T/J— Gemengd Nieuws. Een wagen, met brood gevuld, van den bakker B. in de Wagenstraat nabij de Wagenbrug te 's Gravenhage, welke eenige oogenblikken tijdens de knecht zijne klante^, bediende, aan den Noordwal onbeheerd Was blijven staan, was by terugkomst van den knecht verdwenen en is tot dusver niet terug gevonden. Na afloop van d e v o ors t e 11 in g Maan dag-avond in den Parktuin te Amsterdam gegeven, viel Sequah eene oratie ten deel, veel gelijkende op hot stormachtige hulde betoon by zijn laatste optreden te Rotterdam. Eene onafzienbare menigte vergezelde zyn koetsje, waarvan de paarden waren afge spannen en dat door eenigo mannen getrok ken werd, zingende: „lang zal hjj leven!" of een of anderen bekenden volksdeun, joelende van den Parktuin langs de Nieuwe Heeren gracht, Amstelstraat en Reguliersbreestraat. Bij de 'Munt gekomen, ging de juichende menigte niet de Kalverstraat in, maar hot Rokin langs en van daar van de Damzydo de Kalverstraat in. Hier had voor het „Café Suisse", waar Sequah moest uitstappen, eene ware volksophooping plaats. Het was er een ontzaglijk gedrang, waarbij de vensterruiten van de aan de overzijde gelegen winkels een oogenblik gevaar liepen, ingedrukt te worden Toen Sequah eindelijk uit zyn koetsje stapte, ging er een oorverdoovend gejuich op, dat er niet op verminderde, toen hjj een paar minuten later voor het geopende raam van „Café Suisse" verscheen en eenige keeren voor het publiek boog. Velen van de toeschouwers uitten hun geestdrift door het zingen van de wijs van het Engelsche volkslied. Nu en dan werd even wel een schril gefluit gehoord. Nadat er nog voor het manufactuurmagazijn „Insulinde" eene vechtpartij voorgevallen, gelukkig zonder ernstigen afloop, verspreidde de menigte zich Een treurig familiedrama werd gisteren voor do arrondissements-rechtbank te Maastricht berecht. Wegens eene betwist bare schuld van drie gulden hadden Martinus Hubertus Kuipers, 31 jaren, en Jan Mathijs Ariaans, 19 jaren, beiden loiendekkers, hun respectieven broeder en oom Hubert Willem Kuipers, in den avond van 15 Augustus 11. onder de gemeente Nuth afgewacht en zoo danig mishandeld, dat hjj eenige uren latei aan de gevolgen eener schedelbreuk is over leden. De beklaagden bekennen den verslagens wel mishandeld, doch niet do bedoeling gehad te hebbon hem te dooden. Door het O. M is tegen Kuipers 6 jaren en tegen Ariaans 2 jaren gevangenisstraf gevraagd. Uitspraak over 8 dagen. Op het platteland van Fries land, waar voor korte jaren de kermissen nog in vollen luister gevierd werden, be ginnen deze feestelijkheden hard af te nemen. In eone enkele gemeente, zooals Ferwcrde- radeel, waarin welvarende en volkrijke dorpen gelegen zjjn, zijn de kermissen geheel ver dwenen, in andere dorpen zijn zjj „sukkelend". De betere verkeersmiddelen, welke een uit stapje naar elders gemakkelijk maken, zyn van dit verval vooral oorzaak. In twee dorpen wordt de kermis nog in alle eere gehouden, nl. te Joure en Bergum De ingezetenen gaan in die dagen „uit", ter wjjl de ligging dier dorpen in eene volkryke omgeving, aanleiding geeft, dat het publiek van buiten in de kermisdagen derwaarts treki om getuige te zjjn van de volksfeesten, welke in dien tijd door de ingezetenen worden ge organiseerd. Dat men daarmede niet zuinig is, wordt weder te Joure bewezen, waar de kermis in vollen gang is. Men houdt aldaar twee harddraverijen, twee biljartpartijen, enz. Dat de koffiehuishouders voor uitspanningen zorgen, bewijst do aanwezigheid van drie zeer goede café-concerts. Het gezelschap Carrégeeftop 't oogenblik voorstellingen in Keulen. Het waterballet staat op 't programma. In de vorige week is op het con gres van natuuronderzoekers, te Halle go- houden, in de afdeeling voor inwendige ge neeskunst, wederom het tuberculins ter sprake gekomen. Dr. Aufrecht kon bericht geven over niet minder dan 112 zieken, die nog niet door de longtering uitgeput waren en die liy met dat middel in het gasthuis te Maagdenburg had behandeld. Bjj 18 trad ge nezing in, by 37 werd belangrijke, bjj 22 merk bare beterschap waargenomen; slechts bij 5 bleef elke werking uit. De geneesheer voegde er bij, dat de beterschap in alle gevallen slechts voorwaardelijk is op te nemen, zoo dat een wederoptreden der ziekte niet is uit gesloten, ja •joms roods is waargenomen, Hjj spoot slerjfltj kloino hoeveelheden in, to beg',nnon met milligram, opklimmend ten hoogste 5 mg. nooit meer dan om uen anderen dag en steeds stakend zoodra ongunstige verschijnselen zich voordeden. Dr. Aufrec-ht is van oordeel, dat het middel de omgeving van de aangetaste -plek onvatbaar maakt voor de ontwikkeling der bacteriën en dus uitbreiding tegenhoudt. Een oven gunstig oordeel werd door andere congresleden uitgesproken. Een hunner had 33 gevallen behandeld en daarvan bjj 6 voor waardelijke genezing, bij 13 belangrijke be terschap waargenomen. Hij had een onderhoud gehad met prof. Koch, die hem gezegd had: „Dag aan dag ontvang ik berichten over de bevredigende uitwerking van het middelik heb de onwrikbare overtuiging, dat ik wat goeds heb verkregen". De proefnemingen met het middel zjjn dus volstrekt niet uit. Te Losser vroegen Zaterdag- avond twee bedelaars, waarvan de een blind en tevens onnoozel was, bij den zoogenaamden kooiboer in de Bftrdel, in de onmiddellijke nabijheid der grenzen, verlof om in eene op het ervo staande hut den nacht to mogen doorbrengen, hetgeen hun werd toegestaan. Deze vergunning is den boer echter noodlottig geworden, althans omstroeks halfnegen ge raakte niet alleen de hut in brand, maar dientengevolge ook de groote boerenbehuizinge met het zich daarin bevindende hooi en rogge. Daar allen zich reeds ter ruste hadden be geven, kon niets gered wordenalleen het vee ontkwam met moeite den vlammen. Van de personen in de hut bekwam de blinde talrijke brandwonden, zoodat voor zijn behoud niet veel hoop bestaat. De andere had intusschen, ten einde niet in handen der justitie te vallen, van de verwarring gebruik gemaakt om te vluchten. De oorzaak van den brand is tot dusver onbekend, daar men geene inlichtingen dien aangaande van den blinde kon verkrijgen, die steeds een volhardend stilzwijgen bewaart. Moge deze brand eene waarschuwing zijn voor de boeren om niet altijd gastvrijheid te ver- leenen aan allerlei omloopend volk 1 (Zio. Gd.) Er was eens een zeer onbekende en zeer langharige musicus oener duister ge bleven nationaliteit, dia, men weet niet hoe. er in geslaagd was eene introductie te krijgen bij Rossini. Eenmaal bij den maestro, rustte do jongeling niet, of eerstgenoemde moest den treurmarsch voor piano aanhooren, welken het vrijmoedige componist-je zonder baard tel eere van Meyerbeer heette samengesteld te hebben. „IVat dunkt u?" vroeg hij, toen lijj het ding eindelijk afgeroffeld had, „wat dunkt u van mijn treurmarsch op Meyer beer?" „Ja", sprak Rossini koeltjes en vernietigend, „hij is heel mooi. Liever zou ik echter hebben gezien, dat gij gestorven waart en dat Meyerbeer een treurmarsch hadde gecomponeerd op w!" Te Marseille had de politie Maandag j.l. met eene lastige inhechtenisne ming te doen. Een zekere ColonDa werd door een politie-agent wegens een vergrijp naar het bureel van den commissaris geleid op den drempel van het gebouw trok Colonna een mes en bracht den agent daarmede een steek toe, zoodat deze zijn gevangene losliet, die zich uit de voeten maakto. Een derkler- kon van het politiebureel zette den misdadi ger echter na en haalde hem ook in. Colonna keerde zich tot hem en bracht hem met het mes een stoot in do maagstreek toede be ambte stortte neder en gaf onmiddellijk den geest. Een derde politie-agent, inmiddels ter hulp gesneld, kwam er evenzeer slecht af, daar Colonna hem met zjjn mes den pols half doorsneed, zoodat men voor het leven van den man vreest. Eindelijk werd de woes teling overmeesterd en achter slot en grendel gebracht. Elk ter dood veroordeelde zal in de toekomst zjjn eigen beul zjjn. Te Canon- City in Colorado (V. S. van N.-Amerika) is onlangs een vonnis voltrokken door den ver oordeelde, een moordenaar, op eene plank te laten staan, welke hem vanzelf door eene vernuftige inrichting een paar voet in de lucht wierp. Bjj het neervallen trok de strop om zjjn hals zich dicht. Voor vele voltrekkers van een doodvonnis, die het niet aangenaam vin den om, door op eene veer te drukken, aan een menschenleven een einde te maken, is deze uitvinding eene ware uitkomst. Weder hebben in Spanje twee spoorwegongelukken plaats gehad. In do na bijheid van het station Prahia, aan de Portu- geesche grens göihgen, liepen twee treinen op elkander, tón gevolge waarvan verschei dene personen gewond werden. Te Moncado bjj Valencia had evenzeer eene botsing plaats tusschen een gewonen trein en een werklieden-trein met ernstiger gevolg, daar drie arbeiders gedood en verscheidene andere gewond werden. Belangwekkende proeven op 't gebied van het hypnotisme werden onlangs te Chiswick genomen, ten einde to onder zoeken in hoeverre hypnotisme gebezigd kan worden als verdoovend middel bjj operatiën. In tegenwoordigheid van vele plaatselijke medische autoriteiten werd eene patiënt een kies getrokken zonder de minste pijn. Evenzoo werd een schadelijk voorwerp, dat ontsteking veroorzaakte, uit den rechterarm verwijderd, terwijl de patient in hypnotischen toestand was, zonder dat deze er iets van gevoelde. De patiënt verloor weinig bloed en klaagde niet over pjjn bjj het ontwaken. Uit de officiéele rapporten der Engelsch-Indische regeering blijkt dat het mislukken van den oogst in Opper-Birmah een ernstiger karakter draagt, dan men eerst dachtmen hoopte het tekort te kunnen aan vullen met een gedeelte van de opbrengst van den oogst in Beneden-Birmah. Thans bespeurt men echter, dat langs dien weg geene vol doende uitkomsten verkregen kunnen worden, zoodat in de maanden October en November de rijstprijzen, die nu reeds hoog zjjn, nog aanmerkelyker zullen stjjgen. Ten bewijze, dat mevrouw Marie Wilt- inderdaad in een aanval van waanzin tot zelfmoord is overgegaan, melden de Weener bladen, dat zij zich getooid had in een kost baar zijden kleed, met juweelen en gouden versierselen en 1100 gulden in bankpapier by zich gestoken had. Daarop wierp zij zich uit een venster der vierde verdieping. Do eenmaal vermaarde zangeres was 57 jaren oud. Wegens een zenuwlijden, waarvoor zjj herhaaldelijk inrichtingen tot genezing van zulke ziekten bezocht, verliet zij reeds ver scheidene jaren geleden de opera. Het laatst heeft zij zich in het openbaar laten hooren in de maand Juli jl. bij het Mozart-jubilaeum te Salzburghare stem was toen op de repe titie nog schitterend, maar bij de uitvoering was zij te zenuwachtig en bracht zjj hare partij met moeite ten einde. Aan de universiteiten van Weenon en Graz blijft haar naam in aandenken door eene stichting van 100,000 gulden, welke zjj enkele jaren geleden schonk voor behoeftige studenten. Eene nieuwe Amerikaansche uit vinding is een wieg, welke door raderwerk, dat men vooraf opwindt, bewogen wordt, terwijl daarbij een speelwerk allerlei wijsjes laat hooren, om het kindje in slaap te maken. Zoo'n wiegje kost slechts f360. WE9TOXDIË. (Pad. correspondentie van het Vad.") PARAMARIBO, 3 September. Deze strekt ter bevestiging van mijn tele gram, op 29 Augustus verzonden en behel- zonde bericht van de arrestatie van het be stuur en een paar der medewerkors van „Volksbode", wegens hunne opruiingen tol het Mei-oproer. Alhoewel 't algemeen bekend was, dat deze lieden het meest tot die on geregeldheden hebben bijgedragen, werd eerst tot hunne aanhouding bevel gegeven, nadat het desbetreffende onderzoek, door de justitie ingesteld, haar de noodige bewijzen tegen hen had verschaft. De arrestatie vond heel leuk plaats. De heeren werden op het parket ontboden, om „over zekere zaak te worden gehoord", en, vermeenende, dat dat hooren weer, als go woonlijk, met eone vermaning zou afioopen, gingen zjj, geen kwaad vermoedende, ernaar toe. Erg onthutst waren zjj echter, toen hun gezegd werd, dat zij goed- of kwaadschiks naar het fort „Zeelandia" moesten gaan. Ziende dat weerstand dwaas zou zijn, gingen zy bedaard en in goede orde naar het huis van bewaring. Men beweert dat Bergen, hoorende dat 't nu ernst was, den procureur-generaal zou hebben gezegd, ook de namen te zullen opgeven van hen, die hem en zyne makkers de rol hadden laten spelen, die zy gedaan hebben. De arrestanten zyn: R. H. Bergen, onder wijzer en steller van het adres, door hem indertyd, namens de Para-bevolking, aan de Regeering ingediend, waarby deze beloofde voortaan de personeele belasting te zullen be talen wat zy echter niet nagekomen heeft, Mantel en Zeester, meesters-timmerman. Reyeg, meester-metselaar, Einaar, onderwyzer by de Moravische Zending, Valois Smith, schoenmaker op plantage „Marienburg", Mare, landbouwer, en J. C. Bergen, bediende by de firma Strfiter, Esser en Co. Naar gezegd wordt, zyn, by de huiszoeking by R. H. Bergen en Einaar (die by de Hern hutters inwoont), belangryke stukken gevon den, wier publiciteit voor de vrienden van den heer Lohman wel eens onplezierig zou kunnen zijn. Die vrienden hier zyn dan ook erg in de weer, ten einde de verdere behandeling van het strafgeding te smoren. Zoo wilden zy een telegram aan de Koningin op haren verjaar dag zenden, waarby om abolitie voor Bergen c. s. zou worden verzocht. Waarom echter het telegram niet verzonden werd, weet ik niet. Nu evenwel wordt een adres ter teeke- ning rondgebracht, waarop de mindere bevol king en vooral zy, die tot de Moravische Kerk behooren, braaf teekenen, ten einde het in vryheid stellen van Bergen c. s. gedaan te krygen. Of dat helpen zal, betwijfel ik zeer. Het kwaad, door Bergen c. s. bedreven, moet, myns inziens, voorbeeldig gestraft worden; te meer, omdat door hun toedoen en hunne onware berichten ten voordeele van den gou verneur Lohman, de ministers Keuchenius en Mackay er toe gebracht zyn zich deerlyk te compromitteeren. INGEZONDEN. Oriëntalisten-Congres. Over het onlangs te Londen gehouden con gres lezen wy in „The Athenaeum" eene re pliek op zyn beweren dat dit congres „Ein Oriental-Congress ohne Oriëntalisten" was. Ba ron Textor de Ravisi, Col. Britten en Dr. Leitnor brengen hunne grieven tegen dit be weren te berde. Aan den Baron geeft „The Athenaeum" toe dat die bestempeling wat al te sterk is. Aan den Colonel wordt opge merkt dat de twyfel of een geschenk van 50 pd. st. van het lakenweversgilde misschien bestemd was voor het congres van 1892, ten duidelyksto de verwarring doet uitkomen, door dit congres in het leven geroepen. Aan Dr. Leitner, die byzonder gegriefd is, omdat „The Athenaeum" zyn congres eene treurige, slecht bezochte vertooning noemt en die pocht op de gezanten, de gouvernementen, de geleerde instellingen, die zyn congres patrocineerden, die praalt met de 87 handteekeningen op de presentie-lyst in de vergadering der Japansche Sectie, 40 op eene der Semitische Sectiën, byna allen van specialiteiten, en die er op snoeft dat de algomeene vergaderingen door gemid deld 50 leden werden bygewoond, aan Dr. Leitner wordt onder het oog gebracht, dat hy niet onwaar kan maken, dat geene enkele der groote Aziatische Vereenigingen met zyn congres niets te maken wilde hebben en dat verreweg de meerderheid der Oostorsche ge leerden van Groot-Britannië en het vasteland op zyn congres ontbraken. Wyders protesteerde zekere heer Lewis tegen „The Athenaeum" dat zijn geschrift een samenraapsel van oude meeningen had ge noemd, old opinions). Hij denkt misschien dat wy grappige meeningen odd opinions wilden zeggen. Het is wel mogelyk, voegt „The Athenaeum" hieraan toe, dat de zon derlingheid oddnessvan des heeren Lewis' opvattingen omtrent Egyptische tijdrekening, nog meer verbazing wekt dan zyn herhaald beroep op een autoriteit zoo oud (eigenlyk verouderd) als Osburn. Burgerlijke Stand. NOORDWIJK. Geboren: Elisabeth Cornelia Margaretha, d. v. H. Janson en E. M. De Bruin. Engelbertus Wilhelmus Adriauus, z. v. H. v. d. Plas on H A. Peters. Wilhelmiua, d. v. J. Bouwmeester en C. v. d. Luyt. Klasina Maria, d. v. H. Smit en H. Arendsen. Jan Jacobus, z. v. G. A.v. Rrjn en S. Kuiper. Dirkje, d. v. J. v. Duin en P. Smit Leendert Cornelis, z. v. L. Waasdorp en L. v. d. Niet. KATWIJK. Ondertrouwd: D. J. Ciggaar, 51 jaar, wedr. v. K. Lekkerkerker en A. v. d. Gngien, 46 j., wed. v. K. Parlevliet. J. Kuijt, 28 j, en T. v. Durjn, 21 jaar. Geboren: Dirk, z. v. J- v. d. Kwaak en J. v. d. Oever. Cornelis, z. v. H. v. Duijn en A. Schaap. Catharina, d. v. H. v. d. Plas en M. v. Duijven- bode. Jacoba, d. v. J. Zwanenburg en W. De Vreugd. Dirk, z. v. D. Zwitser en J. v. d. Macl. Dieuwertje, d. v. J. v. Betlen en J. De Jong. Overleden: T. v. d. Plas 75 j., wedr. v. L. v. Duijn. W. Heemskerk, 48 j., vr. v. K. Bos. P. Bavenabergen, 3 m., z. v. C. Bavensbergen en M. Wassenaar. ALKEMADE. Geboren: Antonius Johannes, z. v. Gerardus Van dor Zwet en Johanna Van der Wereld. Cornelia Maria, d. v. Cornelis Hoogenboom en Elizabeth Van der Meer. Gerritje, d. v. Cornelis Vau Zijll eo Aaltje Buurman. WilhelmiDa, d. v. Willem Hoogenboom en Gerarda Akerboom. Cor nelia Adriaoa, d. v. Gerardus Van Zoen on Cornelia Van Leeuwen. Overleden: Johannes Jacobus Van der Meer, 1 m., z. v. Cornelis Van der Meer en Maria We6eel- man. Cornelia Van der Vis, 7 j., d. v. Co/nelis Van der Vis en Wilhelmina Cavelier.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6