en rood kruis zijn de ziekenkarreu, die zich in het leger slechts over matige populariteit kunnen verheugen. De donkerder gekleurde vierkante voertuigen bergen de patronen. Nog meer verwijderde walletjes onttrekken iets aan het oog, dat, hoewel onmisbaar, toch bij een bezoek vermeden wordt. Aardiger is het een kijkje te nemen by de rookende veldkeukens, waar de koks de soep en het middageten bereiden. Het ge krioel van een troep, die zich inricht en het zich zooveel mogelyk gemakkeiyk tracht te maken, levert op den eersten dag een aller aardigst effect op. Het is maar een begin. Gisteren, Woensdag, namen de regiments oefeningen een aanvang. (A. H.) INOK/.ONDKN. Den Weledelgeboren Heer L. M. DE LAAT DE KANTER, Burgemeester der gemeente Leiden. Weledelgeboren Heer.' Toen gp in de laatste vergadering van den Gemeenteraad een woord van afscheid richttet tot de scheidende leden, hebt gy het noodig geoordeeld tevens van Uw ongenoegen te doen blijken aan hen, aan wier schuld (of opzet wellicht) naar Uw inzien de niet- herkiezing van de heeren Knappert en Alma is te wyten.1) Ik veroorloof my, naar aanleiding daarvan, een enkel woord tot U te richten. Niet ten opzichte van wat in Uwe rede voorkwam aan myn adres als raadslid. Had ik my tot beantwoording hiervan geroepen gevoeld, ik zou in de Raadsvergadering zelve het woord hebben gevraagd. Maar ik voelde er my niet toe geroepen. Aan Uwe parlementaire vormen ben ik reeds te zeer gewend, dan dat ergernis daarover my tot antwoorden zou prikkelen. En eene discussie over financieel beleid buiten verband met eenig voorstel, dat den Raad is voorge legd, acht ik onvruchtbare tydverspilling. I Ia Uwe toespraak komen echter een paar zinsneden voor, blykbaar gericht togen het Bestuur der Vryzinnige Kiesvereenlging, waar van ik de eer heb voorzitter te zyn. Deze eischen een antwoord, dat ik U in de ver gadering van den Gemeenteraad niet mocht geven. De verdediging toch van het bestuur eener kiesvereeniging behoort daar zoo min thuis als een aanval op dat bestuur. Het feit, dat gy U gerechtigd achttet 'het in Uwe qualiteit van Burgemeester eene berisping toe te dienen, mocht my niet doen vergeten, wat mij als Raadslid voegde. ■Ik beantwoord Uw aanval dus schrifteiyk en met te meer vrymoedigheid, omdat ik als U bekend is tydens de verkiezing itenslands vertoefde, persconiyk alzoo bui ter. de quaestie sta en dus de houding van it bestuur, naar ik meen, van onpartydig 3tandpunt kan beschouwen en beoordeelen. Gij zeidet U tot den heer Alma rich tende „Zy, wier speciale taak het was u te verdedigen, de misleide kiezers voor te lichten, hebben ten eenenmale verzuimd in dit opzicht hun plicht te doen", en verder: „Gy zyt ge vallen direct door de plichtverzaking van hen, die op zich hadden genomen de belangen van U en de andere aftredenden, die de kiezers van hunne zyde wenschten, in het jijzonder, te verdedigen." Ik ben daarentegen van meening, dat zy, lie gy van plichtverzuim beschuldigt, in elk pzicht hun plicht hebben gedaan. Het bestuur der Vryzinnige Kiesvereeniging by deze verkiezing geheel de regelen eeft ^olgd, die het pleegt in acht te nemen, en de besluiten der Vereeniging, die het Jegenwoordigt, op de gebruikelyke wyze eerlyke uitvoering gegeven. In adver- liën en strooibiljetten zyn ook thans de pidaten aanbevolen. Met alle geoorloofde ■delen, die het ten dienste stonden, heeft f bestuur ook thau3 trachten te bevorderen, zy, van wie het steun verwachtte, van hun fecht gebruik maakten. y !Dat ook Ce heer Bool de geschiedenis der laatste (Jn fis een blijk van miskenning van zijn beleid moeten beschouwen, zooals gij hem bij het schei- vriendscl.oppeljjk hebt te kennen gegeven, kan ik et nzien en weiger ik te gelooven. n pleegt niet zoo onbillijk te zijn, op den mi- I van financiën de volle verantwoordelijkheid 1 ïgen voor het beleid zijner ambtgcnooten, dat j kan keeren. Efl r weet hoe hoog de lieer Bool in Leiden wordt ^rdeerd als werkzaam, eerlijk man van karakter. al heb ik menigmaal met den heer Bool eening verschild, betreur in hooge mate iltreding uit het Dagelijkecli Bestuur cn ik ert"'gd, dat tallooze ingezetenen van alle ricli- po dit met mij doen. Dit zal U niet onbekend zyn. Maar gy hadt blykbaar meer verlangd. Be- gryp ik U wel, dan achttet gy het door U aangevallen bestuur verplicht, in weerleg gingen te treden van de grieven, aangevoerd tegen Uw beleid, door den heer Alma gere geld gesteund. Was het inderdaad tot die weerlegging ik zeg niet verplicht, maar gerechtigdIk betwyfel het, ja ik durf zeggen, ik ontken het. Tot de candidaten der Vereeniging be hoorden o. a. (om slechts deze twee te noemen) eerst Dr. Van Geer, later Dr. Treub, van wie overbekend is, dat zy met Uw beleid, in het byzonder mst Uw financieel beleid, weinig zyn ingenomen. Dat nevens hen o. a. de heer Alma candidaat werd gesteld, ver bood zeker hunne candidatuur op te vatten als eene stellige veroordeeling van Uw beleid. Maar aan den anderen kant stond de aan beveling van mannen als Dr. Van Geer eerst en Dr. Treub later, dwars in den weg aan de bewering, dat de candidatuur van den heer Alma eene goedkeuring beteekende van den gang van het gemeentebestuur in de laatste jaren. Van de besluiten der Kiesvereeniging was voor hen, die ze hadden uit te voeren, slechts ééne opvatting mogelyk. De Vereeniging wenschte in den strijd over gemeentezaken niet beslist party te kiezen, maar verwachtte heil van wryving van ge dachten tusschen eerlyke, onafhankelyke, zelf standige mannen van verschillende zienswyze. De heer Alma werd aangevallen, omdat hy tot een aantal met name genoemde besluiten had medegewerkt. Het was geen geheim, dat andere vryzinnige candidaten die besluiten streng veroordeelden. Verdediging van den heer Alma door ver dediging dier besluiten, zou tevens eene zyde- lingsclie beetryding zyn geweest van andere candidaten der Vereeniging en was reeds bierom voor het bestuur ongeoorloofd. Ik laat daar, of het zeer gemakkeiyk zou zyn gevallen, het bestreden beleid op de meeste punten te verdedigen. Ik spreek niet van het feit, dat verschillende leden van het bestuur met die verdediging niet zouden hebben kunnen instemmen. Het eenige, waarop het aankomt, is dit indien het bestuur der Vryzinnige Kiesver eeniging, in de gegeven omstandigheden, in plaat3 van zich te bepalen tot eene korte aanbeveling der candidaten, pally had ge kozen voor de bestuursrichting, door den heer Alma voorgestaan, maar door een aan tal leden dier Vereeniging en door enkele barer candidaten veroordeeld, dan zou het zeer stellig zyne bevoegdheid te buiten zyn gegaan. Dat gy gevoelig zut over de felle oppositie in den verkiezingstyd tegen U w beleid gevoerd, het is niet te verwonderen. Dat het U grieft, zoo niemand zich geroepen heeft geacht dat beleid openlyk te verdedigen, het is te verklaren. Dat gy eer geneigd zyt de uitspraak der kiezers als een gevolg van slechte voorlichting, dan als de vrucht van weldoordachte opvat tingen te beschouwen, het is verschoonbaar. Maar dit alles gaf U nog niet het recht om en nog wel van uw Burgemeesters- zetel van plichtverzuim te beschuldigen bet bestuur eener Kiesvereeniging, in zyne qualiteit tot verdediging van Uw beleid noch geroepen, noch gerechtigd. Dit bestuur heeft naar myne overtuiging ter aanbeveling der candidaten gedaan, wat het als mandataris der leden mocht en moest, niels meer, nie's rninder. Uwe beschuldiging, dat het in de vervul ling van zyn plicht is te kort geschoten, is ondoordacht en onrecbtmatig. Met verschuldigde hoogachting heb ik de eer te zyn Uwedgeb. dv. Dr., Focksma ANDREiE, Voorzitter der Vrijzinnige Kiesvereeniging. Leider, 26 Aug. 1891. BUITENLAND. Frankrjjk. Uit Parijs wordt van gisteren gemeld dat de onthulling heeft plaats gehad van het monument voor Jeanne d'Arc in de basiliek van Domremy. De bisschoppen van Saint-D Nancy en Monaco woonden de plechtigheid bij. De abt Dabout, apostolisch missionaiis, hield eene rede in tegenwoordigheid van oen drieduizend menschen. Toen het omhulsel viel, weerklonk bet „Leve Frankrijk!" Onder de verdere toe spraken was de belangryk3te die van een priester uit den Elzas, die eene lofrede op het Fransche leger hield. AA uslaud. De omvangrijke rogge-uitvoer uit Rusland heeft op verschillende plaatsen aanleiding tot ongeregeldheden gegeven. Te Wilna werd een groot aantal met rogge beladen spoor- waggons door de boeren weder gelost, ter wyl zelfs geheelen treinen door de bevolking verhinderd werd te vertrekken. Maandag jl. kwamen te Dantzig 500 wag gons graan aan, terwyl op het grensstation Mlawa ongeveer een duizendtal waggons ge reed stonden om doorgezonden te worden. Uit Kostrowo komen onrustwekkende be richten omtrent gebrek aan levensmiddelen. De bevolking heeft verlof gekregen de aard vruchten in de keizerlijke domeinen te ver zamelen en het vee daar te doen grazen. Het gevolg daarvan is geweest, dat men pogingen heeft gedaan de boerderyen der domeinen te plunderen. Meermalen had eene botsing met de politie plaats, waarby ver scheidene personen gewond werden. - Volgens bericht uit S'. Petersburg heeft de gouverneur der provincie Irkutsk afgekon digd, dat voortaan de vrouwen van de naar Siberië verb, noen Joden hunne mannen niet mogen volgen. Alleen mogen de bannelingen zoons beneden de vier en dochters beneden de zeven jaren medmemen. Japan, De Mikado van Japan moet plan hebben drie vulkanische eilanden, ten zuiden van dan Loochoo-archipel gelegen, te annexeeren. Deze eilanden zyn zeer geschikt tot kolonisatie. - Uit San-Francisco wordt aan de „Times" medegedeeld dat op den 21aten Juli jl. inde Jjpansche wateren een aantal vreemde sche pen ten gevolge van een hevigen storm schipbreuk heeft geleden. Nadere byzonder- heden daaromtrent ontbreken nog, Chili» Volgens de laatst ötitvangen depêches uit Chili zyn de opstandelingen volkomen om singeld door de troepen van Balmaceda, dio eene uitmuntende strategische stelling hebben ingenomen fD volledig Vertrouwen hebben in eene eindbeslissing ten hunnen voordeele. Eene ontmoeting had nl, te Quintero plaats tusschon de CongrSd- én de regeeringstroepen. Eerstgenoemden leden vry ernstige verliezen rn zyn thans tusscben twee vuren geplaatst zonder hun terugtocht te kunnen volbrengen. Men verwacht een beslissenden slag. Chiuu. De „Standaid" verneemt uit San Franciscó omtrent de ongeregeldheden in China, dat te Chin Kiang een aantal autoriteiten in hech tenis zyn genomen, die beschuldigd worden iot de geheime vereeniging te behooren, welke den eersten stoot gaf tot de geweldenaryen jegens de Europeanen. Amerika. Te Kansas-City, de stapelplaats voor den oogst in Kansas en Missouri, zyn, volgens mededeeling uit Philadelphia aan de „Times", thans buitengewoon groote hoeveelheden tarwe aanwezig. Op den disten dezer kwamen 676 waggons graan aldaar aan, terwyl niet min der dan 2300 jvaggons gereed staan om ge lost te worden. Telegrammen. PARIJS, 26 Aug. De politie heeft den boek- verkooper weten te vinden, die aan de ministers Constans en Etienne gezonden boeken mit ontplofbare stoffen heeft verkocht. Hy woont naby het paleis van justitie, op den boule vard St.-Germain, en zocht by zyne ontdek king naar uitvluchten. De boeken moeten zyn verkocht op schriftelyke bestelling. De verkooper 'olykt Maloime te heeten. WIESBADEN, 26 Aug. De scciaal-demo- cratiscbe party alhier is voornemens den 31sten Augustus Lassalles sterfdag door eene groot e werkliedenbyeenkomst te gedenken. RIO JANEIRO, 26 Augustus. De verontrus tende berichten omtrent eene revolutionaire beweging in Rio Grande-do-Sul zijn van allen grond ontbloot. Aldaar heerscht volkomen rust. PARIJS, 27 Augustus. Stanley en echt- genoote hebben niet lang alhier vertoefd. Heden zullen zy zich reeds weer te Londen bevinden. Hot gipsverband om Stanley's been zal niet vóór tien dagen kunnen afgenomen worden. BERLIJN. 27 Augustus. De ongunstige be richten omtrent den gezondheiIstoestand van prins Von Bismarck werden nvlerbevest gd. De ex-kanselier valt nu en dan aan tafel, midden in een gesprek, in slaap. Zyn her inneringsvermogen gaat onrustbarend in sterkte achteruit. LONDEN, 27 Augustus. De „Daily News" verneemt van goede zyde uit Brussel, dat de Fransche regeering vermoedelyk spoedig de akte der Brusselsche anti-slavenhandel-confe- rentie zal teekenen. NIEUW-YORK, 27 Juli. Aan de „New- York Herald" wordt van 26 Aug. uit Valpa raiso gemeld, dat president Balmaceda, die door zyne cavalerie op de hoogte wordt ge houden van de bewegingen zyner tegenstan ders, vermoedelyk heden de Congrestroepen zal aantasten. Het gerucht, dat de Congrestroe pen Santiago hebben bezet, is niet waar. Men gelooft dat de Congres-troepen sterke stellingen hebben ingenomen in de omstreken van Vine del Mar. Het Congres leger ontving versterkingen, maar ook Balmaceda heeft zyn leger versterkt. Balmaceda heeft nu 20,000 manschappen onder zyne bevelen. De torpedobooten der regeering kruisen in de b3ai, ten einde de bewegingen van de schepen der Congresvloot te belemmeren. LEKEK, 27 Augustas. Thermometerstand gisteravond om 8 uren IS3 C. 64.4' Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 19° C. 66.2° F.'s middags 12 uren 23° C. 73.4°F.; 's namiddags 4 uren 25° C. 77° F. De toestand van den talentvollen kunst schilder Bosboom is heden dezelfde; De lyder is nog uiterst zwak. De eerste audiëntie, welke de minister van oorlog heden sedert de aanvaarding van zyne betrekking verleende, werd bezocht door verschillende opper- en hoofdofficieren, o. a. door generaal-majoor Kempes, comm. der 3de divisie; genqraTï.majoor Van Teylingen, com mandant van de stelling Amsterdamde k'olonels der artillerie Van Pestel en De Greve. Wegens dienstzaken buiten hunne stand plaats of garnizoen, ten gevolge van de manoeuvres, konden onderscheidene generaals en regiments commandanten niet ter audiëntie komen. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Van Tienboven, en zyne echtgenoote, de legal ieraad by het Duitsche gezantschap baron Gaertner, Hr. Ms. gezant te Berlyn jhr. v. d. Hoeven, thans met verlof te 's Gra- vjnbage, behoorden gisteren tot de genoodigden aan de tafel van Z. K. H. den Groothertog van Sal^en, in bet hotel Kurhaus, te Sche- veningen. Beursbericht. Amsterdam, 27 Aug. Europeesche fondsen, heden flauw geopend, sluiten zeer vast voor Russen met koopers voor Berlyn. Amerikaansche sporen sluiten zwakker. ALFEN. Bevallen: J. Eigoman geb. Bouwman, 2 Z. S. C. M. niittmann geb. v. cl. Stok, D. J. Hoekstra geb. Haringsma, D. (wonende te Sclioter- andj. M. C. Do Heij geb. Brongecat, Z. M. Vergeer geb. Breeeclioten, D. Overleden: A. Bogerd, wed. W. Van Klave ren, 56 j. Gehuwd: P. Van Klaveren en M. J. Van Wij nen. J. Windhorat en G. v. d. Maal. AARLANDERVEEN. Bevallen: A. Walraven geb. Mane, Z. Overleden: J. A. De Jong, echtgen. van A. Van Vliet, 39 j. Levenloos kind van A. Van Vliet en J. A. De JoDg. BODEORAVE. Bevallen: F. Van Maanengeb. Van Woudenberg, Z. H. S. Blonk Z. A. Ock- horat geb. Van Btraalen, D. T. Boe geb. Van Rijn, D. A. Verheul geb. Zwanenburg, Z. Overleden: M. A. Scheer, 13 j. F. W. Bierborst, 10 j. Gehuwd: M. C. Dumpeling, wedr. van A. E. Otte, en G. Kruyt. A. Van Geen enj. Bekker. W. Van Dijk en A. M. Ouwendijk. HAZERSWOUDE. Be val Ion: A. Slappendel geb. Brouwer, D. G. C. Knoppers geb. Van Hoort, Z. M. Batalaan geb. Waardenburg. D. K. L. Bontje geb. v. d. Geest, Z. Overleden: W. Kleijn, 5 j. KOUDEKERK. Bevallen: C. v. d. Laan geb. VaD El, Z. D. Van Dam geb. Verdouw, D. OUDBHOORN. Bevallen: M. De Groot geb. Van Leeuwen, D. P. Smits geb. Zwanenberg, D. Gehuwd: D. Dillo jm. 24 j. en J. J. Van Winkel Jd. 22 j. D. Bakker Jm. 30 j. en M. Kloot jd. 25 j. WOUBRUQGE. Bevallen: SI. Hillebrand geb. Vink, D. Overleden: D. C. O. Van Hemessen, z. Ij.— O. v. d. Hout, echtgen. van A. Van Leenwen, 76 j. Delft, 27 Aug. Graneo: Inlandsche en Buiten landsche Witte Tarwe werd weer hooger gehouden; enkoie verkoopon hadden plaats tot 30 a 50 cent prijsverhooging sodert vorige marktdag. Witte Tarwe ƒ0.75 a f 12.70, Roode ƒ11.25 a /T2.59 per 80 KG. X. Rogge ƒ7.75 a /"9 25. N.Zomergersl f 4.80 a ƒ5.00. N. Chevalier- ƒ6.a C.CO per HL. Haver ƒ8.50 a ƒ9.per 100 KG. N. Blauwe Erwten ƒ9. a 10.75. Bruineboonen a Paarden- boonen ƒ0.50 a 6.90, Dulvenboonen a Koolzaad ƒ11.25 a 12.50. Kanariezaad ƒ7.40 a 8.50, Hennepzaad 7.75 a ƒ9.50. Wikken ƒ8.a 8.75, alles per HL. Amsterdam, 27 Aug. De heden te Batavia ge houden veiling van ca. 15,500 picola Billiton-tin is üfgeloopen tot den dooréénprijs van 631/, Ind. cour.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 3