-orgtr« s ^BQKoaxt3fekag>fcik: a^^^kcaor^u>^£ Uit Schiedam schrijft men aan de „N. R. C." van gisteren: Hedenochtend is de dienst op de Ujn Rotterdam Maassluis aangevangen. Te 5.30 reed de eerste trein, bestaande uit eeno tram-locomotief, drie Ilde en drie lilde klasse-wagens, benevens een vrachtwagen, van Schiedam. Slechts den pas sagier had plaats genomen; te Tlaardingen stapte een tweetal reizigers in. By den terugrit namen verscheidene 3de klasse-passagiers plaats, zoodat een der 3de klasse-wagens goed bezet te Schiedam aan kwam en de trein daarmede doorstoomde naar Rotterdam. De opening droeg een zeer eenvoudig karakter. Het eenige, waaraan de haute nouveauté be merkt kon worden, bestond behalve uit eene vlag op de stations Vlaardingen en Maas sluis en een eigenaardige glimlach van de nieuwe functionarissen uit de aanwezigheid van een drietal ambtenaren, die gewoonlijk niet op de treinen mederijden, maar thans met verbazingwekkende nauwkeurigheid toe zagen of menschen en materieel werkten zooals het behoort. Te Vlaardingen en Maassluis hadden ziih eenige nieuwsgierigen verzameld, terwyl van den toren van eerstgenoemde stad de vl&g was uitgestoken. Over het algemeen werd zeer weinig notitie van de zaak genomen. Aan de harddraverij (paard en sulky's) te Wieringerwaard namen 14 liefheb bers deel. De prys van ƒ100 word behaald door „Bonni L" van Bultman te Haarlem mermeer; de 1 ste premie, 30, door „Willem III" van Broers te Bennebroek; de 2de premie, 20, door „Wilhelm" van Schilder te Spier- dyk; en de 3de, 10, door „Flevo van De Wit te Zype. Uit Valkenburg (Limburg) meldt men: Do marechaussee te Valkenburg or.t- ving Zondagnacht bericht, dat er te Hunne- cum, gemeente Nuth (L.), Zaterdagavond om S uren eene misdaad gepleegd wae op den leidekker Cuypers, oud 41 jaren, geboren te Haasdal, gemeente Schummert, dien men met een stuk hout dusdanig op het hoofd had geslagen, dat hy reeds te 1 uur na midder nacht aan de gevolgen was overleden, terwijl van dezen moord verdacht werd di6ns broe der Mathias Hubertus Cuypers, oud 31 jaar, wonende te Valkenburg, die den vermoorde op gemeld uur uit zyne wonnig had doen roepen. De brigadier Bauwens, reeds met eere be kend om z(jne flinke houding by de arrestatie van den beruchten spitsboef Hendrik Leu- nissen te Weustenrade, gaf zjjnen manschap pen onmiddellyk last om het huis van C. alhier te omsingelen, en Zondagochtend om 5 uren werd de verdachte aangehouden. Van een en ander werd terstond de jus titie te Maastricht verwittigd, welke later in gezelschap van twee geneesheeren zich naar Hunnecum heeft begeven om de lykschou- wing te verrichten. C. was insgelyks daarheen overgebracht en was er by tegenwoordig. Op de vraag van den officier van justitie, tot den vermoedelyken moordenaar gericht, of hy zich schuldig verklaarde aan het hem ten laste gelegde feit, antwoordde hy beves tigend en legde volledige bekentenis af. Hierna is hy naar Valkenburg teruggeleid en per tram van 7.10 's namiddags geboeid naar Maastricht overgebracht. C. heeft een ongunstig verleden, leefde in onmin met zyne familie en zelfs met zyne vrouw, die hy onlangs nog met eene revol ver dreigde dood te schieten. (R. N.) Een nieuw spoorwegongeluk heeft Zaterdag-avond op het station Pontypridd (Wales) plaats gegrepen. Een personentrein liep op een stilstaanden extra-trein, waarin een groot aantal militairen was gezeten. Achter den militairen trein bevond zich een waggon met ry wielen, welke ten gevolge der botsing op het perron en tegen een der pylers van de overkapping werd geslingerd. Ver scheidene personen werden zwaar gewond, maar voor zoover bekend, ie geen verlies van menschenievens te betreuren. Over de oorzaak van het ongeval wordt nog niets gemeld. De „World" verneemt uit Cartba- gena (rep. Columbia) dat aldaar een telegram is ontvangen van Curacao, meldende dat door de Nederlandsche autoriteiten beslag is gelegd op eene lading krijgsvoorraad, bestemd voor bet eiland Haïti. Uit Weenen meldt men dat te Pisek is overleden Johann Zacharias Quast, die in en buiten Bohemen bekend stend als een uitstekend glas- en porseleinschilder. Hy bereikte den leeftyd van 77 jaren. Z o n d a g-m iddag is een gooderen- trein, welke juist de tunnel by Limoges verliet, op een personentrein geloopen. Drie rijtuigen van den personentrein werden ver- bryzeld. Zy waren echter ledig, zoodat geeno persoonlyko ongelukken te betreuren zyn. De botsing wordt aan het personeel van den goederentrein geweten. By eene ontsporing van een per- sonentrein op het station Hadersdorf van de lyn Krenis Weenen zyn twee reizigers en twee conducteurs zwaar gewond. Een groot aantal beren veront rust in den laatsten tyd de bewoners van Zuid Tyrol. Menig stuk vee is reeds door de ongenoode gasten verslonden. Men denkt dat de sneeuwvallen der vorige week de beren op dit ongewoon tydstip in de dalen hebben gedreven. Betreffende het verongelukkeri van het Duitsche stoomschip „Ella," op de reis van Pitea naar Gent, wordt het volgende vernomenZaterdag-ochtend te 4 uren 30 minuten tydens hevigen NO.telijken storm met regenbuien, bemerkte men ec-n met hout geladen stoomschip, dat naar de Westra-banken dreef. Tegen zeven uren des ochtends zag men eene boot met volk het stoomschip verlaten en kort daarop kwam het stoomschip dicht by het vuurschip, op 11 voet water, aan den grond. De beman ning werd op het vuurschip opgenomen, doch er bevonden zich volgens opgave van den gezagvoerder nog twee personen aan boord, die het stoomschip niet hadden willen ver laten. Te 9 uren des voormiddags zonk het voorste d9el van het stoomschip, doch de groote mast kon men nog zien en men ba- merkte te 11 uren zeer duidelyk in het tuig nog een der achtergeblevenen. Hierop begavm zich drie man van het vuurschip en tw, e man van de „Ella" in de scheepsboot en roeiden met levensgevaar naar het wrak, waarvan een klein gedeelte van het achter schip te zien was en waaraan de kok, d.o met den machinist was achtergebleven, zi h nog had vastgeklemd. Met groote moeite en gevaar werd de kok gered; de machinist wes reeds vroeger door de zee weggeslagen. Sinds eenige maanden bevinden zich in het armhuis te Beriyn ongeveer 260 Russen en Polen, die, uit Brazilië terugge keerd, geeno paspoorten bezitten, die hun vaderland weder voor hen open zouden stellen. Daar zy buitendien niet arbeiden willen en zeggen dat hun czaar best hun onderhoud kan betalen, is hun verbiyf reeds een aan- zienlyke schadepost voor de gemeente Berlij-i geworden. Men hoeft hen willen dwingen eenigen veldarbeid te verrichten, en hun daarvoor zelfs twee Mark buiten voeding en huisvesting geboden. De Russen miskenden echter de goede bedoeling en drongen met messen en stokken op de Duitsche beambten in. Met de hulp van eene sterke politiemacht en den waterstraal eener brandspuit wist meu hen eindelyk weder tot bedaren te brengen. Zes belhamels zyn in hechtenis genomen. Uit Detroit, in Amerika, komt het bericht, dat vyf gezelschappen pelgrims zich te Nieuw-York zullen inschepen aan boord van stoomschepen der Nederlandsch-Amerj- kaansche Stoomvaartmaatschappy, om ter bedevaart naar Trier te gaan, nu aldaar de „Heilige Rok" den geloovigen zal vertoond worden. In zake het geschil over de echtheid van dezen heiligen rok heeft de Congregatie der ritualiën te Rome beslist dat die van Argenteuil niet echt kan zynzonder daarom te beslissen dat die van Trier het onbetwistbaar wèl is. Bisschop Korum van Trier maakt een her- deriyk schryven openbaar van den Paus, waarin de tentoonstelling van het heilige kleed wordt goedgekeurd en volledige aflaat van zeven jaren wordt toegekend aan de ge loovigen, die den H. Rok komen bezichtigen, na berouwvol gebiecht en de H. Communie ontvangen te hebben. De bisschop van Trier verwacht tevens, dat de geloovige bedevaartgangers ook aal moezen zullen wyden aan het herstel zyner Domkerk en een penning tot verbetering van den steeds drukkender wordenden toestand des H. Vaders. Op denzelfden dag, waarop de tentoonstel ling te Trier begon, 16 Aug., werd op last van den bisschop van Versailles ook het kleed van Argenteuil aldaar ter bezichtiging gesteld. De „Temps" deelt mede wat men in de kerk te Argenteuil zelf omtrent de geschiedenis van het kleed weet te verhalen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Met het plaatsen van 't onderstaande zult U my zeer verplichten. Hoewel niet gewoon officieel op te treden, vooral niet met het schryven in de kolommen der nieuwsbladen, mag men echter daar, waar het plicht is te spreken, niet zwijgen, al zegt het spreekwoord „zwygen is goud en spre ken is zilver". Dit toch is niet altyd van toe passing. In de laatste weken en dagen is bet alge meen gesprek nog steeds over de laatst ge houden Gemeenteraadsverkiezing en haren afloop. Deze nu te beoordeelen ligt niet op mun weg, maar wat myne aandacht trekt en oor zaak is dat ik deze schrijf, is, dat men hier de belasting zoo hoog opvoert. Het is om van te rillen! Waar moet dat heen? Nog weinige jaren en wy zullen het dubbele te betalen hebben! Zóó is het algemeen geroep. Ook ik roep mode: waar moet dat heen? In 1890 betaalde ik aan inkomstenbelasting ƒ133 40 en over 1891 moet ik betalen 165.24, hetwelk een verschil maakt van 31.84. Het is eene schande, voor een nering doende en dat by deze slechte tyden die belasting zoo op te dry ven 1 Zoo zou :k óók al roepen, en vragen, waarom het gas licht niet met 1 cent per kubieken meter ver hoogd dan |had ik toch wat minder te betalen. Nu ging ik op myne manier van rekenen eens aan het tellen en rekende dat, als bet gaslicht 1 cent zou verhoogd worden, ik dan ƒ112.58 meer betaalde; trek ik nu de 31.S4 af, dan bespaar ik 80.74. Nu vraag ik U, Mynheer de Redacteur, waar wy, neringdoenden, handelaars, fabri kanten en burgerstand, aan den eenen kant meer sparen, doordien het gas niet verhoogd is, en aan den anderen kant werkelyk iets meer belasting betalen, dan hebben wy toch waarlyk geene reden om zoo te mopperen cn moesten wy eerder dankbaar zyn tegenover hen, die het initiatief hebben genomen om het gaslicht niet te verhoogen. Het gaat hier steeds met de ontevreden geesten als overal; men moet de zaken on derzoeken, wikken en wegen en daarna oor- deelen. U myn dank betuigende voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Leiden, UE. Dw. Dr. 18 Aug. 1891. M. Cahex. Lezers of lezeressen van dagbladen hebben wellicht meer dan eens gelezen de adverten- tiën van enkele boekhandelaren, waarby zij een gemakkelyk letterraadsel laten raden, verzoeken eenig geld te zenden, waarvoor een boekje zal volgen, en aan oplossers of oplosters vry groote pryzen worden beloofd. Ik was ook eens zoo dom dit te doen. Hoi „Leven van Tyl Uilenspiegel" was het boekje, dat te krygen was, ik meen voor 40 cents. Het zoogenaamde aardige leven van Tyl Uilenspiegel werd my toegezonden; gedrukt by F. W. Vislaake, Rozenstr. 148, te Amsterdam. Zeer slechte styl wedyvert daarin met platt9. gemeene woorden en pryzen? Ik mag niet beweren dat zy niet gewonnen zyn, doch heb er nooit iets in hot een of andere blad van gelezen. Dat ik genezen ben van myne kwaal om op zulk eene manier wat te willen winnen, behoef ik niet te zeggen. Moge het ook anderen afschrikken 1 U dankend, Mynheer de Redacteur, voor de plaatsing van hot bovenstaande, Uw Dw. Dienaar, P. J. Cnoos, Ambtenaar ter Secretarie te Zoeierwoude Spoorwegramp bil Bcro. Uit Bern wordt geseind dat oen van Parys komende sneltrein gisteren tus- schen Münchenbuchsee (station van den Jura- Bern-Luzornspoorweg) en Zollikofen een locaal- trein achterop reed en daarvan de twee ach terste wagens verbryzelde. Dertien reizigers werden gedood en 60 gekwetst. Aan de „Independence beige" wordt hier omtrent nader uit Bern geseind: De extra-trein uit Bienne, waarin een groot aantal bezoekers der feesten te Bern had plaats genomen, stopte op 600 meters van het station voor onveilig signaal. De trein uit Parys kwam toen in volle vaart aanryden en verbryzelde den bagagewagen en de twee achterste personenwagens van den extra-trein. De schok was vree6e)yk. Dertien lyken werden uit .de overblijfselen der rytuigen te voor- schyn gebracht, waaronder 11 dames. On geveer 40 lichtgewonden en 13 zwaarge wonden werden zoo goed mogelyk in de naastbyzynde huizen ondergebracht. Spoedig was een aantal geneesheeren ter plaatse om de eerste hulp te verleenen. Ook de drie directeuren van den Jura-Simplor.-spoorweg kwamen weldra aan. De meeste passagiers, die geene verwondingen bekwamen, weigerden verder per trein vervoerd te worden en zochten rytuigen om de reis te vervolgen. Van de 13 gedooden zyn tot nu toe slechts 7 herkend. Van een onzer stadgenooten, die zich naar de feesten te Bern had begeven, om aldaar den historischen optocht te zien, ontvangen we eveneens mededeeling van deze spoor wegramp. De achterste wagen, zoo meldt hy ons uit Zollikofen, is totaal verbrijzelder zyn niets meer van te zien dan de wielen en eenige- splinters van het bovenwerk. De tweede wagen ligt geheel aan splin ters op zy. Een derde is van achteren ingedrukt. Alle drie waren personenwagens. De locomotief van den trein van Parys is van voren ingedrukt. Op het oogenblik (Zondag-morgen 11 uren) worden de lyken op boerenwagens geladen en weggebracht, terwyl de gewonden reeds per trein naar Bern (1 uur gaans van Zollikofen) gebracht zyn. Het tooneel van de ramp ziet er ongeloof lijk treurig uit. Het was juist in een bocht van de lyn dat ze plaats had. De voortrein stond stil, omdat by hot station niet dadelyk kon binnenloopen. Daardoor werd het ongeluk veroorzaakt. Verscheidene lyken zyn gansch onkenbaar. Do kleeren er van zijn aan flarden. Het ge zicht van eene dame is geheel zwart-blauw. De hoofden van anderen zyn plat gedrukt en vormen eene bloed- en hersenmassa. Zooeven wordt er een telegram bekend, meldende dat de optocht te Bern niet doorgaat. Ik kwam juist te laat om met den trein mede te gaan en ging met e9n vriend per rytuig, zoodat ik kort na de ramp op het terrein aankwam. Gisteravond 's nachts 12 uren met het wegrijden van Bern werd ook onze trein door een opvolgenden trein - nab;j Bern - onder dezelfde omstandigheden aangereden; maar de schok was gering, omdat de opvolgende trein nog tijdig eenigszins kon remmen. De wagen achter my werd echter van achteren totaal ingedrukt en de opvolgende zat voor de helft bovenop. Een wonder mag het genoemd worden dat er toen geen dooden of gekwetsten waren. Door de vertraging ben ik met myn vriend eerst om halfdrio 's nachts te Schtipfen ge komen, om aldaar te overnachten, en dit was de reden, dat ik heden te laat aan het station was. Anders ware ik mede in den rampzaligen trein geweest. Aangezien men heden in den stilstaander, trein het ongeluk zag aankomen, sprongen de mannen er uit. Daardoor zyn de gedooden en gekwetsten meestal vrouwen of dames, allen lste- en 2de klasse reizigsters. Onze stadgenoot schreef ons deze mede- deelingen in een veewagon, waarmede hy spoedig naar Bern zou reizen. Toen hy daar aankwam, was de luister rijke optocht juist in vollen gang en veler, wisten zelf6 van het ongeluk nog niets. De optocht zoo schryft hy ons uit Herzogen buchsee was zeker een prachtig succes en werd door heeriyk weer begunstigd. Dat ik echter niet in de stemming was om er var te genieten, zult u wel begrijpen. buitenland cultaobland. De Ryksbank zal, op uitnoodiging van den Rykskanselier, voortaan granen beleenen tot tweederden van de waarde. Tot dusver was de uiterste grens der waardebeleening 50 pet. van het bedrag. Men hoopt daardoor den invoer te vergemakkelyken. De bekende conservatieve afgevaardigde graaf Kanitz verklaart zich in de „Kreuz zeitung" voor eene tydelyke opheffing de. graanrechten, omdat het ernstige van den toestand niet te loochenen valt. Hy wil daar door echter eene duurzame verlaging der graanrechten langs den weg der bandels- verdragen vermyden. Ten gevolge van het overdreven stygen der roggepryzen bestaat by het legerbestuur het voornemen ten behoeve van do voeding der soldaten tarwe to gebruiken.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2