G. A. MASTENBROEK, Echte Amerikaansche Estey-Orgels GEBRs. BERKELJON, DAMES- EN KINDER ARTIKELEN. Hciium, Cleiises, Pantalons, FIe Reerendassen, Fronts, Boorden, Manchetten, LANGE MARE 40, LEIDEN, Vervolg der Advertcntiën. j Huissleutel verloren HAASBA6-AY0KB. 7 SEPTEMBER: OPENING van het Magazijn ZEEPEN EN PARFUMERIEËN. Sporthemden, Tricot Ondergoederen enz. Ruilen. Stemmen, Repareeren, Verhuren, Koop geen Orgel alvorens de Alleen 33clit verkrijgbaar bij de AGENTEN OOR LEIDEN EN OMSTREKEN: Piano-, Orgel- en Muziekhandel. 573340 KOLONIËN. BATAVIA, 31 Juli-4 Aug. (Nederlandsclie Mail.) Door den directeur der burgerlijke openbare werken is van den hoofdingenieur, chef van den dienst dor Staatsspoorwegen ter Sumatra's Westkust, het telegraphisch bericht ontvangen dat het spoorlcggen op 29 Juli jl. tot het station Fort de Koek is gevorderd. Blykens van den chef over den genees kundigen dienst ontvangen berichten, zijn in de onderafdeeling Boeloekoemba (gouverne ment Celebes en Onderhoorigheden) van 11 tot en met uit. Mei jl. 200 personen aan cholera bezweken, terwijl in de maand Juni 48 personen door die ziekte zijn aangetast, van wie er één herstelde, doch de overigen overleden zijn. Den 13den Juli kon de epidemie verklaard worden geweken te zyn. (Jay. Ct Een particulier telegram van het „Bat. Nieuwsblad" uit Bandoeng, dd. 21 Julij meldt het volgende: Heden om halftwce in den namiddag is hier de resident Heijting plot seling overleden, waarschijnlijk ten gevolge van een aanval van cholera. Gisteravond was de resident nog tegen woordig op de partij in „Braga". Van den 22sten wordt uit Bandoeng gemeld Te elf uren heden had de begrafenis plaats; een kolossale stoet was daarbij tegenwoordig, waaronder de resident van Batavia, alle assis tent-residenten en regenten uit de Preanger, de officieren van Batoe-Djadjar en de directie der race-club. De begrafenis had plaats mot honneurs. Aan een partic. schrijven uit Laboean, dd. 31 Juli, ontleent de „Deli-Crt." het vol gende Eenige dagen geleden lag te Laboean op de straat een zieke Chinees, zonder dat hem eenige hulp werd verleend of dat men toe bereidselen maakte om den man naar het hospitaal te vervoeren. Toen een Europeaau, die voorbijging dat zag. gelastte hij eenigen Chineezen hem weg te brengen, hetgeen ze weigerden. Den volgenden dag hebben zij hem, in plaats van medicijnen te geven, in eene doodkist gelegd, en zoo bleef de levende Chi nees twee dagen liggen. Gisteren is de man in zijne doodkist overleden en vanmorgen zag men de kist met den dooden Chinees nog op dezelfde plaats staan! Naar het „N. Pad. Handelsblad" verneemt, heeft kolonel Van den Abeelen, wegens lichf amsgebreken, die hem voor verderen mili tairen dienst ongeschikt maken, pensioen aan gevraagd. Als zijn vervanger wordt genoemd de overste A. W. H. Perelaer, die op no. 1 staat om tot kolonel bevorderd te worden. De Kleine Kroniek der „Deli-Crt." bovat de volgende berichten: Er is machtiging ver leend om te Bindjey een postkantoor, tevens woning van den chef, te bouwen. De kosten zijn geraamd op ƒ11,605. Dit zal weder eene groote verbetering zyn, waarvoor de regeering een woord van dank verdient, want tot nog toe is die tak van dienst in eene gehuurde woning armzalig onder dak gebracht, tot groot ongerief van het personeel. Aan dr. Ch. Basch in dit Gewest is vergunning verleend tot het afleggen van het practisch arts examen. De 1ste luit. der inf. A N. N. Pauli, alhier in garnizoen, is bevorderd tot kapitein. 11. Dinsdag is hier een Europeesch onderofficier aan de cholera overleden. Eer gisteren was het op de hoofdplaats ondraaglijk warm; de thermometer steeg tot 96°. Giste ren viel eindelijk weder eens eene flinke regenbui, waardoor mensch en dier en plant herleefden. In Langkat, waar eenige geval len van veepest waren voorgekomen, maakt deze ziekte geene verdere vorderingen. Ontslagen zijn op verzoek eervol uit 's lands dienst: met ingang van 15 Augustus 1891, de resident van Djokjokarta J. Mulle- meister; met ingang van den dag, waarop hij het bestuur der residentie Padangsche Bovenlanden aan zijn opvolger zal overgeven, de resident J. C. Boijle. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndiê zrifc de volgende beechikkingen gencmen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig ver lof naar Europa, wegens ziekte, aan den hoofdinge nieur bij den aanleg van Staatsspoorwegen op Java R. H. J. Spanjaard. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, met iügang van 10 Aug. 1891, de raadsheer in het hooggerechtshof van Ned.-lndiê mr. J. Th. M. Godefioy; id. de ambtenaar op non-act. J. Th. R. Tausent; eervol uit zijne betrekking, wegeDS ziekte, de commies 3de kl. bij den post-en telegraaf dienst J. C. C. Yon Ranzow. Ontzet: Uit zijne bediening, de griffier van den Landraad te Eaj-joemcs mr. A. Mo iderman. Benoemd: Tot voorzitter van den Landraad te j Patjitan (Mauioen) mr. G. A. Koek tot assist.-resi- I dent: van Gorontalo (Meuado), tevenB vendumeester aldaar, E. J. Jellesma; tot id. van Sintang, J. C. Van Hasselt; tot id. van M.rtapoera (Zuider- en Ooster- nfdeeling van Borneo), tevens vendumeester aldaar, j J. Peeleu; tot griffier vau den Landraad te Banjoe- I mas B. J. J. A. Deecliaux; tot contr. 2de kl. hij het bmn^nl best. op do hez. huiten Java en Mndoera I E Van Duijvenbode Varkevissertot adsp.-contr. hij hot binuenl. best, op Java en Madocra P. W. Van den Broektot onderw. 2de kl. bij bet openb. lag. I ond. E. J. Van Dijk. Gestold: Met den r^ng en titel van contr. 2de 1 kl. bij het binnenl. best., ter beschikking van den I res. van Banka, om te worden belast met de waar neming der botr. van a dm. bij de ÜDmijDOu in dat gewest, C. H. Hall, met bepaling dat hij bij zijn kader wordt gevoerd „a la suite"; ter beschikking van deu cEr. der burg. op. werken, de ambtenaar op noc-act. J. C. Dekker; voor- den irjd van zes maaDdon ter beschikking van den pres. van den Raad van Justitie te Makassar H. J. E. v. d. Kop. Benoemd: Tot buitengewoon subst.-griffier R. C. W. Sibbald, R. J. Maas en F. J. Pereira. Ontslagen: Wegens vertrek, eervol, als builen- :»tw. eubst.-griflier buiten bezwaar van den lande C. Th. Roi8ner. G o p 1 a a t s tIn de res. Preangov-Itegentschap- pen de burg. ambtenaar P. A. Frölich, thans lijdel. toegevoegd aan den ass.-res. voor de koffiecultuur J. H. F. Ter Meulen. Benoemd: Tot onderwijzer 3de kl. R. C. Dau- villier en H. M. Vrijheid Geplaatst: Als hulponderwijzer: aan de 1ste lag. school te Buitenzorg (Eat* via), R. C. Dauvilütr; aan id. to Semaraug H. M. Vrijheid. Overgeplaatst: Naar do op. lag. school te Medjokerto, de tijdelijk werkzaam gestelde bulp- onderwijzerc-e C. M. Poel; naar de op. lag. school te OeDgaran, de id. M. H. Somermtijer. Departement van Oorlog- Benoemd: Bij het wapen der infanterie: tot 2den luit., de sergeantm van dat wapen K. P. A. M. Von Riesfeld Meijer, J. Willems, F. L. De Kroon, A. J. F. Wolft', W. Filet, G. F. H. Dumont, W. W. Van Gelder en C. J. Eool- boom; lot meesterknecht-ijzergicter bij den artillerie- constructie-wiDkel te Soerabaia, de gepaeporteerde srtillerie-werkman 1ste kl. J. Frei, thans met de waftrnem'üg dier betrekking belast. Overgeplaatst: Bij den dienst der kustver- lichting iu Ned.-Indiü: naar het kustlicht 4de orde op Duivon-tiland, de lichtopzichter 2de kl. A. Lei; naar het kustlicht 4de orde op den Bril, de li htopz. 2do kl. A. Wijkman; naar het kustlicht 4de orde op Meindertsdroogte, de lichtopz. 2de kl. J Van der Sfoichtl; naar het kustlicht 2do oide op Edam, als chef, de lichtopz. 2de kl. B. A. L. F. Lamie; naar de kustlichten lste orde in de GasparstrateD, do lichtopz. Sde kl. J. Schmid Weijmans. B e 1 a 8 tMet do waarneming der betrekking van licbtopsteker Sde kl. A. Bulkam, particulier, en ge plaatst bij het kustlicht der 4de orde te Semarung. Gemengd Nieuws. Te Katwijk ontving men bericht uit Shields, dat de bomschuit „KW. 9" al daar is binnengeloopen wegens ziekte van den matroos M. De Mol, die in hst hospitaal is opgenomen. Genoemde schuit doet hare tweede reis en had 115 kantjes haring aan boord. Op li et telephoonkantoor te Koudekerk werden in de afgeloopen maar.d behandeld 102 telegrammen, nl.ontvangen 55 en verzonden 47. Het zware onweer van Donder dag-avond schijnt ons land in oostelijke richting te zyn overgetrokken, want uit den achterhoek en van de Duitsche grens komen berichten over de schade, welke het berok kend heeft. Nu geen lang tijdperk van droogte tot verklaring, en verontschuldiging van zoo veel electriciteit en zooveel water als de bui ontlastte dienen kan, zijn de gevolgen dubbel onaangenaam. Hooi en boekweit kregen den genadeslag. In den Achterhoek ging de bui vergezeld van hevige rukwinden. Uit Borkeloo schrijft men dat de boeren woning „De Klappe" door den bliksem ge troffen en tot den grond afgebrand is. Uit Deutichem wordt bericht dat, hoewel het vreeselijke weer daar ter plaatse geene onheilen ten gevolge had, op het platteland in de verte verschillende branden werden gezien. Uit Nijmegen wordt geschrevenNa acht uren ontlastte zich boven deze stad en om streken een hevig onweder, gepaaid met eene regen- en hagelbui, of eigenlijk eene bui van groote stukken ijs van allerlei vorm. Het ware noodweer hield tot omstreeks elf uren aan. Do geweldige hagel- of ijsval maakte het op straat voor mensch en dier gevaarlijk. Door den aanhoudend nederplassenden stort regen werden sommige straten in de beneden stad in woeste stroomen herschapen, terwijl het water in vele huizen over de trottoirs binnendrong. Hier en daar zijn door het fel afstroomende water van de hellende straten aan de bestrating verwoestingen aangericht door het uitspoelen van zand en steenen. Vrijdag ochtend zag men sommige inwoners hunne kelders, welke boordevol geloopen waren, leegpompen. Ettelijke kramen- en tenthou ders, die er op de kermis staan, hebbon be langrijke schade aan hunne goederen ge kregen door den geweldigen wind en den stort vloed van water en hagel. Do schade aan allerlei veld- en boomgewassen door den hagel, wind en stortregen is nog niet te overzien, maar moet groot zijn. Te Deventer brak ongeveer te halfnegen het verschrikkelijk onweder los, ook verge zeld van geweldige regen- en hagelbuien. Er vielen steenen ter grootte van een stuiter, terwijl de hemel onophoudelijk door bliksem stralen werd doorkliefd. De oudste lieden herinneren zich niet zulk nood weder beleefd to hebben. De straten waren gedurende eenigen tijd voor een groot gedeelte onder water ge- loopon, zoodat zij onbegaanbaar waren. Deze hagelslag heeft te Deventer en om streken grooter schade aangericht dan men aanvankelijk dacht. Behalve dat in sommige streken al wat op het veld stond in een half uur geheel werd vernietigd, zyn bij de tuin ders alle ramen der broeikassen en sommige geheele broeikassen, waarin de planten en bloemen stonden, verwoest. Sommigen lijden daardoor alléén eene schade van tweeduizend gulden. Bij vele particulieren werden glazen dakramen, glazen ramen, glazen afdaken en dakpannen vernield. Van verschillende fa brieken werden de glazen daken en in de kazerne tal van glasruiten gebroken. Het water stond bij sommigen in de huizen en in do kelders. Do timmerlieden, metselaars en ver vers waren gisteren den geheel en dag in de weer om de schade te herstellen. Donderdag-avond sloeg het onweer in de buurtschap „Peperkoek", onder Terwolde, in de boerenhofstede van M. Arends, welk ge. bou\v geheel uitbrandde. Door den hagelslag werden ook tal van vogels gedood. Te "VVilp werden er honderden onder de boomen gevonden, en onder een boom, tegenover de steenfabriek „de Vliet, berg," by Deventer, vond men er alleen 445. Te Vreeswyk en in de omstreken woed den voornamelijk in het ZO., O. en NO. zware onweersbuien, met geweldig licht en zware dreunende slagen, alsof het aardbevin gen waren, met stortregens. De weersge steldheid was Donderdag niet bijzonder warm, zoodat men zulk weer niet kon vermoeden. De wind was eenigen tyd in het NNO., doch is thans alweder ZW. Ook te Brummen brak tegen 9 uren het zware onweder los, vergezeld van eene felle hagelbui. Zelden zag men zulk een weer. De felle slagen deden velen angstig aan huis en have denken, terwijl er hagelsteeneri vielen ter grootte van duiveneieren. Een groot aan tal ruiten werd verbrijzeld. of in een winkel laten liggen, Vrijdag-voor middag. Verzoeke, desverkiezende tegen be looning, terug te bezorgen aan het Bureau van Politie. 5879 6 Onder Hoogeveen is eene boerderij door het inslaan van den bliksem afgebrand. Het hoornvee kon worden gered, doek de geheele voorraad koren en hooi, tien varkens en nage noeg do geheele inboedel zijn door liet vuur vernietigd. Een en ander was verzekerd. Te Enscliedee sloeg in een tweetal huizen de bliksem, waarbij in het eene een oogenblik brand ontstond, terwijl van het andere het dak beschadigd werd. Te Vecliel is de bliksem geslagen in een schoorsteen, welke verbrijzeld werd zonder verdere schade of brand te veroorzaken. Het onweder hield aldaar drie uren aan. Gedurende het onweder dat van 7 tot 11 uren te Ooijen woedde, sloeg do bliksem in de bouwhoeve, bewoond door W. Van Sinderen en R. Remnits. In een oogenblik stond het geheele dak in lichterlaaie en was er aan blusschen niet te denken. Het gebouw brandde gehoel uit, terwijl eene geit, twee varkens, een hond en eenige kippen in de vlammen omkwamen. Van de inboedels is nog een en ander gered; beide, alsmede het huis, zijn verzekerd. Door het noodweer kon de klok niet geluid worden en kwam ook de brand weer niet te voorschijn. Tijdens het te Tilburg gewoed hebbende onweder is de bliksem geslagen in eene achter kamer, dienende tot magazjjn van de firma Gebr. Catz en Co., in de Zomerstraat, zonder echter brand te veroorzaken. Er werd een gat in het dak geslagen en een aantal pan nen verbrijzeldook werd daar de telepkoon- leiding vernield, waarop, naar men vermoedt, de bliksem geslagen is. Verder verneemt men, dat de gemeenten Moergestel, Oorschot, Vessem, Hoogeloon en Beuzel' weder door een hagelslag geteisterd werden. Te Gemonde is de bliksem geslagen in de boerenhofstede van Theodorus Van Kempen. Het huis brandde totaal af. Alleen het vee werd gered. De bliksem is ook geslagen in de tapperij van M., gelegen aan den Vaasenschen grind weg, enkele meters buiten de omrastering van het koninklijk park te Apeldoorn. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats, doch het geheele perceel met bijna den ganschen inboedel was in minder dan één uur geheel uitgebrand. Alles was verzekerd. De eigenaar der „Straatsburger Taverne" te Luik heeft zjjne vrouw door revolverschoten gedood. November. Wordt gevraagd, met primo Nov.eer. IIVIS, bevattende ongeveer Kamers in de nabij heid van het Station, den Morschsingel of in de buitenwijken der stad Leiden. Br. Fr. No. 6706 aan Firma W. J. VAN HOOGSTRATEN, Piet- Hein-straat 31, te 's-Hage. 5806 8 van 5873 40 O O s LU öc c_ LU h- ÜO <c NOOGEWOEFtD 31, Leiden. -o rvi C-5 O GEHOORD TE HEBBEN!

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 12