ADVEBTEJïTIËJï. riepen „Vive le Czar!" toen het rijtuig buiten kwam. Aan het station Tan Lyon stonden minstens 2000 personen te wachten. Zoodra het rjjtuig van den grootvorst verscheen, klonk het geroep „Vive laRussie!" Boudeau, een Boulangistisch afgevaardigde, en eenige leden van de Ligue des Patriotes waren mede aan het station. De grootvorst steeg onmid dellijk in zijn rijtuig. Op 't oogenblik, dat de trein zich in beweging stelde, kwam een oude man met langen witttn baard aan den trein, wierp oen brief in het rijtuig van den groot vorst, roepende: „Vive le grand due! Vive la Russie!" De man had te Sevastopol eene herbirg, toen do stad werd ingenomen door het Engelsch-Fransch leger. Hij verloor daar alles en. leeft thans van een klein pensioen, hem door bet Russische hof uitbetaald. België. Gisteren kwam de centrale sectie der Kamer van Vertegenwoordigers bijeen, om het rapport te hooren voorlezen van den heer De Smit de Naeyer over het voorstel tot Grondwetsherziening. In hoofdzaak wordt daarin een op den woning-census steunend kiesrecht aanbevolen. Het rapport zal gedrukt en aan alle leden der centrale sectie gezon den worden. Het zal dus niet heden bij de Kamer worden ingediend, en ook niet in het tegenwoordig zittingtijdvak. Achttien werklieden zijn reeds uit Chicago te Brussel aangekomen voor het Congres. Morgen- Zondag-avond, is er groot feest in den tuin van het vroegere Theatre Lyrique, den vreemden socialisten aangeboden. Men houdt zich gelijktijdig te Brussel en te Antwerpen bezig met de stichting eener nieuwe Handelsmaatschappij, bestemd om het noorderdeel van Congo te exploiteeren zij zal den naam dragen van „Compagnie du Nord de l'Afrique." Rusland. De toestand der Joden te Moskou wordt er niet beter op. Voortaan wordt hun, die bevel hebben gekregen de stad te verlaten, slechts de tijd van twee maanden toegestaan om hunne zaken te regelen; vroeger werd daarvoor zee maanden verleend. Volgens den correspondent der „Standard" te Moskou heeft de politie aldaar geheime bevelen ontvangen om alle Joden uit te drijven. Onder hen zijn een honderdtal der voornaamste kooplieden begrependezen hadden reeds belangrijk na deel in hunne zaken ondervonden, doordien hun voor eenigen tjjd verboden werd Christen klerken op hunne kantoren te gebruiken. Z0 kunnen dus thans slechts Joodsche bedienden in hun dienst nemen. Wanneer dezen nu ten gevolge van het bovengenoemde bevel Moskou moeten verlaten, zullen de kooplieden van zelf gedwongen zijn hun geluk elders te beproeven. De „Daily News" zegt dat baron Hirsch ook met Turkye's grootvizier onderhandelt over eenige landstreken in Klein Azië, waar van de huur per jaar acht tot tien millioen franken zou bedragen. Uit Odessa wordt geseind dat de Rus sische kruiser „Vladivostock" vertrokken is met werklieden en materieel voor den aanleg van den Siberischen spoorweg. Vereenigdc Staten. De voorbereiding der verkiezirg -n in Noord- Amenka is reeds nu,-vele maanden van te voren, vrij sterk in gang. De economische belangen zullen hierbij, gelijk vroeger als vermoedelijk gemeld werd, uitsluitend den doorslag geven. De democratische party treedt krachtig op tegen de Mac-Kinley-wet en hare kansen ziln niet weinig gestegen door de duurte van allerlei onmisbare artikehn, ten gevolge dier draconische wet. De democraten komen er rond voor uit, dat zy de afschaffing dier wet verlangen en dientengevolge zal de heer Grover Cleveland, die vóór president Harrison aan 't hoofd der republiek stond, hoogstwaarschyniyk hun candidaat zyn. Voor Europa zou het van onwaardeerbaar belang zyn, als met dezen president aan het nood lottig beschermend stolsel der Vereenigde Staten de doodsteek werd toegebracht. Het ontbreekt dan ook niet aan waarschuwingen aan het adres der Duitsche tolpolitiek, om niet den schijn op zich te laden eene Euro- peesche coalitie tegen Amerika te beoogen, want daardoor zouden de Amerikaansche vryhandelaars worden verbitterd en de zco gewenschte overwinning, hierboven aange duid, verloren gaan. Zuid-AtViliu. „Generaal" Booth is zyne werkzaamheden in Kaapstad begonnen met eene rede over zyne sociale plannen in eene byeenkomst der voornaamste ingezetenen, die uitgenoodigd waren door den oud-minister sir Gordon Sprigg. De gouverneur, de bevelhebber der troepen, de opperrechter, ministers en leden van het Parlement wa-en tegenwoordig. Sir Gordon Sprigg, eenige woorden tot inleiding sprekend, beschreef zyn ga3t „als het hoofd van de wonderlykste en machtigste sociale organisatie, welke de eeuw had voortgebracht." Eene andere meeting, waarin by eveneens 't plan van zyne sociale hervorming ontwik kelde, was u ïliek en werd door p. m. 5000 personen bygewoond. Telegrammen. LISSABON, 14 Augustus. Het oificiëele dagblad maakt een besluit openbaar, waarby het in omloop brengen van kleine bons, afge geven door administratieve instellingen en par ticulieren, en tegen koper inwisselbaar, is verboden. PARIJS, 14 Augustus. De reis van den Russischen grootvorst Alexis van Parysnaar Vichy was een ware triomftocht. Aan alle stitions was veel volk en overal riep men „Vive le Czar!" Te Montargis werden hem bloemen aangeboden. Te Nevers stonden meer dan 10,000 personen, met de overheden aan hit hoofd, aan bet station en speelde de muziek het Russisch volkslied. Het volk brak al de omheiningen af, om den grootvorst te zien te krygen. Te vjjf uren was de trein te Vichy. Aan het station aldaar was eene tallooze menigte met muziek en zangvereenigingen. Het volk was als razend; in het station werden lange redevoeringen gehouden door den prefect, den burgemeester en den consul van Rusland. De tocht van den grootvorst van het station naar zyn hotel, was ook een triumftocht; zelfs wilde men de paarden uitspannen en zeiven hunne plaats innemen, welk hoog eer- bewys de grootvorst evenwel niet wilde ont vangen. Toen de vereenigingen met hunne banieren defileerden, stond de vorst -op het balkon van bet hotelhet enthousiasme was buitenge woon. De illuminatie was gvootsch, elke wening nam er aan deel. De vertooning van „Robert le Diable", welke door den hocgen gast word bygowoond, werd voorafgegaan door bet Russische volkslied, gezongen door het koer en de solisten. Tot by het aanbreken van den dag duurde te Vichy de feestvreugde voort. Koning George van Griekenland is heden morgen in gezelschap van Ribot naar Fon- tainebleau vertrokken, waar by by den pre- s dent der Republiek zal blijven dejeuneeren. PARIJS, 15 Augustus. Te Briare heeft een vreeselyk ongeval plaats gehad. Negen per- Bonen zyn vergiftigd door het gebruik van paddenstoelen. Twee hunner zyn reeds dood, terwyl de anderen in zeer bedenkelyken toe stand verkeeren. BERLIJN, 15 Augustus. De keizer neemt in beterschap toe. Binnen drie weken zal hy in den zadel kunnen zitten. De keizer kan nu zonder stok of eenigen steun ioopen. Volgens zyne omgeving is het aan geen twyfel onderhevig of hy de manoeu vres in Oostenryk en Duitschland zat bywonen. LEIDES, 15 Augustas. Thermometerstand gieteravond om 8 uren 17'" C. 62.6°Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 18.5° C. 65.3° F.'s middags 12 uren 21.5° C. 70.7° F.'s namiddags 4 uren 22° C. - 71.6° F De Raad dezer gemeente zal op Don derdag den 20sten Augustus a. s. eene ver gadering houden. In de jongst geboudon vergadering van de afdeeling Leiden en Omstreken derNeder- landsche Maatechappy voor Tuinbouw en Plant kunde werd door den voorzitter medegedeeld dat de door de afdeeling te houden feestavond zal plaats hebben in het begin van September en dat deze zal bestaan in een bloemenfeest, opgeluisterd door muzikale voordrachten. Nadat achtereenvolgens de verschillende voorstellen voor de te houden algemeene ver gadering der Maatechappy waren besproken, werden met algemeene stemmen tot candidaten voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur gekozen de heeren F. S. Van de Pavord Smits, secretaris der afdeeling, en mr. H. J. Van Heyst, te Wyk-by-Duurstede. Daarna werd de heer F. A. Dee tot afge vaardigde ter algemeene vergadering benoemd en tot plaatsvervangend afgevaardigde de heer J. D. Speet. Dr. W. D. Qratama heeft verzocht om eervol ontslag als leeraar aan het gymna sium te Delft, zoo mogelyk met ingang van den lsten September a. s. Te Rotterdam neemt men viy algemeen als opvolger van den heer Vennig Meinesz, als deze tot burgemeester van Amsterdam wordt benoemd, mr. J. Van Gennep, lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal. De boekhandelaar H. Pyttersen te Sneek, die, zooals men weef, lid der Tweede Kamer geworden is, biedt per advertentie in een der bladen zyne zaak te koop aan wegens verandering van betrekking. By koninklyk besluit is benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen van de derde klasse in de divisie van inspectie Hoorn, G. F. F. C. Van der Scbrotff, thans ontvanger der registratie en domeinen te Zalt-Bommel. -- Da hoogleeraar H. A. Kooyker, sedert eenigen tyd wegens ongesteldheid in het bui tenland vertoevende, zal zyne lessen aan de universiteit te Groningen na de vacantie hervatten. Door den minister van koloniën zyn de heeren mrs. P. Kleintjes, W. Boekhoudt, D. W. K. De Roo de la Faille, J. T. De Lussanet de la Sablonière, G. L. Mens Fiers Smeding, H. G. Nederburgh, E. Zorab, W. Sonneveld, H. L. Van Bloemen Waandere, H. Matthes, W. A. De Laat de Kanter, G. D. Willinck en L. J. Dykstra gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indiê, om in rechterlyke betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. De plannen voor den bouw van den nieuwen Stadsschouwburg te Amsterdam kunnen heden worden verwacht. Zy zyn ver vaardigd door de beeren A. L. Van Gendt, J. B. Springer en J, L, Springer, die ook de verdere leiding by den bouw op zich zullen nemen. De indienststelling van den spoorweg Schiedam Vlaardingen - Maassluis is bepaald op Maandag 17 Augustus a. s. De Vereeoiging ter bevordering van de belangen des Boekhandels heeft besloten, een krediet te verleeiten van ƒ12,000 voor eene internationale tentoonstelling in 1802, welke omvatten "zal hot boek van zyne wording tot zyne uitgaaf, -en tevens alle nieuwe machine rieën, welke in zetteryen, drukkeryen en hinderden worden gebezigd- Zoowel de fondsen der vereeniging zelve als die van de daarmede verbonden instellin gen verkeeren in zeer gunstigen toestand. lien meldt uit Rotterdam aan het „Ut*. Dbl.": Er'hoeft zich hier eene commissie gevormd tot instandhouding van het Eotterdamsch orfceet. Nu vry hier geene opera meer hebben, viffificn de toonkunstenaars, die in het orkest zaten, hier ©oen voldoend bestaan meer. Wy hebban wei in den winter onze vaste con certen en .muziekuitvosringen, waarby die kmxkenaars medewerken, -en wel ook maken sommigen hunner dee! bit van het harmonie orkest, dat des zomers concerten geeft in de officioren-sociateit en de diergaarde, maar hun voornaamste middel van bestaan moesten zy vindan aan-de opera. Gen nu te voorkomen, dat -de beste muzikale krachten onze stad verlaten, wil de genoemde commissie gedu rende het winterseizoen geregeld tweemaal in de week -.concerten geven jn de zaal der sociëteit „Harmonie", en zy heeft-zich daartoe tot de stadger.ooton gewend met eene uitnoo- digiag om voor deze concerten in te schry ven. Alle denkbeeld om hier weder eene opera in bet leven te roepen, ie opgegeven. JVy zullen ons voortaan moeten behelpen met de enkele vooretellingen, die hier gegeven zullen worden -door 66n ambulant opera gezelschap onder directie van een voormaligen soulileur van or,ze opera, dat dezen winter in verschillende steden des lande zai optreden. Mis8chien dat die vsiorsteliingen den wensch om eene opera als in vroeger dagen te bezitten weder levendig doen worden, en ale het er toe komt, dat het eehouwburggebouw in an dere handen overgaat (wat zeer waarschynlyk ie, daar een faillissement van de echouwburg- vereeniging niet kan uitblijven), dan ie er kans, dat eene verlaagde pachtsom den een of anderen ondernemer uitlokt, om het nog eens met eene Rotterdamsclie opera te wagen. Op 31 December 1890 was de etand der nationale schuld aldus: 2'/apCt. 630,567,200; 3 pCt. ƒ94,642,800; 3% pCt. van het voor malig amortisatie-syndicaat 6,167,000; 3'/; pCt. ingeschreven kapitaal 226,209,600; 3'/2 pCt. uitgegeven kapitaal der schuldbekente nissen, volgene de Wet van 9 Mei 1886, ƒ115,753,300; overgenomen schulden van de Ned. Rynepoorweg-Maaiscbappy 3!/2 pCt. 15,823,200 en 6,459,120 en 5 pCt. 292,440 voorts 3976 als restantschuld van de geld- leening op de wegen in bet voormalig land van Valkenburg. Het totaal der nationale schuld was mitsdien op 1 Jan. -jl. 1,095,918,636. Van de uitstekende bewerking van Schmalz en Wagoner's „Latynsche Gramma tica" door dr. K. B. Van Wulfften Paltbe, zyn thans de nog ontbrekende vellen ver schenen, zoodat dit werk nu in zyn geheel verkrygbaar ie. In het laatst van dit jaar zullen eenigo personen ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië kunnen wor den gesteld, om te worden benoemd tot op zichter der 3de klasse by den waterstaat en de burgerlyke openbare werken daar te lando. De adspiranten zullen zich moeten onder werpen aan een examen, en dat op nader to bepalen dagen in de maand October a. s. to 's Gravenbage zal plaats beboen. Zy, die aan dat examen wenachen deel te nemen, moeten zich vóór 1 October a. s. by gezegeld adree aanmelden by het departement van koloniën. Aan de uitzending is verbonden, behalve overtocht voor gouvemementsrekening als passagier der 2de klassea. eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van 000 en b. eene voorloopige bezoldiging van 60 's maands, ingaande met den dag van insche ping naar Nederlandech Indië. De bezoldiging van een opzichter der 3de klasse by den waterstaat en 's lande burgerlyke openbare werken in Nederlandsch-Indiê bedraagt 150 's maands. Men zie verder de Staatscourant van 14 dezer. Het stoomschip „Prinses Marie" arri veerde 14 Aug. van Amsterdam te Batavia; de „Rotterdam" arriveerde 13 Aug. van Am sterdam te Nieuw-York; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Aug. van Padang; de „Prins Hendi ik", van Amster dam naar Batavia, passeerde 15 Aug. Del Armi; de „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, vertrok 13 "Aug. van Suez. - By koninklyk besluit ie goedgekeurd dat de burgemeester der gemeente Millingen, C. G. Reymers, ie benoemd tot secretaris dier go meente. Aan G. M. Reusens, geboren te Mechelen (België); J. Spieier, geboren te Ieny (Wurtem- berg); R. Wittmann, geboren te Markt Bibart (Beieren)K. Kaufmann, geboren te Wertheim (Baden); en A. Schmidt, geboren te Cöthen (Anhalt), vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat zy de wettelyke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelyk nakomen. M arktberlolitea Leiden, 15 Auguatoa. Granen werden heden in vaato stemming tot merkolijk hoogere prijzen ver kocht. Witte H arlemmermeer-Taiwe ƒ9.76 a ƒ11.25 per 79 KG. hlindoro aoorten ƒ9.a ƒ9.50 per 60 KG. Buitenlandsche TarweWitte Wintor ƒ9.75 a ƒ10.25. Nieuw-Zeelandeche: Bonte ƒ10.50. Blanke f 11.per 80 KG. Buitenlandsche Haver 45/46 KG. ƒ8.a 8.25, 47/48 KG. ƒ8.50 a 8.75. 52 KG. ƒ9.— a per 100 KG. Voer-Erwten ƒ7.10 a 7.75 per 80 KG. Maia: Amerikaanecho Mixed 175 a ƒ180, Odcfoa a Cinqantine 170 a 175 per 200OKG. Buitenl. Hennepzaad f6.80 a 7.20 per 50 KG. Knolzaad (jarig) meer gevraagd, ƒ11.75 a ƒ12.25 per HL. Boter: Aanvoer 5170 k?. lete qnalit. per V, vat 56.a 60.2de qualit. per l/( vat ƒ48.a ƒ54late qnalit. yer kilogr. ƒ1.10 a ƒ1.50; 2de qnalit. per kilogr. ƒ1.20 a ƒ1.35. Lanve Zwarte Turf, 6000 dubb. HL., 0.24 a 0.28. Schiedam, 14 Ang. Moutwijn ƒ13.Jenever 17.—, id. Amet. proef 18.60. Leeuw arden, 14 Aug. Boter. Aangevoerd 880/4,. 171/8, en 46/16 vaten. Prije late soort 44.— Kaas: AaDgevoerd 11,711 KG. Nagel- 27.a ƒ31.50. Gelo Kruid- 27.a Londen, 11 Aug. Frieache Boter 02 a 90 ah. Wegens den vierden Amsterdani- selien Bcursvacantledag wordt lieden geen Prijscourant der Effecten uitge geven. Voorspoedig bevallen van eene Dochter S. HÜTTMANNv. d. Stok. Alpen, 15 Augustus 1891. 5486 3 Bevallen van eene Dochter J. M. VAN EWIJK-De Nle. 5481 3 's-Gbavenhage, 15 Augustus 1891. De Heer en Mevrouw LE POOLE-De Vriese betuigen hunnen hartelyken dank voor de bewyzen van deelneming, ondervon den by het overlyden van hun geliefden Broeder en Behuwdbroeder Mr. SAMUEL LE POOLE. 6475 6

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 3