Leiden, 18 September. met de geldmiddelen hier niet onaangeroerd mag blijven, ons belastingstelsel. Wat moet geschieden om daarin verbetering te brengen en welke orde moet bp het invoeren der ge- wenschto verbeteringen worden in acht ge nomen? Ik bepaal mij tot eenige hoofdpunten. Vergunt my u openhartig bloot te leggen, wat, naar mijne overtuiging, groote fouten van ons belastingstelsel zijn. Ten eerste worden minder vermogenden te zwaar gedrukt. Wat zij betalen aan Personeel, aan accijnzen, staat in vele gevallen buiten verhouding tot hetgeen aan meer gegoeden is opgelegd. Ten tweede zijn sommige belastingen, hoe wel in beginsel niet afkeurenswaard, onbillijk geregeld. Als voorbeeld noem ik de patent belasting. Ten derde zijn met sommige retribution belastingen vereenigd. Deze vereeniging, in theorie nooit aan te bevelen, wordt hinderlijk wanneer zulke belastingen zeer zwaar zijn. Het is onnoodig te zeggen, dat ik hier de evenredige registratierechten op het oog heb ook na de verbeteringen van 1882 hebben zij eene grondige herziening noodig. Bovendien is de wetgeving op de gemeento- financiën gebrekkig. Groote gemeentelijke uit gaven moeten veelal geschieden voor oog merken van niet zuiver plaatselijk belang; on de gemeentebesturen kunnen niet allon treffen, die tot de plaatselijke uitgaven be- hooren bij te dragen. Sommige dezer fouten zjjn slechts te ver beteren na een omvangrijk onderzoekandere eerst, nadat zekere hervormingen zijn voor afgegaan. Doch aan de verwijdering van enkele kan terstond de hand worden geslagen, en deze overweging bepaalt vanzelf de gedragslijn der regeering. Moge zij bp liare voorstellen tot verbetering van het belastingwezen kunnen rekenen op uwe medewerking! Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de geneeskunde afgelegd door den heer A. Kervelhet candidaats-examen in de geneeskunde door den heer H. B. Semmelink, en het tweede natuurkundig examen door den heer A. H. De Chaufepié. Rekening houdende met het niet al to gunstige weder, was het concert, gisteravond door het stafmuziekcorps van het vierde regiment infanterie in den tuin van „Musis Sacrum" gegeven, vrij goed bezocht. De veelkleurige ballons, welke met de ge wone gasvlammen het terrein verlichtten, maakten evenals het vorig jaar een aardig effect, al waren zij wegens den wind wat erg beweeglijk. Het muziekcorps voerde het fraaie pro gramma uit op de uitstekende wijze, welke wij van haar gewoon zjjn, en oogstte daarvoor veel bjjval in. Beroepen is by de Herv. gem. te Anke- veen de heer C. A. De Bruin, cand. te Leiden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat op 15 October a. s. en volgende dagen te Leiden, te Gronin gen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts, vermeld in art. 2 der wot van 25 December 1878 (Staatsblad No. 222), alsmede te Utrecht, tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester, bedoeld in de artt. 2 en 8 der gemelde wet. Zy, die tot do examens wenschen te worden toegelaten, moeten zich daartoe vóür 7 Octobor a. s. schriftelyk aanmelden by den voorzitter der examen-commissie, en welte Leiden, by den hoogleeraar dr. T. Zaayer; te Groningen, by den hoogleeraar dr. D. Huizinga; te Am sterdam, by den hoogleeraar dr. H. ïertz, en te Utrecht, by den hoogleeraar dr. T. Halbertsma. Men zie verder de Staatscourant van 18 dezer. HH. MM. de Regentes en koningin Wil- helmina zyn gisternamiddag op het bepaalde uur, te 5.45, met een salontrein van de Staats- spoorweg-maatschappy van Den Haag naar Het Loo teruggekeerd. In de wachtkamer vonden zy ten afscheid bijeen de ministers van buitenlandsche zaken, yan binnenlandsche zaken, van waterstaat en van koloniën; voorts de generaals Taets van Amerongen en Hennus, den plaatselyken commandant, den Commissaris der Koningin, den burgemeester, den heer Roest, die gis teren van zijne buitenlandsche reis was terug gekeerd, de Nedeilandsche gezanten te Rome, Parys en Stockholm, de heeren "Westenberg, De Stuers en Van Pestel, en den lyfarts dr. Van Tienhoven, wien allen door de Regentes en de Koningin hartelyk vaarwel werd gezegd. By het wegryden bleven de beide Koningin nen op het balkon van het rytuig staan, toegejuicht door eene groote menigte, die op eenigen afstand op het perron was toegelaten en bij het voorbyryden de vorstelijke personen met luide hoezees begroette. Bloemen en plan ten versierden ook nu wederom, evenals by de komst der vorstinnen, aan beide zijden do toegangen onder de markiezen. Naar men verneemt, zou het vorstelyk ge zin voornemens zyn in den loop van do maand Novembor van Het Loo naar de residentie terug te keeren en er tot het voorjaar te verblijven. Zondag a. s. zal in het gebouw van den Protestantenbond te Waddingsveen als spreker optreden dr. H. M. De Vries, van Amsterdam. Op de vergadering der lezers van Buiten landsche Tydschriften, te Waddingsveen, is besloten geene al te groote wijzigingen in de Tydschriften te brengen, doch de Fransche lectuur te veranderen. Het gezelschap bestaat uit zestien leden. Op de vergadering van leden en contribu anten van het Nourrissefonds aldaar is be sloten rechtspersoonlykheid aan te vragen. Tot bestuurslid werd herkozen de heer Ver- bruggen. De stand der kas is vry gunstig, dank zy vooral den aanzienlijken giften van ds. Van der Pot en zyne familie by gelegen heid van zyne 25-jarige ambtsvervulling. De vereeniging telt juist 100 leden. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de commissie uit de Eerste Kamer der Staten- Generaal, belast met het aanbieden van het adres van antwoord op de troonrede, het vol gende geantwoord: „Mijne Heeren 1 Met welgevallen ontvang ik de verzekering der opgewektheid van de Eerste Kamer, tot aanvaarding van hare taak. „Van harte hoop ik dat Gods zegen op dien arbeid moge rusten. „Ik verzoek U aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal myn dank te willen over brengen voor haar adres van antwoord en voor de betuiging, dat zy instemt met mijnen wensch, dat ook hare medewerking moge strekken tot blijvend welzijn van het dier baar vaderland." Gisteren gaf de heer Samuel R. Thaijer, gezant van de Vereenigde Staten van Amerika by ons hof, in het „Hotel den Ouden Doelen" te 's-Gravenhage, een déjeuner-dinatoire, waar aan onder anderen deelnamen de ministers van binnenlandsche zaken, financiën, waterstaat, handel en ny verheid, Hr. Ms. gezant te Wash ington, de heer Von Weckerlin, benevens de heer Wamer-Miller, voorzitter van de Niagara- Kanaalmaatschappij, en andere genoodigden. De „Staatscourant" van 18 dezer bevat het volgende: „By koninklyk besluit van 17 Septombor 1891 No. 5 is, met ingang van 14 October 1891, benoemd tot burgemeester der gemeente Amsterdam, mr. S. A. Vening Meinesz, mot gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Rotterdam, en met dankbetuiging voor de in die betrek king door hem bewezen diensten." Het „Hbl." herinnert dat mr. S. A. Vening Meinesz vóór zyne benoeming tot burgemeester van Rotterdam wethouder van Amsterdam voor de afdeeling financiën was. Men meldt verder aan hetzelfde blad uit Rotterdam „In de geheime zitting van den gemeente raad, welke gistermiddag, Donderdag, aan de openbare voorafging, moet de burgemeester hebben medegedeeld dat het zijn voornemen was, de benoeming tot burgemeester der hoofdstad te aanvaarden. „Zal deze tijding waarschynlyk te Amster dam met groote vreugde worden ontvangen, het is zeker dat hier te Rotterdam dit nieuws het leedwezen zal opwekken van iedereen, wien het welzyn van zyne geboortestad ter harte gaat. Rotterdam toch is in het ruim tienjarig tydvak van het bestuur des heeren Vening Meinesz in elke richting en vooral cp het gebied van handel en scheepvaart met reuzenschreden vooruitgegaan. Vooral is dit te danken aan zyn onverzettelyken wil om door te voeren wat hij in het belang der gemeente achtte. Zyne geheele wyze van re- geeren is in overeenstemming geweest met het woord, waarmede hy het bestuur over Rotterdam aanvaardde„ik kom niet als bur- gervader4 doch als regent". „Ofschoon de heer Meinesz in den eigen lijken zin des woords nooit populair is ge worden, is het echter zeker, dat hy zich de achting van iedereen heeft weten te verwer ven. Hij heeft zich dan ook in den bloei van Rotterdam een eerezuil gesticht, waardoor de gedachte aan hem voor immer bewaard zal blijven. „Als zyn opvolger weet men reeds te noe men de heeren mr. J. Van Gennep, en mr. Roest, burgemeester van 's-Gravenhage." Omtrent de opening der Staten-Generaal deelt men uit Den Haag nog mede, dat met afwijking van hetgeen vroeger plaats had, de plechtigheid voor het eerst officiéél in de groote, voor hen bestemde loge werd bijgewoond door de leden der Algemeene Rekenkamer en van den Hoogen Raad der Nederlanden, in ambts gewaad, en door de onderscheidene in de resi dentie vertoevende vlag- en opperofficieren der zee- en landmacht. De bedoelde loge werd vroeger steeds, by de opening der Kamers, aan hare eigenlijke bestemming onttrokken en afgestaan aan enkele bevoorrechte dames, die daarvoor van de leden der Staten-Gene raal toegangskaarten ontvingenterwyl boven dien nog de joumalisten-tribune geheel voor het schoone geslacht werd bestemd. De ope ning had, door deze verandering, meer dan gewonen luister verkregen. Toch waren de dames niet geheel uit de loges buitengesloten de zijloges bleven voor haar beschikbaar; en de journalisten-tribune was mede voor haar, voor de verslaggevers der bladen en voor eenige andere bevoorrechten bestemd, terwyl ook op de gewone gereserveerde tribune ver scheidene dames nog plaats hadden bekomen. Aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda wordt gevraagd een leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en de ge schiedenis. Sollicitanten worden uitgenoodigd zich, onder overlegging hunner stukken, schrif telyk te wenden tot den generaal-majoor H. F. C. Hardenberg, gouverneur dier Academie. De „Maatschappij van Weldadigheid" heeft haar jaarverslag over 1890, dat in de jongste jaarvergadering werd meegedeeld, het licht doen zien. Daaraan zyn de volgende bijzonderheden ontleend. Wat den landbouw betreft werd op de zes boerderijen nog eene winst van ƒ5520 behaald. Het stelsel van landbouw, dat gevolgd wordt, is er meer en meer op gericht om gewassen in de vruchtvolging op te nemen, die met eene bybemesting van goedkoope kunstmeststoffen voldoende oogsten opleveren. De houtteelt had veel van de vorst te lyden 6 hectaren bosch werden aangelegd, zoodat do geheele uitgestrektheid nu 430 HA. bedraagt, waarvan 218 HA. dennen. De geldelyke uitkomsten, met industrieën verkregen, waren minder gunstig, vooral door de groote concurrentie op 't gebied der manden- makerij. De fabriek van den heer Pluygers tot het drogen van groenten leverde goede uitkomsten. De heer P. werkte met 6 droog- toestellen, waarvan het getal gedurende de nieuwe campagne op 14 gebracht zal worden. Omtrent de bevolking geeft het verslag de volgende cijfers. Op uit. December 1890 bestond de bevolking met inbegrip der ambtenaarsgezinnen uit 1813 zielen, tegenover 1830 op gelyk tjjdstip in het vorige jaar. Het aantal vryboergezinnen bedroeg 212, dat der arbeidersgezinnen 87, terwyl er 164 besto- delingen waren. Het geboortecijfer bedroeg 29, het sterftecijfer 22. Er werden tien nieuwe gezinnen geplaatst, respectievelijk door de afdeelingen Amsterdam, Dordrecht, Groningen, Den Haag, Kampen, Leeuwarden en Zwolle. 61 jongeheden, waaronder 22 bestedelingen, verlieten de kolonie en werden in betrekkingen geplaatst. In het geheel zyn 344 meisjes en 358 jongens in betrekkingen geplaatst. Het verslag behelst verder eenige gegevens omtrent de scholen der My. en de daar afge nomen examens, de Gerard Adriaan Van Swieten Tuinbouwschool, waar 16 jongelieden den cursus volgden, de Boschbouwschool en de in 1890 geopende Landbouw-Vakschool. De toestand van alle drie is zeer gunstig. In het jaarverslag vindt men tevens eene specifieke opgave van den uitslag der alge meene collecte. Daaruit blijkt dat de opbrengst in de verschillende provinciën was: Noord- Brabant ƒ2284.74», Gelderland 5241.36», Z.-Holland 6762.84, N.-Holland 6411.26», Zeeland 938.97», Utrecht 3239.50», Fries land ƒ2028.01», Overijsel ƒ2741.69», Gro ningen f 1632.94», Drente 998.98», Limburg ƒ203.99; totaal ƒ32,484.32». Vermeerdering van het aantal leden blyft bij voortduring eene hoogst gewenschte zaak. Tenzij een veel grooter getal leden toetreedt, zullen buitengewone inkomsten niet gemist kunnen worden. De kennisnemi»® van het verslag moge velen bewegen, tot het lidmaat schap dezer zoo nuttige Maatschappy toe te treden, wier werkzaamheid tot voorkoming van armoede aller waardeering verdient en die thans in hare scholen van tuin-, bosch- en landbouw een geheel van wetenschappelijke inrichtingen bezit, dat ook buitenaf veel nut kan stichten. Het bedrag der contributie is 2.60'sjaars. Omtrent de plannen van den nieuwen minister van oorlog deelt men aan de „N. R. C." mede, dat de minister op groote schaal de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel wenscht te steunen, waartoe hy gedurende de wintermaanden twee of meer compagnieën van elk bataljon tot ééne wil vereenigen, zoo dat de overige officieren en onderofficieren beschikbaar komen om in nabijgelegen plaatsen, waar geen garnizoen ligt en waar, voor de oefeningen der schutterijen, geen instructeurs van het leger beschikbaar worden gesteld, met het onderwijs in den wapenhandel te wor den belast. Ook zal het verkrijgen van goede uitkomsten worden bevorderd door het bren gen van meer eenheid in de toepassing van de regeling dier oefeningen. In verband hier mede heeft de minister van oorlog metwjjzi- ging en aanvulling van de beschikking van 2 Sept. 1889, eenige voorloopige maatregelen genomen. Voorts wil hij ruimschoots gelegen heid geven aan de miliciens om des winters met verlof te vertrekken. De miliciens der lichting van 1892 zullen niet meer bataljonsgewyze, doch compagnies- gewyze hunne eerste opleiding ontvangen. Omtrent deze voornemens hoeft de minister het gevoelen der corpscommandanten inge wonnen. Naar hetzelfde blad verneemt, zullen de Indische adviezen over het koffie-rapport binnen kort gedrukt en aan de leden der Kamers rondgedeeld worden. Het stoomschip Werkendam" arriveerde 17 Sept. van Rotterdam te Nieuw-Yorkde „Zaandam", van Rotterdam via Nieuw-York naar Baltimore, passeerde 17 Sept. Wight; de „Priok", van Amsterdam naar Java, vertrok 16 Sept. van Genua; de „Reichstag", van Oost-Afrika naar Rotterdam, vertrok 16 Sept. van Napels; de „Antenor", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 17 Sept. Suezde „Oranje Nassau" arriveerde 16 Sept. van Amsterdam te Paramaribode „Prins Maurits" vertrok 12 Sept. van Paramaribo naar Amster dam; de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Java, vertrok 17 Sept. van Marseille. By koninklyk besluit is pensioen ver leend ten laste van den Staat aan H. Smelt, ten bedrage van 183 's jaars. De officier van gezondheid 1ste kl. by de zeemacht D. "W. C. Van Dort Kroon, wegens in, doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken, op pensioen gesteld, onder toeken ning van een pensioen van 600 en eene verhooging met ƒ160 'sjaars, voorwerkelyk verblijf in militairen dienst in 's Epks over- zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Met ingang van 10 October a. s., aan N. Van Vuuren, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als commies der telegraphie van de derde klasse. Benoemd tot ontvanger by de registratie der domeinen te Zalt-Bommel, J. Mikmak, thans te Terborg. Benoemd tot surnumerairs der directe be lastingen A. Boot, A. Vreede Jzn., J. Van den Dries, F. "Wethmar, C. Valkhoff, C. Boden- hausen, J. Schippers, H. Dufour, P. Baumann, H. Koning, J. Nagtegaal, P. Broeksmit, A. Overvoorde, A. Van de Hardt, Aberson H. Wiersema, L. baron Van de Feltz, en J- Oosterveen. Gemengd Nieuw». Uit een winkel aan de Doeza- straat is op Vrijdag 11 September 11. een kistje met byna 50 sigaren ontvreemd, welk kistje o. a. gemerkt was „Company Deli-Sumatra." Van dien diefstal werd verdacht een man, die even te voren eene koe gedreven had. Hedenmorgen is die bedoelde persoon, ge naamd G. Van den B., oud 25 jaar, aange houden, doch hy ontkent, hoewel getuigen het feit bevestigen, van dien diefstal te weten. De commissaris van politie verzoekt alssu hun, die van den verdachten persoon mid delbaar groot, fatsoenlijk, maar armelijk ge kleed, met kleinen knevel sigaren hebben gekocht, daarvan aan het politiebureel mede- deeling te doen. Kort vóór het ter perse gaan van dit nummer vernemen wjj dat heden- namiddag tusschen vier en vjjf uren de werk-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2