Gemengd Nieuwa. Yan de gelegenhoid om tijdens de algemeene proefverlichting gisteravond liet inwendige dor Stadszaal te bezichtigen, werd door hen, die daartoe in staat gesteld, uit den aard der zaak gretjg gebruik gemaakt, Van het oogehbliii aeï' opening af, bewogen zich do geliikkige heeren, waarvan menigeen ook in 'geselschap van dames, door de grooto Zaal en de verschillende andere, reeds door ons beschreven lokaliteiten, welke alle waren ontsloten, en al waren de receptie zalen nog door latten aan de ingangen niet toe gankelijk, rnen kon er toch een blik in werpen. Algemeen werd een gunstige indruk ver kregen omtrent de verlichting, vooral wat betreft die der groote zaal, waar de helder heid gepaard gaat met eene aangename zacht heid voor de oogen, waar men ook, hetzij beneden of op de gaanderij, gezoten is. Bijzondere aandactit trok ook de fraaie foyer met zijn kostbaren, ingolegden parket vloer en sierlijke wanden, waartegen de pas aangebrachte decoration van draperieën ge lijk dan ook door velen de opmerking werd gemaakt echter wel wat ongunstig afsteken. Ook werd er twijfel geopperd of de koffie- of rookkamer bp groote uitvoeringen wel ruimte genoeg zal aanbieden en of de kleine zaal, bestemd voor kamerrauzieksoirées en dergelijke, nog niet iets grooter had mogen zijn, vooral met het oog op het bezoek, dat aan die uitvoeringen in den laatsten tjjd meer en meer ten deel viel. Wat daarvan evenals van de minder heldere verlichting der rookkamer zü, de ondervinding zal hier moeten spreken. In ieder geval bleek het geheel op den leek (bouwkundigen zien natuurlijk meer) een grootschen indruk te maken. Als nu ook maar het allervoornaamste, de acustiek, aan de verwachting moge beantwoor den 1 Met belangstelling wordt daarom de avond van morgen tegemoet gezien, als Beet. hoven's ouverture „Zur Weihe des Hauses", door het orkest van Kes, de reeks concerten zal openen. De w\jzo van verlichting aan de straat brengt een minder gunstig effect teweeg, waardoor de gevel niet tot zijn recht komt. Men acht dien te veel in duister gehuld. Van hen, die aandeel in den bouw dezer Stadszaal hebben, moet nog genoemd worden de heer W. Barneveld (firma W. Bameveld en Co.) alhier, die onderaannemer was voor de ijzerwerken. Wij veroorloven ons eene enkele opmerking. Er kon ongetwijfeld geen schooner gele genheid dan gisteravond zich voordeed, be dacht worden om het geheel rustig te be zichtigen, doch wp ontveinzen niet dat het getal van hen, die het voorrecht genoten daartoe te zijn in de gelegenheid gesteld, nog wel wat had kunnen uitgebreid worden-. Bestond er inderdaad bezwaar dat er van wege het gemeentebestuur aan talrijker in gezetenen „uitnoodigingen" waren verzonden, in de plaats van het „bewijs van toegang" enz. dat nu op andere wijze en op beperkte schaal was verstrekt geworden? De ruimte, welke het gebouw aanbiedt, kon daartoe o. i. geen beletsel zijn. Bovendien had men daardoor velen eene welkome gelegenheid geboden, die aarzelen Vrijdag of Zondag er heen te gaan, als de tonen der muziek eene zeer groote menigte zullen lokken, en het nu niet waagden zonder een bewijs oogluikend te worden toegelaten, zoo als later in den avond het geval was. Het is bepaald jammer. De Leidsche Melkinrichting zal den lsten October beginnen gedurende de wintermaanden op Zondag-avond bü hare af nemers geen melk te doen rondbrengen, ten einde aan het personeel eenige Zondagsrust te verschaffen. Uithet vermaarde kasteel „Lin- schoten" is het prachtige Gobelin-behangsel aangekocht door de heeren Randoe en M. Yan Rossum du Chattel, bestaande uit zes vakken uit het tijdperk van Lodewijk XY. Dit behangsel munt uit door frischheid, zuiverheid van tinten smaak volle groepeering. Hedenmorgen viol de dochter van den te Zoeterwoude woonachtigen land bouwer O. in het water, toen zij over eene plank het Watertje aldaar met twee gevulde melkemmers wilde overschrijden. De veld wachter U. zag het ongeval, sprong in het water en redde de maagd, die daardoor den tocht naar haro woning kon voortzetten. Door den rijksveldwachter L. is, na voorafgaande waarschuwing, tegen de tap ster de wed. N., Us Leiderdorp, proces-verbaal opgema^j^ wegens de overtreding van art. 'jer Wet op den kleinhandel in sterken- urank. Door de rechtbank te Utrecht is de zaak behandeld van J. J. C. S. en C. S wonende resp. te Alfen en Leiden, beklaagd van wederspannigheid, lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, tegen ambtenaren te Woer den op '20 Juli jl. gepleegd. Alleen de eerste beklaagde was verschenentegen den tweede werd verstek verleend. In opgewonden toestand langs den weg gaande, werden zij aangemaand tot stilte, waarna zij met eene tabaksdoos geslagen en met een mes gedreigd hebben. De verschenen bekl. verklaarde van niets te weten. Nadat de beide politie-beambten hunne verklaringen hadden afgelegd, werd tegen ieder der bekl. geëischt: gevangenisstraf van 3 weken. Uitspraak over 3 dagen. In de Hooftskadelaan aan de Hooftskade te 's-Hage is eergisteravond een oude man, die bü zü'ne dochter inwoonde, van de trappen gevallen; een uur daarna is hy aan de gevolgen overleden. Het badseizoen te Scheveningen. van de maatschappü „Zeebad Scheveningen", zal Zaterdag 3 October aanst. gesloten worden. Een bazaar ten behoeve van het Kinderhuis der Ned.-Herv. gemeente te Rot terdam, in de vorige week gehouden, heeft opgebracht f 5867.52. Te Twelloo is zekere B. van een zolder gevallen en reeds den daarop vol genden nacht overleden. Uit de jongste telling der be volking van Parüs blijkt, dat zich daar bü den aanvang van dit jaar 4205 Nederlanders bevonden (2153 mannen en '2052 vrouwen). De ongunstige berichten omtrent den opstand in Wuntho worden nader be vestigd. Men vorwachtte dat de ex-Tsawbwa heden (Woensdag) den aanval zou wagen. De bevolking is gewaarschuwd in hare dorpen te blüven, zoo het tot een treffen komt. IJN GEZONDEN. Bedelarij. Niet genoeg kan er, vooral nu de winter zachtkens aan, maar zeker begint te naderen, gewaarschuwd worden tegen het geven zonder onderzoek, dat, helaas! maar al te zeer aan vele woningen plaats heejt. Hetzü uit valschc gemoedelijkheid en weekhartigheid, hetzü om maar van de lieden af te zün zoodra zich maar eene onbeschaamde hand om eeno gave uitstrekt, vooral wanneer er eene klaaglüke stem, een of ander (echt of bedrieglük) lichaamsgebrek, en bovenal een paar kleine kinderen bükomen, wordt ook dadelük een penningske gegeven. En wat bereikt men daarmee in negen van de tien gevallen? Dat onwaardige luiaards geholpen worden, terwül eerlüke, echte armoede onder den schoorsteen zit te schreien; dat men de herbergiers aan item zooveel borrels meer helpt, want het grooter deel van deze bedel- centen gaat naar de kroeg; en dat men zon goede geld nutteloos wegwerpt, terwül het honderdmaal beter besteed kon worden. Ik heb als vasten regel aangenomen nooit geld, en slechts bij hooge, hooge uitzondering eene boterham aan onbekenden te geven, maar altoos nauwkeurig naam en woonplaats te laten opteekenen door müne dienstbode. En wanneer ik dan aan het informeeren toog, vond ik óf niemand van dien aard op de aan gewezen plaats, óf geheel andere toestanden dan men mü had medegedeeld. Helaas! het moet wel wantrouwend wor den. De ervaring leert dat sommige vrouwen hare tranen nogal spoedig bü de hand heb ben, en schreiende kinderen bowüzen vol strekt niet altoos dat zü honger hebbeneen ferme stomp, ja, zulke duivelinnen zijn er! een prik met eene speld of een vreeselüke vloek kunnen óók wel waterlanders voor den dag brengen. En spoedig worden de kinderen al zóó wys, dat ze op hun vierde, vüfde jaar al een heel lamentabel verhaaltje van hun vreeselüken honger weten op te disschen. Ach, zulke bedelaarsgezinnen hebben het nog zoo kwaad niet! Ik heb er persoonlük ont moet, die mü eerlük bekenden voor geen twaalf gulden vast weekloon hunne winst to willen ruilen, en ik verzeker u dat er in zulke wo ningen vaak heelwat meer kaas en koek (om nu van jenever maar te zwügen) op de tafel komt, dan bü menigen eerzamen arbei der, die in deze benarde dagen vrijwat moeite heeft om het hoofd boven water te houden. En d&'arom: ter wille van da ware armen gsWS men nooit dan na grondig onderzoek! Wie tot eenig kerkgenootschap behoort, vrage allereerst aan de armverzorgers, de diakenen om inlichting 1 Wie wat missen kan, geve't veel liever aan hen, of in de kerkezakjes; dan weet hü zeker dat het zoo goed mogeiük besteed wordt! En wie den kerkeiijken weg niet kan of wil inslaan, die informeere bij het Informalie- bureau onzer Leidsche Maatschappü van Wel dadigheid! Ik heb er de proef meegenomen, en ontving een antwoord, dat geheel aan de beide onmisbare vereischten voldeedsnel be antwoord en volledig van inhoud. Ik kan niet met genoeg nadruk dit Informatiebureau aan prijzen, want er worden jaariüks schatten aan onwaardige, brutale bedelaars van professie weggesmeten, die oneindig beter besteed kon den worden. Het klinkt zoo hard een stukske brood te weigeren, maar als men nu weet dat de Stedelüke Werkinrichting altoos tegen nüpen- den honger beschermen kan, dat bovendien geene enkele diaconie eene bete broods zal weigeren, waar die werkelük noodig is, en dat vaak de boterhammen, nadat de boter er afgelikt is, voor de honden worden geworpen, indien al niet bü massa aan den een of ande ren obscuren „kok" voor broodpasteien wor den versjacheld (ik hoorde onlangs van een man, die met 41 boterhammen van „den boer" terugkwam 1) - dan wordt men zelfs bü het uitreiken van „een stukkie brood, want de kinders hebbe zoo'n honger" wat voorzichtig. En in elk geval geve men nooit, nooit nooit centen aan onbekende bedelaars 1 Heusch, 15 Liter sterke drank per hoofd on per jaar voor eiken Leidenaar, zuigelingen incluis, kan nogal schikken! Dat komt, vrou wen en kinderen en die velen, die nooit of hoogst zelden drankgebruiken, er afgerekend, zoowat op een 300 Liter per hoofd voor de ware liefhebbers! Waarde medeburgers, be zondigt u niet met die ramp nóg grooter te maken! De schrikbarende ellende, die hierin Leiden heerscht, hangt er direct en onmisken baar mee te zamen. Laat ons doen wht wü maar kunnen, zoowel door ons geren als door ons niet-geeen, om die ellende kleiner, en in geen geval grooter te maken! G. UUlTLbLAND. Fmnkryk. Het stoffelük overschot van den Franschen generaal Lasalle, die in 1809 bü Napoleons veldtocht togen Oostenrijk sneuvelde en te Weenen begraven werd, is naar Parijs over gebracht. De lijkkist is gisteren daar aange komen en naar de Sainte-Clotilde-kerk over gebracht. Weldra zal de plechtige bezetting in het „Hotel des Invalides" volgen. De heer Jules Ferry heeft bü het uit reiken der prijzen ter gelegenheid eener land bouwtentoonstelling in het arrondissoment Saint-Dié eene rede gehouden, waarin hij verklaard heeft dat Frankrijk in twintig jaren nier het geluk heeft gehad de toekomst zoo vredelievend in te zien als thans het geval is. In den gisteren gehouden kabinetsraad is de opening van den Senaat en de Kamer van Afgevaardigden op 15 October a. s. vast gesteld. België. De Pricurseur" meldt dat de onderhan delingen tusschen België en Duitschland tot sluiting van een handelsverdrag op het punt staan tot het gewenschte einde te zulien voeren. Beide rüken zouden de rechten op verschillende artikelen verminderen. Alleen de suiker-quaestie eischt nog eenig onderzoek maar men is het toch reeds eens over de verlaging van de premie en het aannemen van een vrijzinniger stelsel. Turltjjo. Op Kreta is onder het bestuur van den nieuwen pacha Mahmoed Djellaleddin de rust nog niet teruggekeerd. De bevolking wan trouwt hem en houdt zich voor een groot deel in de berglanden verscholen. Te Petra werden weder 3 soldaten door de Christenen ver moord, terwül benden dieven het land af- loopen. Het gerucht doet de ronde, dat te Kissamos ongeveer 72 gewapende manschap pen geland zündaarenboven op eene andere plaats aan de kust nog veertig. De Turksche schepen begaven zich naar Kissamos, maar kwamen te laat om de landing te voorkomen. Algemeen verwacht men weer nieuwe onge regeldheden. Een rondschrüven, waarin om de tusschenkomst der vreemde mogendheden wordt verzocht, ligt gereed om verzonden te wordc-n. Amerika. Het democratisch blad „Globo" bevat eene dopeche uit Mexico, waarin gemeld wordt dat do bevolking der stad Guatemala in opstand is gekomen tegen president Barillas. Op den. 15den Sept. had een gevecht plaats tusschen. het gepeupel en de troepen. Het gevecht duurde drie dagen en was eerst ongunstig voor de troepen, die geslagen werden, doch daarop werd met geschut op de muitelingen gevuurd, van wie 500 zouden gedood zün. Volgens het Anglo American Journal" is het Barillas later, bü het aankomen van ver sterkingen, gelukt den opstand te onder drukken. De „Standard" verneemt uit Washington, dat de Amerikaansche regeering zich ernstig bezighoudt met het geschil tusschen haar en de Chileensche Junta naar aanleiding der weigering tot uitlevering van drie aanhangers der oude regeering, die in het gebouw van het Amerikaansche gezantschap eene schuil plaats vonden. Ofschoon het bericht, dat de Junta onder anderen drie Amerikaansche onderdanen in hechtenis heeft genomen, wordt bevestigd, beschouwt men te Washington het geval toch als niet van ernstigen aard. Op de wereldtentoonstelling te Chicago zal een monsterconcert op 400 piano's worden uitgevoerd, dat door de „New-York Automaton Piano-Company" wordt georganiseerd. Door middel van eene electrische inrichting zullen deze instrumenten alle te gelük door et-n per soon kunnen worden bespeeld. Dat zal een spektakel zün! Telegrammen. MEXICO, 29 September. Hier is geen be richt ontvangen, dat kan strekken tot beves tiging van de mededeeling in een der dag bladen van St.-Louis, dat in de republiek Guatamala eene omwenteling zou zün uit gebroken. BUENOS-AYRES, 29 September. Men ver zekert dat de nationale regeering besloot den gedwongen koers voor het papiergeld in te stellen en de goudpremie bepaalde op 150 pCt. KEULEN, 29 September. Men meldt uit St.-Petersburg aan de „Köln. Ztg." dat de minister van marine een aanvang heeft doen maken met het bouwen van een vrü groot aantal kruisers-torpedo's, daar Rusland veel minder van die soort vaartuigen heeft dan do andere mogendheden. BERLIJN, 29 September. (IV. R. C.) De correspondent van het „Berliner Tageblatt" meldt uit Rome dat de Paus bü het bedienen der mis door eene flauwte is bevangen. HAMBURG, 29 September. De kroonprins van Italië is alhier hedenmorgen uit Kopen hagen aangekomen. De kroonprins vertrekt morgen over Frankfort naar Amsterdam. BERLIJN, 29 September. AH.) De Rus sische leening zal, naar men verneemt, hier niet worden uitgegeven. De twee betrokken bankiershuizen zullen zich waarschü'nlük los maken van de verplichtingen, welke zü tegen over den Russischen minister van financiën op zich hebben genomen. LEIDEK, 30 September. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 12° C. 53.6° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 13.5° C. 56.3° F.; 's middags om 12 uren 19° r= 66.2° F.; 's namiddags 4 nren 18° C. 64.4° F. Het stoffelük overschot van wülen den notaris mr. H. L. A. Obreen zal a. s. Vrijdag morgen om twaalf uren op de begraafplaats aan de Groonesteeg worden ter aarde besteld. Uit Den Haag ontving de „Arnh. Crt." mededeeling van een particulier schrüven uit Batavia, afkomstig van iemand uit de naaste omgeving van den gouverneur-generaal, waar uit de conclusie valt te trekken, dat het bericht van de „Ind. Mercuur", als zou de heer Pünacker Hordük om persoonlüke of andere redenen voornemens wezen, zün ontslag te vragen, uit de lucht is gegrepen. Het stoomschip „Brorno," van Java naar Rotterdam, passeerde 28 Sept. Kaap del Armi de „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 29 Sept. van Southamp ton; de „Prins Maurits," van Suriname naar Amsterdam, arriveerde 29 Sept. te Havre; de „Spaarndam," van Nieuw-York naar Rotter dam, vertrok 30 Sept. van Boulogne-surMer; de „Merapi," van Rotterdam naar Java, is 29 Sept. te Marseille aangekomen. Bü koninklijk besluit is de heer S. F. Kleinbentink met 1 Nov. a. s. benoemd tot leeraar in do Fransche en Engelsche talen aan het Koninklük Instituut voor de marine te Willemsoord.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2