N°.S700. Dinsdag 0 October. A". 1331, feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 5 October. LEID PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenƒ1.10. Franco per post1.40. Afzonder]öke Nommerfl0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het inoasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieelo Kennisgevingen. Patcntbladen. De Burgemeester, Hoofd van het Bestuur der ge meente Leiden, brengt ter kennis van de belangheb benden, dat do Patentbladen voordo gepatenteerden, wonende in "Wijk VI, over het dienstjaar 1891/92, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn op Maandag 5, Dinsdag 6, Woensdag 7 en Donderdag 8 Oot. a. s., telkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde Patentblad on ter uitreiking moeten worden gegeven aan de Deurwaar ders der Directe Belastingen, dio voor Éunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2 Oct. 1891. DE KANTER. De Voorzitter van den Raad der gemeente Leiden brengt bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden dat de verkiezing van e n lid van don Gemeente raad, ten gevolge van het bedanken door den heer Mr. E. De Vries voor de op hem uitgebrachte benoeming, zal plaats hebben op Dinsdag den 13den October a. s., van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 30 Sept. 1891. DE KANTER. Da een-en-twintigjarige kroonprins Tan Italië, die, naar men zegt, op reis is naar België, om daar eene gemalin te zoeken, be zocht, op z\jn bezoek aan ons land, gisteren ook onze gemeente. Z. K. H. kwam met den trein van 2 u. 57 m. uit Haarlem hier aan, gezeten in een salonrijtuig. Op het perron werd hy opgewacht door den luit.-kolonel Vogel, gamizoens-com- mandant. Ha de verwelkoming begaf Z. K. H. zich met zjjn gevolg, w. o. de Italiaansche gezant Spinola, door de wachtkamer 1 ste klasse naar de beide voor het station gereedstaande nette open rijtuigen van den Leidschen stal houder G. Kottner. In het oerste nam hij plaats terwijl de op het Stationsplein geschaarde talrijke menigte luide hoezees aanhief. Evenals aan de in- en uitgangen der wachtkamer, stonden ook hier infanteristen, die Z. K. H. militaire eer be wezen. De prins droeg eene donker-grijze reisjas met breede pelerine. Aangezien er nog vele vlaggen van den vorigen dag hingen, had de stad een feestelijk aanzien, terwijl zich bovendien overal vele toeschouwers langs den weg bevonden. Het vorstelijk, ofschoon officieus bezoek geleek dan ook veel op een blijden intocht. Waar hjj werd toegejuicht, groette de prins met eene buiging of door het hoofd met zijn lagen zwarten fantasie-hoed te oritblooten. Bezoeken werden achtereenvolgens gebracht aan het rijks Bthnographisch Museum, op de Hoogewoerd, waar omstreeks anderhalf ,uur werd vertoefd en Z. K. H. werd rondgeleid door den directeur, wien de prins door zijne vele vragen vooral groote belangstelling toonde in do verzamelingen van de Zuidzee en van Nederlandsch-Indië aan den uit den tijd der Romeinen dagtee- kenenden Burcht, waar, na de gebruikelijke voorstelling, de gemeente-architect Z. K. H. rondleidde, die de verschillende herstellingen met de meeste aandacht bezichtigde, in alles veel belang toonde te stellen en eene teeke- ning met beschrijving van den Burcht en de verrichte herstellingen welwillend aanvaardde; aan het universiteitsgebouw, waar Z. K. H. werd opgewacht door den rector-magnificus met den secretaris van den Aoademischen Senaat en de vier assessoren, en in de beroemde Senaatskamer en hpt archief omtrent een en ander werd ingelicht door prqf. dr. J. G. R. Acquoy als academisch archivaris; en aan de studenten-sociëteit „Minerva", waar aan den gevel de Italiaansche vlag tusschen de Nederlandsche en OraDje-vlaggen wapperde en waarvan de vestibule en de groote voorzaal rijkelijk en smaakvol met groen, bloemen, vlaggentropeoën in de Italiaan sche kleuren en dito wapenschilden waren versierd, terwijl in de ruime conversatiezaal een zetel met baldakijn voor Z. K. H. was opgericht. Het Collegium en het Sociéteitshestuur wachtten in groot ornaat, en in de vestibule in twee rijen geschaard, den prins op, terwijl de studenten vóór hunne sociëteit Z. K. H. langs zich lieten passeeren. Tijdens zijn verblijf werden erphotographieën gemaakt. De prins werd door den praeses bedankt voor de welwillende wijze, waarop hij de uitnoodiging tot een bezoek ook aan dit ge bouw had beantwoord, waarop hem de eere wijn werd aangeboden, welken hij hoffelijk aanvaardde. Van het overige, dat hem werd vereerd, maakte hy echter geen gebruik, want het bezoek duurde slechts een goed kwartier, daar de voorafgaande bezoeken langer hadden opgehouden dan vooraf was vastgesteld. Daardoor moest ook het voorgenomen be zoek aan het stedelyk museum van oudheden en schilderyen in de Lakenhal achterwege blijven. Alvorens Z. K. H. weer deze stad verliet, had hy zyn dank betuigd voor de hartelyke ontvangst hem hier bereid, en zyne ingenomen heid betoond met alles wat hy gezien had. Met den trein van 5 u. 46 m. vertrok Z. K. H. naar Den Haag met dezelfde eerbe- wgzen als hy gekomen was. Tot voorzitter van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde gedurende het genootschappelyk jaar 18911892 is benoemd prof. dr. J. G. R. Acquoy, en tot tydeiyk secretaris en bibliothecaris dr. C. C. Uhlenbeck. Ds. J. J. Van der Lip alhier heeft voor de beroeping naar Ter-Aar bedankt. Beroepen is te Schermerhorn de heer "W. Van Deursen, cand. te Leiden. In de nieuwe Stadszaal werd gister avond het aangekondigde volksconcert door de kapel der dd. schuttery gegeven. De zaal was geheel gevuld en alle lokalen waren ook nu ter bezichtiging opengesteld, van welke gelegenheid natuurlyk een druk ge bruik werd gemaakt. Alles geschiedde in de beste orde. Van de 107 studenten aan de Leidsche universiteit (zie ons vorig nommer) zyn S0 ingeschreven als leden van het Studentencorps. Van den heer dr. F. Jager, lid van den Raad van toezicht van het „Museum für Vólkerkunde" te Berlyn, heeft 's Ryks Ethno- graphisch Museum te Leiden ten geschenke ontvangen stalen van eene in Britsch-Indië, Japan en enkele eilanden van den Maleischen Archipel beoefende wyze van katoenen of zpden doeken te verven. Sts.-Crt By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokee, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen: 55, 27.50, 5.70 en 2.75; de laagste 53, 27, ƒ5.50 en 2.75. De begrooting der gemeente Zoeterwoude voor den dienst van 1892, door den Raad dier gemeente vastgesteld, bedraagt in ontvangst en uitgaaf ƒ41,266,795. Bedankt is voor het beroep naar de Herv. gem. te Noordwyk-Binnen door ds. Van Limburg, te Tarnen aan den Amstel. Aangenomen is het beroep naar de Xed.- Herv. gemeente te Sassenheim doqr ds. Wüs- tenhoff, predikant te Gent (België). Tot brievengaarder te Valkenburg is be noemd de heer J. Vreeken, te V?armond, onder bepaling dat hy den 16den dezer in functie zal dienen te treden. Men meldt ons uit 's-Gravenhage, dd. 5 October: Z. K. H. de kroonprins van Italië is, na zyn vertrek uit Amsterdam en zijne uitstapjes naar IJmuiden, Haarlem en Leiden, gister avond uit laatstgemelde stad per Holl. spoor van 6 u. 7 min. in de residentie aangekomen, begeleid door den Italiaanschen gezant alhier, den hem toegevoegden adjudant van H. M. kolonel Simon en zyn gevolg. Z. K. H. werd op het perron begroet door markies De Malespina, secretaris van het ge zantschap van Italië; den opperceremonie- meester, baron Du Tour van Bellinchaveden ritmeester jhr. Van de Poll, adjudant van H. M., mede aangewezen om dienst te doen by den prins van Napels; den Commissaris der Koningin en den heer Van Kerkwyk, lid van de Tweede Kamer en commissaris der Holl. spoor weg-maatschappij. Na een kort oponthoud tot voorstelling van sommige heeren, waarbij de prins, den heer Van Kerkwyk, wien hy te Monza aan het diner door koning Humbert ter gelegen heid van het Internationaal Spoorwegcongres had gesproken, onmiddellyk herkende, begaf de kroonprins zich naar het buiten wach tende Hofrytuig, waarin hy met markies Spinola plaats nam naar het hotel der Ita; liaansche legatie aan het Bezuidenhout. Had zich reeds op het plankier eene tal- rgko en nieuwsgierige menigte verzameld, op het buitenplein van het stationsgebouw stond eveneens eene dichte schare, die, toeri de Italiaansche troonopvolger het open rytuig had bestegen, een krachtig en langdurig ge juich aanhief. De prins, zichtbaar in hoogo mate verrast over dezen welkomstgroet van het Haagsche publiek, maakte met een mili taire houding front naar de menigte en zwaaicje zyn hoed ten teeken, dat hy hoogst gevoelig was voor deze hartelyke ontvangst. Nadat do prins ten huizo van markies Spi nola was afgestapt, had er een diner van Z. K. H. met de familie van den gezant en do legatie plaats, gevolgd door eene receptie tot voorstelling van de leden van het corps diplomatique, alhier aanwezig. De dag van heden, Maandag, is gewyd aan een bezoek van de residentie en hare merk waardigheden. De 3-October-fcestvleriDg. Na de feestelykheden in den ochtend van don schoonen gedenkdag van Leidens Ontzet begaven zich tegen twaalf uren do deelnemers aan den grooten reclame-optocht naar de Kweekschool voor Zeevaart, waar weldra een aanvang werd gemaakt met het opstellen van den stoet, welko ruim een uur daarna haren tocht door en langs Leidens straten en grachten begon. Voor het opstellen was als terrein ge kozen de tuin van genoemde Kweekschool, het Noordeinde-plein en een deel van het Noordeinde. De optocht werd geopend door tweo heeren inspecteurs van politie in een rytuig, artille risten te paard en het bestuur der S-October- Vereeniging, in twee rytuigen. Daarop volgde het muziekcorps der Leidsche schuttery en deputation van de acht reeds vroeger ver melde stedelyke vereenigingen met hare banieren. Het tweede gedeelte van den stoet voande den eigenlyken reclame-optocht en werd voor afgegaan door de leden der jury voor de be oordeeling der verschillende bestanddeelen daarvan. Daarop volgde het eene gedeelte'van het muziekcorps van het vierde regiment in fanterie. De rü der deelnemers werd geopend door den heer J. G. Ballego, bloemist, Witte Singel 177a, die voor zyne zaak reclame maakte met een „stadsbode uit de 16de eeuw'', dra gende zoo hoog mogelyk een monsterbouquet van fijne bloemen in de Leidsche kleuren, waaruit twee roode sleuteltjes, over elkander gekruist (het Leidsche wapen) zich verhieven. Nummer twee was de 3-October-Vereeni- ging, welke de aandacht op zich vestigde door de Leidsche Stedemaagd, met den purper- kleurigen mantal om de schouderen en de kroon op het hoofd, staande, met den staf in de hand en met het stedelijk-schild aan hare voeten, in eene schelp, welke door fiere rossen werd getrokken. Zeer eigenaardig volgde de Stedemaagd op den stadsbode. Met kwistige hand werden namens haar bonbons in kleurige omwikkeling uitgestrooid, waarop de 3-October-Vereeniging zelve ook reclame maakte en dat wel op de volgt-ndt wyze Ieder rechtgeaard Loidenaar is Lid van de 3-OCTOBER-VEREENIGING. Een volk, dat zyn verleden vergeet, is geen toekomst waard. Wilt gy met een blymoedig hart weldoen, wordt dan lid van do 3-Octob- Voreeniging. Op den dag van Leiden Ontzet Heeft de gansche bevolking pret. Leiden heeft nog geen nood. Haring en Wittebrood. Hulde aan Van der Werf Voor de verdediging van ons erf. De uitdeeling van haring, brood, tabak en bier, Geeft ryken en armen, jongen on ouden veel (pleizier. zyt gy geen lid van de 3 October-Voreeniging? Schaam UI Om lid te worden van de 3-October-Ver- eeniging, behoeft men zich slechts te wonden tot den Penningmeester. Hoogewoerd 152: Op al deze biljetjes stond nog: Lidmaatschap ƒ1.—. Donateurschap 2.p0. Ook werden uit de schelp vanwege het bestuur der 3-October-Vereeniging bouquetjes van levende bloemen der menigte toegestrooid. Batteljee en Terpstra's boek courant- en handelsdrukkery, Oude Ryn 88, had eenigen gezellen, waarvan een paar in bont, pot sierlijk tenue, eene plaats gegeven in een groot voertuig. Zy strooiden het door ons reeds vermelde reclame-lied, samengesteld door den heer M. Kooy, uit. Aan het voorgedeelte van den wagen prykte in groote, gouden letteren de naam van haar advertentie blad, terwijl achteraan daarin, op eene bijna al te bescheiden plaats, Laurens Jansz. Koster stond met eene reuzen A in de hand. De reclame van den heer J. P. Riedel, mineraalwatorfahriek, hoofdagentschap Bier- brouwery Van Vollenhoven en Co., Amster dam, Boommarkt 2a, had meer kunnen vol doen dan nu het geval was. Immers, een bierwagen, door dien heer besproken, ver scheen niet. Nu wandelden voor den heer Riedel slechts eenige knapen met fiesschen op het hoofd. De heer H. Brummelkamp, koek- en banket bakker, Haarlemmerstraat 179, deed een drietal nette handwagens voortbewegen, beladen met drie soorten van haring in tonnen, nl. zoete, gebakken en lekkere haring, welke uit zyne bak- kery afkomstige kunstproducten ook werden uitgeworpen onder de talryke volksmenigte, welke als gepakte haring atond waar de atoet voorbytrok. De gezellen der bakkery en eenige aardige haringmeisjes in hun typisch kostuum ver voerden de op 3 October zoo onmisbare vi6ch. Nog zy opgemerkt dat deze haring zich van de gewone daardoor onderscheidde, dat zy geene uren vóór hot gebruik in het water behoefde te staan. De heer Jac. Goddyn, fabriek en magazijn van meubelen, Haarlemmerstraat 105, deed zich in den stoet vertegenwoordigen door een man, die, door het hoofd boven eene ope ning uit te steken, op de schouders een schryf- bureau torste, waarop een klein stoeltje stond. De eerste indruk van deze soort reclame was verrassend. De Leidsche Bierbottelary van den heer G. F. Japikse, Oude Vest 179c, maakte op voor de toeschouwers zeer aardige wyze reclame met wandelende reuzenflesschen. Het was me

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1