verlaten van zoovelen, die in Haar de her innering verlevendigden aan de nauwe banden, welke tusschen Haar en ons land bestaan. HH. KK. HH. begaven zich direct naar Neuwied en hebben hun aanvankelijk voor nemen om vooraf nog Amsterdam te bezoeken, opgegeven. Gcinengd Nieuws. Vóór eenige dagen bemerkte een voorbijganger, dat op eene verkooping bjj een huis van verkoop met recht van wederinkoop alhier katoen verkocht werd, afkomstig uit de fabriek der „Leidsche Ka- toenmaatschappi)'' en niet alhier in den handel •voorkomende. Het bleek dttü 90a spoedig aan een vanwege genoemde fabriek uitge- gezondon persoon, dat dit goed van diefstal afkomstig was, waarvan hij zijne bevinding aan de politie mededeelde. Niet lang daarna bleek uit een ingesteld onderzoek dat dit katoen werkelijk ontvreemd was door eene vrouw en een meisje, beiden werkzaam op bovengenoemde fabriek. Procos verbaal is opgemaakt. Gedurende deze week werden aan „Rhynzigt" genomen 275 zwembaden door hoeren. De temperatuur van het water was 17° Celsius. Door de politie te Leiderdorp is proces-verhaal opgemaakt tegen W. E. D en P. v. d. H. aldaar, wegens het niet vermelden van vrouwen, op de arbeidslijst, die in hunne inrichting werden aangetroffen. Nog werd proces-verbaal opgemaakt tegen A. P-, te Leiden, die zich twee achtereenvol gende dagen in kennelijken staat van dronken schap op den openharen weg in de gemeente Leiderdorp vertoonde. Genoemde persoon, die onlangs uit de werk inrichting te Hoorn was ontslagen, waarheen hij wegens het veelvuldig misbruik maken van sterken drank, volgens uitspraak door liet kantongerecht te Leiden, was opgezonden, schijnt zich om die straf niet veel te hebben bekommerd, aangezien hij na zijn ontslag al weder enkele malen wegens het zich in ken nelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg, heeft terechtgestaan. Op de hondententoonstelling te 's-Gravonhage werden ook nog bekroond in de afdeeling voor langharige Schotsche herdershonden (teven) jhr. H. Sandberg, te Alfen aan den Rjjn, met den lsten prijs, zilv. med.- voor kortharige Fox-terriers (teven) dezelfde, met eene zeer eervolle vermelding; voor Dalmatische honden, de heer M. IV. Hil- lenaar, te Leiden, met eene eervolle vermelding. Brieven uit het kamp van Zelsl, door een Leldenoar. IX. Hoewel ik gedacht had niet meer te schrij ven, zoo heb ik nog niet afgedaan met het kamjp en daar ik nog eenigen tijd heb vóór ik vèrtrek, wil ik het tot het laatst aan vullen. Na op den laatsten avond in ons kamp nog in overvloed van do muziek te hebben ge profiteerd, daar op ongeveer 200 pas van elkaar de muziekcorpsen van het 4de en het 7de reg. inf. speelden voor de officierscantines, terwijl ook de muziek bij de grenadiers en jagers hoorbaar was, waar van tijd tot tijd bengaalsch licht werd ontstoken, (de generaal- majoor, commandant van de 1ste divisie, woonde mede gedurende eenigen tijd in de cantine van de officieren van de grenadiers en jagers een vocaal en instrumentaal con cert b(j, dat door de goede krachten, welke het officierscorps in zich bevat, onder dave rende toejuichingen werd ten gehoore ge bracht), kwam er langzamerhand een onweers bui opzetten, welke in het begin niet merk baar was, aangezien de duisternis reeds was gevallen. Te ongeveer acht uren begon het zacht te onweren en te regenen, hetgeen langzamerhand zóó erg toenam, dat het water als met bakken uit don hemel werd gegoten, terwijl de bliksemstralen- geen oogenblik van het luchtruim af waren. Een prachtig gezicht levert dit op, wanneer men die bliksemflitsen daar op die heide ziet nederschieten. - Het weder werd hoe langer hoe heviger en dit verschrikkelijk onweder hield voortdurend aan tot ruim halftwaalf. Het werd nu waarlijk een angstig gezicht, voortdurend dat helblauw te zien flikkeren, hetgeen nog duidelijker uitkwam in onze donkere tenten. Hoe onze koks het maakten in de keukens, kunt u wei nagaan, daar zy geheel in de open lucht moesten staan koken (het was den volgenden dag om vyf uren soep eten, dus moesten zij tegen tien uren 's avonds in de keuken). Wel waren zij iets of wat beschut tegen den regen door een stroozak, maar voortdurend regenden de vuren onder de ketels uit. Ook in de tenten hadden w(j er last van, aaar verschillende tenten begonnen te lekken, hetgeen ver van aangenaam was en dat ons in onze korte nachtrust kwam storen, terwijl ook onze dekens nogal aardig nat werden. Tevens kwamen wjj tot de ontdekking dat verschillende lijnen onzer tenten stukgespron- gen warenbovendien was hier en daa',- eene enkele tent gescheurd, hetgeen da'jraan ij tóe te schrijven, dat de tenten joor <jen aanhoudenden regen voortdurend moesten ontspannen Worden, wal Weieens werd ver zuimd. Toen men den volrenden morgen op stond, kon men zien Wfeik eene massa regen er gevallen was. De compagniesstraten stonden blank. Om de tenten was een geul gegraven voor het afloopen van het water. Deze geul, wel meer dan een halven meter diep en een halven meter breed, stond tot den rand gevuld met water, en dit in een heidegrond. Gelukkig zijn er bjj dit weer geen ongelukken te betreuren. Alleen moesten zij, die den vorigen avond van het café-chantant der grenadiers kwamen, door de plassen, die op één modderpoel met groote vijvers geleken, voorgelicht door het weerlicht, dat niet van de lucht was, huiswaarts baden. Nadat wjj Vrijdag-morgen om vyf uren onze soep genuttigd hadden, moesten w(j bij halfzes aantreden voor den afmarsch naar onze nieuwe verblijfplaats. Door den weinigen tyd, welken wjj hadden, kunt gij wel nagaan hoe overhaast alles in zijn werk ging. Evon halfzes kwamen wij op het front de bandièie en tegen zes uren marcheerden w(j af. Drie bataljons van het 4de reg. inf. vormden de voorhoede. Ook onze waschvrouwen of canti- nières gingen nu met den troep mede, haar vaatje gevuld met eene hartversterking, welke inderdaad onderweg wel noodig is, vooral by zoo'n grooten marseh als ons heden te wach ten staat. Het weder houdt zich goed. Wel is de lucht eenigszins betrokken, maar lang zamerhand klaart ze op. Daags te voren was een detachement van het 5de bat. (vesting-bat.) ter sterkte van 3 officieren, 8 onderofficieren, 8 korporaals en 102 man aangekomen, die do wachten be trokken en later moeten helpen om het kamp op te ruimen. Voorloopig moesten zjj daar mede wachten, aangezien er niet mede be gonnen mag worden voordat de tenten zeer goed droog zijn. Een interessant gezicht levert het nu verlaten kamp op, vooral wanneer men het inwendige der tenten in oogonschouw neemt. Het doet ons denken aan een plotse- lingen overval door den vijand, waarbij men alles in den steek moest laten. Daar vindt men nu eene menigte flesschen, waar het noodige bier en wijn was uit ge schonken. Ledige sigarenkisten, couranten, half gevulde inktpotjes, messen, borden, stukken zeep, tusschenbeide vergezeld van eenige heeie of halve commiesbrooden, doos jes, enz., te veel om op te noemen, kon men in de thans verlaten tenten bemerken; tot zelfs een „Oorlogskreet" van het Leger des Heils vond men op de tafel. Anderhalf a twee uren na het vertrek van den troep, had het vertrek der bagage plaats, zooals compagnies- en bagage-karren, terwjjl er tevens een menigte wagens gerequireerd waren tot het overbrengen van kisten met verduurzaamde levensmiddelen, dekens enz., voor de tent-bivaks. Deze lange lijn van wagens moest nu den troep volgenelke wagen werd geëscorteerd door den menage-meester, met 2 a 3 man, zijnde de koks en bijkoks uit de keuken, die natuurlijk niet te gelijk met den troep klaar konden zyn, terwyl elke trein onder toezicht stond van eenige marechaus sees, ten einde sommige onwillige voerlieden tot hun plicht te brengen. Elk man, dio aan de manoeuvres deelneemt, werd gisteren voorzien van zyn reserve-ration levensmiddelen, hetgeen bestaat uit een her metisch gesloten doos, waarin zich bijna 4 ons verduurzaamd vleesch bevindt. Slechts op bijzonderen last mag dit reserve-ration aangesproken worden. De leden der Leidsche Studenten-vereeniging „Pro Patria" maken zich bjj een ieder, van den hoogste tot den laagste, zeer gezien. Er is dan ook maar één roep over hen, omdat zy zich van alle kanten zoo doen kennen als flinke en degelijke jongelingen, die moedig volhouden wat zy eenmaal begonnen zijn, terwijl een ieder in het kamp, wie het ook zij, steeds gereed is hen te helpen, waar zij kunnen, en, geloof my, het is niet altijd gemakkelijk zich van de toegenegenheid van den soldaat meester te maken, doch onze Leidsche studenten van „Pro Patria" kunnen er zich gorust op beroemen dit gedaan te hebben. En eindolii'*) Mynheer de Redacteur, kunt u dezen brief beschouwen als een P. S., iets, dat door eene dame aan het slot van haren b'iet zeker nooit vergeten wordt, - en nu óó'k hier als besluit der brieven uit het Kamp noodzakelijk was. R. Van Zeist. «UI T 1Z NLAN D. Duitschland. De opheffing van het verbod tot invoer van Amcrikaansch varkensvleesch is te Berlijn door alle liberale bladen met vreugde verno men, als een middel tot bestrijding van den nood en tot het verder afbreken der econo mische politiek van Von Bismarck. Het uit Konstantinopel medegedeelde bericht betreffende de Russisch-Turksche over eenkomst in zake do Dardanellen-quaestie wordt aan het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn beschouwd als de afdoende regeling van eene aangelegenheid, welke tot dusver tot wrijving aanleiding gaf. De „Nordd. Allg. Zeitung" zegt omlrent dit onderwerp: In deze regeling ligt ongetwijfeld niets be dreigends, hoewel zekere ontstemming jogens Engeland en de wensch om tegenover Rus land niet onvriendelijk te schijnen, zich in don laatsten tjjd te Konstantinopel deden geiden- In de toongevende kringen te Berlijn wordt vastgehouden aan de overtuiging, dat deze aangelegenheid in de eerste plaats alleen Engeiands belangen raakt. Turkiio. Uit Konstantinopel wordt het volgende gemeld Do Turksche gezant te Weenen, Zia-bey, is naar Konstantinopel ontboden, vermoedelijk ter vervanging van Said-pacha ais minister van buitenlandsche zaken. Said-pacha zou voorzitter van don Raad van State worden. Het keizerlijk besluit betreffende de kabinets wijziging zegt dat de veranderingen werden geboden door de noodzakelijkheid, en dat geene andere overwegingen daarbij in het spel waren. Volgens gerucht zou Kiamil-pacha aange klaagd zijn wegens eene samenzwering tegen het leven des Sultans; vandaar ook de ver vanging van Ghazi-Osman-pacha, den minister van oorlog, door Riza-pacha, die het volkomen vei trouwen van den Sultan geniet. Laatstge noemde wordt in zjjn paleis van Jildiz-kiosk zorgvuldig [bewaakt en uitgebreide voorzorgs maatregelen zyn genomen. Telegrammen. ROME, 5 September. De Paus is door eene lichte ongesteldheid aangetast, maar heden gevoelt de patiënt zich zeer goed. SCHWARZENAUR, 5 September De keizer van Duitschland en de koning van Saksen zyn van de legeroefeningen hier samen terugge keerd. De keizer van Oostenrijk kwam later alleen, 's Avonds gaf keizer Frans Jozef een feestmaal. Ter rechterzijde van den keizer zaten keizer Wilhelm, prins George van Saksen, generaal Caprivi en graaf Kalnoky, ter linker zijde de koning van Saksen, de hertog van Wurtemberg, (Oostenrjjksch veldmaarschalk) en prins Reuss (de Duitsche gezant te Weenen). NIEUW-YORK, 5 September. Aan de New- York Herald" wordt uit Santiago gemeld dat de regeeringen van Peru en Brazilië de Con gres-Junta hebben gelukgewenscht met hare ovorwinning en het herstel van den vrede. De Junta' erkent de bankbiljetten, welke Balmaceda heeft uitgegeven, als wettig. De biljetten zullen betaald worden met de som men, welke Balmaceda's aanhangers in de banken hebben gedeponeerd. De Duitsche gezant en de gezant der Ver- eenigde Staten hebben de Congres-Junta doen weten, dat zy alle niet-politieke vluchtelingen, welke op de Duitsche en Amerikaansche sche pen zijn opgenomen, zullen uitleveren. De politieke vluchtelingen zullen in een onzijdig land aan wal gezet worden. ROME, 5 September. (Jnd.). Het gerucht als zou de Paus ziek zjjn, is van grond ont bloot. Z. H. ontving heden kardinaal Ram- polla. LEIDEN, 5 September. Bij de hedennamiddag door den Raad van Administratie van het Invalidenhuis alhier ge houden aanbesteding voor de levering van verschillende levensbehoeften waren de vol gende inschrijvingen ingekomen a. voor rundvleesch en vet: van de heeren L. A. Werner voor 52, J. Zandvoort voor 55, A. Kuygrok voor 60, firma Wed. A. Bioen (Luyken) voor 53 en G. W. Zandvoort voor £4 qts. per KG; b. voor spek, worst en reuzelvan de heeren J. A. Reuter voor 69'/2 en P. Vreem voor 71 ets. per KG; c. voor kruideniers- en grutterswarenTan de boeren S. De Boer Az., J. W. Boekwijt en G. J. De Jong Co., die voor de verschillende artikelen tot varicerende prjjzen hadden inge schreven; U<*. voor boter: van den heer J. W. Boek wijt voor f 1.17 per KG; e. voor bier: van de heeren C. P. Omtzigt voor d'/j, M. H. Van Waveren voor 5 en P. J. Weyermans voor 6'/s ets. per liter; voor groentenvan de heeren J Segaar versche groenten voor 5 en ingemaakte groen ten voor 13 ets. per KG.; W. J. Bink: ver sche groenten voor 4S/I0 en ingemaakte groen en voor 14 ets. per KG. g. voor steenkolenvan de heeren H. J. Blommesteyn, voor 75, K. T. Caron, voor 75, firma A. Reimeringer voor 81, wed. Van Haansbergen Dutilh, voor 11'/, en J. T. Perquin k Zoon, voor71'/j ets. per hectoliter; li. voor zoetemelk en karnemelkvan den heer W. Van Steyn: zoetemolk voor 6'/j en karnemelk voor l'/i ets. per liter; i. voor zoutevisehvan den heer F. J. De Jong, voor 40 ets. per KG.; k. voor broodvan de heerenOudshoorn k Co. (stoombroodfabriek „De Hoop"): witte brood voor 14'/j en kropbrood voor 12'/, ets. per ICG.A. D. Langeveldwittebrood voor 14 en kropbrood voor 14 ets. per KG. N. Brummelkampwittebrood voor 15 en kropbrood voor 13'/, ets. per KG.; de Leidsche Broodfabriek: wittebrood voor 15 en kropbrood voor 13 ets. per KG.; de stoombroodfabriek „De Vereeniging" (firma Koole, Nicola Co.): wittebrood voor 14"/1TO en kropbrood voor 1290/100 ets. per KG.; 1. voor aardappelen van 1 October 1891 tot en met 15 Juni 1892: van den heer J. Segaar voor f 4.75 por HL. m. Voor het weghalen van den afval der menage van 1 October 1891 tot en met 30 September 1892 waren twee inschrijvingsbil jetten ingeleverd, nl. door de heeren M. Van der Westen voor ƒ7 per maand en A. J. Giezen voor ƒ2.53 per maand. HH. MM. de Koninginnen zullen a. s. Maandag de manoeuvre bij Heelsumbijwonen. Met een extra-trein gaan HH. MM. naar Wolfheze en terug. De manoeuvre zal gewoon doorgaan en wordt op een afstand gadegeslagen. HH. MM. gebruiken het déjeuner op Oranje- Nassau-oord". Daarna revue op de Renkumsche heide en terugkeer naar het Loo. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 14° C. 57.2° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 13° C. 55.4° F.'s middags om 12 uren 18.5° 65.3° F.'s namiddags 4 uren 17.5° C. 63.5° F. Leiden, 5 Sept. Graoen. Witte Tarwe (gewaB 18E0) in de beste soorton goed gevraogd, de mindere soorten meer aaDgebodeD, doch zender aftrek. En - tenl. Witte Tarwo met meer handel tot iets la, ere prijzen. Nieuwe Rogge, waaronder van zeer wakke qual;- teit, vindt moeilijke koopera. Inlandeche Tarwe /'lü.25 a ƒ12.40. Mindere soor ten 8.90 a ƒ10.Calil'ornië en Walla-Walla 10.20 a ƒ10.50. Nienw-Zeelandecbe ƒ11.10. a ƒ11.50, allee per 80 KG. Rogge ƒ7.15 a ƒ9.— per 74 KG. Zomorgerst 4.80 a ƒ5.40. Winter- ƒ4.90 a ƒ5.50, Chevalier- ƒ5.80 a ƒ6.10 per HL. Haver ƒ3.75 a 4.5-0. Blauwe Erwten 8.50 a ƒ9.75. Schoklers ƒ8.— a ƒ9.50. Koolzaad ƒ11.60 a ƒ12.—, allee per HL. Boter: Aanvoer 6370 kj. 1ste qnalit. per 1/4 vat f58.— a ƒ64—; 2de qnaür. per l/< vat ƒ50.— a ƒ56—; late qnalit per kilogr. ƒ1.45 a ƒ1.60; 2de qnalit. per kilogr. ƒ1.25 a ƒ1.40. Lange Zwarte Turf, 5000 dilbb. HL., f 0.24 a 0.26. Schiedam, 4 Sept. Moutwijn 13.—. Jenever f 17.—, id. AmBt. proef ƒ18.50. Londen, 4 Sept. Friescbe Boter 106 a 110 sb. ADVERTENTIES. Bevallen van een Zoon G. J. MAAS, geb. Planjer. Leiden, 5 September 1891. 5885 4 Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belangstelling, dezer dagen ondervonden, betuig ik, mede namens Familie, mijn hartelyken dank. 5886 4 J. H. VAN ROSSEN.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 8