N°. 9688, lOiiisclag: September. A0. 1891. <?h (Beze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 September. Feuilleton. cv "SM ï-j; gp» PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Yan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Paientbladen. De Burgemeester, Hoofd van het Bestuur der ge meente Leiden, brengt ter kennis van de belangheb benden, dat de Patentbladen voordo gepatenteerden, wonende in Wijk V, over het dienstjaar 1891/92, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn op Maandag 21, Dinsdag 22, Woensdag 23 en Donderdag 24 Sept. a. s., telkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde Patentbladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan de Deurwaar ders der Directe Belastingen, die voor hunne moeite mogen ei8chen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 19 Sept. 1891. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van P. H. YAN ECK, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eoao smederij in het perceel Langebrug No. 21; Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij dezen kennis aan hot publiek dat ge noemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den Gder. October a. 8., 'a voonniddaga te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal wor den gegeven om bezwarea tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KAN TER, Burgemeester. 21 Sept. 1891. E. KIST, Secretaris. Aan den gemeenteraad deelden B. en Ws. mede dat in de Leeskamer ter inzage van de leden is nedergelegd een plan voor de op richting van een Archiefgebouw met Conciërge woning op den Vestwal tusschen den Vliet en de Kaiserstraat, waarvan de kosten zijn geraamd op 40,000, waarvoor door de erven van wijlen den heer A, J. Krantz gelijk be drag is toegezegd, met voorstel om hen te machtigen, nadat het bestek is opgemaakt, tot de openbare aanbesteding over te gaan. Zjj leggen tevens ter vaststelling over een suppletoiren staat van begrooting, dienst 1891, strekkende tot verhooging van die begrooting in ontvangst on uitgaaf met f 40,000, in ont vangst van Volgn. 41Andere ontvangsten, niet tot de vorenstaande behoorende; in uit gaaf Volgn. 1046 Art. 7Kosten voor de op richting van een Archiefgebouw met Conciorge- woning. Ka overleg met den voorzitter der com missie van fabricage bestaat er bij B. en Ws. geen bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek van den heer J. P. Rittershaus, direc teur der albuminefabriek, om hem ontheffing te verleenen van de bepaling van art. 221 der Algemeene Politieverordening voor de plaatsing van een houten loodsje op het terrein der fabriek aan den Rijnsburgersingel. Genoemd reeds geplaatst houten loodsje is bestemd ten behoeve van proefnemingen met het verwerken van den afval dor fabriek, en zal maar tijdelijk zjjn, daar het voornemen bestaat het binnen eenigen tijd door een steenen gebouw te vervangen. Door B. en Ws. wordt den gemeente raad aangeboden een rapport van curatoren van het Gymnasium betrekkelijk de benoe ming van een leeraar in de oude talen aan het Gymnasium, ter vervulling van de vaca ture, ontstaan ten gevolge van de benoeming van dr. L. Punt tot conrector. Bij het rapport van curatoren is gevoegd een afschrift van het advies van den inspec teur der Gymnasia. Door curatoren zijn op de aanbevelingslijst van benoembaron geplaatstdr. H. Van Gelder, leeraar aan bot Gymnasium te Breda; dr. P. De Koning, te Dordrecht, en P. M. Bolder man, candidaat in de letteren te Leiden. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den heer F. A. W. Schüdel dea len B. en "Ws. den gemeenteraad mede dat de dochter van adressant, Maria Schüdel, wegens ziekte gedurende de laatste twee kwartalen van den cursus 1890/91 geene les sen aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes heeft kunnen bijwonen. Zij geven mitsdien in overweging aan adres sant vrijstelling of terugbetaling van school geld te verleenen voor zijne dochter, vroeger leerlinge der Hoogere Burgerschool voor Meis jes, over de laatste twee kwartalen van don cursus 1890/91. Ook geven zij in overweging aan mej. S. T. M. Bakx, op haar verzoek, eervol ontslag te verleenen als derde onderwijzeres aan de school 3de klasse No. 4, met ingang van 15 November a. s., wegens haar aanstaand huwelijk. Naar aanleiding van een verzoek van de wed. F. Tan Teutem geven B. en Ws. in overweging aan adressante, wegens vestiging in de gemeente, terugbetaling te verleu en van schoolgeld, lager onderwijs, voor hare dochter, leerlinge van de Meisjesschool 1ste klasse, over de maanden Juli en Augustus tot een bedrag van f 10. Onder overlegging van de betrekkelijke ver zoeken geven zjj tevens in overweging terug betaling van schoolgeld, lager onderwijs, wegens vestiging in de gemeente met 1 Sep tember jl. te verleenen aan: de wed. dr. G. C. Steynis—Noordziek voor eene dochter, leer linge der Meisjesschool lsto klasse, en een zoon, leerling der Jongensschool 1ste klasse, over de maanden Juli en Augustus, tot een bedrag van ƒ15, en aan de wed. H. C. De Graaf, voor een zoon, leerling dor Jongensschool 2de klasse, over de maanden Juli en Augustus tot een bedrag van f 2.66. De commissie van financiën deelt den Raad mede, dat zij geene bedenkingen heeft op den in hare handen gestelden suppletoiren staat van begrooting, dienst 1891, van het H. G.- of Arme Wees- en Kinderhuis alhier, strekkende om het batig saldo der rekening van 1890 aan te wenden tot geldbelegging. Zij neemt derhalve do vrijheid voor te stellen dezen staat goed te keuren. Nu dr. J. J. Hartman ten gevolge zjjnor benoeming tot hoogleeraar aan de Leidsche universiteit als conrector van het gymnasium alhier is afgetreden, wenschten de leerlingen der twee hoogste klassen van laatstgenoemde instelling hem een blijk van waardeering en hoogachting aan te bieden. Daartoe maakte eene commissie van hen Zaterdag-avond ten zijnen huize hare op wachting. Het huldeblijk bestond uit twee pracht werken, het eene getiteld: „Denkmaler des klassischen Altertums zur Erlauterung des Lebens der Griechen und Romer in Religion, Kunst und Sitte, von A. Baumeister" (3 deelen), en het andere: „Fompeji in seinen Gebauden, Althertümorn und Kunstwerken dargestellt von Johannes Overbeck." Beide geschonken gingen vergezeld van een album, bevattende de namen der gevers en eene toepasselijke opdracht. Het spreekt vanzelf dat de afgetreden con rector een en ander op hoogen prijs stelde. Aan het „Hotel Levedag" alhier zijn afgestapt de generaal Egter van Wissekerke, de kolonel Doorman en do majoor Von Pesch en adjudanten, in verband met do naby Leiden to houden manoeuvres der pontonniers. Hedenochtend vertrok ook per extra-trein de rijdende pontontrein van Dordrecht naar Leiden tot het houden van de reeds vermelde manoeuvre aan do Ringvaart. Ds. S. Kutseh Lojenga, predikant l>ij de Doopsgezinde gemeente alhier, hoopt op 18 November a. s. den dag te herdenken, waarop hij 25 jaren geleden de evangeliebe diening aanvaardde bij do Doopsgezinde ge meente te Westzaan op het Zuid. In 1872 werd hij predikant te De Rjjp, in 1873 te Bolsward en op 15 Mei 1S87 te Leiden. Hedenmiddag ontvingen we per Engelsche mail de Bataviasche bladen van 15 lot en met 21 Aug., alsmede de „Doli-Crt.' van 19 en 22 Augustus. By de heden gehouden open iiare verkno ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: 55, f 28.50, 5.70 en 2.90de lagste f 53, ƒ28.50, 5.50 en f 2.80. Van al onze Nederlandschc -.childers uit den tegenwoordigen t.jjd is Dand Bles zeker een dergenen, wier naam by het v.iderlandsche publiek groote populariteit geniti. Als schilder van satirische voorstellingen, die de menschelyke zwakheden ei dwaasheden op de luimigste wyze aan do kaal stollen, bezit David Bles zulk eene welverdiende vermaard heid, dat de onderwerpen zijner voornaamste schilderijen alom bekend zyn. Ruim 45 jaren lang heeft dn steeds wak kere fantasie van den kunstenao in eone reeks van geestige en menschkundige tafereelen ons allen van zyno weldoordaciite kunst doen genieten. En nog kort geleden gafDavid Bles van de duurzame frischheid zjjnor gavon blijk, door do even geestige als karakteristieke illustration van Van Lennep's „Ferdinand Huyck", in de voortreffelijke Sythoff-uitgave. Aldus schetsten mannen van kunst en kunst gevoel den schilder David Bles ter aankon diging van zyn 70sten verjaardag, welken hij den 19den Sept. te 's-Gravenhage mocht vieren. By gelegenheid van dien verjaardag werd aan David Bles ten zjinen huize door eene commissie van kunstenaars, belangstellen den en vereerders als geschenk aangeboden eene marmeren buste, om geplaatst te worden in het Rijksmuseum te Amsterdam; verder eene artistiek bewerkte cassette met album, bevattende de namen der gevers, aan het hoofd waarvan de naam van de Koningin- Regentes. Bij de aanbieding sprak mr. J. G. Patjjn den kunstenaar toe. Hjj schetste de populari teit, welke Bles door zjjno eigenaardige kunst opvatting had verkregen. David Bles dankte hartelijk en maakte daarbij eeno vergelijking tusschen zekere richting in do kunst van heden, zoo verschillend van do zijne. Beroepen is bjj de Ned.-Herv. gemeente te Noordwijk-Bitmen ds. G. Van Limburgh, te Tarnen aan den Amstel. Te ruim zes uren gisteravond kwam Monseigneur de bisschop van Haarlem in ge sloten rijtuig aan op do parochie aan den Groenendijk, onder Hazerswoude, met het doel om aldaar heden de wijdingsplechtigheid te leiden. Een dertigtal ruiters, eene eerewacht Verhaal uit den tijd van den Krimoorlog. 3.) Het werd September voordat veertigdui zend Franschen en twintigduizend Engelschen, later nog twintigduizend Italianen, zich met het Turksche leger vereenigden. Deze hulp troepen moesten namelijk een langen weg door de Middellandsche en Zwarte Zee afleg gen. Den 14den September landden de Fran schen, Engelschen en Turken in de Rus sische haven Eupatoria, op het schiereiland Krim, en het Russische leger was gedwon gen hun slag te leveren. Het opperbevel had, toen de Russische wapenen geen succes hadden, maar zich niet dan met moeite tegen de Turken handhaaf den, vorst Mentsjikof op zich genomen, van wien czaar Nikolaas als den besten kenner van Turksche verhoudingen ook te veld groote verwachtingen had, hoewel de vorst tot nu too nooit een landleger gecommandeerd had. Den 20sten September 1S54 kwam het aan de rivier de Alma tot een slag tusschen de geallieciden en de Russen. De rechter vleugel der Rusgen werd door de Fransehen en Turken omsingeld en moest zich terug trekken. Kort daarop sloeg het Russische leger, onder Mentsjikof, op de vlucht, nadat het meer dan vijfduizend man aandoodenen gewonden verloren had. Deee nederlaag was van een zeer groot gewichtzjj opende den geallieerden den weg naar Sebastopol. De Russen zagen zich ge noodzaakt, nog in denzelfden nacht de ge- heele Russische vloot in de haven van Sebas topol te doen zinken, ten einde deze te ver sperren; en in het leger der geallieerden ge loofde men dat het mogelijk zou zijn, Sebas topol bij overrompeling te nemen. Intusschen bracht de overwinning nog niet zooveel voor deel aan. Het gelukte Mentsjikof, Balaklawa aan den zuidkant van Sebastopol to bezetten en van hier in verbinding met de vesting te blijven. Hy kon echter n:et beletten, dat de beschieting van Sebastopol onmiddellijk begon, welke elf maanden duurde en de geheele be schaafde wereld in spanning hield. In den krijgsraad, welke daags na den slag aan de Alma gehouden werd, herinnerde men Mentsjikof er aan, dat de keizer bericht moest hebben van do nederlaag. Men had destijds geene andere berichten dan die, welke door koeriers werden overgebracht, en de 1 weg naar St.-Petersburg was vry. Mentsjikof echter beefde by de gedachte, den keizer be richt van de nederlaag en do onaangename gevolgen daarvan te moeten zenden. Men had tot nu toe steeds overdreven gunstige be richten doen afgaan en den czaar in de mee ning gelaten dat de kansen in de Krim schit terend voor hem stonden. Nu kwam het er op aan, hem met den werkeljjken toestand in kennis te stellen, en by z(jn opvliegend karakter had de ongelukkige, die het bericht overbracht, het ergste te vreezen. Terwjjl het eene hooge onderscheiding was, den czaar als koerier het bericht eener over winning te mogen brengen, daar zoo iemand schitterend beloond word, kon men de op dracht, wolke de koerier ditmaal ontving, als eene zware straf beschouwen. Vorst Mentsjikof had evenwel spoedig zjjn koerier op het oog; hy had de degradatie en verbanning van zjjn neef Jakoebowitsj niet- vergeten. De om zjjno dapperheid bjj het beleg van Sülistria tot majoor bevorderde graaf Apraxin werd bij den opperbevelhebber ontboden en deze gelastto hem, zich terstond als koerier naar St.-Petersburg te begeven, den czaar de jobstijding mee te deelen en hem in kennis te stellen met den algemeenen toestand. „Deze opdracht", zeide Mentsjikof spottend tot Apraxin, is eenigszins moeilijk, en gij, majoor, zult de noodige diplomatie moeten aanwenden, om zijne majesteit niet te ver toornen." „Kan ik de depeches krijgen?" vroeg Apraxin kalm, ofschoon het hart hem in de borst beefde. „"VVaartce depeches?" vroeg vorst Ment sjikof. „Geef zyno majesteit persoonlijk ver slag. De keieer houdt niet van geschreven beriehten; anders zou ik ze wel door een onderofficier kunnen laten bezorgen. De keizer wenscht opheldering en berichten van een ooggetuige. Gjj hebt den slag meegemaakt, gij kent hier de verhoudingen, het zal uwe zaak zyn, zyno majesteit op alle vragen in lichtingen te geven. Vertrek terstond!" Apraxin maakte rechtsomkeert en snelde heen. Do officieren, die den opperbevelhebber omgaven, herademden; een groot gevaar was van hon gewekon, want wanneer Apraxin de zending niet ontving, zou zy een van hen kunnen treffen en de opdracht was erger dan de dood. Wordt vervormd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1