DAGBLAD. K3. 9670. £>iii@d.a,g X Sci>teim1>ei*. A°. 1891. (Deze Douranl wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 31 Augustus. S?"8 euilieton. EINDELIJK ONTDEKT. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco por post1.40. Afzonaerlijko Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 rogols ƒ1.05. Iedere regel meer /"0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor hoe incasseeren buiten de stud wordt ƒ0.10 berekend. Ter gelegenheid van den llden verjaardag van H. M. Koningin AVilhelmina wapperde beden van de openbare en vele particuliere gebouwen en woningen de vaderlandsche driekleur, hier en daar ook met oranjewimpel. Ten teeken dat de schutters voor de uit geschreven inspectie niet onder do wapenen behoefden te komen, waren van den stadhuis toren tot elf uren de bekende „vlaggetjes" uitgestoken. Het Schuttersveld scheen na den gevallen regen der laatste dagen nog niet bruik baar, al waren de dagen van gisteren en heden goed. Tegen twaalf uren vanmiddag verschoen nu op de Papongracbt alleen de veld-artillerie met hare stukken, bleef daar niet lang en maakte eene promenade door en om de stad, om aldus de kazerne weder te bereiken. Huzaren waren er ook niet bij. De Papengracht was afgezet door hier ge detacheerde infanteristen uit AYoerden. De kleine en korte parade werd bijgewoond door de officieren der dd. schutterij met hun nen majoor-commandant, den heer W. L. Van Kaathoven. Van twaalven tot éénen deed zich het -carillon hooren. Dit was, mot die van een draaiorgel, de eenige muziek, welke hier heden te genieten viel. Gisteren werd in de kerken der verschil lende gezindten hier ter stede de verjaardag in het gebed herdacht. Door eenige vrienden van Christelijk onder wijs werden heden, ter gelegenheid van de veijaring onzer jeugdige Koningin, op de scholen van de heeren De Lange, Uittenbroek en Meijnen den kindoren aangeboden de sou venirs met goed uitgevoerde portretten van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentos en het gewijzigd „Wien Neerlandsch bloed", uitgave der firma Blankenberg Co. B. en Ws. berichten den Raad dat het onderzoek van de rekening van vrouwen- kraammoeders, alhier, over het jaar 1890, tot geene bedenkingen bjj hen heeft geleid. Zij stellen mitsdien voor deze rekening goed te kouren in ontvangst ad 2317.84'/,, in uitgaaf ad 2135.01 alzoo sluitende met een batig slot ad 182.83. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand Aug. ingelegd 55,632.61, terugbe taald 51,420.8871, terwjjl zjjn afgegeven 125 nieuwo en geheel afgelost 101 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 9139 inleggers bedroeg op 31 Aug. 1,767,591.34. Bjj de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: ƒ61, ƒ31.50, 6.50 en ƒ3.20; de laagste ƒ61, ƒ31.60, 6.20 en ƒ3.15. De „Haagsche Kunstkring" droeg aan den heer C. IV. H. Verster, heraldicus te Leiden, op de samenstelling van eene afdeeling „Kunstnijverheid". De Kring hoopt zoo spoedig mogelijk na de sluiting der tegenwoordige tentoonstelling als onderafdeeling der Kunst nijverheid eene tentoonstelling van „heraldiek" te openen. De 2de luitenants Van Bol en Do Quay, van het 4de reg. inf. te Leiden, worden met 1 Oct. overgeplaatst by het 3de bat. te Haarlem. Hoofdakte. 's-Gravenhage, 29 Aug. Ge ëxamineerd 15 mannel. candidaten, 1 terug getrokken, 11 afgewezen. Toegelaten de heeren W. H. Jintes, van Nieuw-VennepA. Cattel, van Zoeterwoude, en J. H. Diepenhout, van Kralingen. Bedankt is voor het beroep bij do Chr.- Ger. gem. te Katwyk aan Zee door ds. C. Kuiper, te Katendrecht. Door het 4de regt. infanterie in de leger plaats by Zeist is aan H. M. de Koningin een programma aangeboden derfeestelykheden, welke aldaar heden zullen plaats hebben by gelegenheid van Haren verjaardag. Het be staat uit een prachtig blauw kalfslederen band, waarop het wapen van H. M. is ge schilderd. De tweedo zydo is van witte zyde, daarna volgt het titelblad, dat prachtig be schilderd is met verschillende toepassolyke attributen, en in het midden het pliotographisch portret van H. M. bevat. Het blad omslaande, komt men aan het programma der feeste lijkheden, in roode en zwarte letters geschil derd, alles op perkament-papier, terwyl de bladen niet zijn ingenaaid, maar door prachtig oranjelint worden vastgehouden. Tevens meldt men ons dat een geacht Leidsch ingezetene de vervaardiger van dit prachtwerk is, nl. de heer Verster, terwyl de band enz. geleverd zyn door de firma Brill. Het wordt in één woord een prachtwerk ge noemd, waarmede het 4de regiment infanterie zeer veel eer zal inleggen. Tot lyfarts van Hare Majesteit Koningin AVilhelmina is dr. Van Tienhoven benoemd. Ter eere van den verjaardag van Ko ningin Wilhelmina wordt heden op „Het Loo" een groot kinderfeest gegeven. Morgen heeft er een feestmaaltijd plaats, waaraan 50 hoog- waardigheidsbekleeders, o. a. de ministers, genoodigd zyn. Tot dusver zyn de ontwerpen der Staats- begrooting voor 1892 in gereedheid gebracht met het kennelyk doel, de budgetten nog op den gewonen tyd by de Staten-Generaal aan te bieden. De commissie, vanwege het departement van marine naar Londen gezonden tot het uitbrengen van een rapport omtrent de mari tieme tentoonstelling aldaar, heeft hare taak volbracht. Zy bestond uit den hoofdingenieur der marine, J. C. Jansen, sedert minister van marine; den kapt. ter zee Blaauw, den luit. ter zee 1ste kl. Kouwenberg, van den marino-staf, en den adjunct-verificateur der instrumenten te Leiden. De inspecteur van den waterstaat, de heer J. P. W. Conrad, die met ingang van 1 Sept. a. s. ontslag had aangevraagd, zal waarschynlyk nog enkele maanden zyne be trekking blyven waarnemen. De vacature, welko by het verleenen van het door den heer P. Galand, hoofd inspecteur van 's Ryks waterstaat, gevraagd ontslag zal ontstaan, zal vermoedelyk niet worden aan gevuld, daar waarschynlyk de betrekking zal worden opgeheven. De heeron J. F. W. Conrad en G. Van Diesen, inspecteurs van 'sRyks waterstaat, zyn benoemd tot ridders 2de kl. in de Prui sische Kroonorde. By koninklyk besluit is aan den eervol ontslagen opzichter der magazynen by 's Ryks werf te Hellevoetsluis, J. E. Broek, ter zake van meer dan 65-jarigen ouderdom, met ingang van 1 Juli jl., een pensioen verleend ad S34 'sjaars. -- Ingevolge koninklyk besluit wordt de schout-by-nacht G. Kruys met 1 September gedetacheerd by het departement van marine en aan hem opgedragen de waarneming der betrekking van chef van den marinestaf. De luit. ter zee J. L. Hordyk, adjudant van den minister van marine, is benoemd tot ridder 3de klasse der Kroonorde van Pruisen. Men seint uit Paramaribo aan het „Vad.", dat het bestuur van „De Volksbode" gearres teerd is, beschuldigd van opruiing tot het Mei-oproer. Gr e in o ii gr <1 Nieuws. Uit den Witten Singel vlak by de Kaiserstraat is gistermorgen vroegtydig opgehaald het lyk van den aan die straat wonenden oppasser en bediende by feestelyke maaltyden J. Bodyn. De oorzaak hoe deze oppassende man, die eene ziekolyke weduwe en een jong kind achterlaat, te water is geraakt, is onbekend. Zaterdag-avond zeide hy tegen zyne vrouw, na oerst met haar eene kleine wandeling te hebben gemaakt om haar oen luchtje te doen scheppen, nog een eindje om te gaan, waarop zy hem verzocht iets, dat zy by name noemde, mede te brengen, omdat zy er zoo'n trok in had. Werkelyk schynt hy het bedoelde ook gekocht te hebben, want men vond het in oen der zakken van de jas van den ongelukkige, die waarschynlyk in een aanval van gedachteloosheid, van zyne wandeling terugkomende, aan het begin der straat den verkeerden wog insloeg en zoo aan en in den singel terechtkwam, waar hy door eene vrouw ontdekt werd doordien zyn hoofd nog gedeeltelyk boven het water uitstak. In den laatsten tijd leed hy aan zwaar moedigheid. Een wachtmeester van het a 1- hier in garnizoen liggend regiment cavalerie reed gistornamiddag te paard over den Heeren singel. Het beest weigerde de Schryversbrug aan den Zylsingel te betreden. De ruiter ging daarom aanvankelyk terug, om daarna mot een drafje de brug op te komen. By deze manoeuvre met zyn ros' kreeg een 14-jarig meisje een trap van het vurige dier, welke nogal raak was. Een aan de Haven wonend jongmensch, ben aan staand arts, de heer Fontein, legde, na daar voor geroepen te zyn, een verband aan het hoofd. Na deze eerste hulp kwamen spoedig ook do doctoren Kruimel en Kist, wien het echter niet mocht gelukken het meisje tot bewustzyn te brengen. Het werd daarop van de woning van zekeren Delfos aan den Zylsingel naar hare woning in de Ververstraat vervoerd en aldaar verder .behandeld. Haar toestand was hedenmorgen nog niet buiten gevaar. De andere aan den singel wandelende kin deren hadden op het geschreeuw van den wachtmeester gelukkig nog bytyds kunnen uitwyken. Aan den Hoogen Ryndyk viel gisteren een ongeveer zesjarig meisje, doch tertje van v. d. M., aan de Heerengracht, in eene sloot, by pogingen om bloempjes te plukken. Er was weldra van het kind niet veel meer te zien. Gelukkig kon iemand, die met zyne vrouw in do huurt wandelde, het nog grypen en redden. Het meisje werd met hare twee gezellinnetjes naar hare woning gebracht. Het lijk van den persoon, die Yrydagmorgen uit de Leidsche Vaart onder 54.) „Maar", zeide ik verontrust, begrijp wel, juffrouw Lacroix, wy moeten, wy kunnen hem niet aangeven ik geloof, wy moeten er niets van zeggen, vóór wy zeker weten, dat liy werkelyk de dader is. En die zeker heid zal ik wel spoedig verkrygen; maar zelfs dan moeten wij op onze woorden passen." Ik was bly, toen ik zag dat men dit als eene bloote, hoewel moedgevende uiting van myire gedachte beschouwde, zoodat men mij met geene netelige vragen lastig viel. Thans, nu myne bezorgdheid omtrent Louise tydelyk was weggenomen, voelde ik my uitermate vermoeid. Ik beloofde den vol genden dag weer aan te komen, om hem iets van myne reis te vertellen, en stond op om naar myne kamer te gaan. waar myne hospita of haar reusachtige zoon zeker nog op my zaten te wachten. Birley vergezelde my tot aan de deur, als naar gewoonte druk pratende. Hy nam eene Pet, welke in de gang hing, en de deur op een kier latende, wandelde hij een eindweegs Mede. De buitenlucht deed mij goed, en, vervuld van de openbaringen van Fraulein Haas, voelde ik grooten lust om er Birley iets van te vertellen. Zoo wandelden wy bijna zonder het te weten de poort uit, de laan langs, welke op den hoofdweg uitliep, en ik vertelde hem alles met des te meer genoegen, daar hy de waarde van hare visioenen niet scheen te betwyfelen. Wy hadden dus eenige minuten voortgewandeld, hoeveel weet ik niet, toen wy achter ons herhaalde kreten hoorden, welke elkaar snel opvolgden. TVy bleven staan en keken elkaar aan. „Goede hemel!" riep Birley uit. „Ik heb de deur open laten staan." Wy snelden onmiddellyk terug en vonden de deur op een kier, oogenschynlyk zooals wy ze gelaten hadden, maar toen wij bin nenkwamen en het vertrek naderden, waar wy gezeten hadden, hoorden wy de stem van Steinhardt. „Wel, Manuel", zeide Birley, toen wy in de kamer waren, „gy zyt dus gekomen; ik dacht wel dat gy niet lang wachten zoudt." Steinhardt draaide zich om (Louise stond hem aan den anderen kant van de tafel met verschrikte oogen aan te kijken); hy zag zyn zwager niet aan, maar keek naar mij. „Wat moet dat?" riep hy uit. „Waar komt gy vandaan?" „Van Bazel", antwoordde ik, „waar myne tegenwoordigheid niet noodig was. Fraulein Haas wenschte u zelf te spreken, niet mij zy is gezond, en zij is om uwentwille be zorgd, niet om haarzelve. Zy laat u dit toe komen"; ik gaf hem den brief. Hy scheurde ongeduldig de enveloppe er af en las met gefronst voorhoofd. Ik kende den inhoudik beproefde uit zyn gelaat op te maken, welke aandoeningen hij b\j hem opwekte. Hy werd er door getrof fen; hij schrikte blykbaar; hij keek voor zich, naar de eene en de andere zyne alsof hij er over nadacht, Maar dat duurde slechts een oogenblik; hij keek my aan en toen Birley en was weer dezelfde brutale Steinhardt als vroeger. „Wat moet dat?" vroeg hy; hij sprak niet hard, maar zyne oogen schenen uit te puilen van verheten woede; „wat doet gy beiden hier bjj elkaar? Wat kunt gij doen? Gij hebt nietsGeen geld, geen invloed, niets „Neen, Manuel", zeide Birley; „gy hebt mij alles ontnomen." „En gy", zeide hy, my aankijkende, „gy, schooierige hulpprediker! Durft gy uwe oogen op te slaan naar de erfgename, de erfgename van een oud geslacht Ik heb u al vroeger gezegd, dat zij geene erfgename is, dat zij geen geld heeft en dat zjj nooit voor u be stemd is, mijnheer!" „Ik heb reden om te gelooven", zeide ik, „dat mynheer Steinhardt niet altyd de waar heid spreekt." „Bah! Gy zyt brutaal ook nog. Brutale bedelaars worden er niet geboren. En daarom hebt gy dezen roekeloozen ouden man in den arm genomen, om u in uwe plannen en be doelingen te helpen. Hoe komt gy er toe", vroeg hy aan Birley, „dat gy my zoo tegenwerkt in deze zaak?" „Gedeeltelyk, Manuel", antwoordde Birley, „omdat ik allengs tot de overtuiging ben gekomen dat gy de grootste schurk zyt, dia er loopt, en gedeeltelyk omdat ik Unwin gaarne lyden mag. Wat betreft do bedoe lingen „Bah! Gy zyt even dwaas als roekeloos." „Ik zeg, aangaande de plannen en bedoelin gen, over die soort dingen moet ik nog eens met u spreken, maar van avond niet." „Niet van avond! Na dezen avond zult gy nog minder zyn dan gy ooit geweest zyt. Ik zal u beiden vernietigen. Gy zult bedelaars zyn, zonder goeden naam!" iWordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1