. 47 m. vervolgde hij zyn reistocht naar Rotterdam, alwaar Z. K. H. met gevolg, na een rytoer door de stad en een bezoek aan eenige handelsin richtingen en een vaartochtje op de Maas, zal dineeren ten huize van den Italiaanschen consul, den heer Hudig. Het vertrok naar Brussel is vastgesteld te 6 u. 24 m. Markies Spinola en het personeel der legatie doen Z. K. H. uitgeleide lot Ro- zendaal, vanwaar de gezant nog hedenavond in Den Haag terugkeert. Benoemd is tot hoofd der school te Nieuw-Lekkerland de heer A. J. D. Bakkes, hoofd der school te Woubruggo; tot onder- wyzeres te Haarlemmermeer mej. A.. Van den Pauwert, te Hoogvliet. Arasterdam, 6 Oct. Uitslag examen gym nastiek. Geëxameerd 11 candidatengeslaagd de heerenP. M. Van dor Breemer, Gouda J. C. Man, AalsmeerC. Maars, Berkhout J. G. Kramer van Amsterdam. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zyn benoemd tot rapporteurs over de hierna te noemen hoofdstukken der Staatsbegrooting voor 1892, als: Hoofdstuk VI (marino) de heeren Goekoop, Smit, Geertsema, Seret en GuyotHoofdstuk VIIB (financiën) de heeren Rutgers, Farncombe Sanders, Koyaards v. d. Ham, Zylma en Van AlphenHoofdstuk VIII (oorlog en de vestingbegrooting) de heeren Michiels Van Verduynen, Smeenge, Van Vly- mon, Seret en Hintzen. De heer mr. Tonckens, gouvernements secretaris in Suriname, thans met verlof hier te lande, meldt aan het „Vad.", dat het be richt, in dat blad geplaatst, als zou hy niet naar West-Indië terugkeeren, onjuist is. Te Haarlem is overleden de heer J. L. Van der Moer, van 1861 tot 1887 notaris te Haarlemmermeer. Hy bereikte den leeftyd van ruim 64 jaren. De begrafenis van ds. Moll te 's-Graven- hago zal Donderdag-morgen om lialftwaalf op Eik-en-Duinen plaats hebben. Naar het „Vad." verneemt, zal do heer Desuiten in Den Haag in het Casino operette- voorstellingen geven. Tot heden zyn door don rector-magni- ficus der universiteit te Amstordam voor het eerst ingeschrevenvoor rechtsgeleerdheid 25, voor godgeleerdheid 28, voor geneeskunde 55, voor wis- en natuurkunde 21 on voor letteren 3, te zamen 132 studenten. I By koninklyk besluit is bepaald dat d Een kreet van ontzetting ging door de menigte. De kunstryderes had de trapéze verlaten, in de lucht een saltomortale ge maakt en was op de tweedo trapéze mot de handen aangekomen, vanwaar zy langs het touw, dat de neger vasthield, naar bene den gleed. Nu achtte de heer Loyal het oogenblik ge komen, om mevrouw Lagoutte op te zoeken, die hij met complimenten ovorstelpte. En toen Lagoutte zich by hen voegde, was hy vol geestdrift en riep „Daar op moeten wy na de voorstelling eenige flessclien den hals breken; het nummer is prachtig, sensatiewekkend, zeg ik u!" Frederik Lagoutte was geen vyand van een goed glas wyn, als anderen het betaalden. Na een uur zat men in het wynkamertje van het hotel „De gouden Ster." Vat zy daar verhandelden moest zeer, zeer gewichtig zyn, want alle drie zetten een zeer ernstig gezicht. Loyal sprak liet echtpaar Lagoutte zeer vertrouwelyk toe. „En ik zeg je nogmaals, Lagoutte, alleen op deze wyze kan je nog je geluk maken- Vat is met do geheele kunstrydery te ver dienen, als zy in een reizenden circus wordt uitgeoefend Wordl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1