EBMAMT's Brandbluschmiddel. K. T. CARON, W. A. RIJNAARTS. Burgerlijke Stand. Vervolg der Ad verten tiëu. TE KOOF>: Dinsdag-ayond OPENING Gevraagd, 03 De groote Engelsclie Dictionnaires. De groote Fransclie j Dictionnaires. asj De groote Dnitsclie Dictionnaires. Feuilleton. EINDELIJK ONTDEKT. Lbeden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF, loopen, als ware Pier wezenlijke of in ziekte een eervoile onderscheiding. Zulke dwaasheden dagelijks te zien moet onver draaglijk wezen; maar daarvoor is men dan ook in een kranige badplaats, en dat is zeker Nassau, al ligt het zoo dicht bij Ems, dat men beidon in één adem noemt, allerminst.- Bfj de aankomst bet kleine station verlatende heeft men het hotel Muller vlak, of liever in rechtsche richting schuin vóór zich, een modern, kloek gebouw, met ruime balkons of veranda's. Ook wordt het druk bezocht en staat het goed aangeschreven. Het ziet er frisch en aantrekkelijk uit, maar het uitzicht wordt door het daarvoor liggende station goeddeels bedorven. Een nette allée van Platanen, die er echter niet zeer florissant uitzien, denkeiyk ten ge volge hiervan, dat men ze al te druk be snoeit, leidt naar do stad. Na een paar minu ten kan men rechtsaf een der weinige straten inslaan, of, links, de Lahnbrug over gaan. Deze inderdaad zeer fraaie hangende brug, die in 1829 gebouwd en in 1879 vernieuwd werd, trekt reeds terstond de opmerkzaam heid, en kan dan ook gezegd worden een sieraad van deze streek te zyn. Vroeger lag daar een steenen brug, een verbinding van den grooten heirweg, die van Ems don rechter-, en verder, voorbij Nassau, nog een eindweegs den linker-Lahnoever volgt. "Wanneer men op die ruim 43 Meter lange brug staat, is men spoedig geheel onder den indruk der wel niet direct imposante, maar toch grootsche en tegeiyk liefelijke natuur dezer streek. Dichtbegroeide bergen links en rechts, vóór en achter ons, wel niet hemel hoog, maar toch hoog genoeg om ontzag in te boezemen, en om hem, die er komt om te wandelen, al terstond tot de overtuiging te doen komen, dat do meeste dier wandelingen corveetjes zullen zijn, die met een zweet droppel of wat zullen moeten betaald worden maar ook dat er, al ontbreekt het er niet aan zonnige wegen, overal uitgestrekte berg- bosschen zijn, en er dus aan schaduw geen gebrek kan wezen. Van hier valt ook vanzelf ons oog op twee hotels, het ééne schuin over de brug, het hotel Bellevue, het andere weinige schre den verder, het Nassauer Hof, ook wel hotel Nassau genoemd. Wjj zien terstond dat beiden een heeriyk uitzicht over de rivier en het dal en op de aan de tegenovergestelde zyde zich ver heffende bergen hebben. Het eerste, ofschoon wat kleiner dau het laatste, dat er echter veel eentoniger uitziet, heeft met zijn ruime, eer. meter of vijf hoog gelegen veranda, zeker de meeste aantrekkelijkheid. Welk men echter kiest, in 't midden van den zomer heeft men veel kans een „vol huis" te vinden. Wil men zich er dus niet aan wagen voorloopig bij particulieren voor nachtlogies bezorgd te wor den, dan is het zaak tijdig vooraf te schryven. De eerste indruk, dien we van dit stadje, of liever van dit gedeelte van het Lahndal ontvingen, was zeker zeer gunstig. We zullen nu beginnen aan een nadere kennis making met de onmiddellyke omstreken. Zesde vergadering der Vereeniglng van Onderwijzers en Onderwijzeressen ln bet arrondissement Lelden, in Zomer zorg." (Slot.) Na de pauze werd medegedeeld, dat de rekening van het vorige jaar sluit met een saldo van ƒ147.17. Den penningmeester werd dank betuigd voor zyn beheer. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren A. "Van der Harst en C. Lugthart (te Warmond). De heer P. Veen, onderwyzer 1ste klasse in N.-Indiö, deed uitvoerige mededeelingen over het Europeesch lager onderwijs aldaar en de positie van den onderwijzer. Des laat- sten loophaan werd door den spr., die zich tot het gouvernements-ondorwys bepaalde, van stap tot stap gevolgd, sinds het oogen- blik, dat de sollicitant zich bjj het departement van koloniën aanmeldt, tot aan z(1ne pension- neering, ja, tot na zijn dood, daar ook van de weduwen- en weezon-pensioenen de regeling werd vermeld. Ook van de inrichting van het onderwijs, van de wetten, die het beheerschen, en de wyzo, waarop het toezicht wordt uit geoefend, werd in deze, door menigen humo- ristischen zet gekruide rede, het noodige ver teld. De algemeene indruk was, dat het lot van den Indischen onderwijzer in menig opzicht te benijden is. Als plaats voor de volgende vergadering werd gekozen het Warmonderhek. De voorzitter richtte een woord van dank aan de gasten, den heer Bool, als vertegen woordiger van het gemeentebestuur, den heer De Goeje, van de schoolcommissie, zyn ge- aebten ambtsvoorganger en de sprekers, en sloot deze bijeenkomst, die bygewoond werd door p. m. 200 personen, waaronder een dertig tal dames. OEGSTGEEST. Geboren: Anton, z. van W. Zegveld en A. Steeds. Johanna Maria, d. van A. G. Haarlem en M. Hakkaart. Beatris Elisabeth Johanna Antonia, d. van J. v. d. Spelc en M. A. Brabers. Franciscus Antoniue Maria, z. van A. D. D. Schretlen en J. C. Seeuwden. Johan George, z. van J. G. Vis en A. Roele. Overleden: P. G. C. Lijbering 59 j., echtg. van K. Van Asporen. H. C. E. Letterie 4 m. WARMOND. Geboren: Everdina Johanna, d. van W. De Zoete en S. Warnaar. Overleden: Bernardus Stekers, 53 j. ZOETERWOIJDE. Geboren: Adrianus Johannes, z. van C. Tijssen en A. H. De Groot. Cornelia Elisabeth, d. van D. v. d. Steeg en M. J. Verhaar. Gehuwd: O. J. Noll jm. 25 j. met E. J. Schal- ker jd. 22 j. JLiCISTSTESlRTTE. WEEK van 10 tot en met 16 Aug. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek Datum. Uur. Aait tal. Gem. Eng 8iandk. 10 Aug. 7.30 9.45 7 16.0 t* 11 7.80 9.45 8 16.2 12 7.80 9.30 7 16 6 13 7.30 9.30 8 16 2 U 7.30 9.45 7 16.4 15 7.30 9.30 8 16.0 16 7.30 9.45 8 16.0 Ten gevolge van de vele aanvragen om bovenstaand bluschmiddel, is be sloten ook zonder de voorwaarde van een vooraf te sluiten contract, het af te leveren in elk verlangd aantal doses, per dosis voor 200 Liter water, of a angemaakt naar keuze. Aangemaakt, geheel gereed voor het gebruik, zyn de prijzen 1°. In eikenhouten vat, inh. 100 L. ƒ20.50 2°. idem 50 13.— 3°. idem 25 7.— 4°. In metalen bus met deksel en hengsel, uitwendig fraai verlakt, inhoudende. 10 4.— Voor ongoschondon vaten wordt by franco terugzending binnen 14 dagen de navolgende restitutie verleend: 5511 32 per vat, inhoudende 100 L. ƒ4.50 idem 50 3.— idem 25 2.— Agent voor Leiden en Omstreken. Jenever Brandewijn. Cognac By minstens afgehaald aan steeg 17. Medoc §t.'Julien §(.*Ës(èphe Madera Port. 5173 12 ƒ0.67, ƒ0.74, ƒ0.82 j 0.70, 0.82, 0.92 1 02, 1.36, 1.70 o. 1 Liter, 's morgens vóór 12 uren het Pakhuis: Mandenmakers- 24. -28. 1 Per anker 32. van 45 fl. 36. met accyns. 0.72, ƒ1.-, ƒ1.20, 1.40. „0.98, „1.25, „1.50, „2.- KUKEE. 746 Dit betoekont: Wanneer men 5 cubic feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, mot 24 gaatjes, wordt oen licht verkregen, dat in sterkte gelrjk staat met 1C.0, 16.2 enz. Standaardkaaraen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammeD Spermaceti per uur verbrandt. een goed beklanten Schilderswinkel met Inventaris en Woonhuis, op een goeden stand, in eene welvarende streek van Zuid- Holland. Brieven onder No. 5594 aan het Bureel van dit Blad. 7 van het nieuwe HOEDEN-, PETTEN- en PARAPLUIES-MAGAZIJN HAARLEMMERSTRAAT 119, over dc Harfebrug&kerk. 5623 10 door ziekteeene bekwame Noodhulp, goed kunnende koken en werken. Protestantsche Godsdienst. Brieven onder No. 5626 aan het Bureel van dit Blad. 6 De beste Woordenboeken van CALISCH, In linnen stempelbanden, uitverkoop, geheel nieuw, voor slechts ƒ2.50 voor elke taal. liet gelieelc stel 3 zware fraaie deelen ƒ6.75. De meest uitgebreide en de gemakkelijkste Dictionnaires, zoo pas verschenen, resp. van 1S86 tot 1891, dus geheel nieuw, de groote Dictionnaires van CALISCH. CAEISCH. FranschNederlandsch en Neder- landscliFransch, in één band, ƒ2.50. CALISCBI. DuitschNederlandsch en Neder landschDuitsch, in één band, ƒ2.50. CA.EI§CH.EngelscliNederlandsch en Neder landschEngelsch, in één band, ƒ2.50. Te zamen 6 deelen in 3 banden, dus voor elke taal compl. in één band, de 3 talen te zamen ƒ6.75. De groote, beroemde Dictionnaires van CALISCH, door den Heer FUHRI vroeger in den handel gebracht voor ƒ24.50, nu ver meerderd en verbeterd, bevatten meer dan het dubbele van de primitieve uitgave. De Dictionnaires zijn groot 8° formaat, mooie druk, best papier; elk bevat 900 a 1000 pag. druks. Zulk een stel Dictionnaires, alles volgens de nieuwste bewerking, is een onmisbare schat in elk huis, waar geleerd of gelezen wordt, een sieraad op elk Bureau. De namen der bewerkers, I. M. S. N. CALISCH, als taalkundigen in Nederland be roemd, waarborgen het uitstekend gehalte van deze Woordenboeken. De drie talen bij elkaar te zamen genomen slechts ƒ6.75. De toezen- ding geschiedt, flink verpakt en franco van uit de Magazijnen van Goedkoope Boeken van «EBR§. E. M. COHEN, te Arnhem of te Nijmegen. Spoedig, zeer spoedig wordt de prijs van eiken Dictionnaire zeker de helft duurder. Zoodra eene partij is opgeruimd, begint de prijsverhooging. Op den te zenden postwissel a ƒ2.50 voor eene der talen com pleet, of voor het geheele stel ƒ6.75, schrijve men: „Fransclie, Duitsche of Engelsche Dicti onnaire." 5621 54 44.) Maar ik wist van niets en angst en be zorgdheid verteerden my. Niets wist ik behalve het gezegde van Birley, dat zij niet by mevrouw Steinhardt was. Hy had bfj zyno zuster onderzoek ge daan naar Louise en hierop dit tot antwoord gekregen mevrouw Steinhardt had reden om te vermoeden dat zy te Blackpool was, maar kon haar adres niet opgeven. Ik drong er by Birley op aan, om pogingen in het werk te stellen om haar te vinden, als hy er den tyd voor had. Maar dit was niet noodig, want hy was zelf ook niet gerust. „Ik moet er den tyd voor zien te vinden", zeide hy, „en ik moet haar gaan opzoeken. Het geeft natuurlyk niets, of ik aan Manuel vraag, waar zy is." Maar vóór hy gereed was om to vertrek ken gebeurde er iets, dat de noodzakelyk- heid om op reis te gaan wegnam en zeer merkwaardige gevolgen had; dit zal ik nu verhalen. Zooals ik al meer gezegd heb, alles wat ik nu aangaande Lacroix ontdekt had, de geheele wyze, waarop alles in het werk was gegaan, had my bevestigd in myne ge voelens, dat myn toestand die was als van iemand, die wacht op wat de Voorzienigheid zal doen. Ik begreep, ik mag wel zeggen het was vaste overtuiging dat het 't beste was om al het verdere bedaard af te wach ten, de zaken voorloopig op hun beloop te laten en niet myn brein te pynigen en te martelen met het zoeken van de oplossing. Alle vrees, dat ons experiment met den ouden Jacob noodlottige gevolgen zou heb ben, was bovendien ongegrond geweest (by was nu veel opgewekter dan vroeger en vroeg dik- wyis op schrift naar het meisje), dus nam ik myne vroegere gewoonte weer aan en ging byna eiken dag naar het leesmuseum in de stad. Soms las ik een boek, soms de courant. Op zekeren namiddag zat ik in de „Times" te lezen. Lusteloos keek ik do advertenties in, toen myn oog op het volgende viel: „Aan Emanuel Steinhardt, in Engeland. Emilie Haas, in Bazel, zendt dit in. Hoewel gy my vergeten hebt, ik u niet. Ik lyd groote smart om uwentwil. Kom by my, kom vóór het te laat is." (Een adres was er by- gevoegd). Wa3 het niet natuurlyk, dat ik dadelijk dacht dat dit dezelfde Emanuel Steinhardt was, dien ik kende? Er konden wel anderen van dien naam in Engeland zyn, maarzeker was er niemand, op wien die beschuldiging, welke ik tusschen de regels doorlas, die van trouwbreuk, gepleegd jegens eene vrouw, beter zou passen. En zy scheen in moeilyke omstandigheden te zynzy smeekte hem, om by haar te komen. Het was niet waarschynlyk, dacht ik, dat Steinhardt die advertentie te zien zou krygen hy las zelden couranten en dan nog maar alleen het dagblad, dat hier werd uitgegeven. "Wat te doen? Niettegenstaande myn afkeer van hem en myn wensch om hem uit den weg te gaan, was ik niet, ter wille van die vrouw, verplicht het hem mee te deelen? Ik liep den geheelen dag met dit plan rond tot 's avonds, toen ik het aan Birley meedeelde. „Zeker", zeide hy: „die schurk! Zeg het hem. Ik geloof dat hy myne zuster alleen genomen heeft, omdat zy nog een beetje geld had." Bus zocht ik Steinhardt dien avond op. „Dank u, mynheer Unwin", zeide hy, toen ik het hem mededeelde; „maar een vriend van my heeft de courant reeds gezonden", (een nummer van de „Times" opnemende.) „Ja", vervolgde hy, het nalezende en de schouders ophalende, „zij schynt te hebben, gemeend Engelsch te moeten schrijven in eene Engelsche courant." (Hij legde zeneer.) „Arme Emilie, zy vraagt my, of ik komen wil; maar, zooals gy weet, dat is onrno- gelyk. Ik moet weer naar Londen om mijn proces. Ik zou Frank kunnen zenden, maar ik kan hem hier niet missen." Hy zweeg en keek mij peinzend aan. „Gy zyt zender bezigheden, mynheer Unwin. Zoudt gy in mijne plaats willen gaan? Gy zoudt dat inderdaad beter kunnen doen dan ik. Zy meent dat zy my gaarne eens zien zou en met my spreken. Zy schynt zeer ziek te zyn stervende, denkt zy zelfs, de arme vrouw en om met zieken en stervenden te spreken ligt meer op uw weg dan op den myuen. Ik zal het aangenaam vindenzy hield altyd veel van predikanten zy hield ook een weinig van my, toen wfj dachten, dat ik predikant zou worden." Hy wendde zich langzaam naar het vuur, nam den pook in de hand en stiet er de asch mede door den rooster. Voerde de herinnering hem terug naar de dagen van zyne jeugd en legde zy hem de vraag voor, of alles, wat hy sedert gewonnen had, toch niet te duur betaald was? Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6