N°. 9695 Woensdag 30 September. A0. 1891. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 29 September. IPemLleton. EN TOCH! -o DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel moer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Eerste Blad. Ofliciëcle Kennis^cviugeii. De Burgemeester dor gemeente Leiden, Gelet op art. 51 der algemeene politie-verordeiUDg van des 6deu November 1879, waarbij voorsohrif- tea worden gegeven voor bet rijden van i ij tuigen bij bijeenkomsten in de Gehoorzaal; Bepaalt dat bij gelegenheid van het op 1 October a. e. in de Gehoorzaal te geven concert de tijtuigen alléén mogen komen van de zijde van het Noordeinde en na het uitstappen van de bezoekers onmiddellijk moeten uitwijken naar het midden vao deBreestraat en doorrijden in de richting van het Raadhuis, terwijl bij het--af halen van d^ bezoekers aan de Ge hoorzaal de rijtuigen eveneens alléén van do zijde van het Noordeinde mogen komen en uitwijkende naar het midden van do Breestraat zich moeten ver wijderen in de richting van het Raadhuis. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 28 Sept. 1891. DE KANTER. Gehoorzaal. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat voor het concert in de Gehoorzaal op Vrijdag 2 October a. s aanvangende des avonds te zeven uron, toegangskaarten tot een beperkt aantal verkrijgbaar zijn ten Raadhuize, tegen betaling van 0.25 per kaart, en des avonds aan de Gehoorzaal, en dat voor het concert op Zondag 4 October, aanvangende des avonds te acht uren, toegangskaarten, mede tot een beperkt aantal, koste loos verkrijgbaar zijn aan het Bureau van Politie op Donderdag 1 October a. s., tusschen elf uren des voormiddags en drie uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 Sept. 1891. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen bij dezen ter. algemeene kennis dat wegens het in vallen van den 3den October, Gedenkdag van Leidens Ontzet, op Zaterdag, de botermarkt Diet op d'.en dag, maar op Donderdag 1 Oct. te voren, zal worden gehouden, terwijl de Zaterdag- sche weekmarkt zal plaats hebben op Vrijdag 2 Oct. a. e., tegelijk met de vee- en kaasmarkten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Sept. 1891. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier is het candidaats- examen in de rechten afgelegd door den heer N. A. M. Van Aken het doctoraal-examen door den heer A. Van Dedem, en het tweede natuurkundig examen door de heeren G. Van Houtum en H. Mulder. Kaar wjj vernemen, sal door dg leerlingen van de Burgerzangschool in de helft van December a. s. eene uitvoering worden gegeven in de nieuwe Stadszaal. De commissie heeft daartoe reeds de noodige maatregelen genomen Ook aan don voorgevel van het maga zijn des heeren B. H. J. Pols, op de Hooi gracht alhier, fabrikant van bedden, dekens en matrassen, prjjkt thans het teeken, dat hij hofleverancier is van H. M. de Koningin- Regentes, n. 1. het prachtige, geheel vergulde wapen van H. M. De heer J. Brink, candidaat tot den Heiligen Dienst te Ruinerwolde, zal, wegens te jeugdigen leeftijd, eerst beroepbaar zijn den 26sten December. Hy heeft evenwel reeds toezegging van beroep ontvangen naar Vledder (cl. Meppel) en Eext c a. (cl. Assen). De candidaten tot den Heiligen Dienst Van Deurssen te Leiden, S. J. Piso te Tjalleberd, en dr. D. Sypkens te Goor, allen van de Leidsche hoogeschool, stellen zich thans be roepbaar. Namens de afdeeling Gouda en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers zyn de hoofden van scholen met het personeel uit het arrondissement uitgenoodigd om Zater dag-avond a. s. eene lezing by te wonen van den heer A. H. Gerhard uit Amsterdam.' die het onderwerp „Onderwijstoestanden" zal be handelen. Ingevolge do bevelen van H. M. de Regentes werd door haren particulieren secre taris aan heeren commandanton van corpsen, namens Hare Majesteiten de Koningin en de Regentes een portret van wylen Z. M. den Koning Willem III toegezonden, met een begeleidend schrijven, dat het verlangen van II. M. de Regentes is, dat dit portret door de commandeerende officieren worde aanvaard als eene herinnering voor het corps aan don overleden Koning, opperbevelhebber van zee- en landmacht. Het portret van wylen Z. M. in generaals uniform is groot 21 bij 31 cM. en gevat in eene breede ljjst, zwaar met cuivre-poli opgewerkt. De opper-ceremoniemeester maakt bekend dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Regentes, voor den tjjd van 8 dagen, in gaande 28 September, den lichten rouw zal aannemen wegens het overlijden van H. K. H. Alexandra Georgiewna, grootvorstin van Rus land, geboren prinses van Griekenland. Door Ged. Staten van Noord-Holland is, in strijd met hot advies van den gemeente raad van Amsterdam, bepaald, dat het door de leden van dien Raad te genieten presentie geld 3 zal bedragen. Gelijk bekend is, had de gemeenteraad voorgesteld dat bedrag op f 5 per zitting te bepalen. Voor den Italiaanschen kroonprins zyn tegen Donderdag in „Bracks Doelen Hotel" te Amsterdam vertrekken in gereedheid ge bracht. Naar het „Haagsche Dagbl." verneemt, zou het lid van den Raad van State mr. G. De Vries eervol ontslag uit dit staatsambt hebben aangevraagd. De rijksontvangers zyn aangeschreven vóór den 5den October a. s. aan den minister van financiën te doen toekomen eene opgaaf van het getal mannelijke personen, die over de dienstjaren 1890 en 1889/90 in de ryks- directe belastingen voor een gezamenlijk be drag van ten minste f 10 in hoofdsom en ryksopcenten zijn aangeslagen. Het stoomschip „Ardjoeno", van Rotter dam naar Java, passeerde 28 Sept. Perimde „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 27 Sept. Lizardde „Priok", van Hamburg en Amsterdam naar Java, is 27 Sept. Perim gepasseerdde „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 Sept. Point de Galle; de „Spaamdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, is 29 Sept. Lizard gepasseerd; de „Schiedam", van Baltimore naar Amsterdam, passeerde 28 Sept. Dover. Gemengd N ienws. De fraaie gevel van de nieuwe Stadszaal vertoont zich thans in zijn geheel aan ieders oog. De schutting, welke er voor stond, is heden verdwenen. In den afgeloopen nacht om twee uren begon men met de werk zaamheden daartoe en om vyf uren was men gereed. De stadsweikliedon waren daarna spoedig in de weer om ook de bestrating in orde te maken. Dit geschiedde tot in den middag. Den geheelen dag was het op do Breestraat druk van toeschouwers om den kunsttempel van buiten te bewonderen. Hedenavond wordt van halfacht tot halftien de algemeene, officiëele proefverl-ichting ge houden, tot bjjwoning waarvan, behalve do leden van den gemeenteraad, ook eenige andere ingezetenen zyn uitgenoodigd. Dan zal men tevens de aandacht kunnen wyden aan het stukadoorswerk, dat door de Haai'lemsche firma Martens en Brugmantl op keurige, nette wyze is uitgevoerd geworden, vooral wat betreft de groote zaal en den foyer. Aanlegger van de water- en brandleiding was de heer A. Van Brero, wonende aan de Volmolengracht alhier, aan wien dit werk by onderhandsohe aanbesteding gegund werd. fie firma Van Houten zorgt er ook dit jaar weder voor, dat op het feest terrein der 3-October Voreeniging chocolade verkrijgbaar is. In eene twintig meter lange tent zal men voor slechts tien cents een kop van dezen voedzamen drank kunnen gemeten. De bediening zal geschieden door meisjes in de kleoderdracht der provinciën Noord- en Zuid-Holland, Zeeland, Friesland en Groningen. Met don goedkoopon 3de-klasse- trein van het Staatsspoor vertrokken heden morgen van hier naar Ede, Arnhem en Nijmegen 200 personen. Uit Den Haag gingen eens zooveel personen mede. In het geheol maakten 943 reizigers van dezen trein gebruik, waaronder 250 van Utrecht. Van een vaartuig, dat heden middag door de Haven alhier werd voort bewogen, viel een boomende knecht te water. De man werd spoedig door den schipper gered. Op den Ouden Rijn heeft gister namiddag een droevig ongeval plaats gehad. Eene vrouw kwam mot twee emmers heet water van de fabriek van den heer Spiecker (vroeger Van 't Hooft), toen een manspersoon hard kwam aandraven en in zijne vaart de bewuste vrouw omverliep. Zij werd deerlijk aan gezicht, armen en beenen verbrand. Na dat zjj voorloopig ten huize van prof. Kern was behandeld, word zjj naar het academisch ziekenhuis vervoord, Uit Katwijk aan Zee meldt men ons heden Gisteren zjjn hier zes schuiten aangekomon3 van de Naam], Venn. „Reedery Katwijk aan Zee", 2 van den reoder F. E. Meerburg en 1 van den reeder M. Haasnoot Pzn. Zij hadden van 290 tot 360 kantjes en,van 7000 tot 21000 stuks steurharing aan boord. Ook zijn zes alhier tehuis behoorende schuiten binnengekomen. De prjjs der haring is een weinig gedaald; er werd eene party verkocht voor ƒ15.80. Do Schaak- on Damclub te Wad dingsveen zal Vrjjdag a. s. vergaderen om te heslissen, of een wedstrijd zal worden ge houden. De collecte voor het ondersteu- ningsfonds van de behoeftige oudstryders, gerechtigd lot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadel-medaille, uitgaande van de Vereeniging „Trouw aan Koning en Vader land," waarvan H. M. de Koningin-Regentes beschermvrouw is, heeft in de gemeente Alkemade de som van f 40.50 opgebracht. ooi de geteistorden door den hagelslag I (lo stormvlagen in Limburg op 1 Juli jl., I wier hoop bij die ramp in eens geheel werd Naar K. T A M E R a. 8.) Horsten trok zich met de zjjnen op Le Mee terug. Daar bleef hy den nacht over, zond echter rapport van het voorgevallene naar Huisseau en ontving tegen den morgen het bevel zich weer by zijn bataljon aan te sluiten. Negen dagen verliepen. Des avonds van den 24sten October kwam eene huzaren- patrouille terug, waarvan een man van uit Ourcelle zwaar was aangeschoten. De ronde kogel kwam kennelijk uit een jachtgeweer en het rapport van de huzaren, dat zij geene Fransche troepen in de nabijheid hadden ge zien, bevestigde de meening, dat het verra- deriyke schot door een boer was afgevuurd. Dit was ook werkelijk h9t geval, want in weerwil dat Varize en andere dorpen tot een afschrikwekkend voorbeeld waren verbrand, lieten de bewoners van Ourcelle niet na, herhaaldelijk de Duitsche patrouilles te be schieten. „Majoor Von Griithen zal met drie eska drons huzaren, eene compagnie Beiersche jagers en twee stukken naar Ourcelle trek ken en het tot straf in de asch leggen." Dat was een duidelijk bevel. Den 26sten des morgens vroeg trok het met de bestraffing van Ourcelle belaste com mando door Le Mée. Men had de jagers met wagens vervoerd, om sneller vooruit te komen. Nu kwam een huzaar aanrijden en meldde dat zy van uit Ourcelle wederom beschoten waren, gelukkig zonder gewonden to bekomen. Een tweede huzaar kwam aangereden en rapporteerde van de voorposten dat Ourcelle niet door vijandelijke troepen bezet scheen, maar dat toch uit die buurt vier schoten naar hen waren gevallen, gelukkig zonder te treffen. „Gjj ziet het, myne heeren", begon de majoor, „de boeren zeiven vuren op de onzen. Ik wil dat gepeupel de eer van eene op- eisching of van een aanval niet gunnen. Kapitein Gries, laat uwe compagnie een vier honderd schreden voor het geschut oprukken, hetwelk wij op gindsche hoogte zullen op stellen, en laat slechts eenige patrouilles uitzwermen, om het gevolg van het geschut vuur waar te nemen. „Gy, luitenant, schiet eenvoudig het nest in brand. U, ritmeester Yon Reitzenstein, verzoek ik, ons door vooigeschoven huzaren- patrouilles voor onaangename verrassingen te vrijwaren." Horsten had alles gehoord. Toen de officieren zich bjj hunne afdeelingen hadden gevoegd en de bevolen bewegingen ten uitvoer wor den gebracht, trad hy op zyn compagnie- chef toe: „Kapitein, ik verzoek u, my het bevel te geven over de meest voorgeschoven patrouille." „Gaarne. Uw verzoek is my' zeer aange naam, wyl gjj de plaats het beste kent, als zjjnde daar reeds geweest. Noem zes man mee. Wilt gij in het front tegen Ourcelle oprukken?" „Neen, kapitein! Ik verzoek de rechtsche zypatrouille te mogen hebben, om mjj in de wynbergen tusschen het bosch en het dorp te mogen inschuiven. Het zou wellicht ge- wenscht zyn, eene patrouille op den weg over Villechaumont naar Ourcelle en eene tweede links tusschen dit en Origny te laten op rukken." „Dank voor uwe inlichtingen, waarnaar ik my zal richten. Links van u gaat sergeant Metzger. Als gjj my wat te rapporteeren hebt, vindt gy mjj hier. Nog iets „Ik dank u, kapitein." „Dan maar opgemarcheerd," Snel koos Horsten weer zes jagers, met wie hij vroeger in Ourcelle was, en vooruit ging het. Kwellende gedachten joegen hem door het hoofd. Dus zouden er, zonder eenige waarschuwing, plotseling granaten op Our celle worden geworpen en daar dood en ver derf verspreiden. Dat men het huis van madame Ormant, als het grootste en meest opvallende gebouw, allereerst onder vuur zou nemen, leed geen twyfel. Daarin echter bevond zy zich, aan wie hij in de laatste dagen onop- houdelyk had gedacht, die hem in den droom verscheen, die h(j meer beminde dan hy ooit had gedacht: Cécile Ormant. Als zjj eens getroffen werd, als de schrik voor de plotse- seling aansuizende granaten War eens doodde, als zy, begraven onde: de brandende puin- hoopen van het hn',8l ellendig verstikken of in de vlammen omkomen moestHjj wilde haar voor dit lot redden. Als hy maar niet te laat k'.vam Tsch/j TschKrak! O' ,-er de patrouille heen suisde de eerste Pjranaat naar Ourcelle. (Wovdl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1