Lep ie Fpais it l'Italisi. Dn Lap liiiiriclilii. In de Koffiebaa! Orthopedische Rechthouder» WTJ. STEIHAÖE8 HLT f 1.50 ra. zuivere Preanger-Koffie, BEUZEMKER Go., A.nthraciet. W. F. K. VERSTEEG, Versche Grasboter, Margarine, Plantenboter enz. worden NIET verkocht. pip50' 'Hedenavond. na T uren gesloten. belastbaar inkomen zonder vermeerdering van druk, dan zou zij gerechtvaardigd kunnon worden, hoewel ik voor dat geval eene ver laging van den druk zou verkiezen. Onder ongunstige finantiëele omstandigheden moet horstel van ovenwicht niet gezocht worden in vermeerdering van inkomston, maar in be- porking van uitgaven. "Want de eerste drukt altijd op eene of andere wijze op de inge zetenen; van daar dat ik er volstrekt geen voorstander van ben om thans nog heil te zoeken in verhooging van den gasprijs, zelfs niet voor de omwonenden. Daardoor toch zou de kwaal slechts verergerd worden, want ,'^uiddelHjk zouden de zoogenaamde eischen fcden dienst het hoofd weer opsteken en vorhoogirij vor<ieren- Beperking van uitgaven, zoodat ziT bó|jven binnen de te verwachten inkomsten, is als Biddel van herstel ver te verkiezen, doch moeilijker aan te wen en. Dit blijkt elk jaar bij de behandeling der begrooting. Steeds bestaat de neiging om de uitgaven te verhoogen en deze wordt door het Dagelyksch Bestuur niet tegengegaan, maar aangewakkerd. Van daar dat in en buiten den Raad twyfel wordt geopperd aan het richtige geldelijke beheer, welke twijfel door het hoofd der gemeente zoozeer wordt afgekeurd. Toch zullen wij niet ophouden te waarschuwen om het kwaad te keeren, of althans het verwijt te ontgaan, dat niet by- tuds op de minder gunstige verschijnselen is gewezen. Die verschijnselen openbaren zich mede in de begrooting, waarvan de behande ling weldra wordt tegemoet gezien, zooals ik thans nog in het kort wensch aantetoonen. Geenszins acht ik het mijne taak om de begrooting uitvoerig na te gaan, de posten af zonderlijk te bespreken en daarop amende menten voor te stellen. In de eersto plaats, omdat dit alles gevoeglijk aan de leden van den Raad kan overgelaten worden, die daartoe geroepen zijn en waarvan velen zich steeds ijverig van die taak hebben gekweten, al werd hun advies door de meerderheid van den Raad in den regel voorbijgegaan. Maar in de tweede plaats moet ik eerlijk bekennen, daartoe geen kans te zien. Met hoeveel aandacht ik ook de memorie van toelichting naga, het is my niot mogelijk daaruit wijs te worden. En te eer durf ik dit bekennen, omdat ik nogal eens in de gelegenheid word gesteld vry in gewikkelde rekeningen en balansen na te gaan. ten eindo daarover advies uit te brengen; doch stellig zou ik dit weigeren wanneer de zaken niet beter in elkander waren gezet en toogehcht dan dit met de begrooting onzer gemeente het geval is. Waarschijnlijk hebben de leden van den Raad andere hulpbronnen in mondelinge toelichting en onderlinge be spreking, anders vat ik niet hoe zii in staat -zjjn deze begrooting te beoordeelen. Zoo bepaal ik mij thans tot een paar hoofd zaken en begin met er op te wijzen hoe de plaatselijke directe belasting is uitgetrokken tot hetzelfde bedrag als verleden jaar. Alle klachten over de opvoering dezer belasting hebben dus niets gebaat en zullen wij ons moeten getroosten vooreerst dat hooge be- lastingcijfer op te brengen. Eenige verwonde ring hierover is waarlijk niet misplaatst, wanneer men nagaat hoe de winst der gas fabriek ongeveer f 12,000 hooger is uitge trokken dan over 1890 is behaald en voor 1891 is vastgesteld. Voegt men hierbij de ■bate, voortvloeiende uit de opheffing der In dische School, dan had men op eene vermin dering van belasting kunnen hopen maar dit is weer buiten den waard gerekend. In do besproken rede des burgemeesters wordt wel voor het volgend jaar eene vermindering in uitzicht gesteld, doch hot verstandigst zal wol zijn daarop niet te veel te rekenen. Want, zooals wy nu weten, moet alle heil komen van de gasfabriek; doch ik zet het den besten cijferaar en knapsten boekhouder om uit de bcrootiug den werkelijken finantiëele toestand der gasfabriek af te leiden. Meermalen grijpt zij op de begrooting in. De eerste sporen vinden wij by post 1, vervolgens vinden wij haar bjj post 27, verder bij post 30 en 52, einde lijk bij post 172. Zonder behoorlijke „winst- en verlies- rekening," bonevens eeno „balans," kan echter niet over den toestand eenor finan- tieele instelling geoordeeld geworden. Zoo heeft dus de raming der winst op f 02,000 voor het volgend jaar weinig waarde on kan zulk eeno raming moeilijk tot grondslag eener behoor- lyko begrooting genomen worden. Raar mijne meening zou deze zaak geheel anders kunnen ingericht worden. De geheele kapitaalsbereke- ning zou dan uit de begrooting vervallen en I hierop slechts één post als bijdrage compa- reeren, welke post tot een vast bedrag werd uitgetrokken. Het overige kon dan tot aflos sing op de geleende kapitalen worden aange wend. Voor het vaste bedrag zou het ge middelde der laatste jaren kunnen genomen wordenkwam een jaar te kort, dan kon dit uit de intusschen gevormde reserve worden aan gevuld. Bij zulk eene handelwijze ware het uit met dat schermen over de gasfabriek, met fictieve winstcijfers en kapitaalsberekenin gen. Want, hoe men dat ook wende of keere, het is en blijft radicaal onmogelijk een redelijk winstcijfer uit te trekken voor de werking eener tinanticele instelling over het volgend jaar. En daar hiervan de geheele begrooting afhangt, staat zij zoo vast als een kaarten huis. Neem er een blad uit en het geheel zinkt ineen. Zoo zou ik gaarne eene behoorlijke balans met winst- en verlies-rekening van de nieuwe Stadszaal zien opgesteld en jaarlijks herhaald. Nu vrees ik dat het hiermede zal gaan als met de vroegere Stadszaal, waarvan men nooit te weten kon komen of zy winst of verlies opleverde. Thans wordt de zaak van dubbel belang, omdat aan do stichting zulke hooge kosten zyn verbonden. Doch het is onmogelijk uit de voor ons liggende begroo ting de kosten van stichting en onderhoud to "berekenen. Ik neem de vrijheid op dat punt de aandacht te vestigen van allen, die belang stollen in een richtig finantifcel beheer en met my gaarne zouden weten, waarop ons het bezit der zaal komt te staan. Gaarne voeg ik mijn lof by die van bevoegde be oordeelaars over don fraaien en doelmatigen bouw; - doch zoolang ik niet weet wat het kost, moet ik mijn oordeel reserveeren. Omtrent de kosten van het openbaar onder wijs worden uitvoerige mededeelingen gedaan, terwijl onder de inkomsten zoowel do sub- sidiën als de opbrengst der schoolgelden is opgenomen. Doch ook hier valt het niet ge makkelijk eene behoorlijke rekening op te stellen. Toen het Rijks-subsidie voor de hoogere burgerschool voor meisjes was inge trokken, bleven de kosten nagenoeg onver anderd; het advies van den inspectour van het middelbaar onderwijs in deze zaak werd nooit aan den Raad overgelegd en de school bleef op den ouden voet voortbestaan. Tegenover de uitvoerige mededeelingen om trent gymnasium en hoogere burgerschool staan zeer onduidelijke opgaven omtrent de kweekschool voor opleiding van onderwijzers. De kosten komen voor onder twee nummers; waarvoor die splitsing dient, is mij niet dui delijk: te zamen geven zij een bedrag van f 22 67-5. Onder de inkomsten staat hiei tegen over' een bedrag van f 6887 aan Rijks-sub sidie, doch onder de schoolgelden vind ik niets vermeld. Geenszins zal ik het nut dezer instelling botwisten, maar wel mag de vraag "edaan worden of niet de kosten te zwaar drukken en bij eene andere inrichting betere uitkomsten uit een tinantii-el oogpunt waren te wachten. Hier zou in elk geval meerdere toelichting hoogst gewenscht zyn. Amendementen tot bezuiniging helpen in den regel weinig. Met recht zou men b. v kunnen opkomen tegen den post van 1600, voor het verslag der handelingen van den gemeenteraad. "Want dit verslag verschijnt °n den regel veel te laat om eenige belang stelling te wekken, Wwyl men dan nog wel vindt opgeteekend wat de leden haddon willen ze"»en, maar niet wat werkelijk gesproken is.""ook op het nuttolooze van het subsidie aan den schouwburg behoeft niet meer ge wezen te worden; dit is reeds dikwijls ge schied, zonder dat het iets mocht baten. Daarbij geven dergelyko bezuinigingen weinig, wanneer het geheele stelsel onveranderd blyft. Mo<m dus de finantiëele toestand der ge meente nog geene zorg baren, het finantiëel Meid laat wel wat te wenschen over. Indien de lezer mijner beschouwingen dit mot inziet, zijn deze regelen tevergeefs geschreven. Indien echter Raad en Dagelijksch Bestuur willen samenwerken, dan behoeft aan verbetering niet to wordon gewanhoopt en kan een goed beleid alsnog tot een gronden toestand brengen. r- %AN GEEK' Leiden, 30 September 1891. Gr c ui eiigd IV ieu w fit. De eclitgenoote van den onder- wyzeï der Christelijke school te Woerden, mej. v. d. Bosch, die Donderdag te Gouda was om geneeskundig advies in te winnen (zij leed aan eer,e hartkwaal), is in een koffie huis, waar zij vertoefdo in afwachting dat zij de terugreis zou kunnen aannemen, plotse ling overleden. De bejaarde lantaarnopsteker S., te Jutfaas, had het ongeluk dat zjjne ladder, die tegen een boom stond, uitgleed en met S. in do langs den wog loopende wetering terecht kwam. Hoewel spoedig hulp werd verleend, is de man aan de gevolgen overleden. Om eene reden, welke waarlijk niet alledaagsch is, ontstond dezer dagen twist tusschen bewoners van een perceel in de Czaar Peterstraat te Amsterdam. Iemand, aldaar woonachtig, heeft een zoldertje waar hij tabak, thee, enz. bergt, en niettegenstaande alle mogelijke voorzorgen, ondervond hy steeds schade van ratten. Woensdag-avond kwam de benadeelde tot de ontdekking dat een buurman, met wien hy reeds lang op een gespannen voet stond (een gewezen zeeman), uit oen zak eenige levende ratten op zyn zoldertje liet ontsnap pen. Toen de wildbezorger daarover tot ver antwoording werd geroepen, antwoordde deze „Och, maak maar zoo'n lawaai niet; als ik het gedaan had, wat zou dat dan, elk heeft zoo zjjne liefhebberij De „Straszbiirger Post" meldt dat te Mülhausen de wolfabriek Glück en Co. een deel harer werklieden heeft afgedankt en dat in die fabriek des Zaterdags niet meer, althans vooreerst, gewerkt zal worden. Bjj Hoilmann, Köchlin, Kuneyl, alsmede in de fabriek van Litderich en Co., wolspinnerijen, zyn ook arbeiders ontslagen. Daarentegen zal do wolspinnerij en -weverij van Schwarz en Co. aan de Illzacherstraat nog nieuwe arbeiders aannomen en moet ze geen gebrek aan werk hebben. Het aantal ontslagenen is gelukkig nog niet groot. Te Philadelphia is Maandag een groote brand uitgebroken in een oliepak huis, ten gevolge waarvan drie blokken hui zen tegelijk in vlam stonden. Ettelijke brand weermannen moeten omgekomen zyn. Maandag-ochtend vroeg is in een gehucht bij St.-Michel (Frankryk) een opzet telijk gestichtebrand uitgebroken, welke groote ontsteltenis verwekte omdat reeds tweemaal, met drie dagen tusschentjjd, te St.-Michel groote branden hadden gewoed, waardoor oeist eene halve straat en vervolgens acht huizen vernield werden. Bovendien heeft de burgemeester een naamloozen brief doen druk ken en aanplakken, waarvan de schrijver verklaart de verschillende branden te hebben veroorzaakt en met zyn bedrijf te willen voortgaan. Te Gommercy (Prankrij k) is een seigeant-majoor Liótard, uit afgunst dooreen sergeant, die gehoopt had vóór hem te worden bevorderd, verraderlijk vennoord. De dader moet in hechtenis zjjn. Op de renbaan van Longcliamp (Farjjs) zjjn Maandag niet minder dan 17 bookmakers of wedders van beroep, waaronder t Duitschers, aangehouden. Één hunner wierp al de goudstukken, welke hy bjj zich had, ver weg, roepende„Dan zal ten minste niet de regeering er pleizier van hebben!" Men begrijpt hoe het publiek aan het grabbelen ging. Zonder schoenen en hoed en ge huld in een langen mantel liep eene jonge vrouw dezer dagen in Westminster, Lenden, den weg naar de rivier volgend. Een groote hoop volks volgde en liep mede, maar de vrouw ging ongestoord verder. Zy sliep. Waar de straat door eene spoorwegviaduct overwelfd wordt, stond zjj stil, wreef hare oogen en werd wakker. Verbijsterd door de vreemde omgeving en den toestand, waarin zy zich bevond, begon zy te schreien. Geluk kig daagde een politie-agent op, die begreep wat het geval was en de jonge vrouw naar haar huis geleidde. Wederom worden twee ernstige spoorwegongelukken uit Madrid gemeld. Het eene had plaats te Moncada, bij Valencia, waar een trein tegen een anderen liep, welke oen aantal aardwerkers vervoerde. Van dezon bleven drie dood en worden vijf ernstig ge kwetst. Het tweede ongeluk viel voor in Portugal, bjj Prahia, niet ver van de grens, op de lijn tusschen Lissabon en Madrid. Er moeten ver scheidene personen bjj gekwetst zjjn. (Volgens berichten van Portugeosche zjjde heeft er slechts eene onbeduidende botsing van twee locomotieven plaats gehad.) Naar men uit S t.-P a u 1, in Minne- sota, meldt, zyn de boschbranden aldaar door een overvloedigen regen nagenoeg uitgedoofd. Te Spartanburg, in Zuid-Carolina, is do burgemeester door een neger vermoord. De dader is in hechtenis. Vervolg der Advert entiën. Un Suisse francais, breveté en Hollands pour l'enseignement. moyen (M. O.), dispose de quelques heures pour des lemons de Fran cais ou pour enseigner les cléments de l'Itallen. s'Adresser sous lettro V 945 ii la librairie KOOYKER, N. Ryn 16. 6307 8 De ondergetoekende heeft do eer aan de afnemers der Leidsche Melkinrichting mede te deelen dat gedurende de wintermaanden, aanvangende don lsten October, des Zon dags-avonds geen melk wordt rondge bracht. Hy vertrouwt by dezen maatregel, die alleen ten doel heeft aan het personeel eenige Zondagsrust te verschaffen, op de waardee- ring en den steun der afnemers. De Directeur der Leidsche Melkinrichting, J. RINKES BORGER. Leiden, September 1891. 6381 15 brandt men dagelijks op Duitsche wijze: uitmuntende door geur en smaak. Prijs per 5 ons SO Cents. YERKOUW STOKHUYZEN, NIEUWE RIJN 47. 389 12 door HH. Doctoren aanbevolen, voorkomt het voor over loopen en ronde ruggen hij Kinderen en Vol wassenen, ver sterkt de longenen verruimt de borst. 9 a 10 jaar. 14 a 15 jaar. 10 12 Dames. 12 14 Hoeren. f3.-. f 3.50. Franco na ontvvan postic. 13. VISQHMARKT. 13. 23G6 21 VOORHANDENprima Engelsche Au- tln-actet-, Haard- en Kachelkolen en Cokes. Voorts: puike, grove Ruhr-Kacliclkolcn, Bruinkool- en lloutskoolbrlquctten, Smids- en Houtskolen en verschillende soorten van geperste, lange en korte Turf. 6407 15 Beleefd aanbevelend, Firma A. REXMERINGER, Oiitle Heerengracht 19, TELEPHOORNUMMER 164. MANDENMAKERSSTEEG 4, BIJ DB WAAG, noteeren tot a. s. Zaterdag: PRIMA ad f 1.70 per K.G. en dito 3de qiialltclt voor Keukengebruik, ad per K.G. VOORHANDEN: prima CE1DSCHE en GOmCHE KAAS. 3800 25

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6