Burgerlijke Stand. Door curatoren van het stedelijk gym nasium te Deutichem is den Raad de volgende voordracht aangeboden voor de benoeming van een leeraar in de oude talen aan die inrichting. Dr. P. De Koning, te Dordrecht; E. G. B. Bloemendaal, te Noordwyk; K. E. "W. Stroot- man, te Leeuwarden. In de jongste vergadering van de afd. Amsterdam van den bond „Maatschappelijk Belang" (ter bestrijding der coöperatie) is met 16 tegen 8 stemmen besloten, de afdee- ling wegens onvoldoende belangstelling op te heffen. De minister van waterstaat, handel en nijverheid maakt bekend dat de directie van het telegraaf- en hulppostkantoor te Oostburg (8ste klasse) vacant is. Traktement 1000 en vrije woning. Sollicitatiën naar de gemelde betrekking zullen uiterlijk 1 October moeten zijn ingediend. Blijkens nader bericht van Hr. Ms. gezant schap te Parijs moet het certificaat, vereischt hij den invoer in Frankrijk van Nederlandsch vee, afkomstig zijn van de overheid van de plaats van herkomst der dieren en inhouden dat deze gezond zijn en dat op de plaats van herkomst op het oogonblik van hun vertrek geene besmettelijke ziekte onder de dieren van de ingevoerde soort heerschte, noch in de twee voorafgaande maanden geheerscht heeft. Sts.-Crt De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 15 dezer niet plaats hebben. By koninklijk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Tiel, ter standplaats Eek en Wiel, gemeente Maurik, J. A. Verbrugh, candidaat-notaris te Dieren. Een pensioen van ƒ299 verleend aan A J. F. Beekman, weduwe van den commies 2de klasse by 's Rijks belastingen L. J. G. La Lau te Amsterdam. De luitenant-kolonel S. A. Vermeulen, van het 2de regt. inf., op zijne aanvrage, met ingang van 1 November 1891 op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bo- paald op ƒ1800 'sjaars. Do luitenant-kolonel jhr. H. Laman Trip, van den generalen staf, met ingang van 1 November 1891, in zjjn rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie en wel bij het 2de regt. van dat wapen. Aan de ontwerp-gemeente-begrooling voor 1892 is nog het volgende ontleend wat de verdere uitgaven betreft: Het onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijke wordt voor liet volgend jaar genaamd op 7805 tegen 7650 voor het loopende. Voor dbg- en weekgelden der werklieden en bedienden in dienst, der gemeente, mits gaders verdere kosten der fabricage, is, evenals voor dit jaar, weer 22,200 uitgetrokken. Het geheele Derde Hoofdstuk der uitgaven kosten voor eigendommen, welke de gemeente naar het burgerlijk recht bezit, met de des wege verschuldigde lasten, bedraagt 32,775. Op hoofdstuk IVkosten van invordering der plaatselijke belastingen of middelen, komt voor een post van 10,100 (evenals voor 1891) voor kosten van toezicht en van invordering dier belastingen, en een van 2400 (evenals voor dit jaar) voor vergoeding aan het. Ryk van 2'/j pet. van het onzuiver bedrag der opcenten ten behoeve der gemeente geheven op de grondbelasting en op de personeele be lasting. Dit geheole hoofdstuk bedraagt alzoo 12,500. Omtrent hoofdstuk Vkosten van de open bare veiligheid en de brandweer, valt o. a. het volgende op te merken. Als jaarwedde van den commissaris van politie is 3000 uitgetrokken, gelyk dit bedrag bij koninklijk besluit van 18 November 1884 is vastgesteld. De belooning van de inspecteurs, dienaars en verdere beambten van politie, mitsgaders van de veldwachters is geraamd, op 33,050, d. i. ƒ200 minder dan voor 1891. Thans is het personeel en het bedrag van de bezoldigingen als volgt: 1 Hoofdinspecteur ad 1500.— 1 Inspecteur ƒ1300.- 1300.- 1 1000.- 1000.- 1 500.- 500.- 4 Agenten 1ste kl. 650.- 2600.- 8 2de 600.- 4800.- 21 3de 550. 11550. 12 3de 525.- 6300.- 7 3de 500.- 3500.- By Raadsbesluit dato 5 Maart 1891 is be- paald dat zuilen worden aangesteldeen hoofd- inspecteur op eene bezoldiging van 1300 ais minimum, telkens na twee jaren dienst te verhoogen met ƒ100, totdat een maximum van ƒ1500 zal zijn bereikt, twee inspecteurs op eene bezoldiging van ƒ1000, op gelijke wijze te verhoogen tot een maximum van ƒ1300, en een inspecteur op eene bezoldiging van ƒ500. De hoofdinspecteur en een der inspecteurs hebben het maximum hunner be zoldiging bereikt, terwijl een inspecteur thans nog het minimum zijner jaarwedde geniet. Voor de agenten, die in den loop van 1892 een 3- of 6-jarigen diensttijd zullen hebben volbracht, is de verhoogde jaarwedde uitge trokken. Het artikel bedraagt alzoo ƒ33,050. Voor kleeding en wapening der politie dienaars en veldwachters is weer hetzelfde bedrag als het loopende jaar, nl. 4750, op de begrooting gebracht. Tot onderhoud der wachthuizen en voor licht en brandstoffen is nu ƒ1000 uitgetrok ken, d.i. 50 meer dan voor 1891 is toe gestaan. Het onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting eischt andermaal ƒ26,000, en het onderhoud der brandspui ten ƒ1930 tegen 2000 voor het loopende jaar. Onder dezen post worden gebracht lo. Gewoon onderhoud der brand spuit- en bonhuizen, alsmede het verrichten van dagelyksche diensten voor de brandweer. 800.— 2o. Gewone kosten van herstelling der brandspuiten, slangen en reddingstoestellen500. - 3o. Aanschaffing van toortsen, kaar sen, naphta, brandbanden, "Well'solie enz350. 4o. Onderhoud der stoombrand- spuit, brandstoffen en verdere benoodigdheden200. 5o. Aanschaffing van vier naphtha- lantaams„80.— De belooningen en premiën aan de branJ- spuitlieden en beambten bedragen, gelyk voor het loopende jaar, ƒ3650. De kosten der schutterij zjjn, overeenkomstig de begrooting van den Schuttersraad, uitge trokken tot een bedrag van ƒ9086 tegen ƒ9010 voor 1891. In overeenstemming met de uitgaven in 1890, is voor verdere uitgaven in zake de politie ƒ700 op de begrooting voor 1892 ge bracht. Dit dezen post worden bestreden de correspondentiegelden in het belang der open bare veiligheid, drukwerk en schrijfbehoeften. Voor 1891 was het bedrag op ƒ600 vast gesteld; in 1890 beliep het ƒ695.58. Verder komen op dit hoofdstuk voor: toe lage v&n den plaatselyken adjudant ƒ100; kosten van toezicht en de zorg voor militaire transporten en inkwartiering ƒ50; jaarwedde van den torenwachter en zjjn assistent 355, nl. voor den eerste ƒ330 en voor den tweede ƒ25. Het geheele hoofdstuk bedraagt ƒ83,671. Hoofdstuk VI: Kosten der plaatselijke ge- zondheidspolitie, bevat de volgende posten Voor het toezicht der openbare huizen enz575. Voor het vaccineeren van behoeftigen (nl. voor het pare vaccinogène en de kostelooze vaccinatie)ƒ1500. Voor kosten, voortvloeiende uit het nemen van maatregelen ten behoeve van den open baren gezondheidstoestand 1000. Deze posten zyn dezelfde als voor 1891 werden toegestaan. Dit geheele hoofdstuk bedraagt alzoo ƒ3075. Gemengd Nienwe. Gedurende deze week werden aan „Rhynzigt" genomen 467 zwembaden door heeren. De temperatuur van het water was 19° Celsius. In P. Plemper's „Beschrijving van de Heerlijkheid en het dorp Alphen aan den Ryn'j uitgegeven te Leijden bjj Hendrik van Damme in 'tjaar 1714, wordt de Hervormde Kerk te Oudshoorn het „pronkje" der Rijn- landsche Kerken genoemd. Wie Plemper's „Beschrijving" kent, weet ook dat hjj voor krasse vergelijkingen niet terugdeinsde. Zoo noemt hjj o. a. het dorp Alfen „een diamant in goud gezet; binnen en buiten gestoffeerd zijnde met zulk eene majesteit van veld- sieraaden en watervermaaklijkheeden, dat men, te dien opzigte, nauwelijks zijns gelyk zou vinden." Maar de lof, dien hy aan de Ouds- hoornsche kerk toezwaait, is zeker niet on verdiend. Deze kerk, welke, by de scheiding dor ge meenten Alfen en Oudshoorn, naar liet model der Oosterkerk te Amsterdam, en grootendeels voor rekening van den toenmaligen ambachts heer, Kornelis De Vlaming, in de jaren 1663 1665 gebouwd word, verheugt zich nog altijd in eene welverdiende reputatie. Niet 't minst zeker om hare geschilderde glazen, welke alle dagteekenen uit den tyd, waarin deze kunst, ook in ons land, met zoo uitstekend gevolg beoefend werd, en die, in de eerste jaren na de stichting der kerk, door verschillende colleges, steden, staats- en particuliere per sonen werden ten geschenke gegeven. Zoo vindt men er o. a. glazen van de provinciën Holland met hare wapens en die der Stem hebbende steden, van Prins Willem III, van het Hoogheemraadschap van Rijnland enz., enz. In den loop des tijds hadden deze glazen echter veel geleden en daarom besloot, vóór omstreeks 30 jaren, het college van Kerk voogden,, waarvan de heer S. Piek, Hoogheem raad van Rijnland, destijds president was, ze door een deskundige te doen restaureeren. Dit werk werd opgedragen aan den heer C. T. A. Heitmeier, glasschilder te Amsterdam. Maar hieraan zouden groote en misschien onover- komelyko bezwaren verbonden geweest zijn, zoo niet de heer L. Kalkoven, die gedurende 50 jaren het burgemeesterschap te Oudshoorn bekleedde, van elk der ramen eene nauw keurige teekening in kleuren had doen ver vaardigen. Deze teekeningen, welke den heer Heitmeier tot leiddraad strekten, zyn later in het bezit der familie Piek gekomen en thans door den tegenwoordigen eigenaar, den heer Joh. Piek, welwillend aan Kerkvoogden afge staan. Een kostbaar en zeer gewaardeerd ge schenk voorzeker, waardoor de heer Joh. Piek de Hervormde gemeente ten zeerste aan zich verplichtte. Men wenscht natuurlijk dat de kunstvoortbrengselen op hot gebied der glas schildering, die het kerkgebouw tot sieraad strekken, nog langen tijd ongeschonden mogen blijven; maar indien te eeniger tjjd door storm als anderszins daaraan schade mocht worden toegebracht, dan zou deze thans gelukkig niet onherstelbaar zjjn. (Rb.) Do jongeling S., uit Haarlem, oud 17 jaar, is in de Zuiderzee (van het bourtschip van Harderwijk op Amsterdam) over boord geslagen en verdronken. De famiiie looft ƒ25 uit voor den vinder van het lijk. Iemand te Spanbroek is het slachtoffer geworden van handige oplichters. Twee kooplieden kochten van hem oud por selein en verwijderden zich om een bank biljet te wisselen. Zij moeten nog terugkomen om te betalen. Men leest in de „Bred. Crt.": Dinsdag-morgen rukte de te Breda in gar nizoen liggende infanterie uit om hare laatste ïuanoeuvro te maken in de richting Teterin- gen Oosterhout. Een groote menigte, waar onder zeer vele jongens, die ton gevolge van den feestdag geen school hadden, vergezelde den troep en maakte van de rusten, die hier en daar gegeven werden, gebruik, om de tuinen te plunderen, langs den weg gelegen. Even voorbij de spoorlijn aan den Driesprong, waren een twintigtal bengels een hofbinnen- gedrongen, die trachtten al wat van hun gading was, in mond en zak te steken. De eigenaar, een goed manneke, had er volstrekt geen slag van om de lummels van zyn erf te jagen. Hoe hij ook smeekte of dreigde, liet. hielp hem nietsonder schaterend lachen van de lieve jeugd werden hem de overblijf selen van appels en peren op zijn kaal hoofd geworpen en een beter beeld van .Job als zijn persoonlijkheid zou in dezen modernen tijd moeilijk kunnen worden gegeven. Een einde komt aan alle aardsche zaken, dus ook hier. Daar stapt de meid naar buiten een echt type uit de „Baronnie." Korte rok en groote klompen, gestreepte schort of boe zelaar, de mouwen opgestroopt, de armen in de zijde, overziet ze een oogenblik hot terrein. Zonder zich lang te bedenken gaat ze naar binnen en keert enkele seconden later terug, gewapend met eene geladen revolver. Even als de commandant van een detachement, dat uitgezonden is om rust en orde te hand haven, doet zü een sommatie en dreigt-, in dien daaraan niet wordt voldaan, te zullen schieten. De bengels beginnen thans in te zien, dat het ernst is, nog meer, toen onze Kenau Hasselaar, als bewijs dat de revolver is geladen, een schot doet in de lucht. Zij sluipen de een voor den ander den tuin uit en verwenschten in stilte de meid, die op zoo'n geduchte manier toonde „baas" te zullen blijven. Onze hovenier beloofde plechtig, indion der gelijke gelegenheden nog meer mochten voor komen, „er de meid voor te spannen!" Die, zeide hij, had er alle slag van, om desnoods 100 lummels tot kalmte te brengen. Het aantal oud-strijders van 1830 is gisteren te Kampen weder met één- verminderd. Op 84-jarigen leeftijd overleed Andries Loos, drager van het Metalen Kruis en verdediger van de citadel van Antwerpen. Uit Rusland. Een hevige brand heeft de stad Lublin bezocht. De grootendeels uit hout gebouwde huizen in verscheidene straten met magazijnen en bergplaatsen van hout zyn verbrand. Men kon niet veel doen ter bestrijding van het vuur wegens gebrek aan water. De schade is zeer aanzienlijk. De broodfabriek van Strat te Torcoing is afgebrand. De schade wordt begroot op 80,000 fr. In weinige dagen is dit de tweede brand van deze soort in het noorderdepartement. Te Palermo hebben de huurkoet siers het werk gestaakt. Een Russisch kantonrechter, dr. Holst, is op een bergtocht in de Oosten- ryksche Alpen in een afgrond gestort. Zyn lijk is gevonden. Twee werklieden te Freiburg hebben bjj de trekking der Turksche loten 600,000 fr. getrokken (ze kregen 350,000 fr. uitbetaald). De Weener „Kikeriki" geeft lachend eene scherpe critiek ten beste. Er loopt een arme verminkte voorbij op krukkenbeide beenen zjjn weggenomen. „Och, zie dien armen ongelukkige, zegt eene medelijdende juffer, hy heeft geen beenen meer. Zeker in den laatsten veldtocht verloren." „Of in een pleiziertreinmerkt de echt genoot op. In de onmiddollijke nabijheid van een der Londensche schouwburgen, het Novelty Theatre in Great Queen-street, brak Woendagavond een felle brand uit. De schouw burg zelf bleef ongedeerd, maar het brandalarm verwekte een algemeenen schrik, die echter door de zich ten tooneele bevindende artisten werd bedwongen. Op aanmaning der politie moest de eigenaar echter het publiek verzoe ken den schouwburg te verlaten, hetgeen daarna in de meeste orde geschiedde. De heer Edgar Kriel, een archi- tect te Weenen, was ongeveer drie weken geleden naar Bischofshaven in Salzburg ver trokken om eenige tochten in de Alpen te maken. Zoo beklom hjj ook den Hochkönig cn vergeefs wachtte men zyn terugkeer. Na ijverig onderzoek vond men zyn lijk dezer dagen in zittende houding tegen een rotswand geleund, op eene volkomen veilige plaats, zoo dat men vermoedt, dat de ongelukkige ver dwaald en door uitputting gestorven is. OEGSTGEEST. Geboren: Jacob Johannes, z. van J. v. d. Steen en W. Bcets. Maria Johanna, il. van J. W. BuriDg en J. J. Prinsenberg. Fran- ciaca Agatha, d. van J. A. Do Booy en C. Lubbe. Johanna Elizabeth, (1. van J. A. Venis en W. Jung. Johannes, z. van J. Bijtel en J. J. Weijers.Jacoba Helena, d. van B. Visser en J. J. Smit. Overleden: Lovenl. aangegeven kind van het raannel. gesl. van A. J. Giezen en T. v. d. Berg. Antje Baiter, 63 j., weduwe van W. Swaab. Jannetje v. d. Bosch, 88 j., weduwo van J. De Buy ter. Ondertrouwd: J. J. Aaldera 27 j. en A. Den Ouden 29 j. A. Lamot 27 j. en A. GeerJing 24 j. J. P. Kwestroo 25 j. en K. Wassenaar 29 j. ALKEMADE. Geboren: Helena, d. van Johannes v. d. Zwot en Petronella Maria Van Veen. Theo doras Jacobus, z. van Jacobus Jobs. v. d. Meer en Maria Pouw. Overleden: Bartholomeus Kalshoven, 66 j., cehtg. van Neeltje Van Vliet. Ondertrouwd: Johannes Louronsir.s Adrs. Schakenbos, van Haarlemmermeer, jm. 23 j. en Wil- lielmina Van Grieken, van Bijpwetering, jd. 30 j. HILLEGOM. Geboren: Antonius Johannes, z. van Carolus Wilhelmus Van Maris en Anna Maria v. d. Zanden. Overleden: Johannes Hendricus Beijnders, 72 j., wedr. van Alida Van Heteren. Nieolaas Nieuwen- huie, 56 j. ODDSHOOBN. B o v a 11 e n M. Tuinenburg geb. Elligers, D. Overleden: J. De Jen. z. 9 d. Gehuwd: J. H. Van Velsen jm. 28 j. en J. Molenberg, jd. 22 j. WOUBBUGGE. Gehuwd: G. Van Commenee, wednr. en 8. Van Leijden, wed. L,ICKT&TF.SiH.TB. WEEK van 31 Aug. tot en met 6 Sept. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. atnm. Uur. Aantal. Ö6m. Eng. Standk. 31 Aug. 7.30 9.30 7 16.0 J. Sept. 7.80 9.30 8 16.4 2 7.20 0.3(0 7 16.2 3 7,30 - 9.45 8 16.4 4 7.30 9.45 7 16.0 5 7.30 9.30 8 16.4 6 7.30 9.30 8 16.0 Ditbeteekent: Wanneer men 5 cubic feet 141.6 liters por uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een licht verkregon. dat in sterkt© gelijk etaat met 16.0, 16.4 enz. Standaardkaarson, waarvan elke kac.ro 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2