zaamheden aan de Spanjaardsbrug, bestaande in het aanbrengen van de nieuwe val-assen, gereedkomen, zoodat alsdan de passage over die brug zal zijn hersteld. Eene koe, welke hedenmorgen door den vleeschhouwer P., aan de Heeren straat, was gekocht, werd, even buiten de v. m. Koepoort gekomen, zóó wild, dat het beest niet meer was te regeeren en het op de plaats van O. werd afgemaakt en wel door het lossen van een paar pistoolschoten door den veldwachter W. Het beest is later naar de woning van F. vervoerd, waar het verder werd geslacht. De hoofdcommissaris van po litie te 's-Gravenhago maakt bekend, dat op Zondag 30 Augustus 11. in het Kurhaus te Sclieveningen is verloren, door een logeergast, een zwart lederen portefeuille met metalen slotje, bevattende o. a. een bankbiljet groot f 1000, nummer CC 1023 of FF 9873. Deze ambtenaar vraagt inlichtingen. Het lijk van A. S„ uit Haarlem, die in de vorige week in de Zuiderzee over boord viel, is door een Bunschoter visscher gevonden. De voorstellingen in den circus Carré te Amsterdam zullen ongeveer half October worden hervat met een nieuw ge arrangeerd ballet, waarin ook het waterbassin de grootste aantrekkelijkheid zal vormen. Men is thans bezig den circus uit- en in wendig geheel op te knappen. Uit Amsterdam wordt als ver volg op hetgeen in ons tweede blad voor komt, nader gemeld: Toen Sequah (alias Ch. A. Davenport) hier in „Café Suisse" was aangekomen, en een zjjner handlangers daarna circulaires en aanbevelingen van z(jn middel in de zaal aan de bezoekers van het café afgaf, werd deze handlanger op den voet ge volgd door mr. L. Zegers Veeckens, voorzitter van de Vereeniging tegen de kwakzalverij, die ook een biljet afgaf, dat tot titel voert „Sequah de groote Paljas" en vele waar schuwingen bevat. Sequah belooft ƒ10,000 voor wie zijne mid delen weet samen te stellen uit bestanddeelen, waaruit zij volgens de in Nederland gemaakte analyse zouden bestaan. Men meldt uit Eindhoven: Gis- ternacht heeft in de Eoomsch-Katholieke kerk te Bladen eene brutale inbraak plaats gehad. .Ciebori (ouwelvaas) en miskelk zijn ontvreemd. Vergeefsche pogingen zyn gedaan om de brandkast met geweld te openen. De taber nakel en eenige beschilderde ramen werden door de inbrekers vernield. Aan de „VossischeZtg" wordt uit Triëst gemeld dat op de in aanbouw zjjnde particuliere spoorwegen der firma Olivieri eene tunnel is ingestort, waarbij 52 arbeiders bedolven zijn. Bij het afzenden dor depeche waren reeds 20 lijken gevonden. De „Indép." doet mededeeling van een zonderling concert, dat eergisteren te Parijs gegeven werd een waar concert fin de siècle. In de Petite lloquette, de gevangenis voor jeugdige veroordeelden, traden namelijk twee groote artisten op: Mounet-Sully van ket Théatre Francais droeg eenige uitgezochte verzen voor en Melchissédec van de Opera zong eenigo aria's en liederen. Beiden werden luide toegejuicht. De „Indép." verwacht dat Patti en Tan Dijck nu niet zullen achterblijven om dit be minnelijk gezelschap een aangenamen avond te verschaffen. Het blad ziet er eene goede reclame in voor de inrichting, die tot zomer verblijf eene soort van succursaal heeft te Nouméa het oord der gedeporteerden. BUITENLAND. Franhryk. De zinsnede in de redevoering van keizer "Wilhelm te Erfurt, waarin hy spreekt van den „Corsicaanschen parvenu", geeft aan de „Liberté" en de „Paris" aanleiding tot zeer heftige artikelen tegen den Duitsahen souverein. De „National" van haren kant zegt: Derge lijke uitdrukkingen zouden niet anders dan onaangename gevolgen kunnen hebben, indien wij niet het onwrikbaar besluit hadden ge nomen, aan geene uittarting voet te geven en geene enkele onvoorzichtigheid te begaan. De „Nation" meent dat, indien de uitdruk king wordt bevestigd, aan Duitschland ophel dering en eene schitterende voldoening moet worden gevraagd. Van de inhechtenisnemingen te Parjjs ter gelegenheid der opstootjes bij de eerste opvoering van "Wagners „Lohengrin" zjjn er slechts 22 gehandhaafd. Bjj het gisteren op het stadhuis te Vitry-le-Francois gehouden feestmaal hield de president der Republiek, de heer Camot, eene rede, waarin hy zeide dat de thans ge ëindigde oefeningen het bewijs hebben gele verd van hetgeen Frankrijk van zijn leger kan verwachten. Het geheele volk is dat leger erkentelijk, want het heeft 't vertrouwen alleszins gerechtvaardigd. Het volk weet wat het aan die school van toewijding verschul digd isde natie weet dat indien vastberaden heid, wijsheid en internationale loyauteitaan het land oprechte vriendschap kunnen ver schaffen, het vertrouwen in zijne hulpbronnen een onderpand van vrede vormt, dat het niet wil gestoord zien. Het leger schenkt ons dit vertrouwen en daarom wijd ik een dronk aan het leger. De minister De Freycinet dronk op de gezondheid van den heer Carnot. Duftsehlaiid. Tusschen den rijkskanselier Caprivi, den stadhouder van Elzas en Lotharingen, graaf Hohenlolie, en den minister voor het Ryksland Köller, worden te Berlijn besprekingen gehou den over verzachting of afschaffing van den pasdwang aan de Fransche grenzen. Bij het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn is bericht ingekomen van den gouverneur van Duitsch-Oost-Afrika, dat aldaar alles rustig is en men dagelijks de aankomst van luitenant Von Tettenborn met het overblijfsel der expeditie-Zelewski ver wacht. Uit Berlijn wordt aan de „Temps" ge meld dat de meest verschillende berichten loopen omtrent het bezoek van den czaar aan keizer Wilhelm. De laatste wordt binnenkort te Stettin verwacht, van waar hij zich per „Hohenzollern" naar Kiel zal begeven. Ook worden beide plaatsen als ontmoetingspunten aangegeven. Eene andere lezing spreekt van Swinemünde. Ruslnud. Naar men zegt, zon de regeering heden weer overgaan tot de uitgifte van 25,000,000 roebel in banknoten, gedekt door goud. Uit Berlijn wordt aan de „Times" mede gedeeld dat de bewering, als zoude de Rus sische minister van financiën het benoodigde kapitaal ter verschaffing van zaaikoren aan die districten, welke daaraan behoefte hebben, op 100 millioen roebel hebben geschat, on waar is. De regeering meent dat de helft dier som voor genoemd doel ruim voldoende zoude zijn. Volgens de St.-Petersburgsche „Novoje Vremja" is het gerucht in omloop, dat eon Russisch kapitalist concessie zal aanvragen voor het graven van een kanaal, ter verbin ding van de Kaspische Zee met de rivier Amu Darja. Het blad zelf hecht echter weinig geloof aan het bericht wegens den reusach- tigen omvang van zulk eene onderneming. Cliili. De Chileensche Congres-Jffnta heeft be paald dat de verkiezingen voor het Congres zullen plaats hebben op 18 Oct. Hfet Congres zal dan 16 Nov. bijeenkomen, ten einde een president der republiek te kiezen. Voorts is besloten, dat men gedurende drie dagen feest zal vieren om de overwinning der Congres- party naar behooren te herdenken. De Junta maakt voorts bekend dat hare tegenstanders Chili vry mogen verlaten. De vroegere minister van oorlog Velasquez heeft zich aan de Junta onderworpen. Het Amerikaansche admiraalschip „San Francisco" salueerde eergisteren de Chileen sche vlag met 21 schoten, waarop eene der landbattergen antwoordde. Dit is dus een teeken der erkenning van het bewind door de groote republiek van Noord-Amerika. Omtrent de door Balmaceda uitgegeven banknoten wordt nu gemeld, dat het opperste gerechtshof uitspraak zal doen omtrent hunne geldigheid. Van Balmaceda zelf is nog geen nader bericht. Telegrammen. LONDEN, 18 September. De stoomschepen „Sorrento", naar Antwerpen bestemd, en „Chicago", naar Rotterdam, zyn op de Pata- peco-rivier in aanvaring geweest en hebben beide lichte schade bekomen. LEIOEX, 18 September. Onze correspondent van Het Loomeldt: Meer en meer blykt dat onze jeugdige Ko ningin in deze omgeving het liefste is en eene byzondere voorliefde voor Het Loo schijnt te koesteren. Liet by hare komst dit jaar hare gezondheid te wenschen over, nu kan deze uiterst bevre digend genoemd worden. Duidelyk is de heilzame invloed van dit lustoord met zyn eenig Park waar te nemen. Het Koningskind is opgeruimd van geest. Behalve de vele uren, welke aan het onder- wys van de heeren dr. Salverda de Grave, Gedeking enz. gewyd zyn, gaat geen dag voorby of zy onderhoudt zich met hare poppen of vertoeft in de keuken van het chalet. 1 In den laatsten tijd was vooral het paard rijden hare geliefkoosde uitspanning. De beide Koninginnen zyn Donderdag avond te 7.55 met de dames en heeren van het gevolg per extra-trein op Het Loo aan gekomen en verwelkomd door Hr. Ms. inten dant den heer J. A. Van Steyn. De vorstinnen begaven zich van den trein te voet naar het Paleis. Een honderdtal be langstellenden was bij de aankomst tegen woordig. Heden heeft in de residentie en vooral onder de troepen van het garnizoen aldaar een diepen indruk gemaakt het onverwacht overlijden van den kolonel J. H. Verschoor, commandant van het regiment grenadiers en jagers. Hoewel de kolonel reeds geruimen tyd lijdende was en dezer dagen tot herstel van gezondheid opnieuw een verlof had verkregen, komt de tyding van zyn dood niettemin zeer onverwacht. Hy bereikte den leeftyd van 55 jaren en heeft eene hoogst eervolle militaire loopbaan achter zich. In 1886 werd hy van het 3de regiment infanterie als majoor der jagers overgeplaatst by het garnizoen van Den Haag, waarvan hy slechts korten tyd deel uitmaakte, dewyl de heer Verschoor in het daarop vol gende jaar bevordord werd tot luitenant kolonel bij het 7de regiment infanterie, met standplaats te Naarden. Maar even kort daarop werd hy wegens zyne bekwaamheden in rang overgeplaatst by den generalen staf en vervulde hy de functie van chef van den staf der 2de divisie. In 1889 keerde hy weder by het wapen der infanterie terug om zich als overste het commando over het regiment grenadiers en jagers te zien opgedragen. Wylen Z. M. de Koning benoemde hem tot adjudant in buitengowonen dienst weldra gevolgd door zyn bevordering tot kolonel by het onderhebbende corps. De kolonel Verschoor werd in militaire kringen hooggeacht, stond bekend als een hoogst respectabel en rechtvaardig corps- commandant, en was by zyne onderhebbenden zeer gezien. Hy was versierd met het officiers-kruis der Eikekroon. De teraarde bestelling van zyn stoffelyk overschot zal plaats hebben a. s. Maandag voormiddag op de Algemeene Begraafplaats, op verlangen van den overledene zonder militaire eerbewyzen. De verschillende hoofdstukken der Staats- begrooting voor 1892 zyn geraamd als volgt I. Huis der Koningin. f 811,000.— II. Hooge Collegos van Staat enz653,555.— III. Buitenlandsche Zaken 756,173.— IV. Justitie5,232,774.— V. Binnenlandsche Zaken 11,644,604.84 VI. Marine14,080,420.20 VIIa. Nationale Schuld 34,998,813.77 VIIb. Financiën18,959,546.08' VIII. Oorlog21,299.268. - IX. "Waterstaat 20,272,812.21 X. Koloniën1,200,071.— XI. Onvoorziene Uitgaven. 60,000.- Totaal f 129,959,038.105. De begrafenis van den schilder Johannes Bostoom werd bygewoond door tal van nota- biliteiten op het gebied van kunst en weten schap. Verscheidene kunstgenootschappen uit do residentie, Amsterdam en Rotterdam waren vertegenwoordigd. Prachtige kransen en bloem stukken sierden de baar. De minister Van Tienhoven en Victor De Stuers hadden zich bij de hulde aangesloten. Door kunstbreeders van den eersten rang, Mesdag, Israels, Termenlen, Zilcken en v. d. Marei omgeven, die de slippen van het Iy'k- kleed droegen, gevolgd door eene groep van schilders, meest leden van „Pulchri", werd do doode gedragen naar den grafkelder, waarin hy wei., bijgezet. Aan de groeve werden toespraken ge houden door de heeren Mesdag, Israels, Ar nold Ising, Schöffer (van Amsterdam's Arti et Amicitia) en Ter Meulen, waarna een der neven van den overledene, de heer J. Bos boom Nzn., den aanwezigen dank zegde voor hunne tegenwoordigheid. Het stoffelyk overschot van Bosboom is bygezet naast dat zyner onvergetelyke echt- genoote. Hun beider glorie als kunstenaars wordt vereeuwigd door het fraaie monument aan de hoofdlaan van het kerkhof. B. en TVs. van Delft hebben de voordracht ter benoeming van een gemeente-architect in alphabetische volgorde alsnog aangevuld met de namen der volgende heeren: P. A. A. Faure, 1ste luit.-ingenieur, M. A. C. Hartman, civiel en bouwkundig ingenieur, H Oostinjer, idom, en J. C. Spakler Jr., bouwkundig in genieur. De commissie, die zich indertyd te 's-Gra- venhage heeft gevormd om voor den vertegen woordiger van den Paus een eigen hotel in te richten, heeft daartoe een deftig perceel aan de Prinsegracht aangekocht, dat eenige verbouwing en verfraaiing zal ondergaan. INGEZONDEN, Mijnheer de Redacteur Gaarne zag ik onderstaande regelen in uw veelgelezen blad geplaatst. Dezer dagen kreeg ik het laatste verslag der Chr. Wykvereeniging van Ds. De "Wolff in handen en las met groote belangstelling 't gedeelte over de Ziekenverzorging. Diakonessenarbeid mag daar niet gemist worden, ja, is daar dringend noodig. Wie wil door eene wekelykscbe bydrage van 5 cents medewerken om dit doel te be reiken „Vele kleintjes maken een groote." Zy, die dit spreekwoord ook in dezen tot waarheid willen maken, letten op achterstaande adver tentie. U dankzeggende, Mijnheer de Redacteur, voor de my verleende plaatsruimte, noem ik my, met de meeste achting, Leiden, Uwe Dienstw. 18 Sept. 1891. J. W. Beursbericht. Amsterdam, 18 Sept. Amerikaansche sporen waren heden stygend met levendigen handel. Marktberichten. Lelden, 18 September. Ter markt werden bede. aangevoerd Obsou etnke/138.aƒ275Stiert; 80 etuko f 56 a ƒ255. Veulens 4 stuks 75 - a ƒ110. Kalfkoeieu 136 stuks /100.a 262.- Melkkoeieu -tuks ƒ100a 262.—. Vaj- koeien 82 etuke ƒ80 a 186 Vette koek 160 stuks 188.a ƒ276.Kalveren (vette, 68 stuks 38a ƒ82EalvereD (magere) 22 stut. ƒ7.a 16.Graekalveron 72 Stuks ƒ15 a ƒ13.Schapen fvettej 1020 atuka 17. 30.Hamels Ivette) etuke a f Schapen imagere, 874 stuks ƒ9.50aƒ2SPaa. - den 4 stuks ƒ36.a ƒ95.Lammeren (mager, 174 etuke ƒ6.a ƒ10.Lammeren itet jarige) stuks a Varkens (magr-. 82 etuke ƒ16— a 28— - Varkens (vette, ■•«k" a Varkens (biggen, 162 stut. ƒ1.50 a 10.-. Ter markt aangevoerd: 530 runderen, 80 kalveren, 1994 echapen, 174 iammeren en 162 biggen. Ter wekelrjkeche Kaasmarkt aangevoerd 69 partpen Beste, d werd voor Goudeehe kaas van 20 tot 27. zwaardere van tot Leidsche kaas de 160 KG. tot Edammer kase (2de qoal.j lot ƒ-.-. Aan de Stadswaag gewogen 49 partijen, 2872 stoke kaas, wegende 12697 KG. ADVERTEffTIËJf. Getrouwd W. A. VAN GRIETHUIJSEN, Wedr. van M. O. Van Griethdijsen, en A. P. E. VAN GRIETHUIJSEN, die hunnen hartelyken dank betuigen voor de vele bewyzen van belangstelling, vóór en by hun huwelyk ondervonden. 6125 9- Voorschoten, 17 September 1891. Getrouwd Mr. G. D. VKLLINCK, O.-Ind. Recht. Ambt., kn M. E. BOSSCHAKT. De Heer en Mevrouw WILLINCK Bos- sciiart betuigen hunnen hartelyken dank voor de vele bewyzen van belangstelling, by hun huwelyk ondervonden. Breda, 17 September 1891. 6132 10 Bevallen van. een Zoon AGNES SC'HLATMANN—Brümng. Volstrekt eenige kennisgeving. 6133 3 De Heer en Mevr. WINKLER PRINS Arxtzenius betuigen hun dank voor de bly- ken van belangstelling, hun b. g. van de geboorte van hun Zoon betoond. Visites worden bij voorkeur afgewacht Maandag en Dinsdag a. s. 6124 6

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 3