hae h\j den afgestorvene had leeren waar- deeren als een liefhebbend echtgenoot en vader. Tot de kinderen sprak hij eenige woorden van troost. Zjj hebben niet enkel een vader, maar, als hp, vooral ook een vriend verloren, lip wekte hen op, hunne moeder trouw bij te staan. In het bijzonder wees hp den oudsten zoon, die den leeftijd heeft bereikt waarop hp weldra de maatschappij zal intreden, op den plicht, welke op hem rust, om de bedroefde weduwe met raad en daad hulp te bieden. Toen werden bloemen in het graf gestrooid, en werd daarin nog een laatste blik geworpen, waarna dezelfde spreker allen aanwezigen hartelijk dank zeide voor de ondervonden belangstelling en voor de laatste eer, aan den overledene bewezen. Aan de universiteit alhier hebben met goed gevolg afgelegd: de heer H. C. Van der Horst het eerste natuurkundig examen, do heer D. J. L. Mac Leod het tweede natuurkundig examen, en de heeren A. J. Groen en J. Formijne het doctoraal-exanien in de genees kunde. De 1ste luit. H. F. C baron Van Om phal Muller, die op zijn verzoek is overge plaatst van het 7de regiment inf. bp het 4de reg., is ingedeeld bp de derde comp. tweede bataljon alhier. Bij de bereden wapenen zijn de miliciens der lichting van 1S91 voor eerste oefening onder de wapenen gekomendie van de cava lerie zijn op de depots te Amersfoort, Haarlem en Leiden gedirigeerd. Aan het kantoor Leiden der Rijkspost spaarbank werd gedurende het 3de kwartaal 1891 ingelegd f 07,830.85 en terugbetaald 47,848.02. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 0623. Aan het postkantoor Wassenaar werd ge durende dat kwartaal ingelegd f 5297.80 en terugbetaald 1207.81. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 312. Aan het postkantoor Noordwjjk werd ge durende hetzelfde kwartaal ingelegd 4756.42 en terugbetaald f 2223.60. Het laatste uitge geven boekje draagt het nummer 203. Er bestaat gelegenheid tot verzending dei- correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Edam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgenochtend om 9.40 bezorgd zpn. De wpze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Ds. P. N. Gpsman, predikant bp de Ned.- Herv. gemeente te Zoeterwoude, heeft heden toezegging van beroep ontvangen naar Beek bergen, in Gelderland, bij Apeldoorn. Uit Rpnsburg wordt ons geschreven De dag van heden is voor onzen pas afge treden wethouder, den heer K. Van Delft, een zeer gewichtige en hoogst aangename. Hij toch viert heden zpn tachtigsten verjaardag. Zooals te verwachten was, kwamen niet alleen familieleden hem gelukwenschen, neen - ook verschillende ingezetenen der gemeente toon den dat hun hart nog steeds op de rechte plaats zit. Volgaarne wenschen wij den achtenswaar digen man nog menig gelukkig jaar toe. Thans blijkt uit de memorie van toelichting tot het wederom onveranderd inge diende ontwerp betreflende de grensregeling op Borneo dat alleen de geheele ver nieuwing van de Tweede Kamer de eenige reden was voor de intrekking door het tegen woordige bewind van zoovele wetsontwerpen, die door de vorige Regeering waren ingediend. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem is gedurende de maand September door 1512 personen bezocht. Het stoomschip „Merapi", van Rotter dam naar Java, vertrok 1 October van Mar seille; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 1 October Dungeness. Bij koninklijk besluit is de ritmeester E. J. Gelderman, van het 1ste reg. huzaren, op zpne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1574 's jaars. Benoemd bp het wapen der cavalerie, bij het 1ste reg. huzaren, tot ritmeester de 1ste luit. jhr. H. W. Boreel de Mauregnault, van het corps. Het bezoek ran den prins van Xapels. Voor de derde maal in 23 jaar ontvangt ons land een bezoek van den Italiaanschon troonopvolger. In 1868 was het kroonprins Humbert, die zpne jeugdige gemalin Marga- retha aan de Europeesche hoven kwam voorstellen. In 1886 kwam prins Victor Emanuel, die incognito een kort bezoek aan onzo stad bracht, en thans, evenals vroeger zpn vader, met de "Westersche hoven komt kennis maken, en naar men wil in Brussel eene bruid zoeken. Of dit laatste waar is of niet, zal eerst later blijken. Voor het tegenwoordige is alleen bekend dat de jonge prins aan alle hoven een nitnemenden indruk heeft gemaakt en met groote hoffelijkheid ontvangen is. Onze Koningin bleef bp de andere vorsten niet achter. Aan do grens van ons land, te Zevenaar, werd de prins gisterochtend om streeks acht uren ontvangen door den ver tegenwoordiger zijns vaders bij ons Hof, markies Spinola, en markies De Malespina, secretaris der Italiaansche legatie, benevens door de hem door H. M. de Regentes toege voegde buitengewone adjudanten, kolonel Simon en ritmeester Van de Poll. De prins reisde in een gewonen slaap- waggon, waarvan het voorste gedeelte voor de heeren van het gevolg was ingericht. To lialfnegen kwam de prins te Arnhem aan, waar in het hotel „De Zon" een ontbijt- gebruikt werd. Na afloop daarvan maakte de prins oen rijtoer over de singels, den Apel- doornschen weg, de Steenen Tafel naar Rozen daal en over Velp terug naar Arnhem, waar men langs Onderlangs en Bovenover zich naar het station begaf. Per extra-trein ver trok Z.K.H. over Zutfen naar Apeldoorn, waar men omstreeks kwart, voor twaalven aankwam. Aan het station waren bijzondere aanstalten gemaakt voor de ontvangst van den gast onzer Koninginnen. Zoowol hot perron als de wacht kamer prpkton met fraaie bloemen eriplanlem Omstreeks een uur na de aankomst ten Faleize had een déjeuner plaats, waarbij de muziek der huzaren zich deed hooren. Behalve de Koningin-Regentes en de buitenlandsche gasten zaten de minister van buitenlandsche zaken en verschillende leden van de hofhou ding der Koninginnen aan. De kroonprins was gezeten tusschen de Regentes en de Grootmeesteres. Tegenover H. M. zat markies Spinola en aan diens lin kerzijde luitenant-generaal graaf Morra. H. M. do Regentes dronk de gezondheid van den Koning, de Koningin en den kroonprins van Italié. De kroonprins beantwoordde die woorden mot een dronk op Koningin Willielmina on op de Koningin-Regentes. Na afloop van het déjeuner, ongeveer te drie uren, kwamen drie hofrijtuigen voor, waaronder een vierspan voor H. M. en den kroonprins. Alsnu werd een rjjtoer aange vangen, waarbij o. a. over Hoog-Soercn ge reden word. Te kwart over vjjven vertrok Z. K. H. naar Amsterdam, waarbij dezelfde heeren, die hem hadden ontvangen, hem uitgeleide deden. De trein van den Oosterspoorweg, waarin Z. K. H. gezeten was, kwam even kwart over zevenen aan het Centraalstation aan. Tot ontvangst van Z. K. H. waren daar aanwezig de heer H. Van Dam, consul van Italië, benevens een tiental leden van de Italiaansche kolonie. Slechts enkele nieuws gierigen waren op het perron en op het Stationsplein aanwezig. Na een kort oponthoud begaven de heeren zich naar de gereedstaande hofrijtuigen en reden vervolgens naar het „Doelen-Hotel." Te acht uren werd een diner van acht couverts gebruikt. Naar men verneemt, zal Z. K.H. de kroon prins van Italic a. s. Zondag ook Haarlem bezoeken. Te lialftwaalf zal Z. K. H. aldaar per spoortrein uit Amsterdam aankomen en te 1 u. 12 m. weder vertrekken naar Leiden. Gomeagd Nieuws. Met het oog op het feest van morgen, 3 October, heeft de heer J. C. De Bink Nz. in zijn tabaks- en sigarenwinkel op de Pieterskerkgracht eene nette versiering aangebracht met de buste van Van der "Werf te midden van eene vlaggentropee en groen, terwjjl op aardige wijze ook het Loidsche wapen van gewone Goudsche pijpen en tabak zich vertoont. Een en ander is wel een kjjkjo waard. Ook by den heer A. Van Harderwijk, siga renhandelaar aan den Rjjnsburger Singel, is eene versiering, in den vorm van een chas- sinet aangebracht, dat zeker met den avond een niet onaardig effect zal maken. De beroemde firma Van Houten heelt op het feestterrein, het Schuttersveld, eene kiosk doen bouwen, welke door allerlei geriefelijk heden uitmunt tot het gaan gebruiken van een kop van hare bekende cacao, waarbij meisjes in verschillende kleederdrachten voor eene civiele bediening zullen zorgen. Zij alléén reeds nooden tot een bezoek aan de kiosk, welke bovendien keurig versierd is met do Nederlandsche kleuren enz. Onze stadgenoot de heer J. G. Langeveld is ook niet achterwege gebleven. Hjj heeft met eene nette kiosk eene plaats gevonden in den tuin van Zomerzorg", waar eene ruime keuze van zyno gunstig bekende chocolade artikelen voorhanden zal zyn, iets wat vooral den dames zeer zeker welkom zal wezen. Wij w ij zen belanghebbendenen vooral hen, die in dorpen wonen, tusschen Haatlem en Leiden gelegen, op de nieuwe regeling, waarbij enkele treinen vanhetHoll. Spoor op verzoek stoppen aan den Leidscher. Straatweg (bij Fostbrug, Sassenheim), Voor- hcuf, Delfweg, Hillegommerbeek, Doodweg. Zandvoortsche laan en Overveenschen Weg. Vier treinen, op en af, zullen op deze plaatsen stoppen, tot het uitlaten van reizigers. Men meldt ons uitOegstgeest, dd. 1 October: Hedennamiddag ontlastte zich alhier eene hevige onweersbui, vergezeld van felle bliksemschichten, ten gevolge heb bende, dat het onweer boven de kapel van het R -K. Gesticht is ingeslagen. Waarschijn lijk is de haan van het torentje, dat boven die kapel op de nok staat, het eerst, getroffen, daar die geheel verdwenen is. Verder heoft gemeld torentje eenige schade, geleden en zijn er ongeveer 600 a 700 dakpannen van het met hout beschoten dak afgeslagen. In het gebouw moet een der plafonds beschadigd zjjn en kan de bliksem do met zink gevoerde- dakgoot gevolgd wezen, om langs eene dito aflaatpijp den grond te bereiken, waar nog een steenen pot is stukgeslagen. Gelukkig- is er geen brand veroorzaakt en kwamen, voor zoover wij weten, de bewoners met den schrik vrij. Terwij 1 eenige werklieden Woens- dag-namiddag aan de Laan-van-Meerdervoort te 's-Gravenhage bezig waren met het op- hijschen van zware stukken steen, brak plot seling de hijsehtoestel, hetgeen ten gevolge had, dat. de stukadoor F. door den neerstor tenden toestel zoodanig getroffen werd, dat hjj met gebroken rechterbeen en ernstigc- kneuzingen aan het andere been in het Diaco nessen-gesticht daar ter plaatse moest worden opgenomen. In genoemd gesticht, waar hij nu nog wordt verpleegd, werd hem door dr. Vink- huyzen de eerste heelkundige hulp verleend Gisteren stond voor de Haag- sche rechtbank terecht de 24-jarige smid Jan Boon, die in den avond van 16 Augustus (in eenigszins benevelden toestand) zijn 22-jarigen zwager, met wien hjj ruzie had gemaakt omdat deze fveigerde sterken drank te ge bruiken, een doodelijken messteek in de hart streek heeft toegebracht. Het O. M. eischte eene gevangenisstraf van 15 jaren. Naar de „Haagsche Crt." ver neemt, zal waarschijnlijk binnenkort tot 't afbreken van het oude Hollandsche station in de residentie worden overgegaan. Do noodige maatregelen zijn reeds in voor bereiding. Do Dinsdag door de po1 i t i e al s landlooper over de grenzen gebrachte koffer man Hermann Zeitung is gisteren als gewoon reiziger te Amsterdam teruggekeerd, voorzien van alles wat noodig was om eene nieuwe uitzetting te voorkomen. Men meldt uit Brussel, dd. 1 October: Hedenavond wordt het lijk van Boulanger gekist, op bevel van den genees heer, wegexs de snel toenemende ontbinding. Uit Parijs zijn een groot aantal teekenaars en photografen alhier aangekomen, en van het uitwendige van de woning van Boulanger, van het kerkhof van Elsene, van de graftombe van mevr. De Bonnemain en van den genoraal op z(jn sterfbed worden schetsen en repro ducties genomen. Kapitein Driant, schoonzoon van den gene raal, heeft uit Tunis geseind, dat hij wegens den verren afstand de begrafenis niet kan komen bijwonen. De echtgenoote van den generaal, die stil te Versailles leeft, heeft op het doodbericht niet geantwoord. Aan graaf Dillon is geen bericht gezonden kunnen worden, omdat diens verblijfplaats onbekend is. De 86-jarige moeder van Boulanger, die met haren zoon samenwoonde, is nog onbe kend met zijn doodzij meent dat hjj plotse ling op reis gegaan is en is geraakt dat hij geen afscheid genomen heeft. De oude vrouw, die kindsch is en o. a. nog altijd meent dat haar zoon minister is, heeft gisteren uit geraaktheid geweigerd iets te eten. Zij ver moedt niet dat in de Kamer naast haar salon haar zoon op zijn doodbed ligt. bedert een kleine 14 dagen heeft de gene raal herhaaldelijk van zelfmoord gesproken. Bij zijne familie aan tafel deed hjj zich opge wekt voor, maar zoodra hjj weer alleen was, verviel hjj terstond tot droefgeestigheid. In de vorige week werd hij in zjjne werkkamer door een kamermeisje verrast, juist dat hjj eene geladen revolver aan het voorhoofd bracht; toen werd dus zijn toeleg door eer toeval verydeld. De begrafenis zal burgerlijk zjjn en waar schijnlijk Zaterdag plaats hebben. De over ledene heeft verzocht begraven te worden met het portret en do haarlok van mevr. Do Bonnemain, die op zijn ljjk gevonden zjjn. De akte van overlijden is hedenochtend te 11 uren opgemaakt door den burgemeester van Elsene. Een trein met pelgrims uit Trier is in botsing gekomen met een sneltrein uit Koblenz; een aantal wagens en de locomo tieven werden beschadigd, doch gelukkig wer den slechts weinig menschen gewond. Gisteren is voor het spoorweg- verkeer tusschen Berlijn en verschillende voor steden over een afstand van 50 kilometer het nieuwe kringtarief ingevoerd, waardoor de prjjzen ongeveer 60 pet. lager zjjn ge worden dan tot dusver. Het hoofddoel van dozen maatregel is, het stijgen der huurprijzen te Berlijn te verminderen en de overbevolking af te leiden naar de voorsteden. Woensdag jl. is bij Panicata (Piemont) een gedeelte van eene in aanbouw zjjnde spoorwegtunnel ingestort een twintig tal werklieden werd onder de puinhoopen begraven. Twee hunner zijn reeds overleden men is er in geslaagd den levend begravenen eonig voedsel en lucht te verschaffen, zoodat men hoopt de overigen in het leven te kunnen houden tot de puinhoopen voldoende zijn op geruimd om hen te bevrijden. Eene oude dame te Toulouse, dezer dagen overleden, heeft haar geheel ver mogen, op 7 of 8 millioen fres. geraamd, vermaakt aan dengc-ne, die met eene karavaan van ten minste 500 man het verst doordringt in de wildernissen van Afrika en met ten minsto de helft van het gezelschap gezond en wel in Frankrijk terugkeert. Levend begraven? Den lSden September 11. werd onder Poffabro (Frisanco, Noord-Italkj eene Maria Roman, 43 jaar oud, na eene ziekte van tien maanden overleden, begraven. *Een half uur daarna beweerden verschillende personen gejammer en kreten in het graf te hebben gehoord en ondanks het verzet van den ambtenaar van den bur gerlijken stand, die vergunning tot de be grafenis verleend had, werd de kist te voor schijn gehaald en geopend Men vond het lichaam in geheel andero houding dan toen het gekist werd, met opgetrokken knieën, enz. De bovenbedoelde ambtenaar en een ander persoon, die het had helpen kisten, worden gerechtelijk vervolgd. Verstrooidheid. - Echtgenoote van den professor: „Zeg eens, manlief, merk je dan niet, dat je lamp veel te hoog brandt, en dat het hier erg riekt?" Professor: „Laat me met rust, ik heb geen tjjd om te ruiken." BUITENLAND. Frankrijlt. Naar uit Brussel wordt gemeld, heeft ge neraal Boulanger een politiek testament na gelaten, om na zijn dood openbaar gemaakt to worden. „Ik zal", zegt hjj, „mjj morgen van het leven berooven, niet omdat ik aan de toekomst wanhoop, maar omdat ik den vreoselijken slag, welke mjj twee maanden geleden trof, niet kan verdragen. Ik heb getracht mij daar boven te verheffen, maar tevergeefs. Mijne aanhangers zullen mij niet veroordeelen om dat ik van het leven scheid wegens smarte lijke aandoeningen, zoo hevig, dat alle arbeid mij onmogelijk is". Boulanger doet een beroep op zjjne aan hangers om de worsteling voort te zetten tegen hen, die, tegen alle beginselen van wet tigheid in, hem ver van zijn vaderland doen sterven. Hjj verklaart dat hij zicbzelven niets te verwijten heeft. „De geschiedenis", zegt hij, „zal niet gestreng jegens mjj zjjn. maar wel jegens mjjne vervolgers, die getracht hebben een eerlijk soldaat door een monsterachtig politiek vonnis te schandvlekken. Hij herinnert dat hij zich heihaaldelijk

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2