wegdam werd over een afstand van 500 meter rernield, en de baanwachter, wiens huisje door het water werd medegesleept, was ge lukkig in leven gebleven om den uit zuide lijke richting naderenden nachttrein tegemoet te gaan en te waarschuwen. Gemeenteraad. Zitting van heden-namiddag te twee uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de heeronBool, Schneither, Knappert, Zillesen, Alma, Van L d h de Jeude, Van Hamel, Fockoma Andre®, Van der Breg- gen, Van Keenen, Le Poole, Verstar van "Wul- verhorst, De Sturler, Tieleman, Koetser, Zaal berg, Hasselbacb, De Gceje, Kaiser en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Cock, Du Rieu, Zaayer, Van Hoeken enJuta. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. m. waren ingekomeneen adres van het bestuur der afdeeling Leiden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw met verzoek tot het toekennen van een bedrag van f 2000 als subsidie in de kosten van het houden van de tentoonstelling vanwege de Maat schappij van Landbouw in 1892 en van een bedrag van 500 ia de kosten van de daaraan verbonden feestelijkhedende rekening over den dienst 1S90 van de R.-K. armen en het "Wees- en Oudeliedenhuis; idem als voren van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinder huis; een verzoek van A. D. W. Langeveld om vergunning tot het leggen van eene stoep vóór het perceel Hooigracht No. 30a; een verzoek van P. Koomon, pachter van de tolgelden aan de Spanjaardsbrug, om schade vergoeding tot een bedrag van f 100 wegens de latera oplevering van de vernieuwde brug; een adres van J. Dirkse en andere fruitver- koopers, houdende verzoek om verplaatsing van do oofemarkt en Westlandsc-he markt, hetzij naar den Nieuwen Rijn, de Oude Vest of don Ouden Singel, alsmede bezwaarschriften van verschillende rersonen tegen hunnen aan slag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1891. Tevens deelde de Voorzitter mede dat een bedrag van f 52,000 der op prolongatie be legde gelden bij de Leidsche Bankvereeniging is opgezegd, zoodat nog belegd is f 19,000. Aan de orde kwamen de volgende punten 1°. Onderzoek van de geloofsbrieven van de benoemde leden van den Gemeenteraad, de heeren J. Yan der Dreggen, Mr. C. Cock, Dr. M. C. Dekhuyzen, P. L. C- Driessen, Dr. M. J. De Goeje, Dr. P. J. Kaiser en W. F. Verhey van Wijk. 2°. Yerzoek van C. S. C. Eichman, tot het doen rooien van boomen aan het Gerecht. (172) -3°. Staat van af- en overschrijving op de gemeente- begrooting, dienst 1391. (176) 4°. Yoorstel tot beschikbaarstelling van een der lokalen van het gebouw der O.-I. Inrichting voor de Eoogere Burgerschool voor Jongens, met staat van af- en overschrijving. (177) -5°. Yerzoek van J. A. M. Kijk, om ontslag als leeraar aan de Kweekschool voor onderwijzers. (178) 6°. Idem van G. Karg, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld, Hoogere Burgerschool voor Jon gens. (179) 7°. Bekening van de inkomsten en uitgaven der ge meente over 1890. (180, 183 en 184) So. Idem van de Stedelijke Werkinrichting. (181) 9°. Voordracht betrekkelijk de verhuring van de Gehoorzaal. (185) Tot het onderzoeken der geloofsbrieven, bedoeld in het eerste punt der agenda, werd door den Voorzitter eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Fockema Andre®, Koetser en De Sturler, die, na zich eenigen tijd met die taak onledig te hebben gehou den, bij monde van eerstgenoemde mede deelde dat alle noodige stukken in orde waren bevonden, zoodat zij adviseerde om die goed te keuren en de benoemden tot lid van den gemeenteraad toe te laten. Dienovereenkomstig werd zonder hoofde lijke stemming besloten. Op dezelfde wijze werd gunstig beschikt wat betreft de punten 2 tot 6. Punt 7 werd door den Voorzitter in stem ming gebracht en aangenomen met alge- meene stemmen op één na, die van den heer Bool, die als wethouder van financiën zich van medestemming onthield. De rekening der Stedelijke Werkinrichting werd eveneens goedgekeurd, evenals de voor dracht betrekkelijk de voorloopige verhuring van de weldra te openen nieuwe Stadszaal tegen f 70 per dag, nadat door den heer Fockema Andre® was gevraagd of spoedig eene definitieve voordracht omtrent de huur en de verpachting der buffetten kan worden te gemoet gezien, op welke vraag door den Voorzitter toestemmend werd gjantwoord. Enkele onderceelen daarvan wachten nog op nadere inlichtingen, tegen dat het gebouw geheel in orde is. Hiermede was de agenda voor heden a<ge handold. De heer Bool nam, daar dit de laat3te zitting was, welke h(j bijwoonde, een hartelijk afscheid van zilne medeleden. Hij zeide hun dank voor de ondervonden medewerking, bleef zich in aller vriendschap aanbevelen en sprak do beste wenschen voor hun verder leven uit. De heer Knappert wees er op dat hij r.iet, zooals de vorige spreker, uit eigen beweging weggaat. Hjj zou echter over de redenen daarvan niet in bijzonderheden treden, zeide eveneens dank voor den aangenamen omgang gedurende 10 jaren met zijne mede-saadsleden en me !o leden van het Dagelyfesch Bestuur, en sprak ook zijne beste wenschen uit. Hetzelfde deed de heer Alma, die eveneens met erkentelijkheid herinnerde hoe aange naam zijne taak als Raadslid was en niet minder aangenaam werd die samenwerking gemaakt als lid der commissie van fabricage door den Voorzitter en den heer Hasselbach, welken beiden hij in het bijzonder dank zeide. Na deze toespraken zeide de Voorzitter dat hjj de aftredende'leden Diet wilde laten vertrekken zonder ook van zyne zijde met een enkel woord afscheid van hen te nemen. Dat dr. Nijkamp gemeend heeft een man daat te moeten neerleggen, dat hjj, volgens zjjne overtuiging, uithoofde van zyne drukke werkzaamheden niet konde vervullen zooals hij dat wenschte, strekt hem tot eer en zal door niemand misbillijkt worden. Hot doet mij zeide spr. van harte leed, maar ik erken dat hij niet anders kon handelen. Het ga hem wel en ik beveel mij in zjjne vriend schap aan. Verder sprak de Vootzitter eenige woorden van waardeering omtrent de medewerking van den heer Bool als lid en wethouder, gedurende vele jaren, terwijl hjj daarna in breedvoerige beschouwingen trad omtrent het aftreden der heeren Knappert en Alma wegens hunne met herkiezing, als gevolg van do wijze, waarop, naar sprekers overtuiging, de kiezers van zekere zijde waren misleid geworden, hetgeen hij in bijzonderheden nader aantoonde. Daartoe trad hjj ook in uitvoerige finantiëele beschouwingen, ten betooge dat de geldelijke toestand der gemeente Leiden gedurende de laatste jaren niet achteruit is gegaan, ofschoon het tegendeel werd beweerd door hen, die de heeren Knappert en Alma hebben doen vallen. Deze breid roerige en belangrijke rede hopen wy echter nader in meer bijzonder heden ter konnis van onze lezers te brongen. De verschillende toespraken werden door de medeleden met applaus boantwrord. Niets meer te behandelen zjjnde en nie mand meer het woord verlangende, werd de vergadering gesloten. v jk.pt T>. Frankryk. De werkstaking der Parysche aardwerkers bluft voortduren. Vrydag jl. viel een aan tal werkstakers eenige arbeiders in het Bois de Boulogne, die niet aan de beweging wilden doelnemen, met stokken en steenen aan. Na veel moeite gelukte het der politie de rust te heretellen. Verscheidene personen werden in hechtenis genomen. België. Het socialistencongres heeft Zaterdag met algemeene stemmen een voorstel aangenomen van den volgenden inhoud „Het congres is van oordeel, dat het wer ken per stuk en by aanbesteding een stelsel van betaling in het leven roept, dat voort durend de exploitatie der arbeidende klasse bevordert, en dat dit verfoeilyk stelsel van uitputtenden arbeid, een gevolg van de over macht van het kapitaal, evenzeer als bet sweating-8ysteem bestreden moet worden." Vervolgens nam het congres met alge meene stemmen, op drie na, een voorstel aan, strekkende den sociaüstischen partyen van alle landen aan te bevelen, in haar pro gramma de vaststelling eener volkomen ge- lykheid van beide geslachten in te voeren, en te verzoeken, dat men aan de vrouw dezelfde burgerlyke en staatkundige rechten toekenne als aan den man. Na eene langdurige en levendige discussie werd een voorstel aangenomen, waarby het feest der werklieden van alle landen, als be tooging voor den achtuurswerkdag, op 1 Mei wordt vastgesteld, met aanbeveling om dien dag, overal waar dit niet onmogeiyk is, niet te werken. Dit voorstel werd met langdurige toejuiching begroet. Na stemming vereenigden zich ook do Engelsche afgevaardigden mat dit voorstel. Hot volgende congres zal in 1S93 in Zwit- seriand worden gehouden. Ook zal een con gres te Chicago plaats hebben. Het congres werd daarna opgeheven onder den met geestdrift aangeheven kreet: „Leve het internationaal socialisme!" Zwitserland. Ten gevolge van de jongste spoorwegon gelukken in Zwitserland heeft het spoorweg departement aan den Bondsraad het voorstel gedaan, twee bijzondere inspecteurs over de spoorwegdiensten aan te stellen, waarvan een te kiezen uit de ingenieurs, aan do polytech nische school te Zurich gevormd, en den tweeden uit het personeel der firma Eiffel te benoemen. Groot-Britan uiA De lord-mayor en de gemeenteraad te Portsmouth boder. Zaterdag den Franschen officieren een feestmaaltyd aan. Toosten wer den uitgebracht op koningin Victoria, presi dent Carnot en admiraal Gervais, en de volks- liederon van beide landen worden gezongen. Er heorschte veel geestdrift. Ongeveer 300 gasten waren aanwezig. By het bal, hetwelk de Engelsche officieren den Franschen zeeofficieren aanboden, werd de Marseillaise, in de Engelsche vertaling, gezongen door jonge matrozen. Hot stadhuis was fraai versierd met vlaggen van beide landen mot het opschrift: „Mogen ze steeds vereenigd blijven!" Dat feest werd door onge veer 2000 personen bygewoond. De „Indépendance" deelt mede dat de prins van Wales in de maand October a. s. bet bezoek van den prins van Napels aan het Engelsche hof met een tegenbezoek zal beantwoorden. Uitland. De correspondent van de „Times" teSt.-Pe- ttrsburg deelt mede dat de provincie, die het meest van do mislukking van den oogst te lyden heeft, die is, welke door de Kirgizen van den Oeral wordt bewoond. Wat nog aan graan te velde stond, werd door de sprinkhanen geheel vernield. Door gebrek aan voeder voor da paarden en het vee worden deze thans voor spotpryzen van de hand gedaan. Esn paard wordt dikwyls voor enkele ro3bels verkocht. Door het gemis aan spoorwegen kan buitendien slechts zeer moeilyk hulp gezonden worden. Telegrammen. LONDEN, 24 Augustus. De Engelsche regeering heeft besloten le protesteeren tegen het besluit der Russische regeering, welke dsn douanen te Odessa last heeft gegeven a'lo met rogge geladen booten, wolke deze bavon deu 26sten Aug. niet hobben verlaten, te ontladen. Aan de „Times" wordt uit Rangoon ge meld dat men in Opper-Birma beducht is voor hongersnood en ongeregeldheden. De Chineesche kooplieden weigerden den laatsten „durbar" by te wonen. De smokkelhandel in opium zal met geweld van wapenen worden belet. De „Times" verneemt uit Kaïro, dat do ge zondheidstoestand der pelgrims te El Tor gedurende de laatste veertien dagen uitstekend ia geweest. Het gevaar, dat de cholera in Egypte zou uitbreken, is verdwenen. ROME, 24 Aug. De „Exercito Italiano" deelt onder voorbehoud mede, dat koning Humbert voornemens is weldra een bezoek te brengen aan Engeland. IQUIQUE, 23 Aug. Het Congresleger, dat op 7 dezer Caldera verliet, is ten noorden van Valparaiso aan land gezet. MONDOVI (Piémont), 24 Augustus. Koning Humberto ia hier aangekomen, teu einde de onthulling by te wonen van het standbeeld, dat daar voor koning Karei Emanuel is op gericht. De koning inspecteerde een bataljon Alpenjagers en een bataljon bergartillerie. De koning betuigde zyne tevredenheid over de houding der troepen, 's Middags was er feestmaal met 50 genoodigden en 's avonds werd do stad feesteiyk verlicht. LEIDEN, 2A Augustas. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 3 C. Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 15.5° C. 59.9° F.'s middags 12 uren 19.5° C. 67.1° F.'s namiddags 4 uren 19.5° C. 67.1° F. De hofrouw, wegens het overiyden des Konings, eindigde gisteren. Heden zullen ten Hove alle uiteiljjko teekenen van rouw zyn afgelegd. De groothertog van Saksen w jonde gister- avond hst Kiuhaus-concert te Scheveningen l b{t in eene der bovenloges ter zttde van het orkest. Men schryft ons heden uit Katwijk aart Zee: Gisteren is van de haringvisscberij alhier aangekomen de „Katwyk aan Zee V", schip per H. Haasnoot, van de Naamlooze Venn. „Reederij Katwyk aan Zee", met 330 kantjes. Te Vlaardingen is binnengekomen „de Ge broeders", schipper T. v. d. Plas, van den reeder D. Haasnoot, met 310 kantjes. Voor don wal is eene schuit van den reeder N. Haasnoot Nzn., die heden nog kan aanzetten. Het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 23 Aug. Lizard; de „Merspi", van Java naar Rotter dam, passeerde 22 Aug. Gibraltar; de „Suma tra," van Amsterdam naar Batavia, passeerde kaap Carvoeiro 22 Aug; de „Veendam" ver trok 22 Aug. van Nieuw-York naar Rotter dam; de „Zaandam", van Baltimore naar Rot terdam, passeerde 23 Aug. Lizard. INGEZONDEN. Mijnheer de Eedacteur! Zoudt U my nog eens eene kleine ruimte willen afstaan in Uw veelgelezen blad? Daar ik my tydelyk in het buitenland be vind, ontving ik zooevon Uw geacht blad en las daarin een ingezonden stuk als antwoord op het myno van 11. Dinsdag. Den my onbe kenden schryver, zich teekenend R., geen gas- verbruiker, wenschte ik even te antwoorden. De inzender beschouwt de zaak gaslicht naar myne bescheiden meening geheel verkeerd. De gasfabriek toch is een gemeente-eigendom. Alle ingezetenen, belastingschuldigen, ook gas- vorbruikers of niet, hebben gelyk recht om in de winst te deelen en derhalve ook gelyke verplichting om de verliezen te helpen dra gen. Nu zoude het zeer gemakkelyk zyn wanneer de gasfabriek om de eene of andere oorzaak verlies of minder winst opleverde, dat alleen te laten goedmaken door de gas- verbruikors. Zoude dat echter wel billyk zyn? Wanneer de gemoente Leiden geene gasfa briek had, welke zoo een kloin winstje op levert van 50 a 70 duizend gulden, zouden dan de belastingschuldigen niet nog wat meer moeten betalen? Daaiom blyf ik beweren dat door eene kleine verhooging der inkomstenbelasting allen ge- leidelyk getroffen worden. Gaat men evenwel het gaslicht verhoogen, dan loopt men de kans, dat hot gasverbuik veel minder zal worden, waardoor de stedelyke financiën veel nadee- liger zullen worden. Het gaat dus niet op, de lasten alleen te laten dragen door de gas- verbruikers. De beoordeeling dor billijkheid ia dozen staat niet alleen aan my en laat ik daarom gaarne aan anderen over. Onder beleefde dankbetuiging voor de ver leende plaatsruimte, Hoogachtend, Ems, Uw Dw. Dienaar, 22 Aug. 1891. M. Cahen. koloniën. BATAVIA, 18-24 Juli. Onlangs werd door het „Bat. Nbl." mede gedeeld welk eene schaarschte in den Oost hoek aan pasmunt en zelfs aan kopergeld heer8chto. De resident van Soerabaia, daar van kennis dragende, heeft daarin zooveel mogeljjk doen voorzien. Nu mopperen de bin- nenlanders weer over het niet gewisseld kun nen krygen van groot bankpapier en wordt er daarom op toezending van muntbiljetten, hoa kleiner hoe liever, aangedrongen. Op Garoet heeft etn inlander eene slang- met twee koppen gevonden. Het was eene gewone Sawa-slang, doch die de inlander naga (draak) noemt. De beide koppen van het beest zyn goed gevormd; de linkerkop was echter minder breed en niet zoo krachtig als de andere. De neus van den linkerkop ia afgeplat en niet goed zichtbaar, die van den rechter- was deor eene gleuf in tweeën gedeeld. Het beest kan zich verbazend snel bewegen; in een oogenblik was het boven in eeR steilen boom gekropen, zoodat men moeite had het te pakken. Do slang is door een Europeaan naar Batavia meegenomen. Deli-Ort Burgerlijke Stand van Leiden. Eerste huwelijksafkondiging van 23 Augustus. C. Lina jm. 21 j. en G. De Jongo jd. 21 j. J. Bekoop jm. 21 j. en A. M. De Koning jd. 18 j. I. J. Knotter jm. 46 j. on C. Yan Leeuwen jd. 20 A. Pielanen jm. 29 j. en M. E. Meijer jd. 2'i j. C. Wijling jm. 24 j. en A. Knotter jd. 22 j. J. Sjardijn jm. 28 j. en J. v. d. Linden jd. 29 j. B. W. Tienhoven jm, j. or. C. W, C< Diehen jd.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 3