N°. 9664. Dinsdas; 25 Augustus. A0. 1891. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Bit nornmer bestaat uit TWEE Bladen. Bericlit. Kleine Advcrtentiën 40 Cents. Leiden, 24 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor L«id«B p*r S oaiAndanf 1.19. frame© per post1 .<4. iisooderlgk© Noannera,9.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tbb 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer fO.IJj. Orootere letters naar plaatsruimte. Voor bet inc&sseeren buiten de etad wordt ƒ0.10 berekend. Eerste Blad. Buitenlandsche bladen hebben reeds gerui- men tfld de gewoonte, op een enkelen dag der week, behalve de gewone annonces, tegen verminderden prijs, advertentièn op te nemen met klelaer letter, alleen met het doel een ieder in de gelegenheid te stellen van de groote publiciteit der bladen voordeel te trekken. Reeds hebben enkele Nederlandsche bladen dit voorbeeld gevolgd en het steeds toenemend getal dier kleine Ad verten tien bewijst, dat zij ici eene werkelijke behoefte voorzien. De Uitgever van het Leidsch Dagblad heeft daarom besloten eveneens de gelegenheid te openen tot het plaatsen dezer zoogenaamde en wel alleen op IA.TERDAS-AV051D. De prijs dezer kleine Avertentiën, waarvan het aantal woorden niet meer dan 30 mag bedragen, is zóódanig gesteld, dat zjj onder ieders bereik valt en wel op Dienstaanbiedingen en aanvragen, aankondigingen van koop- of verkoop, huur of verhuur, van gevonden of ver loren voorwerpen worden in deze rubriek voornamelijk bedoeld. DE UITGEVER. De plaatsing geschiedt uitsluitend a contant; buiten Leidén wonenden gelieven by de advertentie het bedrag a AO Cents in postzegels te voegen. Hedenmiddag werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wyien den oud-hoog leeraar by de faculteit der geneeskunde aan de Leidsche universiteit, dr. G. D. L. Huet, dezer d3gen te 's Gravenhage op den leeftijd van bijna 60 .jaren overleden. Het lijk was daartoe van daar per rouw- wagen, gevolgd door twee rijtuigen met naastbestaandec, naar hier -vervoerd, waar zich aan het begin van den Haagweg r,og twee rijtuigen aansloten met familie betrek kingen, die tegen twaalf uren met den trein te dezer stede waren gekoncen en daarom van het station waren afgehaald. Aan den doodenakker werd de treurige stoet opgewacht door eene zeer groote menigte deelnemenden in het verlies, dat de familie en de wetenschap haddea geleden. De Academi- sohe Senaat, hoogleeraren der verschillende faculteiten en vroegere leerlingen waren er aanwezig, alsmede eene breede schare dergenen, die met den -overledene cp deze of gene wijze in aanraking waren gekomen en hem hadden leerem waardeeren en hoogachten. Ook van Amsterdam en elders waren hoog- Jeerareei overgekomen, terwijl bovendien ver schillende geleerde genootschappen waren vertegenwoordigd. Indrukwekkend was het aan het hoofd van de lange r(j, welko de door twaalf personen gedragen lijkbaar naar het graf volgde, de diepbedroefde weduwe, zoon en pleegdochter van den overledene, zjjne nicht mej. De Génestet, langzaam in zwaren rouw te zien voortschrijden. Aangezien hot de wensch van den doode geweest is, dat zjjne begrafenis zoo eenvoudig mogelijk zou geschieden en ook aan het graf niet zou worden gesproken, daalde zijn stof felijk omhulsel in de groevo neder, zonder dat de hooge verdiensten van den geleerde in redevoeringen werden herdacht; maar niette min zal zijne nagedachtenis by allen om bet geen hij was en heeft gedaan in gezegend aandenken Mijten. Hu bepaalde men er zich alleen toe een eerbiedigen blik te werpen in het kille graf, dat zulk een kostbaren schat in zich had op genomen. Namens het Leidsche Studentencorps en de medische faculteit der studenten waren twee kransen aanwezig, welke echter op verzoek der familie niet aan het lijkkleed werden gehecht of op de kist gelegd. Ze werden als een zichtbaar biyk der vereering, welke men haren echtgenoot toedroeg, door de weduwe naar het sterfhuis medegenomen. De reeds zoo gedunde gelederen der oud stryders van den Tiendaagscben Veldtocht zyn weder met één verminderd door het over- lyden van den heer Martinus Glasbergen Jr. Geboren te Amsterdam den llden Februari 1805, bereikte hy alzoo den hoogen leeftyd van 86 jaren. Hy was een zoon van Martinus Glasbergen Johsz. en Catharina Petronella Lang, en weduwnaar van vrouwe Maria Johanna Anto- nette Jansen. Met de Belgische onlusten trok hy uit als vrywilüg schutter, als hoedanig hy meer dan eens m het gevecht is geweost, terwyl zyne kameraden links en rechts om hem werden neergeschoten. B:j de oprichting van de 1ste sectie der Vereeniging „Het Metalen Kruis" werd hy daarvan lid en toen later, wegens verschil lende sterfgevallen, het aantal .leden te klein was geworden, vereenigde deze 1ste sectie zich met de 2de. Van deze vereenigde sectiën is de heer Glasbergen jarenlang bestuurslid geweest, gedurende de laatste jaren als eere voorzitter. Hy was by allen geacht en geëerd om zijn vriendschappoiijken omgang en opgeruimden geest. Immer kenmerkten hem deze eigenschappen en vandaar dat ook door zyne tegenwoordig heid de vergaderingen van „Het Metalen Kruis" steeds tot gezellige avonden werden gemaakt, zoodat het allen leed deed als de heer Glas bergen niet aanwezig kon zyn. Ook de laatste feestvergadering, ter 60- jarige herdenking van den veldtocht, kon hy, helaas, niet bywonen, nu door eeno ernstige ongesteldheid, welke toen reeds het ergste deed vreezen. By die gelegenheid werd hy echter, evenals zyne zeven modeleden, toch nog benoemd tot eerelid van do schutterij- onderoffieieren-voreenigang „Pugno pro Patria" en van den Bond van-oud-onderofficieren van het Nederlandsche leger. Hy overleed don 23st«n Augustus, 's nachts te halitwee. In hem wordt verloren een steunpilaar van de vereeniging der oud-etryders. Zyne plaats kan moeilijk vervuld wonden. Zyn stoffeiyk overschot zal a. s. Woensdag morgen op de nieuwe begraafplaats aan de Groenesteeg worden ter aarde besteld. De Uitstoot zal daartoe om elf uren van bet sterfhuis, aan de Hoogewoord, vertrekken. De Praktische Ambachtsschool alhier hooft blykens achterstaande advertentie, weder de ioechry ving voor nieuwe leerlingen geopend. Op die school bestaat, zooals men weet, do gelegenheid om jongelieden op te leiden tot bekwame timmerlieden, smeden, meubel makers en huisschilders. Het onderwys omvat: het bouwkundig teekenen, de kennis der materialen, het tim meren en draaien, het smeden en draaien, het meubalmaken, houtsnyden en -draaien, het verven, het schilderen van hout en mar mersoorten, het penseelschry ven en liet hand- teekenen. Voor de aanstaande steenhouwers bestaat er gelegenheid hetteekenenonderwyste volgen, in hoofdzaak het ornament- en ietterieekenen. Teekenbehoeften, gereedschappen en werk kielen worden den leerlingen kosteloos ver strekt. De cursus duurt drie jaren. Het schoolgeld bedraagt f 20, f 10, 5, of f 2.50, met dien verstande, dat zoons van handwerkslieden de Ambachtsschool en tevens de avondschool van het genootschap „M. S. G." bezoeken, te zamen voor f 5. Voor twee of meer zoons uit hetzelfde ge zin wordt voor ieder slechts 3/4 van het schoolgeld betaald. Da inschryving is geopend tot 13 Sopt. 1891, in de School, Sionsteeg 15, by den directeur, die daarvoor eiken werkdag van 9 -12 en van halftwee tot 4 uren zitting houdt. Slechts enkele plaatsen zyn er nog open. Eéne spoedige aanmelding is dus gewenscht. Verschenen is de „Series lectionum", de lyst der colleges, welke aan de Leidsche hoogeschool in den aanstaanden cursus, welke den 15den September met de overdracht van het rectoraat door prof. dr. C. K. Hoffmann aan prof. dr. H. Oort aanvangt, gegeven zullen worden. Allereerst blykt daaruit dat er weer onderwys wordt gegeven in de pharmacie. Ook voor practische oefeningen in artseny- bereidkunde schynt gelegenheid te bestaan. Ware dit zoo en ware de gelegenheid daartoe voldoende, dan zou zoker aan de wenschen der medische studenten worden voldaan, die tot dusverre in verschillende apotheken de voor het arts-diploma noodige bedrevenheid daarin zoeken te verkrygen. Voor het eerst komt dr. J. L. C. Schroeder Van der Kolk als privaat-docent in kristallo- graihie op de lyst voor, die, naar men ver neemt, de colleges van prof. K. Martin over geologie, palaeontologie en mineralogie zal waarnemen gedurende den tyd, dat deze eene weten8chappeiyke expeditie in Ned. Indiö medemaakt. De literarische faculteit onderging de grootste verandering. Prof. dr. M. De Vries gaf vOOr de vacantie in alle stilte zyn laatste college. 38 jaren lang heeft hy aan deze hoogeschool gearbeid en er eene school ge sticht, waaruit alle Nederlandsche en de Bonnsche hoogleeraren in het Nederlandsch zyn voortgekomen. Zyn leerling dr. J. Verdam, hoogleeraar te Amsterdam, zal hem opvol gen, doch eerst in de tweede helft van Oct. zyne lessen openen. Wylen prof. dr. J. J. Cornelisren wordt vervangen door dr. J. J. Hartman, die met eene Latynsche oratie in de tweede helft van September het hoog leraarsambt in het Latyn aanvaardt. Door het bedanken van dr. C. Snouck Hurgronje, die aan eene gouvernementsbetrekking in Indië de voorkeur gaf boven het hoogleer aarsambt, is de leerstoel in het Maleisch nog onvervuld. De lector H. C. Klinkert, vrotger leeraar aan de thans opgeheven Leidsche gemeente-instelling tot opleiding van O.-I ambtenaren, is met het geven van dat onder wys belast. Is men wél ingelicht, dan zullen de leervakken van den hoogleeraar dr. G. A. Wilken, de land- en volkenkunde van de volken in den Indischen Archipel, daar doze aan eene ernstige ziekte lydende is, door prof. mr. P. A. Van der Lith tijdelyk wor den waargenomen. In de theologische faculteit verwisselden prof. dr. C. P. Tiele en prof. dr. J. H. Gunning, op verzoek van laatstgenoemde, van leervakken. Prof. Tiele zal college geven over philosophie van den godsdienst, prof. Gunning over de „leer aangaande God." Dr. W. Nolen verviDg prof. dr. G. D. L. Huet als hoogleeraar in de interne genees kunde, pharmacognosie en pharmacodynamie. Het examen voor de akte Fransche taal, lager onderwijs, is te's Gravenhage met goed gevolg afgelegd door mej. E. D. Van Sonsbeek, van Leiden. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen: ƒ65, ƒ33, 6.60 en ƒ3.35; de laagste ƒ65, ƒ32.50, ƒ6.10 en ƒ3.25. Heden ontvingen we per Engelsche mail de Bataviasche bladen van 18 tot en met 24 Juli en de „Deli-Crt." van 18, 22 en 25 Juli. Ds. J. H. Willebrands, predikant te Oude en Nieuwe-Wetering, heeft een beroep ont vangen naar de Ned.-Herv. gemeente te Baambrugge. Te Katwyk aan den Ryn heeft de aan besteding plaats gehad van een te bouwen Chr.-Ger. kerkgebouw met pastorie en woning. Hoogste inscbryver was de heer Van der Linden, te Leiden, voor eene som van 11,850 en laagste inschryvev de heer R. Ouwohand, te Katwyk aan Zee, voor 9560. Zaterdag middag te halfvier is de eerste ministerraad gehouden van het nieuwe Kabinet. Aan den gemeenteraad van Den Haag zyn voorgedragen ter benoeming van een onderwyzer 4de klasse aan de kostelooze school in de Keizerstraat te Scheveningen lo. D. Querner, te Haarlem; 2o. J. Gouwen- tak te Leiden; 3o. C. Jongerius, te Melissant. Op drie-en-dertigjarigen leeftyd is te 's Gravenhage overleden de concertzangeres Maike Hekkema. Aangenomen is het beroep by de Herv. gem. te Ouwerschie (toez.) door ds. H. W. Vetbake, te Arnhem. De Staatscourant van 23/24 Aug. bevat de volgende kennisgeving: De minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat de heeren mr. H. J. Smidt, mr. W. K. baron Van Dedem en mr. J. P. R. Tak van Poortvliet na, by de verkiezing ter vervulling van de plaatsen der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die met den derden Dinsdag van September dezes jaars zuilen optreden, tot lid dier Kamer te zyn verkozen, ingevolge art. 96 der Grond wet dat lidmaatschap van rechtswege hebben verloren en-dat derhalve, ter vervulling van die opengevallen plaatsen eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in eik der hoofdkiesdi3tricten Emmen, Hoorn en Amsterdam; golet op de artikelen 101 en 110 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37); heeft bepaald dat in elk der ge melde hoofdkiesdistricten de verkiezing van een lid der Tweede Kamer der Staten-Gene raal tot vervulling van de bovenbedoelde plaatsen zal geschieden op Donderdag 10 Sep tember a. s.en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 24 September daaraanvolgende. Biyker.s kennisgevingen in de Staats courant van 23/24 dezer zun de audientiën der mini3' ers bepaaldjustitie op eiken Dinsdag, des namiddags te 1'/, uur; binnenlandsche zaken eiken Zaterdag, dos middags te 12 urenmarine eiken Vrydag, des voormiddags te 11 uren; financiën eiken Donderdag, des middags te 12 uren; oorlog eiken Donderdag, des namiddags te 1 uur; waterstaat, handel en ny verheid eiken Zaterdag, des middags te 1 uur. Voor den minister van binnenlandsche zaken te beginnen op 5 Sept. a. 8., voor de overige ministers met de volgende week. Door B. en Ws. te Arnhem is voorge dragen tot directeur van de gasfabriek aldaar No. 1 de heer J. Van Rossum du Chattel, civiel ingenieur, directeur eener gasfabriek te Caiix, en No. 2 de heer J. Blom, adjunct directeur der gasfabriek te Arnhem, en dit by loting tegen den heer J. E. H. Bakhuis, inge nieur by de uitbreiding der gasfabriek te 's Hage. De gascommissie had aan B. en Ws, den heer Blom ter benoeming voorgedragen. Onze landgenoot de heer Herman Van Praag, die zich te Parys onder den naam van Henri José als orkestmeester en componist reeds een gunstigen naam verworven heeft, ie thans tot chef d'orcbestre van het „Theatre de la Renaissance" benoemd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkryging van akten van bekwaamheid voor het Middelbaar Onderwijs, met uitzondering van die voor het hand- en

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1