vormende, ging den hoogen geestelijke tege moet tot aan de zoogenaamde Asclischuur, onder Zoetenvoude. Allerwegen in den om trek van genoemde parochie wapperden vlaggen. Naar het „Dhl. v. Ned." mededeelt heeft de heer Johan Schmier, directeur der zang- vereenigmg „Kunst en Broederschap" te Am sterdam, Zaterdag het volgende telegram van H. M. de Koningin van Belgis, verzonden uit Spa, ontvangen „Monsieur Johan Schmier, Directeur de la Société chorale Kunst en Broederschap, Amstel 134, Amsterdam. La Reine me charge dere- mercier la Société chorale Kunst en Broeder schap d'Amsterdam du toast, qu'elle a bien voulu lui porter. Sa Majesté a étó très-touchée de l'accueil fait a. ce toast et fëlicite vivo- rnent la Société des succès, qu'elle a rempor- tés au concours international de Cologne. Baron Goffinet." Overigens mochten de heer Schmier en de leden zjjner zangvereeniging te Amsterdam bij hunne terugkomst aldaar van den zangers wedstrijd te Keulen, veel belangstelling onder vinden. De heeren Pauwels, Orelio en Arnoldi, van de Nederlandsche Opera, haalden hen af, en met dezen reed de heer Schmier in een met vier paarden bespannen rijtuig van het station naar het repetitielokaal der vereeni- ging, gevolgd door ongeveer 30 rijtuigen. Toen de trein het station was binnengereden, weer klonken fanfares en het „Wien Neerlandscli Bloed", door een expresseljjk geëngageerd fan farecorps. Na bekransing zette do stoet zich in beweging. Meer dan 100 agenten van poli tie deden aan beide zijden dienst onder 2 inspecteurs. Overal waar de stoet voorbijtrok, was ge juich en gejubel. Het was een ware feest-en jubeltocht. De oud-collega's van den heer Schmier aan de Nederlandsche Opera hadden zich daartoe bijzonder ingespannen. Velen wenschten hem met zijne overwin ningen geluk, o. a. de heeren Messchaert. Goudal en ook Alexis Collinet, directeur van „La Sérésia" uit Séraing. Deze complimen teerde hem reeds aan het station te Keulen bij het vertrek en zeide dat Ford. Hiller's „Super flumina Babylonis" door Schmier ge heel ook naar zijne intenties en opvattingen was gedirigeerd geworden, iets waartoe vele Amsterdammers hem niet in staat achtten. Hierbij dient opgemerkt te worden dat Collinet bekend staat als de gevierde en ook gevreesde directeur uit België, in één woord als de directeur. Ook van Ed. De Hartogh ontving de direc teur van „Kunst en Broederschap" persoon lijk de gelukwenschen met, liet. succes, dat verkregen werd met z(jn verplicht koor „In 't "Woud". Hij had er niets op aan te merken, zeide hp. Do uitvoering was geheel naar zjjne bedoeling. Gemongd Nieu wjs. De ar rond. rechtbank te 's-Gra- vonhage veroordeelde heden: J. A. F., gep. militair, die zich te Leiden schuldig maakte aan diefstal van een paar pantoffels, tot 2 maanden M. K., te Leiden, die alhier iemand eene beurs met geld ontfutselde, tot 4 maan den gevangenisstraf. - Tevens vorderde het O. H., waargenomen door mr. Pleyte, voor Jhr. H. S. v. M., die na bezetten tijd in een café op het Plein te 's-Hage ver toefde en de politie mishandelde, toen deze hom op verzoek van den eigenaar verwij derde, 43 dagen gevangenisstraf; W. C. D., wed. G. K. H., die te Leiden oen man in eene woning lokte en zjjn geld, pl. m. f 2.30, ontstal, 4 maanden gevangenis, en voor S. v. E., die mede van dit geld profiteerde, ge lijke straf; en voor J. R., uit Oudshoorn, die op de kermis te Boskoop een jonkman mis handelde, 45 dagen gevangenisstraf. Zaterdagmiddag geraakten ach tereenvolgens om 3 en 5 uren in don Ouden Ryn twee jongens te water, waarvan de eerste met moeite, de tweede spoedig uit zijn on- aangenamen toestand werd verlost. Als eene b ij zonderheid wordt van Valkenburg, bjj Leiden, gemold, dat bjj den landbouwer Johannes Van der Nagel aldaar 2 jeugdige appelboompjes staan, waaraan, evenals in de maand Mei, weer bloesems zijn te vinden. Men schrijft ons heden uit Noordwijk Hot ongeluk, waarvan wjj vóór een paar j dagen melding maakten, heeft een treurigen afloop gehad. Nadat W. V., die zich met een mes vorwondde, ton gevolge van den val langen tjjd buiten bewustzijn was geweest, van don heer Dikema aan de Noorderhaven. is eene totale verlamming ingetreden, waarop al heel spoedig de dood is gevolgd. Zaterdag 11. is het lijk per tram, onder geleide der po litie, naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. De justitie had vooraf een nauwkeurig on derzoek in loco ingesteld. Nadat het gisteren den geheelen ochtend prachtig weder was geweest, ver school tegen den middag het zonnetje zich achter aschgrauwe wolken, welke zich elk oogenbük dreigden te ontlasten om het wel slagen vaa het laatste wielerfeest van dit jaar op de Scheveningsche wielerbaan in ge vaar te brengen. Toch hadden zeer vele dames en heeren niettegenstaande dit dreigend aanzion het ge waagd het sportterrein te gaan bezoeken. En waarljjk was het dit bezoek overwaard. Behalve verscheidene goed bekende Hol- landsche wielrenners, waren uit het buiten land 5 kampioenen van naam overgekomen. Op de tribune zoowel als rond de baan en omliggende duinen was het dan ook druk be zet en zelfs toen in de pauze een regenbuitje stoornis in de feestvreugde wilde brengen, wist het muziekcorps van de veld-artillerie de geanimeerde stemming gaande te houden. Over het algemeen werd er flink gereden. Om halfzes waren de wedstrijden geëindigd. Uit Amsterdam wordt aan do „N. R. C." gemeld: Sequah heeft Zaterdag twee séances ge houden, waarbij de stokoude dr. Duparc als zjjn handlanger fungeorde. In de ochtend zitting deed zich een vermakelijk incident voor. Zekere Dantzig werd door Sequah op de tribune gedragen als verstijfd van rheu- matiek. Twee heeren verschenen op de vraag van den kwakzalver of deze personen herkend werden, op de tribune. Eén hunner, M. Krant, zeide dat Dantzig stadsreiziger was, niet ziek was, en veelal op de Beurs kwam. Daarop ontstond er een vreeseljjk tumult, Dantzig liep de trap af en werd uitgejouwd. Hjj zeide een attest van zijn dokter te zullen halen, waarin verklaard wordt dat hij aan rheumatiek lijdt. (Gefluit en gelach.) Een van de twee andere mannen was Plomp, van Amstelveen, die van een voor naam persoon een aanbevelingsbrief had, waarin Sequah verzocht werd den patiënt te genezen. Sequah zeide voor Zaterdag-middag de voorkeur te geven aan de genezing van den derden patiënt, zekeren Broek. Deze onder ging de bekende behandeling en verklaarde daarna zich wel iets beter te gevoelen, doch dat zjjne handen even onhandelbaar waren gobleven. Zaterdag-avond werd Plomp behandeld. Sequah daalde de trap af, droeg den patiënt op de estrade, waar ook dokter Eykman ver scheen, die Plomp geruimen tijd behandeld heeft en verklaarde dat Plomp lijdende was aan gewriehtsrheumatisme. Hjj zou werd zijn patiënt door Sequah genezen hom daarvan eene schriftelijke verklaring geven, riomp werd op de operatiebank gelegd en met een stortvloed van Sequah-olie overgoten en ingewreven. Hij zeide en het bleek ook duidelijk onder die behandeling hevige pijnen te gevoelen. Toen de kuur was afge- loopen, stampte Plomp met beide voeten op het plankier en liep ook even heen en weer, maar dokter Eykman verklaarde dat hij niet genezen was. Wel was hjj met een pijnstillend middel ingewreven, maar baat kan Plomp daarbjj niet vinden. Hjj verklaarde f 500 aan de armen van Amsterdam te zullen geven, als de patiënt over een uur niet dezelfde gebrekkige man was. Zjjne woorden bleken waarheid te zijn, want de toegestoken krukken werden gretig door Plomp aanvaard. Wjj kunnen het tumult en de hurrie, die deze avondséance kenmerkten, onmogelijk met woorden beschrijven. Er bleek een groot aantal studenten in en om de zaal aanwezig te zjjn, die aan Sequali en zijnehandlangershet spreken onmogelijk maakten. De eigenaar van den Park tuin maakte aan het tumult een einde door de lichten boven het tooneel uit te draaien. Nog een paar séances als die van Zaterdag en de agent van de Sequah-maafeschappij limited, die wel seine Sclnildigkeit doet, zal wol inzien dat Amsterdam hem te machtig is. Te Groningen ontstond Zater- dag-nacht om kwart over drieën brand in de bakkerjj van den beer J. Dikema in de I-Ioc-k- straat. Door het spoedig optreden van de brandweer bleef de brand bepaald tot do bak kerij, welke geheel uitbrandde en door een I open plaatsje gescheiden was van de behuizin; Door de politio to Barn e veld is in hechtenis genomen een bedelaar, genaamd C. C., die bekend heeft onlangs de boeren hofstede „Schoonhorst" onder die gemeente in brand te hebben gestoken. Als reden gaf hjj op, dat hem eene boterham, waarom hjj gevraagd had, door don bewoner geweigerd was. Genoemde C. C. is gevankelijk naar Utrecht overgebracht. Een jongen, die tusschen Aarle- Rikstel en Helmond door de stoomtram werd overreden, is in het Liefdehuis te Helmond aan de bekomen wonden overleden. In een der perceelen, staande in de Smalle Agnussenstraat te Brussel, waren Zaterdag middag twee gasfitters bezig met eene herstolling aan de gasbuizen te verrich ten. Een der fitters meende te kwader ure, dat zjjn makker reeds gereed en de leiding weder in orde was, en zette do kraan open. In een oogwenk vulde zich toen de tweede verdieping van het huis met het ontsnappende gas. In de keuken hielden zich mevrouw Devries on hare dochter met het toebereiden van het middagmaal onledig. Juist was een der deksels van het fornuis gelicht, zoodat het gas in onmiddellijke aanraking met de vlammen kwam. Eene heiige ontploffing volgde. De vrouw des huizes en hare dochter be kwamen verscheidene wonden. De gasfitter D.ien werd op den grond geworpen en met brandwonden overdekt. Aan het huis zelf en de belendende woningen werd veel schade aangelicht. Do daken werden door de ont ploffing opgelicht, hetgeen in de smalle straat een regen van dakpannen ten govolge had. Een zekere heer Van Capellen ging juist het huis, waar de ramp zjjn oorsprong vond, voorbij en werd zóó hevig door eene dakpan aan het hoofd gewond, dat hjj kort daarop overleed. Inmiddels hadden de daken en bovenste ver diepingen vuur gevat: de brandweer was echter spoedig de vlammen meester. Van de bewoners der belendende huizen werden er twee zwaar gewond. Alweer een ongeluk in Zwitser land. Tusschen Bergue en Alfeneu, in Grauw bunderland, is de bijwagen van den postwagen van een hoogen pas naar beneden gestort. Volgens berichten was de oorzaak deze, dat de wagen op een gedeelte van den weg, waar deze zeer smal is en langs een afgrond van 230 voet diepte loopt, met. het eene wiel tegen den steilen wand aan de andere zijde van den weg stiet en daardoor met zooveel kracht tegen liet hekwerk viel, dat dit bezweek. Twee dames werden gedood, mej. Emma Lokmann uit Bern en mej. Mac Gregor uit Engeland. De heer Schalier uit Almens brak een been en ook eenige andere reizigers wer den gewond. Uit Plymouth wordt gemeld dat Zaterdag-nacht te 3 uren, bjj dikken mist, eene botsing heeft plaats gehad tusschen de Duitsche galjoot „Emile Hessenmuller," van Hamburg, en het stoomschip „La Flandre," van Rotterdam, op 25 mijlen Noordwest van Sfartpoint. Do „Emile Hessenmuller" zonk snel in de diepte weg. De equipage werd opgenomen aan boord van het stoomschip, dat geene schade bekwam en te 5 uren des namiddags de reis naar Nieuw-.ïork voortzette. fn eene steenkolenmijn van For- chies, bjj Charleroi, heeft Zateixjag-morgen oene ontploffing var» mjjngas plaats gehad. Te 3 uren 10 m. des morgens werden de bewoners in den omtrek door een onder- aardsch gerommel opgeschrikt en haastte men zich naar de ingangen der schachten; daar waren de werklieden reeds bezig de lilken Jiunner makkers boven te brengen. To halfelf was men mot dien treurigen arbeid gereed en werden in een der nabjjzijnde lokalen zeven en twintig ontzielde lichamen nedorgelegd, waar het treurig tooneel der herkenning door verwanten en vrienden de ramp in al hare verschrikkelijkheid toonde. KOLONIËN. BATAVIA, 15-21 Aug. Een ooggetuige verhaalt aan het „Bat. Nbl." dat op één dag, van 's ochtends tot 's middags, op de inlandsche begraafplaats te Pisang-Batoe, meer dan 50 ljjken, allen van personen aan <le cholera gestorven, begraven werden. Naar aanleiding van 't jongsto opstootje te Bontliain heeft, naar wij vernemen, de gouverneur bepaald dat voortaan do Gowasche prinsen riet op gouvernements-gebied mogen komen, zonder zijn speciale vergunning. (C. C.) Aan de „Sumatra Courant" schrijft men uit Pangkalan-Datar dd. 30 Juli: In haast slechts enkele woorden, volgens afspraak, om allereerst omtrent het voor naamste te berichten. De Kwantan-quaestie zal waarschjjnljjk op eene expeditie uitloopen. De invoer van vuurwapens is een feit. - Volgens de „Penang Gazette'' zjjn te Penang gedurende de 5 weken eindigende op 1 dezer 35S personen gestorven, of 42.79 per 1000. - Hieronder kwamen 6 gevallen van cholera en 1 van pokken voor, terwijl een derde der overledenen aan koorts is bezweken. Het sterftecijfer is zeer hoog, vergeleken met vorige jaren. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indió zijn de volgend© beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit zijne betrekking, wegen9 ziekte, de 3de c ramies bij den post- en telegraafdienst J. P. W. Meijer; uit 's lands dienst, de zontverkooppak- hnismeeeter te Tangoolangin (Japara) W. R. Van Raadshooven. Benoemd: Tot zöutverkooppakhuismeester te Tungoelangin (Japara,.) de zoutverkooppakhuismeester te Japara J. B. Doeye. Gesteld: Tot nit. Dec. ter beschikking van den voorzitter van de landraden te Mogelang en Temang- goeug (Kedoe), speciaal om te worden belast met gril'fierewcrkzaarohodon bij die rechtbanken, de ge wezen lste luit. der inf H. Eekhoff. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens 12 jaren onafgebroken dienst, aan den op zichter lste kl. bij den Waterstaat en 's Lands B. O. W., E. F. Godin. Benoemd: Tot resident van Djokdja, C. M. Ketting Olivier; tot resident van Madioen, jhr. J. G. O. S. Yon 8chmidt auf Altenatadt; tot ge- ncesbeer-dirf cteur van het hulpkrankzinnigengesticht te Soerabaia, dr. S. Lijkles; tot 2den geneesheer bij het hnlpkrankzinnigengesticht te Buitenzorg P. C. J. Yan Brero. Goplaatst: Bij het post- en telegraafkantoor to Weltevreden, de ben. commies 3de kl. P. C. Yan Nooijen. In de contróle-afd. Tjilegon, afd. A'jer, de con troleur 2de kl. H. Altmann. Tocgevoogd: Aan den ass.-ree. van Ta98ik- malaja, de adsp.-controleur G. Th. Stibbe; aan den a^s.-res. van Soekaboomi, de burgerlijk ambtenaar P. A. Frölich. Benoemd: Tot griffier van de landraden te Salatiga en Ambarawa (Somarang) de griffier van do landraden te Bandjarnegara (BaDjoemas) en Wonoeobo (Bagelen) J. H. Pothoff; te Bandjar negara en Wonoeobo de griffier van do landraden te Magolang en Temanggoong (Kedoe) F. C. Calicher. Tijdelijk gesteld: Tor beschikking van den re-ident van Semaiang, ten einde werkzaam te wor den gesteld onder de bevelen van den houtvester, belast met het beheer van het boschdistrict Sema- r-ng-Yorsfonlanden, de gegagcerde adjudant-onder officier F. W. Koch. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan O. N. Gonie, eener akte van vergunning tot uit- ocf-ning als apothekersbediende der artsenijbereid- kande in N.-I. Departement van Oorlog. Ontslagen: Eervol u t Hr. Ms. dienst, wogons overgang in bnrg. dienst, de off. van gez. 2de ld. P. C. J. Van Brero, arte; eewol als rail. commandant van Celebes, Menado en Timor, de luit-.-kol der inf. W. A. Schneiders. Benoemd: Tot mil. commandant van Colebes, Menado en Timor do majoor der inf. G. H. R. Halewijn. Opgedragen: Aan den bij liet Ind. leger gedet. laten luit. der inf. van het Ned. leger F. C. G. A. A. Schwartz om vóór of op 20 September as. naar Nederland terng te koeren. Lïevordord: Tot lston luit.-kwartiermr. bij de mil. administratie, de 2do luit.-kwarticrmr. P. M. Yan Heijcop ten Ham. Oepartement van Marine. Ontheven: Op vec- zoek, wegens ziekte, van de verdere waarneming der betrekking van ingenieur 8de kl. voor het vak v n scheepsbouw bij het Marine-Etablissement te Soerabaia, S. J. Yeenstra. Overgeplaatst: Yan de „Atjeh" op de „Mel- vi 11 VRn Carnbéo" de adelborst lste kl. J. L. H. f Luijmes; van de „Melvill van Carnbée" op de „Sic- doro" de adelborst lste kl. L. A. Yan der Stok: vau de „Sindoro" op de „BeDkoelen" de luit. ter zeo 2de kl. W. F. Gaymans; van de „BonLoelen" op de „Gedeh" de luit. ter zee 2de kl. G. Van Hulstijn; van de „Ceram" op de „Soerabaia" do luit. ter zeo 2de kl. L. P. W. Yan der Walvac do „Ge leb" op de „Prins Hendrik der Nederlanden" de luit. ter zee lste kl. J. W. M. Kuijlvan de „Bah" op de „Koning der Nederlanden" de luit. ter zte 2de kl. J. H. Ketjen; van de „Ko-ing der Neder landen" op de „Bali" de idem C. Witsen Ellasvao de „Onrust" op de „Macaeaar" do luit. ter zee lste kl. M. J. P. Westveer; van de „Gedeh" op do „Onrust" do adelborst lste kl. A. F. Gooezen. Vergunning verleend: Om te repatri- eeren aan den off. van adm. 2de kl.P. Van Teutein, wegens langdurig verblijf in deze gewesten. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Zaterdagavond omstreeks tien uren had opi de Haarlemmerstraat en eenige aangrenzende straten het volgende plaats; „De agent van politie v. V. had een jonkman uit den werk mansstand gearresteerd. Een groot deel van het publiek wilde den arrestant be vrijden en deed dit op z«ó ruwe wijze, dat de agent zich genoodzaakt zag de sabel te trekken. Het bleef echter bij dit dreigement on tot het gebruiken van het wapen kwa® het gelukkig niet. De handhaver der wet het evenwel zeer hard te verantwoorden vóór een paar rechtgeaarde burgers en eindelij* een collega hem kwamen helpen. Zooals bi dan ook beweerde kon hjj bijna niet raeer- Toch hield hij den arrestant stevig vast e; werd deze ten slotte naar het politie burei geleid." In de eerste plaats komt den agent v.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2