STEARINE-KA ARSEN Dl Openbare Verkooping, N°. 9657. Maandajg; 17 Augustus. A0. 1891. fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Leiden, 15 Augustus. Merk: Siglitcap. Schoonmaak SAFETY. Normaal-Goederen. Beuzemakerób Co., 13. VISCHMARKT 15. TE HUUFt, INBOEDEL, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor ZiOiden pcff 3 maandenr. f 1.10. Franco por poot1A0. Afzonderlijk® Nommora.0 05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regoU ƒ1.00. Iodoro rogol moor f0.17f. Grootoro lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseereu buiten de 9tad wordt ƒ0.10 berekend. Naar men verneemt, zal de eerste af- deeling der Staatscommissie van do arbeids- enquête weldra een onderzoek instellen naar do onderstandsfondsen, meer bijzonder wat de zieken- en begrafenisfondsen betreft. "Waar schijnlijk zal daartoe eerst het Nutsrapport over die fondsen worden ingewacht. De commissie zou haar onderzoek in de provincie Friesland beginnen. De minister van justitie Ruys van Bee- ronbroek heeft het voornomen aangekondigd om met den aanvang van het volgende jaar te doen vervallen de premiën voor het con- stateeren van jacht- en visscherijovertredingen, omdat de beambten, te wier behoeven aanvan kelijk de premiön werden ingesteld, niet meer er door gebaat worden als schadeloosstelling voor het gemis van een deel dor opbrengst van de geldboeten, hetwelk zjj vroeger genoten, en daarentegen voor de bezoldigde rijksveld wachters sedert herhaaldelijk verhooging van jaarwedde is toegestaan. Per circulaire is den Katholieken van Nederland om oene bijdrage verzocht in de voltooiing van het monument op hot graf van Pins IX, don vorigen Paus, hetwelk voltooid zal zijn tegen het eeuwfeest zijner geboorte, 13 Mei 1892. Giften worden in ontvangst genomen door Henri Van dor Marck, uitgever, on A. F. Van Beurden, landmeter, beiden te Roermond. Do minister van binnenlandsche zaken brongt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 October a. s. te vervullen is de be trekking van leeraar in hot hand- en recht lijnig teekenen aan de rijks hoogere burger school te Roermond. Jaarwedde 1600. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wen- schen te komen, gelieven zich vóór of uiter lijk op 24 Augustus a. s. aan te molden by den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. W. B. J. Van Eyk, te 's-Gravenhage. To Breda zal ter zuivering van het drink water in do militaire academie eene filter- inrichting worden geplaatst. De kouze is ge vallen op den filter Chamber land, systeem Pasteur. De firma doet ons daarvan mededeeling en voegt er een afdruk bjj van het rapport, uitgebracht aan den minister van oorlog, be treffende het onderzoek naar de wetenschap pelijke on practische waarde van eenige filter- soorten, verricht door don officier van ge zondheid lste kl. M. Straub en den officier van gezondheid 2de kl. H. Offerhaus. De conclusie, waartoe de commissie komt, luidt aldus: lo. Filters behooren slechts een redmiddel te zjjn, daar toe to passen, waar geen met zekerheid betrouwbaar water te verschaffen is. De typisch goede waterverzorging is die door uit de diepere aardlagen opwellende wateren (Norton-pompen, Artesische putten), door heide of duinwaterleidingen of door regenwater, wanneer goed wordt toegezien op den toestand der dakgoten en van de regenbakken. 2o. Bij het onderzoek naar de qualiteit van drinkwater staat het onderzoek naar de prise d'eau boven aan en verre boven het bacteriologisch en zelfs het chemisch onderzoek. 3o. Er is reden tot filtratie van hot beste voorhandens water over te gaana. wanneer geen met zekerheid, op den duur betrouw baar drinkwater te verkrijgen is, b. wanneer het heerschen van febris typhoidoa of cholera aan de qualiteit van het drinkwater doet twijfelen. 4o. De filtors Chamberland zijn voorshands de eenige, welke vertrouwen verdienen. Voor een blijvende inrichting zijn de door drukking werkende filters (leiding in kazerne of hos pitaal met drukvat op de bovenste verdie ping) aan te bevelen, met uitsluitende toe passing van het „filtre simple", zooals zulks in hot Fransche leger geschiedt. De filters met perspomp op kruiwagen zijn voor tijde- lijRe voorziening het beste model. 5o. Bjj de opstelling der filters moet er met zorg acht worden gegeven, dat het filter op oen koele plaats staat. "Waar dit onmo gelijk zijn mocht, dient door waterverdam ping of jjssmelting de noodzakelijke lage temperatuur te worden teweeggebracht. Men schrijft uit Zuid Afrika: Aan de postambtenaren in NederlandNa onnoemelijk veel wederwaardigheden, teleur stellingen, geldoffers, enz. heeft de hooged. Volksraad van den Oranje Vrijstaat besloten, te Bloemfontein een expert postmeester-gene raal aan te stellen (afgescheiden van het de partement van telegraphie, hetwelk sedert eenige jaren met dat der posterijen vereenigd was), die ook buiten den Staat door den pre sident gevonden en benoemd kan worden. Zijn salaris zal zijn 500 p. st. of 6000 gulden. In dien deze belooning niet voldoende is, heeft de president en de uitvoerende raad de macht het salaris te verlioogen. My dunkt, dit is eene kans voor onze Hoilandsche postambte naren! Vooral komen, mijns inziens, voorge noemde betrekking in aanmerking zij, die in Rotterdam, Amsterdam en andere steden ge werkt hebben, waar centraalpunten van het postverkeer, met buitenlandsche aansluiting, ter sprake komt. Ik raad mijn landgenooten, die goed Engelsch kennen, aan, zoo spoedig mogelijk hun applicaties in te zenden aan onzen waardi- gen president, den Hoogedelen heer F. W. Reitz, met de voreischte aanbevelingsbrieven en getuigschriften. Vooral omdat eene be noeming van een Hollandsch postbeambte, die veel hooger in ontwikkeling staat dan een Engelschen ik weet dit uit eigen onder vinding onzen Staat ten voordeel zal komen, maar nog meer, omdat tor versterking van het Afrikaansch-Hollandsch element een post meester-generaal uit Nederland, met oen van vrijheid blakend hart, don Vrijstater dierbaar zal zijn. Gemengd Nienws. Do Sittardscho couranten geven in den laatsten t(jd verkorte verslagen van do gemeenteraadszittingen. Thans laten eenige raadsleden zeiven een uitgebreider verslag drukken, waaruit het onderstaande is overge nomen. De heer Kamps maakt de aanmerking, dat de tijd van 9 uren reeds verstreken is. De heer Dols zegt dat de burgemeester Ver heggen weggestuurd heeft. De burgemeester zegt: „Dat is ja gelogen." Eindelijk verklaart de burgemeester de ver gadering geopond, nadat juist de heeren Schrey, F. Arnoldts en A. Arnoldts in stormpas binnen komen. De geloofsbrieven van Nyssen ingekomen, onderzocht en goedgekeurd. De heer Kamps, bezig zijnde met het ondor- zoek van die geloofsbrieven, zegt bjj het weg nemen dier geloofsbrieven tegen] den voor zitter: „"Waarom snapt u m(j dio daar voor don neus weg?" Voorzitter: „Gij hebt altijd wat." „Aan de orde." By de behandeling van eene reclame hoofde- Ijken omslag: Voorzitter: „Gy weet immers niet hoe rijk ik ben. Laten wo maar wat voortmaken, anders blijven we bezig." De heer Kamps: We hebben tijd genoeg. Van morgen hebt gij een half uur gewacht, eer go do vergadering opendet, om de stem ming naar uwen zin te hebben." Voorzitter: „We hebben zoo dikwijls op u moeten wacbten." De hoer Kamps: „Nog nooit en dat doet ook niets ter zake, dan hebt u de vergadering toch altyd geopend, terwjl gij het nu niet gedaan hebt. Van morgen waren w(j om 9 uren met 6 leden hier en om Schrey be noemd te krijgen tot zetter, hebt ge tot halftien bjj Ten D(jk gaan zitten en ons als gekken hier boven laten wachten en dus tegen de wet gehandeld." Voorzitter: „Gjj hebt altijd wat; waarom bekijk je me zoo kwaad?" De heer Kamps: „Ben u soms niet goed; dan laat ik een glas water halen, of zal ik uitgaan?" Voorzitter: „Men zal maar naar uw praat niet luisteren." De gezworenen van hot Hof der Lot hebben zekeren Piganiol, die b(j een twist zijn schoonvader met oen houweel had dood geslagen, onschuldig verklaard. Zjj schijnen tot deze zonderlinge uitspraak gedreven te zjjn door do omstandigheid, dat de moordenaar (aan wiens schuld niet de minste twijfel be stond en die trouwens zichzelven aangegeven en alles bekend had) jarenlang aan allerlei onbillijke en willekeurige bejegeningen van den verslagens had blootgestaan. De Fransche geoloog Bertrand is dezer dagen in de gebergten van Savoye ternauwernood den dood ontkomen. Hy viel in oene nauwe rotsspleet van ongeveer 10 meter diepte, doch wist zich met handen en voeten tusschen de wanden geklemd te houden. In dozen toestand bleef hy een uur lang, terwyl zjjn gids hulp zocht. De heer Bertrand voelde ten laatste zyne krachten bezwyken en stortte omlaag. Bewusteloos, maar levend werd hy door middel van touwen naar boven gehaald. Het echtpaar Schneider, te Wee- nen in hechtenis in verband met het spoorloos verdwynen in den loop dor laatste twee jaren van een aantal dienstmeisjes van het platte land, die in de stad een dienst gingen aan vaarden, blyft alle schuld ontkennen. Reeds is een getuige gehoord, die byna het slacht offer van Schneiders praktyken was goworden. Alleen haar kracht en moed redden haar, toen Schneider haar in een eenzaam bosch om het leven trachtte te brengen. De broeder van don beschuldigde houdt eene dorpsherberg bjj Neulengbach, aan den zoom van het woud gelegeD. Men laat thans don omtrek ondor- zoekon om wellicht meer bewyzen voor do schuld van Schneider en zyne vrouw te vinden 'i «fvolg der Advertentiën. Harde, ÏViltc en Zuivere VAN de Stearine-Kaarsenfabriok „APOLLO", te SCHIEDAM. BEKROOND: te Weenen in 1873 met deVerdienst-Medaille, to Parijs in 1878 met de Gouden Medaille, to Amstei'dam in 1883 met de Gouden Medaille, te Antwerpen in 1885 met het Eerc Diploma. (Hoogste onderscheiding.) Zjin verkrjgbaar by alle voorname Winkeliers. 1AOPJ&, PUIKE OUDE Verkrijgbaar by J. ROODENBURG. Haarlemmerstraat 22, NB. Als bewjjs van echtheid zjjn Cachet en Kurk steeds voorzien van den naam der Firma P. HOPPE. 4288 14 Superfijn Vernis Enamelverf in 30- en 60-Cents-Bussen 19 HET BE9TE! Vrij van de onaangename Rlpolin- lucht, mag ze by de SCHAONMAAK in geen huisgezin ontbreken. Verkrjgbaar by alle solide Heeren Verfverkoopers en Drogisten in Nederland, op Dorpen by Heeren Schilders. Men neme de proof met VEKX1S EN'AMEE- VERF en mot KIPOEI1V, doch men koope HET BESTE!!! Verkrijgbaar te Leiden by de Heeren F. VAN DORP, J. MEIJER, J. H. DIJKHUIS, N. K. SWEMER, D. H. TERBURGH en REIJST KRAK. 3535 16 TE KOOP, door byzondere omstandigheden, voor /"ia3.eene ongebruikte, volgens de nieuwste constructie vervaardigde SAFETlf met Cushion-Tyros, holle vellingen, Vorken, Stuurstand en Tangentspaken, Kogels aan beide Wielen, Trapas en Trappers. Blanke deelen vernikkeld, overigens geëmailleerd. Brioven franco onder motto „Safety" by don Boekhandelaar J. CIKOT, 7 Hoogstraat, 's-Hage. 5469 12 2327 17 Gedeponeerd Fabriekmerk Jenever ƒ0.65, 0.72, ƒ0.80 j s" Brandewijn. „0.68, „0.80, „0.90 t! Cognac 1.02, 1.36, 1.70 1 §- By minstens 2 Liter, 's morgens vóór 12 uren afgehaald aan het Pakhuis: Mandenmakers- steeg 17. Medoc ƒ24.-, ƒ28.- 1 Per anker St.-Jullcn „32.- van 45 fl. St.-Estèphe„36.- met accyns. Madera 0.72, 1.-, 1.20, 1.40. Port. „0.98, „1.25, „1.50, „2— 5173 12 KCIKEE. direct of met 1 Septembereen zeer net BOVENHUIS, van alle geriefiykheden voor zien en mot Gas- en Waterleiding, staande Hooigracht 22, tegen billyko huurwaarde. Adres: Hooigracht 110. 5396 7 op Dinsdag 18 Augustus 1891, enzoonoodig don volgenden dag, des voormiddags te 10 uren, in het Sterfhuis van Mejuffrouw de Weduwe BORGERDING, te Leiden, aan de Beesten markt, No. 53, van een netten waaronder: Gouden en Zilveren voorwerpen, Zilveren Lepels en Vorken, Secretaires, Canape, Kabinet, Spiegels, Tafels, Stoelen, staande Klok, Toonbank met Buffet, Gas- ornamenten, Ledikanten, Bedden met toebe- hooren, Bed- en Tafellinnen, Waschtafels, Kachels, Glas- en Overgordynen, Vloerklee- den en Karpetten, Glas-, Koper-, Blik- en Aardewerk, Keukengereedschap en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Te bezichtigen: Maandag 17 Augustus 1891, van 10 tot 3 uron. 5420 22

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 9