N°.9675. Maandag- 7 September. A0. 1891 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit TIER Bladen. Vierde Wad. Leiden, 5 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leider, per 3 maanden1.10. Franco pér post1.10. Al'zonuc-rlijke Nummers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. OflI<rïëele Kennisgevingen. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter alge- meene kennis dat aan den ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld hot suppletoir kohier der peraoneele belasting (No. 8) en het lste kwar- taals patentkohier, beide van den dienst 1891/92, en executoir verklaard den 2don Sept. jl. on herin nert voorts de belanghebbenden aan hunne verplich ting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 6 Sept. 1891. DE KANTER. De Baad dezer gemeente zal Donderdag, 10 September, eene vergadering houden. Van de „Christelijke Wykvereeniging"ont vingen Wij heden het vijfde verslag, dat over vjjf jaren loopt. De laatste maal werd door den voorzitter, ds. S. H. J. De Wolft', verslag gedaan op Oudejaarsdag 1885. Waarom, zoo zegt hij, wij zoo lang gezwegen hebbenOver het geheel bleef alles b(j het oude, en, leert de ervaring dat het in een verslag meestal op hulp vragen neerkomt,' wij mochten dit niet doen, zoolang w(j die niet waarlijk noodig haddenen mag ik eens openhartig wezen de lust en de opgewektheid ontbraken, orn aat nooit de vraag tot my kwam: „Ds., hoe staat het toch met de Chr. Wykvoreeniging?" Het verslag begint met mede te deelen, dat sinds verleden jaar het bestuur is uit gebreid en thans uit zeven leden bestaat. Was er dan zooveel te doen, dat een drietal het niet afkon? Bijna, zegt de rapporteur, zou ik wenschen dat dit waar was, maar dit daargelaten, wij meenden door uitbreiding van het getal bestuursleden en niet het minst door de toevoeging van twee, sedert vele jaren medewerkende, heeren voor de toe komst der Wykvereeniging een beteren waar; borg te hebben. Van de vergrooting van het Wflkgebouv? wordt veel genotéri. De concierge on zyne vrouw hebben het daardoor wel drukker dan éèrtijds, maar zij zijn niet bang voor wat meer werk en hebben den Wykarbeid lief gekregen. De godsdienstonderwijzer, do heor Kok, die in het jaar 1884 kwam, is nog steeds werk zaam, langer dus dan één zijner voorgangers. Zy'n voornaamste, maar tevens moeilijkste werk is en blijft het huisbezoek, waarbij hy velerlei ervaringen, zoowel van verblijdenden als van bedroevenden aard, opdoet. Worden de zieken allereerst bezocht, de gezonden worden niet voorbijgezien. Een gewichtige arbeid is de leiding deT Jongelings-Vereeniging en die der Knapen- VereenigiDgen, welke voor een deel ook aan den godsdienstonderwijzer is toevertrouwd. Het voornemen is, niet meer elk jaar buiten de stad het jaarfeest met de knapen te vieren. Het geschonken gonot werd door velen niot gewaardeerd, maar dikwerf als een recht be schouwd. Ja, zelfs als een enkele maal het weder wat minder gunstig was en men soms met een nat pak thuis kwam, althans eeniger- mate (want zoo heel erg is het nooit geweest), bleken sommige ouders Ontevreden en waren er zelfs, die, indien hun jongens wat lastig waren geweest, voor deze party trokken. Op die wijze werkte het feest niet ten goede mede. Van de Kinderkerk, waarin de godsdienst onderwijzer eiken Zondag voorgaat, valt niets bijzonders mede te deelen. Over minder goede opkomst heeft men gelukkig niet te klagen. Op de ZondagsscholenVjntbreekt het evenmin aan kinderen. Het getal bedraagt steeds meer dan 500. Zeer wordt gewaardeerd de hulp dei- onderwijzers en onderwijzeressen en niet min der de bereidvaardigheid van zoovele stadge- nooten, om te helpen den kleinen tegen Kerst tijd een blyden avond te geven, op welken tevens geschenken worden uitgedeeld, meestal in een kleedingstuk bestaande. De Koffiemeetings vinden voortdurend veel bijval. De derde men houdt er eiken winter drie - wordt door één der bestuursleden geheel voor zijne rekening genomen. Ook de Zangvereeniging van Dinsdagavond biyft bloeien en geeft van t(jd tot tijd eene uitvoeringzelfs reeds een paar malen te Lisse, waar de Hervormde Kerk door heeren Kerkvoogden welwillend werd afgestaan, ter- wijl ds. Sigal bereidvaardig zyn gewaardeerde hulp verleende. De Bijbellezing wordt als altijd vrij goed .bezocht. Jammer slechts, dat de wijkbewoners er veel te weinig gebruik van maken. De gewone uitvlucht is ook hier, dat het aan tijd en gelegenheid ontbreekt. Naar de spijze, die vergaat, wordt wel dringend gevraagd vooral de laatste winter getuigde daarvan in groote mate. Ook het aantal kranken, die ver sterkend voedsel verlangen, neemt steeds toe. De Jongedochters- en Meisjesvereenigingen staan steeds onder leiding van mej. Van Wijk, wier volhardende en zelfopofferende liefde be- stuurderen nooit genoeg kunnen waardeeren. Velerlei teleurstellingen zijn by dien arbeid haar deel, een enkele maal moesten zelfs krachtige maatregelen genomen worden, opdat de Vereeniging door de onwilligheid van enkelen geen schade zou lijden, maar toch er waren er steeds, die groote reden tot dank gaven. De ziekenverzorging krijgt altijd grooteren omvang. Hoe meer deze arbeid onder de wijk bewoners bekend wordt, hoe meer ook de zwakken er gebruik van maken, en natuurlijk mag het aan niemand geweigerd worden. In den laatsten winter kregen meer dan -! 3 per sonen, soms eiken dag, versterkende spijze. De steun van meer gegoeden, insoriderheid van hen die in de ryjih woonachtig zyn, ie zeer gewenscht, Zy kan toch zoo gemakkelijk verleend worden, hetzij door een jaarlyksche njjdrage of door het geven van spijze op vertoon van een door den wykpredikant ge-, gekend kaartje. Zal dft ziekenverzorging evenwel recht aali haar doel beantwoorden, en de Chr. Wijk- vereeniging meer worden Wat zij zijn moet, dan is de hulp eener diakones dringend nood zakelijk. Hoog waardeeren bestuurderen de hulp van bezoekbroeders, hoog ook de vrou welijke hulp, waarin zij hen verblijden kunnen, maar er moet iemand gezocht worden, die haren geheelen tyd aan dien arbeid kan wijden en het als hare levenstaak beschouwt om zich aan de kranken der gfimcento te geven. Dit wordt door mannen van andere richting dan de onze in deze stad goed begrepen. Bestuurderen hebben iemand noodig, die per soonlijk de hulpvaardige hand kan bieden in tijden van krankheid, die ook aan het hoofd zou kunnen staan van eene zoogenaamde moeder-vereeniging, waar aan huismoeders allerlei huishoudelijke wenken voor velen zoo hoog noodig gegeven worden, die ook des Zondagsavonds dienstmeisjes, welke geen thuis hebben, kan bezighouden. Intusschen, de Wykvereeniging kan, by hare tegenwoor dige middelen, onmogelijk de jaarlijksche uit gave van 500 gulden bestrijden. Zou het echter zoo onmogelijk zyn, om die som door jaarlyksche bijdragen byeen te krijgen? Be stuurderen meenen van neenMen zegge toch niet: waarom nu weder voor de wyk van ds. De Wolff? Bestuurderen doen met allo bescheidenheid de wedervraag moet dan, waar iels gedaan wordt, altijd met eene zekere onvolledigheid gewor steld worden, is dit niet een weinig te veel van ons gevergd? In andere steden hebben verschillende pre dikanten één, ja soms meer dan één diakones ook hier zou dit hoogst gewenscht zyn. Heer dan één predikant in onze stad zal zich ver heugen, indien de gemeente hem in staat stelt, om van de hulp eener diakones in zyn herderlijken arbeid gebruik te maken. Gisteren had te "Warmond op de open bare school de jaarlyksche prysuitdeeling plaats. Tevens was der jeugd door de zorg Van het gemeentebestuur nog eene verrassing bereid, bestaande in krentenbrood, chocolade enz., hetgeen, zooals te begrijpen is, zeer in den smaak viel. Dit bleek ten minste wel uit de vroolijke stemming, waarin de schooljeugd byna den geheelen dag verkeerde. Hiertoe droeg niet weinig by de goede zorg, door het hoofd der school aan dezen feestdag besteed, om het der jeugd zoo aangenaam mogelijk te maken. Na afloop van het feest zag men do kinderen dan ook wèl voldaan en in de opgewektste stemming huiswaarts gaan. De opbrengst der gehouden collecte tot ondersteuning voor de behoeftige dragers van het Metalen Kruis heeft in de gemeente Lei derdorp opgebracht de som van f 33.04. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen is te Lei- muiden, ds. A. Van Veen, te Benschop. Chr.-Geref. Kerk. Beroepen is naar Kat wijk aan Zee, de heer J. Van Haringen, te "Werkendam. De minister van marine, de heor Jan- sen, begaf zich hedenmiddag naar Amsterdam, ten einde tegenwoordig te zijn b(j het te water aten van het voor de Indische militaire marine bestemde schroefstoomsehip „Lombok". Naar wy vernemen, heeft de heer J. W. Van Borselen, kunstschilder te 's-Hage, zyne schilderij „Am Saum des Walds" op de ten toonstelling te München verkocht. Naar men verzekert, kan binnenkort de oprichting tegemoet gezien worden van een centraal-burcau van Statistiek voor Nederland, waarvan tot directeur benoemö zou worden Hr, A. F, baron Van Lynden,- thans referen daris aan het ministerie Vah binnenlandsche zaken. In de hooge en lagere rangen van het corps zee-officjeren kan weldra eene bevor dering verwacht worden. Zooals men weet, heeft onder hét fcéüthur van den laatstelijk afgetreden minister van murine, 6chout-bij-nacht Kruys, geene enkele benoeming in den rang van kapitein-luitenant, ter zee plaats gehad. Jhr. De Stuers, buitengewoon gekant en gevolmachtigd minister van Nederland by de Fransche Republiek, is te 's-Hage aan het „Hotel des Indes" afgestapt, alwaar mede is aangekomen de heer Perticari, lste secretaris by het Eumeensche gezantschap te Parijs. Blijkens mededeeling van de Permanente Militaire Spoorwegcommissie, hebben allo by het tarief voor het gewoon militair vervoer betrokken spoorweg-maatschappijen toege stemd om voortaan, tot wederopzegging, offi cieren en minderen, zoowel van de zee- als van de landmacht, benevens hunne bagage, togen de prijzen van het militaire tarief te vervoeren, ook dan, wanneer z(j niet in uni form zyn gekleed, mits op vertoon van een bewijs, dat aan hen verlof is verleend. Het „Hbl." verneemt dat, tor voorbe reiding eener herziening der Kieswet, de Regeering, door tusschenkomst van de Gedep. Staten der provinciën, van de gemeentebe sturen en van de besturen der instellingen van weldadigheid, opgaven heeft gevraagd van het getal mannelijke personen, Neder landers, niet beneden 23 jaren, die in 1800 onderstand hebben gonoten van een gemeen tebestuur of van eene instelling van welda digheid, alsmede van het getal der daaronder begrepen: a. hoofden van huisgezinnen; b. alleenloopende personen. By koninklijk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement. Arnhem, ter standplaats Velp, gemeente Eheden, G. De Meijier, thans notaris te Heemse, gemeente Ambt-Hardenberg. De luit.-kol. G. J. Sas, van het lste reg. inf., op zijne aanvrage op pensioen gesteld, het bedrag van het pensioen bepaald op f 1800 'sjaars en hem de rang verleend van kolonel. Benoemd: b(j het wapen der infanterie, by het reg. grenadiers en jagers, tot eersten luit. de tweede luit. jhr. B. L Yan Spengler, van het corps; by het lste reg., tot majoor, de kapitein A. S. De Rondo Bresser van het 3de reg.; bij hot 2de reg., tot luit.-kol., de majoor E. B. H. Frackers, van het corpstot kapitein, de eerste luit. H. W. Van Wyk, van het regiment grenadiers en jagers; tot eersten luit. de tweede luit. F. L. Lambrechtsen, van het corps; b(j het 3de reg. tot kapitein, de eerste luit. J. J. E. Francken, van het corps by het 6de reg., tot majoor de kapitein K. W. P. Seeuwen, van het 5de regiment. De heeren J. W. Yan Eek, P. Anema en W. F. M. Van Engelen benoemd en aangesteld tot apotheker der 2de klasse by hot personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen reed de heer N. met een wagen, gevuld met snjjboonen, over de Breestraat en kwam hot voertuig met de tram-rails in aanraking, waardoor een wiel in elkander werd gedrukt en de wagen tegen den grond viel. Verdere ongelukken vielen door het incident niet voor en de tram kon blijven rijden als gewoonlijk. Van het thans zoo noodige product werd gelukkig geen boontje gekneusd. Hierbij zy'terloops opge merkt dat het op vele plaatsen langs de rails weer gevaarlyk wordt voor rijtuigen. De persoon, die gisteren een kind met wagen uit het water van het Leven daal gehaald heeft, is Gysbertus Van der Sluis. Dit is het veertigste menschenleven, dat hij op die wjjze heeft gered. Het gisteren aan ons uit Zoeter- woude gemelde bericht, dat de heer J. B. B. door de Leidsche politie zou zyn aangehouden, ;s veieen.^ 6ns nader yevstrekte inlichtingen ten utt de lucht gegrepen en het doet ons genoegen dit dus te kunnen her roepen. Zelfs het schieten op vrouw of moeder ie niet waar. Bij gelegenheid der kermis te Warmond zullen aldaar, op Donderdag 10 dezer, des morgens volksspelen plaats hebben, be staande in tonnetje-steken, hardloopen met hindernissen, turfrapen en hardloopen, terwijl des namiddags eene harddraverij zal gehouden worden niet paarden van zessen klaar, welke harddraverij zal worden opgeluisterd door de muziek van de „Harmonie van Warmond." Den daarop volgenden Zondag en Maandag zullen er verschillende muziekuitvoeringen plaats hebben, o. a.by den heer A. P. Papót, in het lokaal „de Zon", die daartoe een ge deelte der stafmuziek van het 4do reg. inf. geëngageerd heeft; bjj den heer D. Van Rjjn in „do Stad Rome", alwaar eene flinke Duit- sclio kapel hare tonen zal doen hooren; bij den hoer J. J. Schouten, ook leden van het 4de reg. inf.bij den heer H. Feun, eeno Duit- sche kapel, en by den heer W. J. Borsboom, stationskoffiehuis, piano-muziek. Wat muziek betreft, zal er dus genoeg te genieten vallen. Te hopen is het nu maar voor belanghebben den, dat het weer ook moge medewerken. Volgens heden door ons uit Katwyk aan Zee ontvangen bericht is aldaar van de haringvisschery aangekomen „de Twee Gezusters", schipper G. Van der Plas, van den reeder C. Schaddée van Doorn, met 268 kantjes. Hedennacht arriveerden1 schuit van den reeder N. Parlevliet, met 320 kant jes, en 3 schuiten van don reeder F. E. Meerburg, met 240 tot 300 kantjes. Van den reeder L. Van Duyn en van den reeder W. Taat is eene schuit te IJmuiden binnen. De prijzen zyn, ten gevolge van ruimer vangst in Schotland, eenigszins gedaald.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 11