Vi'ijda" 2 October. A°. ISM geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Bit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. KLEINE ADV£RTENTIËN. Kleine Advcrtentiën Win terdi en s t. Leiden, 1 October. N',9897. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leider, per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Xommers0.05. FKIJS DEK ADVERTENTIÉN: Yan 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meor fO.n^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaeseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 beregend. Ten einde de werkz:,amheden op 3 October rzooveel mogelyk te verminderen, daar op dien dag het Leidsch Dagblad In den morgen aal verschijnen, zullen de ditmaal op VKÏ JDAC-AVOKD geplaatst worden. DE UITGEVER. Bij dit nommer wordt onzen Abon- nés aangeboden de Winterdienst- regeling der Spoorwegen, Stoom trams, Stoombooten, enz. Aan de universiteit alhier is door de heeren A. Van der Minne en R. Birkhoff afgelegd het voorbereidend examen in de geneeskunde; door den heer M. Den Heijer hot eerste natuurkundig examen en door den heer R. B. Damsté het tweede natuurkundig examen. Wjj herinneren onze lezers aan de orgel bespeling, welke morgen, Vrijdag-namiddag, in de Pieterskerk alhier zal plaats hebben. Het programma van gewijde muziek, dat door den heer C. B. Duyster Jr. zal worden ten gehoore gebracht, bevat keurige nommers van Baèh, Eberlin, S. Do Lange, Guilmant, Gade en Handel (het „Hallélujah" uit de „Messias"), terwijl het zal besloten worden met eene Fantaisie over Nederlandsche Volksliederen, door M. H. Van 't Kruys. Te hopen is het, dat de concertgever met deze zijne eerste proefneming de gewenschte belangstelling zal ondervinden. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand Sept. ingelegd ƒ50,646.04, terugbe taald 44,518.36'/2, terwijl zijn afgegeven 97 nieuwe en geheel afgelost eveneens 97 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 9139 inleggers bedroeg op 30 Sept. 1,773,719.01'/,. Heden werden 168 jongens van deKweek- school voor Zeevaart alhier overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. opleidingsschip „Admiraal Van Wassenaer", te Amsterdam. Daar het aantal jongens, bij die inrichting gedetacheerd, geklommen was tot 274, blijven er dus 106 over, waarmede heden de winter- cursus een aanvang heeft genomen. Een nieuw christelijk volksblad is ver schenen. Het draagt de» naam van „De We- reldstrijd" en stelt zich inzonderheid de be strijding van het drankmisbruik ten doel. Die bestrijding is een wereld-strijd gewordenvan daar de naam van het weekblad, dat wordt uitgegeven door den heer T. J. Kousbroek alhier. Benoemd is tot hoofd der openbare lagere school te Piershil de heer J. Zuidweg, van Noord wyk-Binnen. Tegen morgenmiddag drie uren is eene openbare vergadering belegd van de Tweede Kamer. De toestand van den heer Oppedyk, lid van de Tweede Kamer voor Harlingen, die kort na de opening van het nieuwe zitting jaar in Den Haag door eene hevige ongesteld heid werd overvallen en sedert daar moest verblijven, is eenigszins vooruitgaande. Zijn geneesheer heeft hem evenwel, wegens den aard van de ongesteldheid, volstrekte rust aanbevolen, zoodat de heer Oppedijk althans dit jaar niet meer aan de parlementaire werkzaamheden zal kunnen deelnemen. Men seint ons heden uit ApeldoornDo kroonprins van Napels is hier hedenmorgen om 11 u. 40 m. aangekomen. Z. K. H. werd van het station afgehaald door 4 adjudanten met rijtuig a la Daumont bespannen en door H. M do Koningin-Regentes in de vestibule van het paleis begroet. Om één uur was er groot déjeuner, waarby tegenwoordig waren de hofautoriteiten en Koninginnen, de minister Van Tienhoven, de Italiaansche gezant, de markies en markiezin De Spinola, markies Malaspina, twee dames du palais en gevolg. De muziek der huzaren uit Deventer speelde op het bassecour. Het vertrek naar Amster dam is bepaald op 5 u. 15 m. Gemengd Nieuws. De wensch van alle rechtgeaarde Leidenaars, dat er vóór 3 October a. s. geen droppel water meer zou vallen, mocht niot vervuld worden. Heden vielen er, helaas, na een zwak onweder, bij voor 1 October druk kende temperatuur, ontelbaar vele droppelen. Het Schuttersveld, ter wille waarvan die wensch werd gekoesterd en uitgesproken, was anders nu zoo buitengewoon mooi droog! Evenwel: moed gehouden! De regen van hedenmiddag zal nog geen kwaad doen en volgens den „vertrouwbaren" Waelput begint immers morgen de droge periode? Het bestuur der 3-October-Vereeniging stelt echter niet veel geloof in Waelputs voor spellenden geest, want het plaatst heden in ons blad eene advertentie, waarin van „slechte" weersgesteldheid en van kleine vlaggetjes, in gewone tjjdon geene vijanden van onze schutters, en van nadere mededeeling ge waagd wordt. Wjj zullen er het beste maar van hopen Hedenochtend te halfelf isop de Parklaan, ter hoogte van het Belgische Park,te 's-Gravenhage, een opzichter bij de gemeente-reiniging te Schevoningen door eene electrische tram overreden en gedood. Volgens ooggetuigen liep de man, die aan zwaar moedigheid moet lijdende z(jn geweest, naast de trambaan en wierp hy zich, toen de tram vlak bp hem was, met het hoofd voorover op de rails. Gistermiddag reed een kind een ander kindje van ruim één jaar in een sport- karretje langs de Loosduinsche Vaart, bij 's-Gravenhage, en liet het wagentje glippen, dat dientengevolge met de zuigeling, die vast gebonden zat, in het water rolde. De wegwerker Oltrust begaf zich dadelijk gekleed te water en bracht de kleine weer op het droge. Men meldt uit Katwijk aan Zee: Heeft men het hier jarenlang meteen alleronge lukkigst gelegen klein gebouwtje moeten stelles voor de posterijen en telegraphie, dat vooral 's winters bjjna onbereikbaar was bij sneeuw- of ijsweer, thans zullen wjj ons spoedig mogen verheugen in een nieuw, sierlijk gebouwtje, midden in de kom der plaats gelegen. Op getrokken met rooden waalsteen, onderbroken door hardsteenen banden, maakt vooral de zoogen. trapjesgevel een waarlijk allerliefst effect. Algemeen wordt erkend dat het meer dan vele andere Rijksgebouwen uitmunt door goeden smaak. Ook dit gebouw alweder zal een sieraad zijn in deze vooruitstrevende vissckers- en badplaats. Begunstigd door prachtig weder hadden Dinsdag te Hoogmade, door een aan tal belangstellenden, zoo van daar als van elders, bijgewoond, de aangekondigde volks- vermakelijkheden plaats. Aan het ringrjjden en sleuteltrekken namen 18 paren deel. Voor het eerste werd de prijs, eene hanglamp, gewonnen door W. Vermjj en de premie, eene gemonteerde sigarendoos, door A. De Klerkvoor het tweede de prijs, eer. servies met schenkblad, door mej. C. Ruigrok Van der Werven en de premie, 2 bloemvazen, door mej. A. Van Weringen. Voor het slofloopen waren 17 liefhebbers. De prijs, een bronzen middenstuk, werd be haald door A. Van der Voorn en de premie, een inktstel, door J. Witteman. Daarop volgde het zoogenaamde katknup pelen, waarvoor" de prijs, eene wekkerpendule, werd gewonnen door J. Zwetsloot en de premie/ een cognacstel en 1 kistje sigaren, door J.'Verbij. Voor turfrapen bestonden prijs en premie in geld, die respectievelijk gewonnen werden door P. Baak en H. De Klerk. Door de uitmuntende orde, welke de com missie wist te handhaven, liep alles geregeld en naar ieders genoegen af. Men meldt uit Amsterdam: De internationale photographie-tentoonstelllng, gisteren in de Militiezaal geopend, is zeer be langwekkend. In do afdeeling voor vakpkoto- grafen zjjn van de 37 inzenders 28 meest alle bekende en beroemde mannen uit bjjna even zooveel grooto steden van Europa; onder de 40 amateur-photografen zjjn mede vele buiten landers, die bljjk gevon dat zij meest allen op gelukkige wjjze de photographic beoefenen. De zelfmoord van generaal Bou- langer. Zooals de telegraaf reeds meldde, heeft do uit Frankrijk gevluchte pretendent- generaal gisterochtend met eene revolver een einde aan zjjn leven gemaakt. Het is bekend dat de door Paulus bezon gen generaal op den eersten April 1889 naar Brussel vluchtte, na ettelijke maanden oponthoud naar Londen en van daar naai" het eiland Jersey vertrok, waar zjjne geliefde, de van haren man gescheiden gravin Mar guerite Do Bonnemain, zjjne ballingschap kwam deelen, en met haar dit voorjaar weer naar Brussel trok, toen de toestand dezer dame van dien aard was, dat zjj nog slechts korten tjjd te leven had. Den 16den Juli jl. overleed mevr. De Bon nemain, naar het schjjnt haar groot vermogen aan Boulanger nalatende. Zjj werd op het kerkhof te Elsene begraven. Van dat tijdstip af bezocht de generaal dagelijks het graf zjjner beminde, dat weldra met eene monumentale tombe werd versierd en waarop hjj telkens een krans van frissche bloemen, met linten in de Fransche driekleur getooid, neerlegde. Een rjjtuig, door twee zwarte paarden ge trokken, voorde hem derwaarts; gewoonlijk vergezelde hem dan eene dame, die, ovenals hjj, in den diepsten rouw gehuld was. Gisterochtend, omstreeks halftien, zoo wordt aan de „N. R. C." gemeld, was hjj echter zonder deze dame verschenen. Het schjjnt, dat hjj door brieven aan de personen zjjner omgeving kennis heeft gegeven van zijn nood lottig besluit, daar, weinige minuten na de aankomst van Boulanger, in vliegende haast een rijtuig kwam aanrollen, waaruit, in koorts achtige gejaagdheid, een eveneens in rouw gekleed heer naar den generaal toejjlde. Vat beiden gesproken hebben, konden de arbeiders, die aan graftomben in de omgeving werkten, niet verstaan. Naar de gebaren te oordeelen en het schreien van den onbekende, moet deze, doch tevergeefs, aanhoudende pogingen hebben aangewend, om Boulanger van zjjn voornemen terug te brengen. "NVeenend verliet hy omstreeks halftwaalf het kerkhof: geen tien minuten daarna weer klonk een revolverschot, en toen de verschrikte arbeiders en de vrouw van den opzichter van den doodeuakker in de richting van het schot heeitijlden, ontwaarden zy tot hunne ontzet ting den generaal, die, met den rug ter rechterzijde tegen het monument van mevr. Do Bonnemain ter aarde gezeten, met doorboorde slapen, de revolver in de hand geklemd, in elkaar zakte. De kogel, door den rechterslaap in het hoofd gedrongeR, had zich nog met volle kracht door den linkerslaap een uitweg gebaand. Het bloed stroomde langs Boulan- gers gelaat, dat eene kalme, zachte uitdruk king vertoonde; weinige oogenblikken daarna gaf hjj den geest. In allerjjl werd de politie van Elsene per telephoon van het gebeurdo onderricht. Een rjjtuig voerde in galop twee geneesheeren en een "Commiesaris van politie ter plaatso. Na het neersüroomend bloed van hot gelaat te hebben gewasschen en de gapende wonden te hebben verbonden, opendon de geneeshee-- ren de eveneens bebloede kleoderen van den overledene en ontdekten op diens borst het photographiscb portret van Marguérite De Bonnemain. Hot lijk werd daarop in de koets van den overledene geplaatst, de gordijnen neergelaten, en zoo sloeg het rjjtuig, gevolgd door den wagen, waarin de geneesheeren zich bevonden, in matigen draf den weg in naar het politie- bureel van Ixelles. Nadat aldaar de noodige formaliteiten waren vorricht, werd toegestaan dat men het ljjk vervoerde naar het door mevrouw De Bonnemain gehuurde huis, Rue Montoyen 79, nabjj het Luxemburgstation, waar Boulanger sedert eenige maanden nog woonde. De berichtgevers van couranten, die zich aanmeldden, werden niet toegelaten. Het be richt werd eerst later in de stad bekond. Eerst te 3 uren werd de dood van generaal Boulanger door bulletins bekend gemaakt. Het toeval wilde dat op het oogenblik, waarop Boulanger aan zjjn noodlottig plan gevolg gaf, de correspondent van de „N. R. C." in de nabijheid van het commissariaat van politie van Elsene vertoefde en zoodoende juist kennis van het gebeurde kreeg. Het rjjtuig, dat hem naar het kerkhof bracht, kruiste aan den uitgang de beide kleine wagens van den droevigen stoet; de arbeiders en de echtgonoote van den opzichter trof hjj, geheel onder den indruk van het gebeurde, bezig met het zoeken van het moordend lood. Een breede, nog niet gestolde bloedplas ter rechterzijde van de graftombe van me vrouw De Bonnemain toonde de plek, waar de zelfmoord was gepleegd. Bloedvlekken *varen eveneens aan het monument zichtbaar, dat onder tal van kransen on levende bloemen bedolven ligt. De zwarte marmeren tafel, welke in eene zacht naar voren dalende glooiing het grafschrift te lezen geeft, prjjkt aan het boveneinde met oeno afgeknotte zuil, als een zinnebeeld van het in den bloei des levens weg gerukte bestaan van Boulangers geliefde. De lyksteen draagt enkel de woorden Marguerite. 19 Décembre 1855 16 JuiJlot 1891 A bientót. Volgens andere berichten overleed mevrouw De Bonnemain, die zeer bemiddeld was, naar men zegt, zonder aan Boulanger een bedui dend gedeelte van haar fortuin vermaakt te hebben. Boulanger zelf had geen vermogen en zijn pensioen verviel, toen hij uit Frankrijk verbannen en van al zjjne rechten vervallen werd verklaard. Sedert het ineenstorten der Boulangistische party hielden natuurlijk ook de bijdragen op, welke door de steunpilaren der Boulangistische beweging de hertogin van Uzès, de graaf van Parijs en anderen werden gegeven. Kortom, men beweerde dat Boulanger, die gewoon was op grooten voet te leven, zich sedert den dood van mevrouw De Bonnemain zeer moest behelpen. Wellicht heeft ook deze omstandigheid er toe bijgedragen den avontuurlijken generaal tot zijn laatsten wanhopigen stap te doen besluiten. George Ernest Jean Marie Boulanger, den 29sten April 1837 te Rennes geboren, nam o. a. in 1859 deel aan den veldtocht in Italië, werd by" Turbigo door de borst geschoten, ontving het kruis van het Legioen van Eer, woonde van October 1861 tot Mei 1864 den veldtocht in China bij, waarbjj hij wederom by oen aanval op een dorp gekwetst werd,

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1