Dc Indische begroeiing voor 1803. Heden is ook de Indische begrooting aan de Tweede Kamer ingediend. Uit de toelich ting blijkt dat het batig saldo van 1839 1 ,222,164 meer bedraagt dan geraamd is en dus totaal ƒ3,116,738 vormt; dat de dienst 1890 volgens do voorloopigo uitkomsten een voordeelig slot van ƒ8,048,775 zal op- levoren of ruim 3'/3 millioen meer dan was gemeld. Wat 1S91 aangaat, laat het zich ver wachten dat het geraamde te kort van 23'/3 millioen hoogstens 16'/j millioen zal bedragen. Do cijfers der begrooting voor 1S92 zyn de volgende': uitgaven in Nederland 25,573,217, -uitgaven in Indiê 110,780,123, totaal ƒ136,353,340. De middelen in Nederland ƒ21,751.268, in IndiC ƒ97,798,445, totaal 119,549,713. De begrooting sluit derhalve met een tekort van ƒ16,803,627. In vergelijking met 1891 zijn de middelen ƒ5,697,368 hooger, de uitgaven 825,502 lager geraamd. Hooger zjjn geraamd wat de middelen be- ■treft: koffieverkoop ƒ1,460,000, tinverkoop ,.f 395,000, inkomsten uit opiummonopolie ƒ1,340,000, uit zoutmonopolie 305,000, van de oxploitate der spoorwegen 697,000, brie venpost en telegraphie ƒ130,000, bankwezen ƒ327,400, in- en uitvoerrechten ƒ540,000, accijnzen ƒ382,000, patentrecht en andere belastingen met uitzondering van de bedrijfs belasting ƒ337,000, ontvangsten van de depar- tementen van oorlog en marine ƒ146,000. Lager zijn geraamd de bedrijfsbelasting 250,000 en de inkomsten uit de suiker cultuur ƒ225,000. De vermeerdering der uitgaven wordt ruim schoots opgewogen, wat het eindcijfer betreft, door de vermindering van de afdeeling Bin- nenlandsch Bestuur, ton gevolge van den lager geraamden inkoop van koffie. Het tekort op de begrooting is voor 3'/i millioon het gevolg hiervan dat op don inkoop van 190,000 pikols koffie meer is gerekend dan volgens de raming verkocht zullen worden. Het te dier zake uit te geven bedrag is een voorschot ten behoove van latere dienstjaren. Daarentegen is op eene productia van 80,000 pikol i tin gerekend, terwijl de te verkoopen hoe- veelhoid volgons de raming 100,000 pikols zal bedragen. De inkoopsprijs van die meerdere 20,000 pikols is ongeveer 5 ton, waarmede het nadeelig saldo moet worden verhoogd om het juiste cijfer van het deficit te kennen, dat dus is ƒ13,800,000 of 14,000,000 als het uitvoerrecht op de suiker geschorst bljjft. Voor de havenwerken by Batavia en aanleg van Staatsspoorwegen is uitgetrokken ƒ7,335,000, voor nieuwe bevloeiingswerken ƒ3,105,000, te zatnen ƒ10,440,000. Tegenover die buitengewone productieve uitgaven staan enkele buitengewone ontvang sten. Trekt men het verschil tusschen beiden ad 9,819,000 af van het werkelijk tekort, dan blijft er 3,981,000 over als tekort op de gewone uitgaven. Niet onwaarschijnlijk zal de rekening over 1892 later mot een minder ongunstig eind cijfer sluiten. Dat deze begroeting niet als ■een normale is te boschouwen, zou de minis ter niet durven toegeven. Wel is by de vorige 'begrooting voor 50,000 pikols koffie op den -oogst van dit jaar geanticipeerd, maar voor 4.UD2 is de werkelijke bate uit de koffie nog op 13,510,000 geraamd. De minister gelooft niet dat, welke weg ook met opzicht tot de inlandsche koffiecultuur wordo ingeslagen, die bate in volgende jaren gemiddeld grooter zal zijn. Wel mag worden gerekend op aan merkelijke verhooging van do inkomsten uit de Billitonmijnon en beloven do Ombilienvel- den cene nieuwe bate in de toekomst, maar de Indische Rogeering is beducht voor ver mindering van de inkomsten uit Bangka. Wel is het vermoeden gewettigd dat do verschillende bronnen van inkomst, o. a. do patentbelasting, ruimer zullen blijven vloeien, maar daartegenover zal de uitzetting van uit gaven niet geheel te keeren zyn en zullen meerdere uitgaven noodig zjjn voor gagementen en pensioenen voor gevangeniswezen enz. De minister kan daarom den toestand der geldmiddelen, zooals die zich in deze be grooting afspiegelt, niet bevredigend noemen. Op den voorgrond stelt hy dat Indié zelfstan dig in hare uitgaven moet voorzien. Evenwicht in de Indische financiën acht hjj dus een ge biedenden eisch. Allereerst is, om daartoe te geraken, noodig zuinig beheer. Veel is daartoe reeds beproefd; gedaan schynt in dit opzicht wat men van uit de centrale bureaux vermocht; beproefd zal nog moeten worden eene enquête, geleid door een man, berekend voor de taak en die zich geheel daaraan wyderi kaneene enquête, die zich zou uitstrekken tot de gohoole orga nisatie van ons bestuur, het geheele finantiëel en materieel beheer en ten doel zou hebben eens te komen tot de konnis van al wat ge concentreerd, vereenvoudigd, besnoeid en in verhouding tot Indies finantiëele krachten doelmatiger ingericht zou kunnen worden. Met dien maatregel zal versterking der middelen gepaard moeten gaan, waartoe wel dra voorstellen zullen worden gedaan. Maar daarnaast is versterking dringend r.eodig van het voortbrengend vermogen van Indiö door do tot ontwikkeling der hulpbron nen vereischte werken. Daarom heeft de minister nu reeds 3,195,000 voor bevloeiings werken op de begrooting gebracht. Bovendien hoopt hy nog voor te stellen om do werken tot bevloeiing der Solo-vallei aan te vangen. Ook zal hij, zoodra hjj de gegevens heeft, voorstellen doen tot verbetering der gemeen schapsmiddelen. Uit de onderdeolen der toelichting bljjkt dat voor de werkon ten behoeve van het behoud van het vaarwater ten oosten van Soerabaia ƒ766,700 is uitgetrokken. Verder wordt ƒ630,000 geraamd ter gedeeltelijke bestrijding van de kosten van het dok, dat ten behoeve van de exploitatie van de haven te Tandjong Priok voor rekening van de Regeering moet worden aangeschaft. Voor spoorwegaanleg is ƒ6,565,300 ge raamd, waarvan ƒ3,771,500 voor de lyn Warong BandregTjilatjap, ƒ2,683,06® voor den spoorweg tor Sumatra's Westkust, ƒ30,000 voor het opmeten en ontwerpen van nieuwe lijnen en /80,000 voor uitbreiding van Ijjnon in exploitatie. By Oorlog ïs ƒ302,000 meer geraamd170or uitzending van goederen tot aanvulling van de magazijnen50,000 voor de hoogere vor ming van officieren en opleiding van onder officieren by den hoofdcursus. Voor voltooiing van schepen in aanbouw voor d'e Indische zeemacht zal 225,000 noodig zjjn, terwijl 1,100,000 wordt aangevraagd voor den bouw van nog tweo schepen voor Indische militaire marino. De toestand van het mate riel der Indischo oorlogsmarine, in verband met de noodzakelijkheid tot afsluiting van een deel der kust van Atjeh, laat niet toe de be slissing af te wachten omtrent het rapporti der Staatscommissie. Eindelijk is 200,060 geraamd voor den bouw van een rivierstoomer ten dienste van de Guuveznements-marirfw. De in 1892 te veilen, hoeveelheid koffie wordt gesteld op 235,000 pikols en de vsï moodelyke opbrengst op 48 cents por half kifio. Daar do tijdelijke vrijdom van uitvoerrecht op suiker met 1 Juni 1S392 zal vervallen,, fs de opbrengst ruim ƒ3001,000 hooger geraamd dan de ontvangsten in 1S90. De vraag is echter- nog in overweging of niet, met het oog op d» tijdsomstandigheden, eene verlenging der sshorsing voor een jaar voorgesteld zal worden; inmiddels zal dan de mede aanhangige vraag of niet blijvend door eene heffing, aan minder bezwaar onderhevig, aan de schatkist het zyne zal kunnen worden verzekerd, tot eene oplossing kunnen worden gebracht. Gemengd Niouwsa De politie alhier-heeft proces verbaal opgemaakt tegen tweo 13-jarige jon gens, die verschillende winkeliers voor bier en lekkernijen hadden opgelicht, Anderen, meer voorzichtig, hadden geweigerd een en ander af te geven. De van deii reeds vermelden diefstal der sigaren verdachte G. v. d. B. heeft bekend het feit te hebben gepleegd en is, als zynde zonder onderkomen, op zyn verzoek mede naar de gevangenis te VGravenhage over gebracht. Van verschillende ingezetenen alhier zjjn belooningen voor de kas der agen ten van politie ingekomen voor het gehouden toezicht op hunno woningen, tjjdons zij dezen zomer uit de stad waren. Gedurende deze week werden aan „Rhynzigt" genomen 421 zwembaden door hoeren. Do temperatuur van het water was 17° Celsius. Bjj den landbouwer G. De J., onder de gemeente Leiderdorp, zyn in den nacht van 17 op 18 dezer, door verbreking van het slot, uit eene schuur ontvreemd: 20 kippen en 1 haan, terwijl bij den melkboer v. d. B. eene party eenden uit den polder gestolen is. Ten nadeele van mevr. Van B., mede onder aio gemeente, aan den Hoogen Rijndijk, stal men oen stuk lood van het dak. Het is raadzaam het pluimgedierte'terdege te bergen, want in den laatsten tyd hoort men er maar al te dikwijls van dat dieven er op belust zyn. Te Ryp -Wetering, gemeente Alkemade, zullen ter gelegenheid der kermis volksvermakelykheden gehouden worden, be staande den 24sten dezer in ringrydery met paren, tobbetje-steken, hardloopen met knik kers den 25sten zal een wedstrijd gehouden worden met vélocipèdes, om gouden, zilveren en bronzen medailles. Van de scheepstimmerwerf van den heer A. Pannevis, te Alfen aan den Ryn, werd met goed gevolg te water gelaten het ijzeren tjalkschip genaamd „Woellust," ge bouwd voor rekening van de firma wed. P. A. W. Wernink en Zoon, te Oudshoorn. Men schrjjftons heden uit Kat wijk aan Zeo: In deze week is een vijf tiental 3ihier tehuisbehoorende schuiten aan- en binnengekomen, alle vol haring. De pryzen blijven nog vrij hoog; er wordt van ƒ16.50 tot ƒ17.20 besteed. Van den reeder P. E. Meerburg is gisteren eene schuit aangekomen, welke na vjjf weken reis oro ziekte van den schipper moest aanzetten; een der matrozen van deze schuit was wegens ziekte in Enge land achtergebleven. In rerbanil met de het volgend jaar te houden internationale sporttentoon- slelling te Schevenimgen, waarvan groote ver wachtingen worden gekoesterd,, io er in den laatsten tijd veel aanvraag tot hutur of aan koop van grond en tesreinen te Schaveningen. O-ver den diefstal in de kerk te Blade! meldt men aan. de „Haarl. Crt." nader het volgende: De verwoesting, welke de inbrekers hebben aangerieht, is werkelyk bedroevend, om aan te zien. Aan de noordzijde van het kerkgebouw werd een beschilderd raam uitgeslagen en in liet volgende een gat gebroken. Daarin werd een touw vastgemaakt, hetwelk men uit eene bergplaats onder de kerk had gehaald. Met eene ladder, welke achter de kerk lag, was men by het raam geklommen. In de kerk gekomen, werd liet Tabernakel verbroken en daaruit de hostiekelk en. de cybóri gestolen. De lrnstie werd over den vloer uitgeschut. Uit ds deur, welke naar de sacristie leidt, werd een paneel uitgebroken en zoo stond men voor de deur waarachter de brandkast zich bevond. Deze kolossale deur werd, blijk baar na veel arbeid opengebroken en al dadelijk uit esn kastje onder de kast een zilveren kelk buit gemaakt. Gelukkig was de, brand kast niet Se openen, daar anders een aan zienlijke schat zou zyn, medegenomen. Ook to Hapert, eechalf uur van hier, is in de kerk ingebroken. Ook daar trachtte men in de sacristie te komen, doch tevergeefs. Slechts twee gouden kronen der Lieve Vrouw kon men machtig wordon. Vooraf had men eene ladder gehaald uit de schuur van een nabij wonenden boer. Het is te hopen dat de politie er spoedig in slage de gevaarlijke sujetten, want zeer waarschijnlijk is het eene bende, in handen te krygen, daar het in de buurt alhier zeer onveilig wordt. Voor drie weken werd de kerk te Oostel- beers voor een aanzienlijk bedrag bestolen. Vérvolgens heeft men ingebrpken op twee plaatsen te Stryp en op eer.e te Gestel. Eer- gistemacht geschiedde hetzelfde op drie plaat sen te Eindhoven en eindelijk hedennacht hier en te Hapert. Hier wordt algemeen het ver moeden geuit, dat een zeker persoon, afkom stig uit Luxemburg, die alhier eenige dagen zich als schoorsteenveger had voorgedaan en ook als zoodanig werkzaam is geweest by vele ingezetenen, aan deze inbraken niet vreemd is. Dezelfde persoon was ook als smid zeer bedreven en heeft ook als werktuig kundige proeven zjjner bekwaamheid aan den dag gelegd. In het reeds door ons vermelde No. 42 der Medodeelingen van do „Vereeni- ging tot verbetering van Armenzorg" te Rotterdam, komt eene opmerking voor over getuigschriften, welke ook buiten Rotterdam het nut van eene waarschuwing hebben kan. Zij luidt aldus: „Het is ons roeds meermalen gebleken dat er een groot onderscheid is tusschen de mon delinge en de schriftelijke getuigen, welke een patroon geeft van denzelfden werkman. Wie alleen op de schriftelijke verklaringen afgaat, komt meestal bedrogen uit: men wil den man niet ongelukkig maken, door hem een gunstig getuigschrift te weigeren, maar men ziet er blijkbaar niet tegen op, den patroon, by wien hjj door zyn. getuigschrift in dienst komt, er in te laten loopen. „Een leerzaam voorbeeld kregen wy dezer dagen: een man kon een gunstig getuig schrift toonen van eene bekende firma hier ter stede; onderzoek naar hem doende ten kantore van die firma, vernamen wy dat de man bedankt was, omdat er telkens lood van het dak was gemist, dat later thuis by hem gevonden werd." Het lyk van den van Maandag op Dinsdag-nacht vermisten stationschef Boers te Grubbenvorst-Lottum is gisteren uit een tak van de Maas opgevischt. De ongelukkige ging 's avonds laat nog een telegram be stellen naar Arcen en moet op den terugweg te water geraakt zyn. Volgens bericht aan de „Times" is te Zizko, by Praag, ten gevolge van on voorzichtigheid van een der werklieden, eene kruitfabriek in de lucht gevlogen. Hot aan tal dooden is nog niet bekend. Op de Foyle by Londonderry kwam eene stoombarkas in aanvaring met eene groote boot; de stoombarkas zonk en 18 menschen verdronken. Een voorbeeldig duel. Twee mannen te Antwsrpon kregen, na te veel te hebben gedronken, in een koffiehuis twisten wilden met geweld duelleeren. De koffiehuis houder kon hun echter geen wapenen bezorgen -r daarop namen beiden eene slang van die water leiding en begonnen elkander te besproeien. Het water-duel duurde een J9 minutemtoen waren beiden druipnat en geheel gekalmeerd boden zy elkander de vriend&thapshand. Te Berlijn is gisternacht op dr. Prager, byzender onderwijzer aldaar, eene poging tot msord gepleegd' deer den broeder zijner vrouw, die harera broeder in de woning had verborgen. Dr. Prager had nl. een eisch tot scheiding tegen zu'ne vrouw ingesteld', die hij) van ontrouw beschuldigt. Deze, een se&oone SQi-jarige vrouw, is, onder verdenking van medeplichtigheid, in hechtenis genomen, maar zy ontkent alle schuld. De vermoedelijke dader is-verdwenen. Deze, Max Schweitzer geheeten, iade 27-jarige breeder ^der vrewuw hy is mismaakt en zyn signalement-fis naar^alüe havenplaatsen ver zonden, waarheen men vermoedt dat hy zich begeven heeft cm uit het land te vluchten. Dr. Prager is een man in de kracht zyns levens, 43 jaar oodc Er bestaat hoop op zijn levensbehoud. Een 1 i e fdes-drama. Eens 19-j arige jongedame te Berïyn meende cïoor haren minnaar te zyn verlatenin hare wanhoop sprong zy in de Spree. Een jbag koopman, die uit de vorte het ongeluk zag, spoedde er zich heen, sprong te water en redde haar. Thuis gebracht werd zy ontvangen door den onschuldig verdachten geliefde. Met een vreug dekreet wierp zjj zich in zyne armen, zakte ineen en.stierf. Luidens een telegram uit Buenos- Ayres van 16 dezer is Balmaceda te Mendoza (Argentinië) aangekomen. Volgens berichten uit San-Paolo van 12 Augustus was by de Braziliaansche Kamer een wetsontwerp ingediend, strekkende om den gowezen keizer toe te staan naar zijn land terug te keeren, doch de betrokken commissie concludeerde, dat het niet ia be handeling kon worden genomen, waarmee de Kamer met 105 tegen 10 stemmen zich ver- eenigde. Men haast zich zooveel mogelijk de lyken der slachtoffers van de overstrooming in het oosten van Spanje te begraven. Op den lOden dezer woedde in do provincie Toledo een nieuwe storm, welke de wateren over de velden joeg en den oogst vernielde. Het ge meentebestuur van Almeria deelde mede dat 2 millioen pesetas noodig zouden zyn om de geleden schade te vergoeden. Ook te Londen is thans eene inschryving geopend, hetgeen door geheel Spanje ten hoogste gewaardeerd wordt; de infante Isabella schonk eene som van 15,000 pesetas. Uit Halifax wordt gemeld dat professor Lee, het hoofd eener Amerikaansche ethnographische expeditie, van Labrador is teruggekeerd, en beweert een tot heden on bekenden Indiaanschen stam te hebben ont dekt, waaromtrent hy eenige byzonderheden openbaar zal maken. By de jachtpart ij op het eiland Hven, waaraan onlangs door den Russischen Czaar met de koningen van Zweden en Dene marken werd deelgenomen, schijnt het zeer huiselyk te zijn toegegaan. De pachter van het eiland had de vorstelyke jagers, na af loop der jacht, tot een eenvoudig maal ge-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 8