pitaal volgens 't betoog van het rapport en iedere aanwending van het kapitaal dezer fondsen ten eigen bate levert het misdrijf van verduistering op. De commissie heeft zich rekenschap ge geven van de eischen, welke aan een be hoorlijk reglement mogen worden gesteld en aan die eischen de reglementen toetsende van 237 fondsen, vallende onder het begrip onderlinge waarborgmaatschappij, kwam zjj tot een resultaat, verre van bevredigend. En kele fondsen zijn zeer vrijgevig met beper kende bepalingen; zoo bv. een fonds te Til burg. By dit fonds houdt het lidmaatschap OJj door bedanken, dienstneming in het leger fdS vrijwilliger, Vestiging in het buitenland en „in alle gevallen, waarin de directie het om gewichtige redenen noodig achl"; de uit- keering wordt bovendien verbeurd in geval van verzwijging, verkeerde opgaven, over lijden ten gevolge van oproer, tweegevecht, zelfmoord, verdrinken of waanzin, in het tuchthuis, op het slagveld, gedurende eeno zeereis, door overstrooming, vechten of eigen schuld, voorts wanneer de directie het om gewichtige redenen noodig oordeelt. Alle eigenaardigheden, welke de tegrafer is- fondsen vertoonen, en de gebreken, welke daaraan kleven, zjjn 't gevolg van het feit, dat de fondsen werken onder hen, die 't minst ontwikkeld zijn en geen finantiëel weerstandsvermogen bezitten. De fondsen kunnen dus bezwaarlijk anders dan tegen weekpremie verzekerenvoorts wordt 't boden stelsel een gebiedende eisch; aan zjjne on- misbaarhe.d ontleent de bode zijne invloed rijke positie. De meeste leden weten niet in welk fonds zij zijn; „zjj zijn bjj bode A. of B.:'; het eenige kompas, waarop zij zeilen, is de verklaring van den bode dat zijne bus goed is en zjjne premies lager ziin dan die van aDdere fondsen. De commissie spreekt uitvoerig over de boden en het bodenstelsel en karakteriseert ten slotte den toestand van het bodewezen door de uitspraak van een der door haar gehoorde getuigen„bjj slechte fondsen zijn slechte, by goede fondsen goede boden". Cieinêiigd Nieuws, Onlangs werd door ons den abon né's van de telephoon eene volledige ljjst van aansluitingen aangeboden. Sedert werden nog aangesloten 177Van Hoeken, Maredyk. 17S: Klikee, Mandenmakerssteeg. 180: Dishoek, Morsohweg. 181: Schuitenmaker, Morschweg. 182Nleuwenhuizen, Morschweg. 183: NieuwenhuiZen, Botermarkt, in den avond, toen de maan reeds hoog aan den hemel stond, verrichtte een troep militairen in eene der anders zoo stille straten van „Vreewyk", evenals op nog andere plaatsen in den omtrek van Leiden, gisteren eenige oefeningen. E genaardig weer klonken de commando's en het geweerkol- ven-gekletter door de rustige, kalme en men zou geneigd zün te zeggen romantisch uit ziende omgeving. Na de werkzaamheden, welke van korten duur waren, trokken de marschvaardige manschappen zingende den jiu kosteloos helder verlichten Witten Singel langs. Uit de liederen, Welke gezoiigeu wer den, kon afgeleid WOïfleft dat zy, na hier „voor het laatste gestredbh" te hebben, weldra met blijmoedig'neid zouden vertrekken naar het reeds zoo dikwyis bezongen „kamp van Zeist". De staf en de bataljons van het 4de regi ment infanterie, alhier in garnizoen, zullen Dinsdag a. s-, 25 Aug., naar dat kamp ver trekken. Hiervoor zullen zy per extra trein van het Staatsspoor des morgens om 5.55 vertrekken naar Soest en aldaar dan om 7.63 aankomen, waarna zy verder naar de leger plaats by Zeist zullen marcheeren. Het kinderfeest in den speeltuin „Vreewyk" ging gisternamiddag toch maar door, al was de grond dan ook een beetje nat. Wie toch durft verzekeren dat hy in dezen zomer ooit droger zal worden De muziek weerklonk, de kleinen vermaakten zich best, de luchtballons beyverden zich zoo hoog mo gelijk op te stygen en, o onuitsprekelyk voor recht, regen en hagel bleven achterwege en de zilveren maanschijf verscheen aan het weldra onbewolkte uitspansel. Het afschrik kende weder in den middag was evenwel van invloed op het bezoek geweest en het is voor den pachter te wenschen dat volgende feesten voorafgegaan zulleD worden door fraaiere weersgesteldheid. „Het is weer zoo!" was de leuze van schippers eu niet-schippers by het naderen op hedenmiddag van de Naakte Sluis, by den Witten Singel. En het was ook weer zoo er lag voor de zooveelste maal een vaartuig onbeweeglyk, vastgeraakt aan den grond, op zich latende wachten een kolossalen staart van grootere en kleinere collega's. Schippers zyn meestal sterke monschon, maar er was een verbazend aantal hunner noodig en ook veel tyd en geduld vóór en aleer het gemeen- schappelyk vlotmakingswerk ten gevolge had dat de scheepyaqrt belemmering was opgeheven, Cè minister var. waterstaat, handel en nyverheid maakt in de Staatscourant bekend, dat op 11 Augustus 1891, omstreeks 7 uren 's voormiddags, in do rivier de Beneden- Merwede onder de gomeente Sliedrecht in kilometerraai CIX on 5 M. uit den linker- normaaloeveriyn een vaartuig is gezonken zonder naam, groot 15 ton, geladen met aard appelen en gevoerd wordende door E. Zuider- vliet te Leiden, dat krachtens artt. 1 en 2 der wet van 23 Juli 18S5 (Staatsblad No. 151) het vaartuig en voor zooveel noodig de lading, na verloop van 4 dagen na dsgteekening dezer aankondiging (dd. IS Aug.) van Rykswege zal worden opgeruimd. Van 1 Januari 1891 tot 17 Au gustus, dus van 229 dagen, heeft het te Parys op 142 dagen geregend. Te Leiden zeker niet veel minder! Een staaltje van dierenbehande- ling: Wanneer paarden onderhevig zyn aan koliek of buikkramp, dan zyn de beesteD, hoewel op den grond liggende, iD den regel zeer onrustig en wild; zy slaan met de pooten en wentelen onrustig het lichaam. Dezer dagen verkeerde het paard van een der eerste stalhouders te 's-Gravenhage iD zulk een toestand, en het dier, welks achter lichaam reeds koud was geworden, zou zeker gestorven zyn, ware 't niet dat zyn meester op de gedachte kwam het een emmer Wr.ief in den bek te gieten. Dit hielp, want onmid dellijk na die hoeveelheid water in het lyf te hebben opgenome^ rees het paard weer Op Oil was genézOll. Men schrijft uit Schüvchisgen: Haringschuiten komen hiet San, hetgeen bewyst dat er geen haring wordt gevangen. Een opmerkeiyk feit is hef, dat de ter versche vissehery varende schuiten van Zandvoort thans op de kust veel makreel vangen, wat zelden in dezen tyd van het jaar voorkomt. Eine Zandvoorder schuit bracht alhier gister ochtend 150 stuks ter markt, welke voor 4 a 5 cente per stuk werden verkocht. Een zoogenaamde Zonvisch was gisteren san het strand alhier. Op beide zijden van h«t lichaam vertoont zich het beeld der zon het oog, dat by andere visschen zich in den kop bevindt, zit op circa gedeelte van het lichaam rechts. Volgens de zeelieden is deze visch zeer emabelyk. Ia den handel komt ze niet voor. Een zekere S. v. t. S.teAmster- dam, d'e eenigen tyd geleden verloofd was geweest met een meisje, dat in de Plantage Franschelaan diende, A. T., doch dezer dagen den bens had gekregen, vertoonde zich gister morgen hoihaaldelyk in de nabijheid van het huis, waar zyne vroegere beminde woonde, biaarblykelyk om haar op te wachten. Te 12 uren ongeveer kwam zy van eene boodschap terug, werd door haren minnaar aangevallen en op den grond geworpen. In de worsteling, welke volgde, bracht v. t. S. het meisje eenige messteken in de borst en aan hals en zyde toe, terwyl hijzelf aan de vingers verwond werd. De woesteling werd in hech tenis genomen en naar het Israêiietisch gast huis gebracht om verbonden te worden. Het dienstmeisje werd per rytuig naar het bin nengasthuis vervoerd, vergezeld door dr. Ben jamins, die zich juist ter plaatse bevond. Hare wonden bleken niet van ernstigon aard ts vrezen, zoodat zy, na verbonden te zyn, weder naar huis kon gaan. Op het bureel der 2de sectie aan het Jonas-Daniël-Meyer-plein vond een verhoor plaats en werd het mes, dat by de worsteling gebroken was, gedeponeerd. Volgens geruchten zou juist gisteren de dag zyn geweest, waarop de gescheiden gelieven in den echt zouden worden verbonden, en v. t. S. den vorigen avond een Barrenden brief hebben ontvangen, waarin hem de verbroken belofte ir. herinnering werd gebracht. {A. H.) In den nacht van Zondag op Maandag heeft zich in de cellulaire gevan genis te Deventer een gevangene door op hanging van het leven beroofd. Omtrent den moord te Hunnecum, by Beek, meldt men nader dat de vermoorde in het veld aan 't werk was, toen hy over vallen werd door zyn neef en zyn broeder, de een wonende te Hunnecum, de andere te Beek. Zy sloegen hem zóó, dat hy er onder bezweek. De oorzaak van den aanval was, dat het slachtoffer f 3 schuldig was aan zyn neef. De gearrestoorde broeder heeft verklaard, dat het hun alleen te doen was geweest den verslageue een goed pak slaag te geven. De vischtorpedo, die in de vorige week door Hr. Ms. torpedoboot „Idjen" by ongeluk verloren werd, is door Ouddorpsche v sschers teruggevonden en door eene stoom- barkas te Hellevoetsluis teruggebracht. Te Edinburg huwde Wygi'sdag een paar en gaf een feestmaal in 'het Waterloo- Hotel. Toen de pasgehuwden opstonden om zich voor hunne huwelijksreis gereed te maken, stortte de vrouw (etne weduwe, voor de tweede maal gehuwd) bewusteloos neor en stierf in dien toestand omstreeks halfelf des avonds, ten gevolge van bloeduitstorting in de hersener. Te Loosdrecht is een vierjarig zoontje van den werkman E. L. spelende te water geraakt en verdronken. Te Avenhorn is een 3-jarig meisje van den vrachtryder L. in het water gevallen hoewel hot er nog levend uit werd gehaald, is het toch bezweken. Te Sneek sprong j 1. Dinsdag een 84 jarig man in de diepe gracht by de Oppen- huizerbrug, om een in levensgevaar verkeerend kind te redden. Met weinig moeite bracht de oude de kleine behouden op het droge. Gistermorgen ontspoorde van den sneltrein van Rbeme, even vóór het station Bentheim, do tender van de locomotief; tot voor het station reed de wagen naast de rails, waardoor eene der veeren van de as brak. Eerst toen uit Hengeloo oeDe andere machine was aangekomen, kon de reis worden voort gezet. Door dit oponthoud kwam de trein eerst te 10 35 te Arnhem aan. (Arnh. Crt) De nieuwe Ministers. De minister van Buitenlandsche Zaken mr. Of. Van Tienlioven, is, evenals zyn onmiddel lijke ambtsvoorganger jhr. Hartaen, nooit in de diplomatie werkzaam geweest, maar dogi zijn vroeger arubtvaRboogleeraarindyrschts- geleerdheid aan het toenmalige athenaeum te Amsterdam, genoegzaam bekend mot het internationale- en volkenrecht, om als leider der buitenlandsche aangelegenheden op te treden. Ook was de heer Van Tienhoven vroeger lid van den Amsterdamscben gemeenteraad. Na zyne aftreding als hoogleeraar, koos de hoofdstad hem tot lid van de Tweede Kamer, maar niet lang na de aanvaarding van dit lidmaatschap werd hy geroepen jhr. Den Tex op te volgen als burgemeester van Amster dam, met welke functie hy het lidmaatschap der Tweede Kamer onvereenigbaar achtte, zoodat hij dit na zyne burgemeesters-benoe ming neerlegde om zich kort daarna het minder tydrooveride mandaat van lid der Eerste Kamer voor Noord-Holland te laten welgevallen. In beide takken der Volksver tegenwoordiging bewoog de heer Van Tien hoven zich bjj voorkeur op bet gebied dei belastingen. Bekend ii het boe hy door eene gulle en gastvrye ontvangst van landgenooten en vreemdelingen de eer en waardigheid van het burgemeesterschap der hoofdstad wist op te houden, eene urbaniteit, welke in een Minister van Buitenlandsche Zaken, tot wiens ambt receptiën noodzakelykerwyze behooren, niet te versmaden is. Mr. H. J. Smidt, minister van Justitie, is geen onbekende in regeerings- en parle mentaire kringen. Reeds in het kabinet-Kappeyne was hem de portefeuille van Justitie toebedeeld en een van zyDe voornaamste werkzaamheden was de wjjziging der wet op het notarisambt. Aan de voorbereiding van het nationale wetboek van strafrecht nam hy een ruim aandeel. Hy kwam in de Tweede Kamer, afgevaardigd door Assen zjjne woonplaats toen hjj nog griffier der Provinciale Staten van Drente was. In 's lands vergaderzaal deed by zich niet alleen kennen als een scherpzinnig jurist, doch tevens als iemand, doorkneed in de administra tieve rechtspraak, van welke uitgebreide kennis de Regeering party trok door hem te benoemen tot lid van den Raad van State, tevens zitting hebbende in de afdeehng voor de geschillen van bestuur. Door het vertrouwen des Konings en van de Regeering, werd hy als gouverneur naar Suriname uitgezonden, waar by met krachtige hand, blykbaar tot tevredenheid van het oppergezag in het Moederland (onder het nu afgetreden Ministerie werd by bevor derd tot Commandeur van den Nederlandschea Leeuw) het bestuur voerde totdat hy dit moest nederleggen Da de grondwetsherziening van 1888, opgeroepen voor het nieuw ge vormde district Emmen in de Tweede Kamer plaats te nemen. In de jongste zitting periode werd hy be noemd tot Voorzitter der Commissie van Voor bereiding der faillissementswet en genoegzaam bekend is 't dat in mr. Smidt de leider van de liberale party in de Tweede Kamer werd gezien, Öok mr. J. P. R. Tak Van Poortvliet treedt voor de tweede maal als minister op. Hy was de eerste minister van waterstaat, handel en nyverheid na de instelling van dit departement op zyn voorstel. Door de afstemming van ait. 1 van zyne kanalenwet, diende het ministerie, waarin de heer Tak gezeten was, zijn ontslag in. Zooals men weet, werd het gevraagde ontslag niet verleend, maar trad het ministerie Tak-Kap- peyne eenige maanden later af, ten gevolge van de weigering des Konings om machtiging te verleenen tot de indiening van een voor stel tot grondwetsherziening. Gepromoveerd op eene iy vige dissertatie over het „Recht van Amendement", was de heer Tak als 't ware voorbeschikt om eene be- langryke rol in het Parlement te vervullen. Als jong doctor in de rechten werd hy al dadeljj k benoemd tot commies griffier van da Tweede Kamer der Staton-Generaal. Na ver scheidene jaren deze leerschool te hebben doorloopen, verwisselde hy zyne plaats in het bureau der Kamer met een zetel op de groene banken, hem aangeboden door bet district Middelburg, dat later de zijde der anti-liberalen koos. Hji trad daarna op voor Zutfen van Augustus 1875 tot zyne benoe ming als minister van waterstaat. Daarna was by nog 4 jaar lid der Kamer voor Am sterdam en werd hy bij de anti Kappeyniaan- sche stroomirg, die destyds door het land ging, niet herkozen, De Staten Vail Noord-Holland benoemden hem tot lid van de Eerste Kamer voor die provincie, waarop Amsterdam, na de Kamer ontbinding in Maart 18SS, de eerste gelegen heid aangreep om den heer Tak weer naar de Tweede Kamer af te vaardigen. Do vrucnim van zyn aibeid en studiën op het gebied van handel, nijverheid, scheepvaart en verkeer zjjn in verschillende ondernemingen, met name de stoomvaartmaatschappij „Zeeland te aan schouwen. By al zyne parlementaire en andere bezig heden vervulde mr. Tak tevens met de meeste nauwgezetheid de betrekking van dykgraaf van Delfland. Zyne speciale kennis van water staats- en polderaangelegenheden zouden hem voor de portefeuille van Waterstaat als 't ware hebben aangewezen, maar de aanvaarding door mr. Tak van de portefeuille van Binnenland- sche Zaken doet vermoeden, dat het ministerie is opgetroden met den erns'igen wil om het kiesrechtvraagstuk, waarover de nieuwe mi nister van binnenlandsche zaken nog dit jaar in de Kamer zyne öenkbe°lden heeft ontvouwd, tot oplossing te brengen. Prof. mr. N. G. Pierson, de minister vad financiën, is als financier algemeen bekend. Hy heeft zyne studiën gemaakt van de staats financiën, waartoe het praesidiumvan de Ver- eeniging voor de Statistiek hem ruimschoots gelegenheid bood, en bekleedde laatsteiyk de betrekkiDg van president der Nederlandscho Bank. Over hot Nederlandsche belastingstelsel en de accynzen beeft bjj menigmaal zyne denk beelden ontwikkeld. Slot volgt.) BUITENLAND frankrijk. Toen het kamerlid Laur Maandag-avond eene vergadering van Boulangisten verliet, is op hem een pistoolschot gelost. De kogfl trof niet hem, maar wel zyn koetsier, die ge lukkig slechts licht gekwetst werd. De Parysche politie heeft in verband met dezen nieuwen aanslag verscheidene personen in hechtenis genomen, doch den rechten man tot heden niet in handen gekregen. Dit is de derde aanval op Laur gedurende den tyd van twee jaar. Waarscbynlyk zal het stoffeljik over schot van Mad. Agar van Algiers naar Frankryk worden overgebracht ingevolge hare uitgesproken begeerte. UuitMOhland. De keizer heeft gisteren Kiel bezocht en in de militaire ryschool aldaar voor de eerste maal

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2