haren vader en gecomplimenteerd door den burgemeester. H. K. H. begaf zich naar Scheveningen, om daar met den groothertog waarschijnlijk nog tot de helft van September te verblijven. Men meldt dat de heer Cato, zaakge lastigde van Japan te 's-Gravenhage, naar zijn vaderland zal terugkeeren en dat zijn opvolger in zijne diplomatieke betrekking aan ons hof in het laatst dezer maand te 's-Gra- venhage op zijn poet wordt verwacht. Naar wij vernemen, is jhr. mr. C. H. Backer, preeident van de arr.-recbtbank te Amsterdam, uitgenoodigd als Nederlandsch rechtsgeleerde, op te treden in een grens geschil tusschen de Italiaansche en Portu- geesche regeeringen. De „Indép. beige" herhaalt het bericht dat onze Koninginnen van plan waren in het eind dezer maand zich naar Potsdam te be geven, om aan keizer Wilhelm en keizerin^ Victoria Augusta een tegenbezoek te brengen, maar voegt er aan toe dat dit bezoek is uitge steld wegens 's keizers ongesteldheid. De te Amsterdam gehouden l'2de Wereld conferentie van Christelijke Jongelingsvereoni- gingen heeft besloten dat de volgende bijeen komst te Londen zal plaats hebben. De Zweedsche afgevaardigden ter Wereld conferentie brachten Zaterdag hulde aan de nagedachtenis van hun grooten landgenoot Linnaeus. Zp begaven zich daarvoor naar de Tuinbouwschool-Linnaeus, in Watergraafs meer, waar eene achterkleindochter van Lin naeus, mejuffrouw Anna Linea Oedtman,zj-n borstbeeld versierde met een lauwerkrans. Het christelijk studentenkoor van de hooge- school te Upsala zong bij de plechtigheid liederen, en een paar Zweedsche en Neder- landsche hoeren voerden er het woord. Mr. J. J. Barnet Lyon, advocaat bü den Hoogen Raad dor Nederlanden, is benoemd tot substituut auditeur-militair te 's Gra- venhage. Te Woerden heeft de gemeenteraad, naar aanleiding van een daartoe gedaan ver zoek door den Ned.-Herv. kerkeraad aldair, besloten de kermis op den staanden voet voc-r- loopig te laten doorgaan. Slechts twee leder, tevens leden van den kerkeraad, warer. voor afschaffing. Armbestunr. De commissie uit de Tweede Kamer voor het onderzoek van het Regeeringsverslag omtrent het Armbestuur over 1888, heeft daaromtrent rapport uitgebracht. De commissie blijft aandringen op vroegere indiening van het Regeeringsverslag; - geeft de hoop te kennen, dat de Regeering bepa lingen in het leven roepe, waardoor het mis bruik van het hier en daar toeschuiven van armen, voorkomen of althans zooveel moge lijk verminderd worde. De commissie treedt voorts in eenige bijzonderheden om te doen uitkomen de on go- lpkmatigheid, die er heerscht in de toepassing der Armenwet, met betrekking tot de armen bedeeling in de verschillende provinciën. De oommissie is van oordeel dat het toezicht van Gedep. Staten op de subsidiën, die de ge meentebesturen verleenen, niet verder moet gaan, dan eventueele misbruiken te voor komen. Rechtstreeksch beroep bü hooger gezag tegen de besluiten van de gemeentebesturen is het correctief tegen de voorschriften der wet op dit punt, hetgeen ook voorkomen zal, hetgeen nu dikwerf plaats heeftstagnatie in den dienst van het Armenwezen, hetgeen tot onaangenaamheid en zelfs tot wanordo kan leiden. De commissie vraagt ten slotte of de ge meentebesturen niet in kennis kunnen gesteld worden van hetgeen door de departementen kan geschieden door werkverschaffen, door het doen maken van kleedingstukken, touw pluizen, enz. Men oordeelde dit van groot belang en zou zelfs uitbreiding daarvan wenschelpk achten, ter voorkoming van werkeloosheid en armoede gedurende den winter. Gemengd Nteuwa. Met den extra-trein voor bede vaartgangers naar Kevelaar zijn hedenmorgen van hier 395 personen vertrokken. Van den goedkoopen trein, welke de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappü naar Antwer pen liet loopen, maakten van hier 26 per sonen gebruik. Toen Zaterdagavond de knecht C. V. van de firma BI. Co. te 7 uren den hoek van de Groenhazengracht omsloeg, het Rapenburg op, stonden twee knapen, die aasjes geschept hadden, om hulp te roepen, waarop C. V. naar den kant liep en een derden jongen reeds in zinkenden toestand zag. Zonder aarzelen legde C. V. zün werk aan den boom, sprong te water en redde den knaap. Hedenmorgen is tusschen Veur en de Wykerbrug door de IJselstoomtram een voertuig aangereden, naar het schünt echter zonder persoonlüke ongelukken te veroorzaken. Een even treurig als weerzin wekkend voorval bracht gisteravond te's Gra- venhage het West-Einde en omgeving in rep en roer. In e6n hofje, tegenover de Warmoeziers- straat, was een feestje, waarbjj J. B., oud 25 jaren, ten huize van zün zwager C. M. over eene kleinigheid men zegt de weigering yap M. om jenever te drinken onaange naamheden kreeg. B. begaf zich daarop naar züne woning in bet Kortenbosch, ging zich daar verkleeden in zpn daa^che pak en keerde daarop naar zün zwager terug, die aan den ingang van het hofje stond. Plotseling, zonder eenige verdere woordenwisseling, haalde B. daarop een mes te voorschün, bracht M. daarmede een steek toe in de rechterzüde, bekommerde zich met verder om de gevolgen, en gu-g weer naar zijne woning en zich nogmaals verkleeden. Het slachtoffer uitte slechts een paar kroten, waggelde en zakte een paar meters van züne woning in elkander. Naar het ziekenhuis over gebracht, kon de geneesheer slechts den doud van den verwonde constateeren. M., een braaf oppassend werkman, oud 22 jaren, laat eene vrouw met. een kind i a, terwül een tweede kind binnen korten tijd verwacht wordt. De moordenaar is ongehuwd. De politie, van het voorgevallene onderricht, begaf zich tot het instellen van een onderzoek naar de woning van den verslagene, en tevens naar het kosthuis van B. in het Kortebosch. Zij troffen hem aan terwül hü op zün Zon- dagsch gekleed weer uit wilde gaan. Hü weid in arrest genomen en overgebracht naar het commissariaat op de Groenmarkt. In de omgeving van de woning van B. werd eerst het heft van het mes en daarna ook het lemmet, op straat gevonden. Hot was een klein mes oogenschünlük een aardappel mesje dat öf door den stoot bü het heft was afgebroken öf door B. was afgebroken om bet gemakkelüker te kunnen wegwerpen. Nader wordt gemeld dat de dader volledig bekend heeft, doch verklaart in drift te hebben gehandeld. Ook in het Groenendalstraatje aldaar had gisteravond eene ernstige vechtpartü plaats, waarbü de messen werden getrokken en een der vechtersbazen verwondingen bekwam, terwül gistermiddag een vechtende schipper aan de Veenkade de politie handen vol werk bezorgde. Waarschünlük ten gevolge van de weinige of juister gezegd büna totale onbekendheid waren er bü den wedren voor de bereden officieren, Zaterdag nabü 's-Gravenhage, in de omgeving van Clingen- daal gehouden, büna geene andere bezoekers dan officieren, onder wie werden opgemerkt de luitenant-generaal inspecteur der artillerie Sneider, de generaal-majoor Egter van "Wis- sekerke, alsmede de kolonelB Van Pestel en Teding van Berkhout. Voor den leek had het schouwspel weinig belangwekkends en de enkele toeschouwers, die zich een tocht naar Clingendaal of de vlakte van Waalsdorp getroost hadden, ston den nog op den aanvang te wachten, toen de wedstrijd reeds hoog en droog was afgeloopen. Door het departement van oorlog waren 600 voor prüzen beschikbaar gesteld, welke werden behaald Volbloed: lo. „Avonbridge", luit. Van Al- tena; 2o. „Jerusalem", maj. Van Raden; 3o. Peter Pert", luit. baron Van Heemstra. Verschil 2 lengten tusschen 1 en 28 lengten tusschen 2 en 3. Niet volbloed: lo. „Primrosa Dam", luit. Maes; 2o. „Sylva", luit. De Bruyn;3o. „Bou- langer", luit. Völchen. Verschil 1 hoofdlengte tusschen 1 en 2, 1/2 hoofdlengte tusschen 2 en 3. Op korten afstand voor de hindernissen nabü het zoogenaamde kamp van Waals dorp viel de kapitein van den Indiscben staf Breyer van zün paard en ontving naar men zegt nog een slag van zün ros, zoodat hü per as huiswaarts moest worden gevoerd. Ook een officier van de Engelsche cavalerie werd juist voor 6en hurdle afge worpen. Het dier sprong gelukkig over hem heen, zoodat hü weer te paard kon stügen en den rit vervolgen. In de pauze deed de muziek van het 3de regimest-huzaren zich op het terrein van de wedrennen te Clingendaal hooren. Door den rijksveldwachter L., gestationneerd te Leiderdorp, is proces-ver baal opgemaakt tegen twee tappers in de gemeente Zoeterwoude, wegens het niet in hunne herberg hebben ophangen van ten afschrift der vergunning of het niet voorhan den hebben van de wettelüke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap. Toen de expres-trein van Am sterdam Den Haag Parüs gisteravond 6 u. 56 m. het perron te 's-Gravenhage verliet, be merkte de stationsopzichter, waarnemend stationschef Kolkman, dat de TVeetinghouse- rem van d6n Franschen wagen vaststond, zoodat de wielen sleepten. Het gevolg hiervan had kunnen zün dat de waggon heet ge- loopen of uit de rails gesprongen was, waar door dan zeer zeker groote onheilen hadden plaats gevonden. Zonder zich een oogenblik te bedenken, nadat hü allereerst vruchteloos den machi nist had gefloten te stoppen liep de heer Kolkman den trein, welke, getrokken door twee machines, reeds in vollen gang was, na, sprong op de loopplank, en, hangende aan een der portieren, wist hp den haak vin de rem te grüpen en los te trekken, waarna hp weer van den trein afsprong, toen deze een dertig meter uit het station verwüderd was. De vorige week passeerdente Groningen wederom 217 Russische emigranten, nl. 161 grooten, 43 kleinen en 13 zuigelingen. Allen werden verzorgd en 125 grooten, 38 kleinen en 13 zuigelingen gereinigd en gekleed. Ook zün reeds door bemiddeling en op kosten van het comité een paar families, die geene schoepskaart hadden, naar Amerika geëxpe dieerd. Te Tilburg bevindt zich op het oogenblik monseigneur Couppé, bisschop van Nieuw-Guinea, die als missionaris daarheen vertrok. Hü heeft bü zich twee zwartjes, van 4 en 10 jaar, die hij daar vrükocht op h-t oogenblik, dat zü tot monsclielük voedsel moesten dienen. Zü zün vlug van begrip. J. H., naar opgave harmonika- speler te Venraai, wordt beschuldigd van e;n 7-jarig meisje uit Issum ontvoerd te hebben. Hü zou te Geldern daarmede gezien zün. De politie is pverig in de weer om hem op te sporen. Het langdurig feestvieren schijnt eenigen matrozon van het Fransche eskader naar 't hoofd gestegen te zün. Althans worden, volgens de „Pet. Gaz.", drie matrozen van het admiraalschip „Marengo" vermist, terwgl een vierde wel teruggekomen is, maar eerst na vertrek van zün schip de „Surcouf." Hp meldde zich bü den Franschen consul te Kronstadt aan, met verzoek hem den terug keer naar zijn schip mogelük te maken, het geen per stoomschip „Dnieper" geschiedde, dat hem naar B.örkö bracht. Hü had des Zondags permissie naar den wal gekregen en was volgens zün verhaal op eene wan deling bp een huis, waar muziek gemaakt werd, blüven staan. Daar was feest ter eere van de verjarende huisvrouw. Men had hem binnen genoodigd, en toen had hü twee dagen lang mee feest gevierd. Eerst Dinsdags had hü, niet zonder „Katzenjammer", zijn schip weer opgezocht, maar bet was weg. Te Kronstadt werd bü door Russische ma trozen op ham, eieren en brood, met een oorlam besproeid, onthaald en voer toen met een bezwaard gemoed naar B.ürkó af. De drie overigen worden, volgens 't bericht, nog door de politie gezocht. De Chileensche „Errazuriz"te Sint-Vinoent, den 8sten dezer aangekomen, nam kolen in en ligt aldaar thans nog voor anker. De officieren bewaren het stilzwügen met betrekking tot de verdere bestemming van het schip, maar het gerucht i6 in omloop, dat de „Enrazuriz" op de aankomst van eom'ge officieren en een hoofdmachinist wacht, alsook op de „Presidente Pinto." In de nabüheid van Bielefeld is het tot een gevecht gekomen tusschen sociaaldemocratische en behoudend gezinde arbeiders. De landelüko bevolking was op de socia listen zeer vertoornd, omdat dezen, bü hunne propaganda-tochten, steeds eene groep vrouwen aan hun hoofd hebben. Zü zagen daarin eene ongeoorloofde poging, waartegen de wet mach teloos is, om de jeugd in de strikken der de- mocratie te lokken. De goedgezinde bevolking trachtte, in toorn ontstoken, eene socialistische vergadering uiteen te drüven. Hierop kwam het tot een bloedig treffen, waarbü van beide kanten verscheidene personen gewond werden. De gendarmerie moest de vechtenden scheiden Te "Weenen zün twee Ameri- kaansche dagblad reporters aangekomen, dis per rüwiel eene reis om de wereld maken. Reeds hebben zü op hunne tweewielers Enge land, Schotland, Ierland, Frankrük, Zwitser land, "Wurtemburg, Beieren en Bohemen door reisd en zullen over Salonika, Klein-Azie, Palestina, Egypte, Indië en Australië naar de Vereenigde Staten terugkeeren, waarvoor zjj nog een jaar denkon noodig te hebben. De „Standard" verneemt uit Weenen dat het onderzoek naar de door het echtpaar Schneider bedreven misdaden goed vordert. De vrouw bevindt zich ten gevolge der verwonding bü hare poging tot zelfmoord in het hospitaal. Het aantal door beiden ge pleegde moorden op landmeisjes, wien zg een dienst in de stad aanboden, om ze dan in het. bosch van Neulengbach te plunderen, schünt zelfs nog grooter te zgn dan men eerst dacht. Dezer dagen heeft zich een man, die vroeger als smidsknecht te Herzogenburg woonde, in banden der politie te Weenen gesteld. Hjj zeide verschillende moorden te hebben ge pleegd en dat er nog meer slachtoffers zouden vallen, zoo men hem niet opsloot. De politie sloeg eerst geen geloof aan züne bekentenis sen, maar toen men op züne aanwüzing wer- kelgk het lük van zün slachtoffer had opge graven, kon men niet langer twüfelen. De man is krankzinnig verklaard. KOLONIËN. BATAVIA, 11-17 Juli. Uit Makassar wordt dd. 11 Juli geseind: Tusschen de Balische rgkjes Kloenkoeng en Badoeng is om verschillende redenen, waar onder eene grensquaestie, een oorlog uitge broken. Beide partüen zgn met afwisselende kansen reeds eenige malen met elkander slaags geweest. Over en weer zgn dooden en gewon den gevallen. De resident houdt onze politiek van non-interventie vol, doch wil, zoo die ingeroepen wordt, züne tusschenkomst wel verleenen om de twisten bp te leggen. Men seint uit Soerabaia, dd. 11 Juli: Het petroleum-établissement van den heer Stoop, in do nabp'heid dezer hoofdplaats ge legen, is beschadigd door eene ontploffing; vüf Inlanders verloren daarbü het leven. Een telegram van den volgenden dag meldt Ofschoon het zich ernstig liet aanzien, is de schado niet beduidend. Eene partü gazoline geraakte in brand door onachtzaamheid der koelies, die strootjes rookten. Van de vier koe lies, die gewond worden, zfin er drie overleden, Aan Mr. Oei Jan Lee is vergunning verleend tot het aannemen van den geslachts naam „Lee", terwül nader zal worden beschikt op zün verzoek om wat rechten, lasten en verplichtingen betreft, geheel en al met Euro peanen te worden gelükgesteld. Aan de verrichtingen en bewegingen van Hr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog, behooronde tot het eskader in N.-I. gedurende het 4de kwartaal van 1890, voorkomendein de „Javaeche Crt." van 11 Juli, ontleenen wü het volgende: De „Sindoro" bekruiste de Oostkust van Atjeh en de Aroo-baai; uitgezonderd 6 14 November, toen dit schip te Penang vertoefde, om aldaar eenige noodzakelüke voorzieningen aan de stoomketels te ondergaan. Tal van vaartuigen werden gejaagd en geïnspecteerd. Den llden October gelukte het aan 2 ge wapende sloepen van dezen bodem, onder bevel van den luitenant ter zee 2de kl. S. Woldringh, om, buiten zicht van het schip in de Tegala Moekoe, onder zeer moeilüke omstandigheden en hevig geweervuur van de zich aan den rechteroever der rivier genestelde Atjehers, twee met peper beladen prauwen te vermees teren en die daarna naar boord te brengen. Zes dagen later werd nog ééne met peper beladen prauw bemachtigd, terwül men zich den 19den November van vüf in de Modjo- Pahit gelegen prauwen met een paar zakken rüst meester maakte. Eene dier laatste vüf prauwen, welker be- zeildheid en stabiliteit zeer geroemd wordt, werd ingericht om daarmede, bemand door één officier en vier matrozen, allen met geweer gewapend, bü gunstig weder, op Atjehscho

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2